بهترین سریال های کمدی ایرانی ؛ معرفی خنده دارترین سریال های طنز ایران در چند دهه اخیر

خنده دارترین سریال های طنز ایرانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بهترین سریال طنز ایرانی که تاکنون دیده‌اید، کدام عنوان بود؟ قصد داریم تا در این مقاله سری به دنیای برترین سریال کمدی ایرانی بزنیم و ببینیم از دهه 70 تاکنون چند سریال های خنده دار ایرانی پرطرفدار ساخته شده است.

امروزه کارگردانان زیادی تصمیم به ساخت سریالهای کمدی ایرانی می‌گیرند. بهترین سریال های طنز ایرانی پرطرفدار بوده و حتی می‌تواند رکوردهای بازدید را جابه‌جا کند. در چند دهه اخیر شاهد ساخت لیستی از بهترین سریال خنده دار ایرانی بوده‌ایم که بسیار موفق حاضر شدند. برخی از این سریال‌ها چندین‌بار از شبکه‌های مختلف در نوبت پخش قرار گرفته و همچنان آمار خوبی را به ثبت رسانده‌اند. در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین سریال های خنده دار ایرانی دهه 70، 80، 90 و آثار اخیر را بررسی کنیم. با پلازا همراه باشید تا با لیست بهترین سریال طنز ایرانی آشنا شوید.

فهرست مطالب

لیست بهترین سریال طنز ایرانی دهه 70

تا  قبل از دهه هفتاد سریال های خنده دار ایرانی و برنامه‌های نمایشی تلویزیون به شدت تحت تاثیر فضای سخت و بسته حاصل از جنگ و انقلاب بود و نهایتا نمایش‌های سرگرم‌کننده داستانی و آیتمی آن هم در حدی که فقط بتواند برای لحظاتی فضای سنگین تلویزیون را تلطیف کند، رواج داشت.

عملا ساخت و پخش سریال های طنز ایرانی از اوایل دهه هفتاد و بطور جدی با دو مجموعه «سال خوش» و «ساعت خوش» آغاز شد. «ساعت خوش» منبع غنی از جوان‌های بااستعدادی بود که این روزها هرکدام به کمدین‌های بزرگ تبدیل شدند و هنوز که هنوز است سینما و تلویزیون کشور در زمینه طنز دارد از کمدین‌های «ساعت خوش» استفاده می‌کند. پس از «ساعت خوش»، ساخت آیتم‌های طنز رواج پیدا کرد و تا پایان دهه هفتاد کمدی‌های آیتمی خوراک اصلی طنز تلویزیون را تامین ‌می‌کردند. با دانلود سریال های خنده دار ایرانی قدیمی و جدید با ما همراه باشید.

1. بهترین سریال طنز ایرانی : ساعت خوش 

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / بهترین سریال های طنز ایرانی نمایش خانگی

 • نوع طنز: آیتمی، کمدی فانتزی
 • سال پخش: 1374
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: داوود اسدی، ارژنگ امیرفضلی، رضا شفیعی‌جم، رضا عطاران و مهران مدیری
 • بازیگران: مهران مدیری، رضا عطاران، رضا شفیعی جم، ارژنگ امیرفضلی، حمید لولایی، نصرالله رادش، پوپک گلدره، فاطمه هاشمی و…

بهترین سریال طنز ایرانی «ساعت خوش» به کارگردانی مهران مدیری می‌تواند در لیست بهترین سریالهای کمدی ایرانی قرار بگیرد و نکته بسیار مهمی که درباره این مجموعه وجود دارد، موضوع متفاوت آن است. نوع طنز این سریال با سریال های خنده دار ایرانی زمان خود فرق بسیاری داشت و برخلاف بهترین سریال های خنده دار ایرانی تلویزیون دیگر پیام اخلاقی خاصی نداشت. ساعت خوش در زمان خود خنده دار ترین سریال تلویزیون ایران بود.

این برترین سریال کمدی ایرانی 27 سال پیش یعنی سال 1374 به صورت هفته‌ای یکبار (روزهای پنجشنبه) از شبکه 2 پخش می‌شد اما در همان سال روزنامه کیهان مطلبی بر علیه این مجموعه منتشر کرد که توقف پخش آن را به همراه داشت، این اتفاق در آن زمان برای تمامی کادر این سریال خنده دار ایرانی عجیب بود. بعد از این توقف، تمامی عوامل این سریال ممنوع‌الکار شدند. مهران مدیری در مصاحبه‌ای در این باره گفت: « ما هیچکداممان در آن دوره هیچ کاری از دستمان برنمی‌آمد و تمام موهای من در آن چهار سال ممنوع‌الکاری سفید شد!»

2. بهترین سریال طنز ایرانی: سیب خنده

بهترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی / بهترین سریال ایرانی طنز 1400

 • نوع طنز: آیتمی، کمدی موقعیت فانتزی
 • سال پخش: 1376
 • کارگردان: رضا عطاران، شیرین جاهد
 • نویسندگان: رضا عطاران، شیما بحرینی، مجید صالحی
 • بازیگران: جواد رضویان، مجید صالحی، یوسف تیموری، بهراد خرازی و امیر غفارمنش

پس از اینکه تمام عوامل ممنوع‌الکار شده سریال «ساعت خوش» از لیست برترین سریال کمدی ایرانی تلویزیونی، اجازه فعالیت پیدا کردند، به دلیل دستورالعمل سازمان نمی‌توانستند با هم همکاری داشته‌ باشند. به همین دلیل رضا عطاران با کشف چندین استعداد و میدان دادن به آنها اولین سریال خود را با عنوان «سیب خنده» برای گروه کودک ساخت. این سریال طنز آیتمی با وجود اینکه برای مخاطب کودک و نوجوان ساخته شده بود، اما به دلیل آیتم‌های خلاقانه و فانتزی با کمدی بالا در میان تمام سنین و اقشار محبوب و پرمخاطب شد. سیب خنده از سریال های خنده دار ایرانی  پخش شده از تلویزیون در زمان خودش بسیار موفق عمل کرد.

3. بهترین سریال طنز ایرانی: این چند نفر

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال های کمدی ایرانی دهه 90

 • نوع طنز: آیتمی، کمدی فانتزی
 • سال پخش: 1378
 • کارگردان: مهران غفوریان
 • نویسندگان: رضا عطاران، رضا شفیعی‌جم
 • بازیگران: مهران غفوریان، بیژن بنفشه‌خواه، رضا شفیعی‌جم، ارژنگ امیرفضلی و فلامک جنیدی

این چند نفر، برترین سریال کمدی ایرانی آیتمی بود که چهار شخصیت اصلی داشت و آیتم‌های آن با یک خط قصه به یکدیگر مرتبط می‌شد. چهار برادر که اسم هر چهار نفرشان هژیر بود و یک خواهر هم داشتند که با نام خواهر هژیرها شناخته می‌شد. در کنار این کاراکترها، مهران غفوریان یک نقش دیگر هم بازی می‌کرد که لحن حرف زدن بسیار بامزه‌ای داشت و عموی هژیرها نامیده می‌شد. هژیرها در زمان خودش از بهترین سریال های خنده دار ایرانی بودند و کارهای عجیب و غریبشان کمدی فانتزی جالبی را ارائه می‌داد. این اثر از سریال های خنده دار ایرانی پخش شده از تلویزیون بسیار پرمخاطب بود.

سریال‌ های کمدی ایرانی دیگر دهه هفتاد

علاوه بر لیست سریال های طنز ایرانی که ذکر شد، در این دهه مجموعه‌های طنز آیتمی زیادی ساخته شد. «جنگ 77»، «ببخشید شما»، «پلاک 14»، «قطار ابدی» و «نود شب» از جمله بهترین سریال های خنده دار ایرانی و پرمخاطب تلویزیون بودند. در اواخر این دهه مرضیه برومند با برترین سریال کمدی ایرانی قدیمی «هتل» استارت سریال‌های داستانی اپیزودیک کمدی را زد.

بهترین سریال های طنز ایرانی دهه 80

در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد بهترین سریال طنز ایرانی از مدل آیتم‌های طنز کوتاه خارج شد و به سمت داستان‌های اپیزودیک پیش رفت. از مهم‌ترین سریال های طنز ایرانی که این ویژگی‌ها را داشتند و بسیار هم دیده شدند، سریال‌های «کارگاه شمسی و دستیارش مادام»، «زیر آسمان شهر» و «پاورچین» را می‌توان نام برد. مهران مدیری و مهران غفوریان، با ساخت دو سریال پرمخاطب، به همراه یکدیگر سریال‌های نودشبی طنز را در این دهه بنیان‌گذاری کردند.

1. بهترین سریال طنز ایرانی: زیر آسمان شهر 1

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1380
 • کارگردان: مهران غفوریان
 • نویسندگان: رضا عطاران، سروش صحت، محمدرضا آرین
 • بازیگران: حمید لولایی، کامران ملک مطیعی، مهران غفوریان، نصرالله رادش، پرستو صالحی و…

برترین سریال کمدی ایرانی «زیر آسمان شهر» نیز یکی از بهترین آثار تلوزیونی کمدی ایرانی است که زندگی قشرهای مختلف را در یک ساختمان به تصویر می‌کشد. این سریال که در هر اپیزود، داستانی طنز و خانوادگی را روایت می‌کرد در سه فصل به روی آنتن رفت که در هر سری ترکیبی متفاوتی جلوی دوربین آمدند. در یکی دو سال اخیر عوامل این مجموعه تصمیم داشتند تا سری چهارم این برترین سریال کمدی ایرانی را بسازند، اما مرگ ملکه رنجبر و نبود اغلب بازیگران قدیمی باعث توقف ساخت این اثر از سریال های خنده دار ایرانی شد.

در این برترین سریال کمدی ایرانی بازیگرهای زیادی جایگزین شدند که مجید صالحی یکی از آن‌ها است. او به دلیل اینکه یوسف تیموری عمل زیبایی انجام داده بود، جایگزین او در این سریال شد. کامران ملک مطیعی نیز به دلیل ممنوع‌التصویر شدن نتوانست در سری دوم و سوم همراه گروه باشد.

منتقدین اما با ادامه دادن این سریال از سریال های طنز ایرانی در سری‌های دوم و سوم موافق نبودند و آن را یک الگوی ناموفق دنباله سازی در تلویزیون دانستند و این موضوع به طوری جدی شد که اکبر عبدی به دلیل تکراری بودن سوژه و جدا شدن نویسندگانی مانند رضا عطاران و سروش صحت از مردم عذرخواهی کرد.

2. برترین سریال کمدی ایرانی: بدون شرح

لیست سریال های کمدی ایرانی / سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1381
 • کارگردان: مهدی مظلومی
 • نویسندگان: سروش صحت، پیمان قاسم‌خانی، امیرمهدی ژوله، ریما رامین‌فر و خشایار الوند
 • بازیگران: فتحعلی اویسی، امیر جعفری، مریم سعادت، بیژن بنفشه‌خواه، لیلی رشیدی، فلامک جنیدی، مهدی صبایی و امیر نوری

«بدون شرح» برترین سریال کمدی ایرانی ماجرای یک هفته‌نامه زرد و نه‌چندان وزین بود که هیچ‌آگاه آه در بساط نداشت و اعضای تحریریه آن با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می‌کردند. از سریال های خنده دار ایرانی «بدون شرح» اولین سریال مستقل مهدی مظلومی در مقام کارگردان بود که به دلیل بهره بردن از تیم نویسندگان و بازیگران خلاق و بااستعداد طنز، قصه‌های جذابی را از دفتر یک روزنامه و اتفاقات پیرامون آن برای مخاطبان روایت می‌کرد و در زمان خود با استقبال بی‌نظیر مخاطبان رو‌به‌رو شد. بدون شک ان را باید یکی از بهترین سریال های طنز ایرانی دانست. «بدون شرح» آنقدر دیده شد که تا مدت‌ها مردم کوچه و بازار تکیه‌کلام‌های شخصیت‌های آن را با خود زمزمه می‌کردند.

3. بهترین سریال طنز ایرانی: پاورچین

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی اجتماعی انتقادی
 • سال پخش: 1381 و 1382
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، امیرمهدی ژوله، علیرضا ناظر فصیحی
 • بازیگران: مهران مدیری، جواد رضویان، سیامک انصاری، شقایق دهقان، سحر زکریا، سحر ولدبیگی و محمدرضا هدایتی

تحول برترین سریال کمدی ایرانی در آغاز دهه هشتاد، دوباره توسط مهران مدیری و تیمش رقم خورد. این کارگردان صاحب‌سبک در همکاری با برادران قاسم‌خانی به عنوان نویسنده به یک بلوغ در خنده دارترین سریال های ایرانی رسید و به همراه مهران غفوریان و رضا عطاران که ارکان اصلی تولید بهترین سریال طنز ایرانی «زیر آسمان شهر» بودند، ساخت سریال‌های روتین و اپیزودیک نود شبی با تعداد قسمت بالا را در تلویزیون ایران بنیان‌گذاری کردند. «پاورچین» تحولی بزرگ در زمینه طنزهای انتنقادی فرهنگی بود که هم عادات اجتماعی غلط مردم و هم کاستی‌های مسئولین را به باد انتقاد می‌گرفت و از همین رو، جزو بهترین سریال های خنده دار ایرانی سیما محسوب می‌شود.

4. بهترین سریال طنز ایرانی: خانه به دوش

معرفی سریال های طنز ایرانی / لیست سریال های طنز ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1383
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: رضا عطاران
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیر جلالی، رضا عطاران، علی صادقی، بهنوش بختیاری و آناهیتا همتی

برترین سریال کمدی ایرانی خانه به دوش نیز در لیست سریال های کمدی ایرانی قرار می‌گیرد. این سریال داستان مردی بی پول را به تصویر می‌کشد که مشکلات مالی او را در شرایط بدی قرار داده است و برای حل این مشکلات با مردی همکاری می‌کند که این مرد کلاهبردار از آب در می‌آید. «خانه به دوش» از بهترین سریال های طنز ایرانی است که در ماه رمضان پخش می‌شد و هنوز هم با وجود گذشت شانزده سال، بازپخش‌های آن در شبکه‌های سیما با استقبال مخاطبان رو‌به‌رو می‌شود. «خانه به دوش» شروع سریالهای کمدی ایرانی بود که به سریال‌های عطارانی در تلویزیون معروف شدند. بعدها خود رضا عطاران، سعید آقاخانی و مجید صالحی تلاش کردند سریال‌هایی با کیفیت «خانه به دوش» بسازند که در چندین مورد این اتفاق افتاد و خنده دارترین سریال های ایرانی را با موفقیت تولید کردند.

5. بهترین سریال طنز ایرانی: متهم گریخت

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / سریال های کمدی ایرانی دهه 90

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1384
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: سعید آقاخانی
 • بازیگران: زنده یاد سیروس گرجستانی، مریم امیر جلالی، سعید آقاخانی، علی صادقی، رضا عطاران، ملیکا زارعی و…

برترین سریال ایرانی طنز «متهم گریخت» را می‌توان یکی از پر بیننده ترین سریال های کمدی ایران و بهترین سریال طنز ایرانی علی صادقی دانست. موضوع این سریال درباره هاشم آقا (سیروس گرجستانی) و خانواده‌اش است که زندگی ساده‌ای دارند و به دلیل بیماری خود و برکناری از شغل قبلی‌اش به تهران می‌آیند که باعث می‌شود داستان‌های بسیار جالبی پیش روی آنها قرار گیرد.

ابهامات زیادی درباره نویسندگی سریال خنده دار ایرانی متهم گریخت وجود داشته است که یکی از آنها در برنامه تلویزیونی هفت مطرح شد. آنها بر این باور بودند که طراحی داستان متهم گریخت یکی از بهترین سریال های خنده دار ایرانی از اصغر فرهادی است که مهران مهام این شایعه را تکذیب کرد. اما مریم امیر جلالی در سال 1396 در برنامه‌ای تلویزیونی این موضوع را مطرح کرد که نویسنده اصلی این سریال اصغر فرهادی بود، اما در آن زمان تمایلی نداشت که اسمش در تیتراژ سریال باشد؛ زیرا میخواست اسمش در کارهای سینمایی مطرح شود. اما بعدها سعید آقاخانی گفته‌های مریم امیرجلالی را تکذیب کرد و حضور اصغر فرهادی را فقط به عنوان ناظر در مرحله نگارش سریال تایید کرد.

6. بهترین سریال طنز ایرانی: شب‌های برره

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی انتقادی تاریخی فرهنگی
 • سال پخش: 1384
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، سروش صحت، امیر مهدی ژوله، خشایار الوند، علیرضا ناظرفصیحی و حمید برزگر
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، شقایق دهقان، محمد شیری، سعید پیردوست، رضا شفیعی‌جم، هادی کاظمی، بهنوش بختیاری، محمدرضا هدایتی و فلامک جنیدی

داستان این برترین سریال کمدی ایرانی از آن قرار است که روزنامه‌نگاری به نام کیانوش استقرارزاده در زمان شاه، به دلیل نوشتن و چاپ مطالبی روشنگرانه علیه شاه و حکومت، به یک روستای دورافتاده تبعید می‌شود. او در مسیر از دست مامورین فرار می‌کند و در میان بوته‌های پنهان می‌شود تا فرار کند. در همین حین ماری او را نیش می‌زند و کیانوش از هوش می‌رود. چندی بعد شیرفرهاد از راه می‌رسد و کیانوش را با خود به داخل روستایی به نام برره می‌برد. این آغاز حضور فردی عاقل در میان مردمانی عجیب است!

بدون تردید «شب‌های برره» یکی از درخشان‌ترین و شاید، بهترین سریال های خنده دار ایرانی در تاریخ است. مهران مدیری، پیمان قاسم‌خانی و رفقایشان که روستای برره و لهجه‌‌ی  برره‌ای را در پاورچین اختراع کرده بودند، در «شب‌های برره» یکی از سریال های طنز ایرانی، ارتقا دادند و به زندگی آبا و اجداد شخصیت‌های سریال «پاورچین» در روستای برره پرداختند. این برترین سریال کمدی ایرانی که بعد از پخش 92 قسمت به دستور مسئولین توقیف شد، آینه‌ی تمام‌نمای ضعف‌های فرهنگی اجتماعی سیاسی و اقتصادی مردم و مسئولین ایران است و هنوز که هنوز است کلیپ‌ها و سکانس‌های مختلفش دست به دست در بین مردم می‌چرخد و از خنده دارترین سریال های ایرانی شناخته شده است.

7. بهترین سریال طنز ایرانی : ترش و شیرین

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1386
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسندگان: سروش صحت، محمدرضا آرین
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران، علی صادقی و رضا شفیعی‌جم

در نوروز 86، رضا عطاران به همراه تیم ثابت و همیشگی‌اش با یک برترین سریال کمدی ایرانی دیگر مهمان خانه‌های مخاطبان بود. قصه «ترش و شیرین» به ماجرای آشنایی یک مرد پولدار و متمول که تاجر فرش است با یک خانم ترشی‌فروش می‌پرداخت. پس از آشنایی این دو به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند و می‌خواهند با یکدیگر ازدواج کنند، اما مهم‌ترین مشکل سر راهشان بچه‌های قد و نیم‌قدی است که هرکدام برای پدر و مادرشان تعیین تکلیف می‌کنند. درست است که میزان محبوبیت «ترش و شیرین» در میان مخاطبان، در حد «خانه به دوش» و «متهم گریخت» نشد، اما چندین سر و گردن از سایر سریال‌های طنز تلویزیون بالاتر بود. ترش و شیرین از بهترین سریال های طنز ایرانی محسوب می‌شود.

8. بزنگاه

لیست سریال های کمدی ایرانی / خنده دارترین سریال ایرانی جدید

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1387
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسندگان: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: حمید لولایی، رضا عطاران، مرجانه گلچین، غلامرضا نیکخواه، علی صادقی و سوسن پرور

برترین سریال کمدی ایرانی «بزنگاه» ماجرای فرزندان و وراث پیرمردی معتمد و خوش‌نام به نام اوس احمد است که در محله نانوایی داشته و حالا پس از مرگش، فرزندانش بر سر تقسیم ارث و میراث با هم اختلاف و درگیری دارند.

آخرین و شاید متفاوت‌ترین سریال های خنده دار ایرانی رضا عطاران در تلویزیون، کماکان بعد از گذشت 12 سال، از بهترین آثار ایرانی طنز محسوب می‌شود. این سریال در زمان پخش به دلیل ممیزی‌های متعدد و مختلف، چندین بار تا مرحله توقف پخش پیش رفت، اما با تغییراتی در داستان و تذکرات و نظارت مسئولین سازمان نهایتا به سرانجام رسید. همین اتفاق سبب شد رضا عطاران برای همیشه از تلویزیون خداحافظی کند. سریال های طنز ایرانی ساخته شده توسط رضا عطاران اغلب به زندگی و مشکلات قشر متوسط جامعه اشاره می‌کنند و اصطلاحا بسیار رئال و مطابق بر واقعیت جامعه است. «بزنگاه» در بین بهترین سریال های خنده دار ایرانی از نظر رئالیستی در بالاترین حد ممکن قرار دارد.

9. بهترین سریال طنز ایرانی : سه در چهار

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی موقعیت ماجرایی
 • سال پخش: 1387
 • کارگردان: مجید صالحی
 • نویسندگان: علیرضا مسعودی
 • بازیگران: محمد کاسبی، مهران رجبی، علی صادقی، شهره لرستانی، اشکان اشتیاق و شهرام قائدی

«سه در چهار» از بهترین سریال های خنده دار ایرانی است که تاکنون بارها از شبکه‌های مختلف سیما بازپخش شده و هربار هم با استقبال بسیار زیاد مخاطبان رو به رو می‌شود. خانواده موزی و خانواده املشی به دلیل مشکلات بسیار زیاد اقتصادی تصمیم می‌گیرند برای مدتی محدود در یکی از خانه‌ها در کنار هم زندگی کنند و خانه‌ دیگر را بفروشند و با پولش کسب و کاری راه بیندازند. این اتفاق می‌افتد و این دو خانواده شرکت نظافتی «تمیز، وزین، منزل» را راه می‌اندازند. اما این تازه اول ماجرا‌های مصیبت‌باری است به شکلی کمدی و بامزه روایت می‌شود. این برترین سریال کمدی ایرانی اولین اثر مجید صالحی در مقام کارگردان است، اما به وضوح تحت تاثیر آثار رضا عطاران قرار دارد و علتش هم این است که رضا عطاران سِمَت مشاور کارگردان را در این سریال عهده‌دار بوده است.

10. مردهزار چهره و مرد دو هزار چهره

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی موقعیت انتقادی
 • سال پخش: 1387 و 1388
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، خشایار الوند، مهراب قاسم‌خانی، امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، علیرضا خمسه، پژمان بازغی، سیامک انصاری، نصرالله رادش و پرویز فلاحی‌پور

داستان این برترین سریال کمدی ایرانی درباره مسعود شصچی است که در بایگانی اداره ثبت احوال شیراز کار می‌کند و بسیار ساده و شریف است، به دلیل خواسته‌ای که پدرزن آینده‌اش از او دارد، در موقعیت‌های اشتباهی قرار می‌گیرد و افراد پیرامونش پست و موقعیت‌هایی در زمینه‌های پزشکی، نظامی، ادبیات و مافیایی را به او می‌دهند که باعث می‌شود خود واقعی‌اش را گم کند. در فصل دوم این برترین سریال کمدی ایرانی او از سر ناچاری و بیکاری و برای رسیدن به درآمد و شهرت، خودخواسته قرارگیری در موقعیت‌های مختلف را ادامه می‌دهد.

دو فصل «مرد هزارچهره» در کنار «شب‌های برره» و «قهوه تلخ» جزو بهترین سریال های طنز ایرانی و همچنین بهترین ساخته‌های مهران مدیری است. این سریال از یک فیلمنامه قوی و جذاب بهره می‌برد که توسط پیمان قاسم‌خانی از رمان «پخمه» نوشته عزیز نسین گرفته  و ایرانیزه شده است. اصولا مدیری استاد ساخت آثاری است که در آنها یک شخصیت عاقل در میان تعداد زیادی ابله و احمق گرفتار شده است؛ اما اینجا شخصیتی ساده‌لوح و مهربان در موقعیت اشتباهی قرار می‌گیرد و با آزادی عملی که دیگران به او می‌دهند، به شخصیتی کاملا متفاوت، سودجو و قدرت‌طلب تبدیل می‌شود. مرد هزار چهره از بهترین سریال های خنده دار ایرانی است.

11. بهترین سریال طنز ایرانی : چاردیواری

لیست سریال های کمدی ایرانی / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش:1388
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسندگان: محسن تنابنده، سعید آقاخانی
 • بازیگران: امیر جعفری، سعید آقاخانی، آتیلا پسیانی، جواد عزتی، محمد فیلی، مریم امیرجلالی و بهنوش طباطبایی

برترین سریال کمدی ایرانی «چاردیواری» درباره فردی به نام نادر است که در یک آشپزخانه تهیه‌غذا کار می‌کند و با مشکلات عجیبی در خانواده‌اش رو‌به‌روست. در گذشته با دختری متمول یک ازدواج صوری انجام داده تا دختر به دور از چشم پدر و بدون نیاز داشتن به اجازه او به خارج از کشور برود و ادامه تحصیل دهد. حالا دختر برگشته و می‌خواهد که با یک صحنه‌سازی جلوی پدر، از نادر جدا شود.

«چاردیواری» از بهترین سریال های خنده دار ایرانی در اواخر دهه هشتاد بود که به کارگردانی سیروش مقدم در نوروز 88 از شبکه یک سیما روی آنتن رفت. این سریال را باید از خنده دارترین سریال های ایرانی دانست که توانست مخاطبین زیاد را جذب کند.

12. قهوه تلخ

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

 • نوع طنز: کمدی تاریخی سیاسی انتقادی
 • سال پخش: 1389 و 1390
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: امیرمهدی ژوله، خشایار الوند
 • بازیگران: سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی، مهران مدیری، جواد عزتی، هادی کاظمی، عارف لرستانی، الیکا عبدالرزاقی، سحر زکریا، برزو ارجمند و غلامرضا نیکخواه

«قهوه تلخ» از سریال های خنده دار ایرانی است که درباره استاد تاریخ نیما زندکریمی بود. او که با نوشیدن قهوه به یک دوره خیالی تاریخی در ایران قدیم سفر می‌کند، وارد کاخ جهانگیرشاه دولو پادشاه وقت ایران می‌شود. این سریال از سریالهای کمدی ایرانی، پر از کنایه‌های طنز سیاسی فرهنگی و اجتماعی است که نحوه اداره کشور توسط مسئولین و فرهنگ ضعیف مردم را باه باد انتقاد می‌گیرد.

«قهوه تلخ» یکی از بهترین سریال های خنده دار ایرانی 3 دهه اخیر است که از آن در کنار «شب‌های برره» از شاهکارهای مهران مدیری در تمام دوران فعالیت حرفه‌ای‌اش یاد می‌شود. با اینکه قصه و داستان بهترین سریال طنز ایرانی در یک کاخ پادشاهی در چندین و چند سال قبل روایت می‌شود، اما اغلب اتفاقات و اشارات کنایه‌های طنز به دوران حال است. این برترین سریال کمدی ایرانی به دلیل انتقادی بودن بیش از اندازه اجازه پخش از تلویزیون را نگرفت و به همین دلیل مدیری و تهیه‌کنندگان کار تصمیم گرفتند «قهوه تلخ» را وارد شبکه نمایش خانگی کنند. تمام بازیگران مرد اصلی این سریال برای گرفتن تندیس بهترین بازیگر کمدی مرد در سال 90 نامزد شدند و در نهایت تندیس بهترین بازیگر مرد سریال های کمدی ایرانی به مهران مدیری رسید.

سریال های خنده دار ایرانی دیگر دهه هشتاد

در این دهه سریال های طنز ایرانی به اوج خود رسیدند و بسیاری از سریالهای کمدی ایرانی محبوب و پرمخاطب تلویزیون در این دهه ساخته شدند.

 • کارآگاه شمسی و دستیارش مادام
 • نقطه چین
 • کوچه اقاقیا
 • جایزه بزرگ
 • باغ مظفر
 • شمس‌العماره

از دیگر بهترین سریال های خنده دار ایرانی دهه هشتاد محسوب می‌شوند.

بهترین سریال های طنز ایرانی دهه 90

دهه نود درحالی آغاز شد که تلویزیون به عنوان برترین سازنده سریال های طنز ایرانی در دهه هفتاد و هشتاد، دو تن از بزرگترین کارگردان‌های طنز خود یعنی مهران مدیری و رضا عطاران را با سیاست‌های دفعی خود از دست داد. در این دهه نبود مدیری و عطاران در سیما، تا حدودی با سریال پرمخاطب «پایتخت» و برخی آثار سروش صحت و سعید آقاخانی تا حدودی جبران شد، اما کماکان سریال های خنده دار ایرانی به قوت و قدرت دهه هشتاد نبودند. تلویزیون آنقدر به طنزپردازان سخت گرفت که اغلب بازی و کارگردانی در سینما  و شبکه نمایش خانگی را به حضور در تلویزیون ترجیح می‌دادند. در کنار این موارد در این سال‌ها اغلب سریال‌های تلویزیون به دلیل نبود نویسنده یا کارگردان متخصص و همچنین رشد شبکه‌های اجتماعی و نمایش خانگی با شکست مواجه شدند.

1. ساختمان پزشکان

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / بهترین سریال های طنز ایرانی نمایش خانگی

 • نوع طنز: کمدی فرهنگی اجتماعی
 • سال پخش: 1390
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، سروش صحت و امیر برادران
 • بازیگران: بهنام تشکر، بیژن بنفشه خواه، هومن برق نورد، شقایق دهقان، فرناز رهنما و…

برترین سریال کمدی ایرانی ساختمان پزشکان از سریالهای کمدی ایرانی توانسته است محبوبیت قابل توجهی در لیست بهترین سریال های کمدی ایرانی به دست آورد. موضوع این سریال درباره زندگی پر دردسر پزشک روانشناسی به نام نیما (بهنام تشکر) است که در هر قسمت مشکلی جدید برای او به وجود می‌آید که بسیاری از این مشکلات تقصیر منشی کم هوش و همسر وسواسی اوست.

این اثر از برترین سریال های طنز ایرانی در کنار محبوبیت زیاد خود، مشکلات بسیاری را نیز برای عوامل آن به وجود آورد. مهراب قاسم‌خانی و سروش صحت چندین بار درباره اتهاماتی که به آنها بر سر این سریال زده شده بود مانند ترویج هم‌جنس‌گرایی، دروغ و موضوعات فراماسونری، صحبت کرده‌اند و آنها را زاییده اذهان منحرف برخی از بینندگان دانستند.

2. بهترین سریال طنز ایرانی : دزد و پلیس

بهترین سریال طنز ایرانی

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1391
 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسندگان: مهراب قاسم‌خانی، پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: بهنام تشکر، هومن برق‌نورد، شقایق دهقان، مهران رجبی، حمید لولایی و مجید مشیری

بی‌شک دزد و پلیس یکی از به یادماندنی‌ترین و بهترین سریال های کمدی ایرانی دهه 90 است که دز تلوزیون ساخته شده. این سریال به کارگردانی سید آقاخانی ساخته شد و فیلمنامه آن نیز از برادران قاسم خانی بود. دزد و پلیس داستان هیجان‌انگیز، متفاوت و پرکششی داشت و حتی خبرهایی برای ساخت فصل دوم آن نیز منتشر شد که صحت نداشتند.

داستان این اثر از لیست سریال های طنز ایرانی درباره ناصر کاظمی خلافکاری بی‌رحم است که طی اتفاقاتی حافظه‌اش را از دست می‌دهد. دوست ناصر داوود سوزمانی به همراه پدرش بابا اسی و خواهرش فریبا از او مراقب می‌کنند‌. ناصر و داوود باید کیفی پر از مواد مخدر را که از یک خلافکار بزرگ به نام مهندس تحویل گرفته‌اند، بازگردانند و این اتفاق تنها در صورت بازگشت حافظه ناصر میسر است.

3. بهترین سریال طنز ایرانی : پژمان

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / بهترین سریال ایرانی طنز 1400

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1392
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، سروش صحت و ایمان صفایی
 • بازیگران: پژمان جمشیدی، سام درخشانی، بهاره رهنما، شقایق دهقان، بیژن بنفشه‌خواه و ویدا جوان

«پژمان» را می‌توان یکی از بهترین سریال های طنز ایرانی و یک نقطه عطف در کارنامه پیمان قاسم‌خانی و پژمان جمشیدی دانست. طرح اصلی این برترین سریال خنده دار ایرانی بر اثر خاطراتی که پژمان جمشیدی از دوران فوتبال و پسافوتبال خود برای قاسم‌خانی‌ها تعریف کرده بود بیرون آمد و در ابتدا قرار نبود نقش پژمان را خود پژمان جمشیدی بازی کند، اما به اصرار سروش صحت و پیمان قاسم‌خانی این اتفاق افتاد تا یک سریال کمدی در ایران به لیست بهترین سریال های خنده دار ایرانی اضافه شود. پژمان جمشیدی بعد از این سریال به عنوان یک بازیگر مطرح شد و رفته رفته با تلاش‌های خودش به یک بازیگر شش دانگ سینما، تلویزیون و تئاتر تبدیل شد.

4. دودکش

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1392
 • کارگردان: محمد حسین لطیفی
 • نویسنده: برزو نیک‌نژاد
 • بازیگران: هومن برق نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، جواد عزتی، الناز حبیبی، نگار عابدی

برترین سریال کمدی ایرانی «دودکش» یکی از سریال های طنز ایرانی است که در زمان خود توانست بینندگان زیادی را جذب کند. داستان این سریال درباره دو خانواده است که با یکدیگر قطع رابطه کرده‌اند، اما وقتی یکی از آنها برای آشتی قدم برمی‌دارد، اوضاع کمی بهتر می‌شود و همین آشتی باعث به وجود آمدن اتفاقات جالب و غیرمنتظره‌ای می‌گردد. این سریال در دو سری پخش شد که در سری اول «دودکش» و در سری دوم «پادری» نام داشت، اما محبوبیت سری اول آن بسیار بیشتر بود.

زوج هنری هومن برق نورد و بهنام تشکر در این سریال یکی از بهترین سریال های طنز ایرانی، توانستند بازی بسیار خوبی را برای بینندگان ارائه دهند. این دو قبلا هم همکاری‌های بسیاری در آثاری چون ساختمان پزشکان و دزد و پلیس داشته‌اند.

دانلود سریال دودکش 1

5. بهترین سریال طنز ایرانی : دردسرهای عظیم

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1393
 • کارگردان: برزو نیک نژاد
 • نویسندگان: علیرضا کاظمی‌پور و سعید جلالی
 • بازیگران: جواد عزتی، الناز حبیبی، مهدی هاشمی، امیر غفارمنش و مریم سعادت

داستان این برترین سریال کمدی ایرانی درباره یک جوان آس و پاس به نام لطیف است که سودای بازیگر شدن در سر داشت، برای کمک به یک تاجر ورشکسته سعی می‌کند نقشه‌ای را که برای فریب طلبکاران کشیده را به همراه دختر موردعلاقه‌اش بهار به نحو احسن اجرا کند، اما مشکلات در پی هم از راه می‌رسند.

برزو نیک نژاد که سابقه نویسندگی برای چندین و چند سریال و فیلم سینمایی طنز را در کارنامه داشت، در سال 93 تصمیم گرفت سریالی را خود کارگردانی کند. برترین سریال کمدی ایرانی «دردسرهای عظیم» با بازی درخشان جواد عزتی و با حضور گرم مهدی هاشمی و الناز حبیبی به یک سریال خنده دار ایرانی ماجرایی بامزه و پرمخاطب تبدیل شد. این سریال آنقدر با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد که تلویزیون و عوامل فصل دوم آن را ساختند، اما طبق اغلب سری‌سازی‌های سیما شکست خورد و دیده نشد. هردو فصل این اثر از بهترین سریال های خنده دار ایرانی محسوب می‌شوند‌‌.

6. برترین سریال کمدی ایرانی : مجموعه کلاه‌قرمزی

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال طنز ایرانی / بهترین سریال های طنز ایرانی نمایش خانگی

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی عروسکی
 • سال پخش: 1388، 1390، 1391، 1392، 1393، 1394 و 1397
 • کارگردان: ایرج طهماسب
 • نویسندگان: ایرج طهماسب، حمید جبلی، حبیب رضایی و محمدرضا هدایتی
 • صداپیشگان: حمید جبلی، محمد بحرانی، محمدرضا هدایتی، بهادر مالکی، کاظم سیاحی، هوتن شکیبا، احسان کرمی و محمد لقمانیان

ماجراهای مختلف و واکنش عروسک‌های جدید به این اتفاقات در کنار آقای مجری داستان‌های بهترین سریال طنز ایرانی نوروزی «کلاه‌قرمزی» را تشکیل می‌داد.

مجوعه‌های نوروزی «کلاه‌قرمزی» که برگرفته از کاراکتر‌های محبوب فیلم‌ سینمایی «کلاه قرمزی و پسرخاله» از سال 1388 پخش خود را آغاز کرد در میان بهترین سریال های خنده دار ایرانی قرار می‌گیرند. در هر مجموعه چند شخصیت عروسکی جذاب و متفاوت با صداها و گویش‌های عجیب در کنار آقای مجزی یا مهمان برنامه حضور داشتند و در کنار روایت داستان‌هایی ساده، به اتفاقات روز هم واکنش نشان می‌دادند. کلاه قرمزی و دوستانش آنقدر در تلویزیون طرفدار داشتند که به پای ثابت نوروزهای تلویزیون تبدیل شده بودند، اما افسوس که دیگر ادامه پیدا نکرد و مثل تمام فرصت‌هایی که سازمان صدا و سیما سوزانده بود، این فرصت و این اثر از لیست برترین سریال کمدی ایرانی را هم سوزاند.

7. شمعدونی

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / لیست سریال های طنز ایرانی

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1394
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: محمد نادری، حسن معجونی، آتنه فقیه‌نصیری، نگار عابدی، رویا میرعلمی، امیر کاظمی و ویدا جوان

این برترین سریال کمدی ایرانی ماجراهای ساده و گاه عجیبی را که برای دو خانواده اتفاق می‌افتاد را به شکلی شیرین روایت می‌کرد.

«شمعدونی» یکی از جذاب‌ترین سریال های طنز ایرانی سروش صحت بود که برای اولین بار امضای کامل خودش را پای اثرش داشت. به‌طور کلی سریال‌های سروش صحت قبل از «شمعدونی» تحت تاثیر نوشته‌های قاسم‌خانی‌ها بود، اما از این برترین سریال خنده دار ایرانی یک بی‌هدفی طنازانه به آثار صحت اضافه شد. هم «شمعدونی» و هم سه‌گانه «لیسانسه‌ها» به شکلی روایت می‌شد که ظاهرا داستانی در کار نبود و یکی سری اتفاقات تکرار می‌شدند، اما نتیجه کار بسیار بامزه و خنده‌دار از آب در‌می‌آمد. صحت در این سریالش هم مانند آثار قبلی‌اش چند بازیگر جدید معرفی کرد که مهم‌ترینشان محمد نادری نقش اول سریال بود که کاراکتر هوشنگ مظاهری را ایفا می‌کرد.

8. سه‌گانه لیسانسه‌ها

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / خنده دارترین سریال ایرانی جدید

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال‌های پخش: 1395، 1396، 1398
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: هوتن شکیبا، امیرحسین رستمی، امیر کاظمی، بیژن بنفشه خواه، بهنام تشکر، متین ستوده، رویا میرعلمی و…

برترین سریال کمدی ایرانی «لیسانسه‌ها» یکی از سریال های موفق در زمینه کمدی و طنز بوده که توانست محبوبیت زیادی را به دست آورد و کار خود را تا 3 فصل ادامه دهد. داستان این سریال درباره سه جوان است که لیسانسه هستند و هر کدام از آنها مشکلات خاص خود را دارند. یکی از آنها به دنبال فردی برای ازدواج، دیگری در آستانه ازدواج و درگیر مشکلات عروسی است و نفر سوم نیز در خانواده‌ای از هم پاشیده زندگی می‌کند.

این اثر از برترین سریال های طنز ایرانی شوخی‌های جذابی با مسئولین و نیروی انتظاامی داشت و توانست جوایز زیادی در جشن حافظ و سایر جشنواره‌ها به دست آورد.

9. بهترین سریال کمدی ساخت ایران: پایتخت

سانسورهای جنجالی / برترین سریال کمدی ایرانی / سریال کمدی ایرانی جدید 1401

 • نوع طنز: کمدی موقعیت خانوادگی
 • سال‌های پخش: 1390، 1392، 1393، 1394، 1395، 1399
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسندگان: محسن تنابنده، خشایار الوند، حسن وارسته
 • بازیگران: محسن تنابنده، احمد مهران فر، ریما رامین‌فر، علیرضا خمسه و…

«پایتخت» که یکی از بهترین سریال های طنز ایرانی یک دهه اخیر بوده است درباره خانواده‌ای است که در روستای علی آباد زندگی می‌کنند و مشکلات مختلفی برای آنها پیش می‌آید. پایتختی‌ها در اغلب فصل‌ها یک سفر را هم تجربه می‌کنند که سبب قرارگیری کاراکترهای ماندگار این سریال در موقعیت‌های جذاب و جدید می‌شود. بر اساس داده‌های آماری ثبت شده «پایتخت» از معدود سریال‌های طنز ایرانی دهه اخیر است که در زمان پخش و حتی بازپخش آن میزان استفاده از اینترنت و حضور در شبکه‌های اجتماعی بسیار کاهش می‌یابد. از اینجا می‌توانید بیشتر با برترین سریال کمدی ایرانی پایتخت آشنا شوید.

9. سریال کمدی ایرانی نون خ

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / لیست سریال های طنز ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت خانوادگی
 • سال پخش: 1398
 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسندگان: امیر وفایی، مصطفی تنابنده
 • بازیگران: سعید آقاخانی، علی صادقی، هومن حاج عبداللهی، حمیدرضا آذرنگ، فریده سپاه منصور، نعیمه نظام دوست و…

برترین سریال کمدی ایرانی «نون خ» یکی از جدیدترین سریال های کمدی ایرانی است که در مدت کم توانسته است محبوبیت خیلی خوبی را کسب کند. این برترین سریال کمدی ایرانی درباره مردی به نام نورالدین خانزاده است که یک کارگاه فرآوری تخمه آفتابگردان دارد و تخمه آفتاب گردان‌های بیشتر کشاورزان را خریداری کرده است. او محصولات را به تاجری به نام میرزایی در تهران می‌فروشد تا آنها را در کشور ترکیه به فروش برسانند. پس از مدتی که کشاورزان خبر مرگ میرزایی را می‌شنوند سعی می‌کنند محصولات خود را پس بگیرند.

سریال خنده دار ایرانی «نون خ» در استان کرمانشاه تصویربرداری شده و از ترانه‌های هنرمندان آذربایجانی و کردی مانند حسن زیرک و مظهر خالقی استفاده کرده است. این بهترین سریال طنز ایرانی که تاکنون دو فصل از آن پخش شده و فصل سوم آن در حال ساخت است دومین سریال تلویزیون پس از پایتخت بود که زندگی خانواده‌ای غیرتهرانی را به تصویر می‌کشید. در این مطلب می‌توانید درباره فصل سوم این مجموعه و اخبار مربوط به آن بخوانید.

10. سریال طنز ایرانی هیولا

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

همچنین بخوانید :
 • نوع طنز: کمدی سیاسی اجتماعی
 • سال پخش: 1398
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، امیر برادران
 • بازیگران: فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، مهران مدیری، شیلا خداداد، محمد بحرانی، سیما تیرانداز، نیما شعبان‌نژاد و گوهر خیراندیش

داستان این بهترین سریال های خنده دار ایرانی درباره هوشنگ شرافت یک معلم شیمی باوجدان و شریف است که به دلیل مشکلات اقتصادی زندگی سختی را می‌گذارند. آشنایی او با هوشمند کامروا و پدرش کامران کامروا، رفته رفته از او یک هیولای اقتصادی می‌سازد.

برترین سریال کمدی ایرانی «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری ساخته شده است. او با «هیولا» دوباره بعد ازچندین و چند سال همکاری با پیمان قاسم‌خانی را از سر گرفت و توانست مجموعه‌ای جذاب در شبکه نمایش خانگی منتشر کند. «هیولا» در بخش کارگردانی، فیلمنامه، بهترین بازیگر مرد و زن سریال‌های تلویزیونی سال تقریبا اغلب جوایز جشن حافظ را از آن خود کرد. مدیری که بعد از مدت‌ها دوباره با یک سریال کمدی ایرانی قوی و انتقادی به عرصه بازگشته، قصد دارد تا فصل دوم «هیولا» را با همکاری پیمان قاسم‌خانی زمستان امسال کلید بزند. این اثر از سریال های طنز ایرانی سینما خانگی بسیار پربیننده بود.

11. سریال صفر بیست و یک

سریالهای خنده دار تلویزیون

 • نوع طنز: کمدی اجتماعی
 • سال پخش: 1399
 • کارگردان: سید جواد رضویان، سیامک انصاری
 • نویسندگان: شبنم وثوقی، هدی ایزدی
 • بازیگران: سیامک انصاری، سید جواد رضویان، سیاوش طهمورث، نگار عابدی و رویا میرعلمی

صفر بیست و یک یکی از سریالهای خنده دار تلویزیون به کارگردانی جواد رضویان و سیامک انصاری است که طی 25 قسمت تولید و پخش شد. این اثر بازیگران خوبی داشت و به درستی از زبان طنز استفاده می‌کرد. نکته مهم درباره صفر بیست و یک این است که این سریال تحت تاثیر جریان‌های روز بود و دیگر مانند سریال‌های اوایل دهه 90 صرفا طنزی مفرح را به نمایش نمی‌گذاشت و بیشتر بطن جامعه را به مردم نشان می‌داد.

داستان این اثر از سریال های خنده دار ایرانی درباره دو باجناغ به نام‌های جلال و مازیار است که از گذشته دوستان یکدیگر نیز بوده‌اند. آنها مهندس و کارمند شهرداری هستند و در هر قسمت سریال گرفتار یک ماجرای جدید می‌شوند.

سریال های کمدی ایرانی دیگر در دهه 90

بهترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی / بهترین سریال های طنز ایرانی نمایش خانگی

در این دهه کیفیت اغلب کمدی‌های ساخته شده به سریال‌ های طنز ایرانی دهه هشتاد نمی‌رسید، اما با این وجود آثار پرمخاطبی تولید و پخش شدند. علاوه بر فهرست فوق،

 • چک برگشتی
 • روزهای بد به در
 • نقطه سر خط
 • دیوار به دیوار
 • در حاشیه

از دیگر بهترین سریال های طنز ایرانی دهه اخیر بوده‌اند.

بهترین سریال های طنز ایرانی سال 1400

سال 1400 با شدت گرفتن ویروس کرونا برنامه‌سازان و کارگردانان تلویزیون را دچار مشکل بزرگی کرد. عوامل تولید سریال های کمدی درست زمانی که باید آماده می‌شدند تا برای نوروز آثار خنده‌داری آماده کنند، درگیر این بیماری بودند. با این حال چندین سریال طنز ایرانی ساخته و پخش شد. بدون شک باید گفت این سریال‌ها نمی‌توانند از نظر کیفیت با سایر سریالهای کمدی ایرانی رقابت کنند. اما ساخت سریال خنده دار ایرانی در این شرایط بیماری انصافا کار دشواری خواهد بود. در ادامه به معرفی بهترین سریال های طنز ایرانی 1400 می‌پردازیم.

1. برترین سریال کمدی ایرانی : پایتخت 6 (دو قسمت پایانی)

محسن تنابنده پایتخت / بهترین سریالهای طنز 1400 / سریال های کمدی ایرانی دهه 90

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسنده: محم تنابنده (دو قسمت پایانی)
 • بازیگران اصلی: محسن تنابنده، احمد مهران فر، ریما رامین فر، نسرین نصرتی، بهرام افشاری

پایتخت یکی از سریال های خنده دار ایرانی است که مخاطبین زیادی منتظر پخش آن در نوروز هستند. فصل ششم این برترین سریال کمدی ایرانی پرطرفدار در نوروز 1399 پخش شد. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا ناتمام ماند. دو قسمت پایانی این سریال طنز ایرانی برای نوروز 1400 آماده پخش شد.

دو روز پایانی سال شاهد قسمت‌های پایانی پایتخت 6 بودیم. روند داستان نسبت به سال 1399 به دلیل حواشی ایجاد شده کاملا تغییر کرد. بیماری کرونا و استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی در سکانس‌های فیلم دیده می‌شد. اما نکته جالب اینجاست که این دو قسمت پایانی با دادگاه نقی به جرم قتل پدر هما شروع می‌شود. او به جرم انتقال ویروس کرونا به پدرزنش دادگاهی شده بود.

پایتخت 6 از بهترین سریال های طنز ایرانی با همان بازیگران سال گذشته جلوی دوربین رفت. با این تفاوت که «مهران احمدی» و «سارا و نیکا فرقانی اصل» غایبین بزرگ این سریال طنز ایرانی بودند.

2. نون خ 3

سریال نون خ 3 / بهترین سریال های ایرانی جدید / سریال های خنده دار ایرانی

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسنده: امیر وفایی
 • بازیگران اصلی: علی صادقی، سعید آقاخانی، شقایق دهقان، هدیه بازوند، ندا قاسمی

یکی از قشنگترین و بهترین سریال های خنده دار ایرانی جدید سریال «نون خ 3» بود که نوروز 1400 شاهد پخش آن از شبکه یک سیما بودیم. سعید آقاخانی چند سالی است که این سریال طنز ایرانی را می‌سازد و آن را در ماه رمضان و یا نوروز به پخش می‌رساند. سریال نون خ 3 از سریال های خنده دار ایرانی در ادامه فصل‌های قبلی خود ساخته شد. قسمت اول این برترین سریال کمدی ایرانی با مراسم ازدواج دختر نورالدین، شیرین شروع شده که ناگاهان متوجه می‌شوند داماد گم شده است.

نون خ 3 از بهترین سریال های طنز ایرانی در مورد مشکلات و مسائل مردم کردستان و کرمانشاه بود و یکی از پرطرفدارترین سریال خنده دار ایرانی شناخته شده است. بازیگران در این سریال با گویش کردی حرف زده که باعث شیرین‌تر شدن سریال می‌شود. اما در این بین نقدهایی وجود داشت. عده‌ای معتقد بودند بازی و کارگردانی همزمان سعید آقاخانی باعث شد تا او به خوبی از پس شخصیت‌پردازی برنیاید.

رضا استادی یکی از منتقدین تلویزیون درباره سریال نون خ 3 می‌گوید:

نقطه قوت سریال نون خ 3 خود سعید آقاخانی است. او با توجه به سابقه طولانی خود در بازیگری و فیلم‌سازی توانسته به خوبی این حجم از بازیگران را هدایت کند. اما در روند کلی داستان اتفاق تازه‌ای نمیبینیم. سریال از نظر فنی خوب است اما نداشتن نکته تازه‌ای در قصه باعث شده تا سریال از آنچه که باید باشد فاصله بگیرد.

3. نوروز رنگی

سریال بوتیمار / بهترین سریالهای طنز 1400 / لیست سریال های طنز ایرانی

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: علیرضا مسعودی
 • نویسنده: علیرضا مسعودی
 • بازیگران اصلی: جواد خواجوی، رابعه اسکویی، یوسف تیموری، عیلرضا مسعودی، شهرام قائدی

«نوروز رنگی» از‌ بهترین سریال های خنده دار ایرانی جدید بود که پیشتر آن را با اسم «هشت آباد» می‌شناختیم. نوروز رنگی در لیست برترین سریال خنده دار ایرانی برای نوروز 1400 قرار داشت. این سریال از شبکه پنج (تهران) پخش شد. داستان سریال سال 1367 در مشهد روایت می‌شود. نوروز رنگی را می‌توان طنزترین سریال های ایرانی سال 1400 دانست که مخاطبین زیادی داشت. بازیگران این سریال با لهجه شیرین مشهدی صحبت می‌کردند که این خود باعث جذاب‌تر شدن قصه می‌شود.

داستان این سریال خنده دار ایرانی در مورد یک خانواده فقیری است که 5 فرزند پسر و 2 دختر دارند. به طور اتفاقی یک تلویزیون رنگی به دست آن‌ها رسیده که در سال 1367 برای همه خانواده بسیار عجیب و جالب بود. این تلویزیون بر اثر حادثه‌ای آسیب می‌بیند و این تازه آغاز ماجراست…

از بازیگران بومی مشهد در این سریال طنز ایرانی باید به «شاهو رستمی» «ماهان عبدی» «الهه جعفری» «سیمین بهفر» «حدیثه زارعی» «سینا رازقی» و «محمدعلی کشمندی» اشاره کرد.

4. سریال کمدی ایرانی خوب، بد، جلف: رادیواکتیو

سریال خوب بد جلف رادیواکتیو / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: محسن چگینی
 • نویسنده: برادران قاسم خانی/امیرمهدی ژوله
 • بازیگران اصلی: پژمان جمشیدی، حامد کمیلی، سام درخشانی، فرهاد آئیش، گوهر خیراندیش

«خوب، بد، جلف: رادیواکتیو» یکی از خنده دارترین سریال های ایرانی است که پخش آن از شبکه نمایش خانگی انجام شد. این برترین سریال کمدی ایرانی نمایش خانگی را می‌توان تا حدودی ادامه «خوب، بد، جلف2: ارتش سری» دانست. داستان از آن‌جایی شروع می‌شود که پژمان و سام توسط گروه خرابکار چچنی‌ها دزدیده می‌شوند.

در این بین گروه فیلم‌ساز برای پیدا کردن کیک زرد دست به هرکاری زده و باید این دو بازیگر کشورمان را آزاد کنند. خوب بد جف از سریال های کمدی ایرانی است که مخاطبان خاص خودش را دارد. پیمان قاسم‌خانی تجربه خوبی در نوشتن سریالهای کمدی ایرانی داشته و با مدیریت نویسندگان این سریال توانست در لیست سریالهای طنز ایرانی ماندگار شود.

زوج پژمان جمشیدی و سام درخشانی همچون فصل‌های گذشته سریال، با نام و شخصیت اصلی خودشان بازی می‌کردند. مهراب قاسم‌خانی یکی از نویسندگان این برترین سریال کمدی ایرانی معتقد بود که دیگر ادامه دادن زوج پژمان و سام بس است. او در مصاحبه‌ای گفت هر دوی این بازیگران یکی از بهترین‌های کمدی هستند و می‌توانند به تنهایی بازی‌های درخشانی داشته باشند. اما به نظر من همکاری آن دو با هم دیگر کافیست.

از دیگر بازیگران اصلی این سریال طنز ایرانی باید به «آناهیتا درگاهی» «امیرمهدی ژوله» «مارال فرجاد» «محمد بحرانی» «فرزین محدث» «شکیب شجره» و «الهام ایمانی» اشاره کرد.

5. برترین سریال کمدی ایرانی : بوتیمار

سریال بوتیمار / بهترین سریالهای طنز 1400 / سریال های کمدی ایرانی دهه 90

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: علیرضا نجف‌زاده
 • نویسنده: سعید جلالی/شهاب عباسی/آرمان صبوری
 • بازیگران اصلی: حمید لولایی، مرجانه گلچین، هدایت هاشمی، اشکان اشتیاق، علی صبوری

از بهترین سریال های خنده دار ایرانی «بوتیمار» را باید یکی از سریال های خنده دار ایرانی دانست. هرچند که این سریال طنز ایرانی با موضوعی تکراری و ترکیب بازیگرانی آشنا ساخته شد، اما وجود آن در تلویزیون غنیمت بود. در ابتدا قرار بود سریال بوتیمار در نوروز 1400 پخش شود. به‌همین دلیل در زمستان 1399 و اوج همه‌گیری ویروس کرونا فیلمبرداری آن در شهرهای شمالی کشور انجام شد.

اما در تصمیمی ناگهانی توسط مدیران شبکه سه فیلمی پلیسی امنیتی جایگزین این سریال کمدی تلویزیون شد. بوتیمار با اسم «ویلا» پیش تولید خود را آغاز کرد اما در اواسط کار عوامل سریال به این نتیجه رسیدند که این اسم برایش مناسب‌تر است.

داستان برترین سریال کمدی ایرانی بوتیمار در مورد فردی است که از او کلاهبرداری شده و زندگی‌اش با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود. در این بین همه بازیگران سریال با ماسک جلوی دوربین رفتند و استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده توسط شخصیت اصلی این سریال کمدی ایرانی، یکی از ارکان اصلی فیلم به شمار می‌آمد.

به تناسب قصه خانواده آقای گلابی به شهرهای شمالی کشور می‌روند. آن‌جا در ویلایی اسکان کرده که مجبور می‌شوند با خانواده دیگری هم‌خانه باشند. درگیری این دو خانواده با هم و تلاش آقای گلابی برای پیدا کردن فرد کلاهبردار لحظات خنده‌دار و شادی را در سریال رقم می‌زند.

6. بهترین سریال طنز ایرانی : زیرخاکی 2

زیرخاکی ۲ کی ساخته میشود / سریال طنز ایرانی جدید سینما خانگی / بهترین سریال ایرانی طنز 1400

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: جلیل سامان
 • نویسنده: جلیل سامان
 • بازیگران اصلی: ژاله صامتی، پژمان جمشیدی، رایان سرلک، نادر فلاح، ستاره پسیانی

سریال «زیرخاکی» یکی از بهترین سریال های ایرانی کمدی است که این‌روزها شاهد پخش فصل دوم آن از شبکه یک سیما هستیم. زیرخاکی 2 در ادامه فصل قبل ساخته شده است. فریبرز باغ‌بیشه که در حال فرار با سکه‌های عتیقه از ایران بود ناگهان با نیروهای عراقی روبه‌رو می‌شود.

جنگ ایران و عراق شروع شده و فریبرز راه فراری ندارد. او با هر سختی که شده توسط یک نیروی خودی به عقب برگشته و نزد زن و بچه‌اش برمی‌گردد. در این فصل به مسائل و مشکلات فریبرز باغ‌بیشه در خصوص اسکندر و دل‌نگرانی‌های او در مورد سکه‌هایش پرداخته شده است. باید دید که او می‌تواند چمدان سکه‌هایش را که در زیر تپه‌ای مخفی کرده بود به‌دست بیاورد یا نه؟

زیرخاکی 2 یکی سریال های خنده دار ایرانی با زوج دوست‌داشتنی ژاله صامتی و پژمان جمشیدی به همراهی رایان سرلک جلوی دوربین رفت. اما در این فصل خبری از برادر فریبرز با بازی «هادی حجازی‌فر» نیست. او به دلیل مشغله کاری در سریال تاریخی نتوانست در فصل دوم زیرخاکی همکاری داشته باشد.

در این بین بازیگران جدیدی به سریال طنز ایرانی اضافه شدند. اسامی بازیگران فصل 2 زیرخاکی عبارتند از: هومن برق‌نورد، امید روحانی، اصغر نقی‌زاده، گیتی قاسمی، نادر فلاح، فروغ قجابگلی، مریم سرمدی، اکبر رحمتی، مهری آل‌آقا، خسرو احمدی

7. دراکولا

تاریخ پخش سریال دراکولا / بهترین سریال های ایرانی جدید / سریال های کمدی ایرانی دهه 90

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: امیر برادران
 • بازیگران اصلی: ویشکا آسایش، مهران مدیری، اندیشه فولادوند، محمد بحرانی، سیما تیرانداز، بهنام تشکر

پخش برترین سریال کمدی ایرانی «دراکولا» از فروردین 1400 آغاز شد. این سریال طنز ایرانی به کارگردانی مهران مدیری و به سرپرستی پیمان قاسم‌خانی برای تیم نویسندگان جلوی دوربین رفت. سریال دراکولا را باید فصل دوم هیولا بدانیم. این سریال ابتدا قرار بود با همان تیم بازیگران ادامه پیدا کند اما با مشغله کاری فرهاد اصلانی در سریال «سلمان فارسی» روند قصه تغییر کرد. کامران کامروا در این فصل ازدواج مجدد انجام داده و داستان سریال حول محور زندگی جدید او و کلاهبرداری‌های تازه رقم خورده است.

این بهترین سریال ایرانی طنز 1400 را باید یکی از بهترین آثار ایرانی دانست. هرچند که با شروع پخش نقدهای زیادی به آن شد، اما رفته رفته در دل مخاطبینش جا باز کرد. از دیگر بازیگران سریال دراکو باید به حضور «گلاره عباسی» «امیرمهدی ژوله» «نیما شعبان‌نژاد» «مرتضی زارع» و «احسان امانی» اشاره کرد.

8. مردم معمولی

جدیدترین سریال ‌های نمایش خانگی / سریال طنز ایرانی جدید سینما خانگی / بهترین سریال ایرانی طنز 1400

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: رامبد جوان
 • نویسنده: پویا مهدوی‌زاده/ زهرا افشار/خسرو نقیبی/وحید منتظری/آرمان صبوری
 • بازیگران اصلی: رامبد جوان، لیلی رشیدی، آتیلا پسیانی، شبنم مقدمی، الناز حبیبی

یکی از بهترین سریال های خنده دار ایرانی که این‌روزها شاهد پخش آن از شبکه نمایش خانگی هستیم، سریال «مردم معمولی» است. این سریال طنز ایرانی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی رامبد جوان پس از گذشت چند قسمت از پخش آن توانست نظر مخاطبینش را جذب کند. قسمت‌های ابتدایی آن با نقد زیادی روبه‌رو شد. اما هرچه جلوتر رفت داستان سریال و بازی بازیگران پخته‌تر به‌نظر می‌رسید.

رامبد جوان با سلیقه خاص خود در کمدی یکی از آثار لیست برترین سریال کمدی ایرانی را ساخته است. مجموعه بازیگران این سریال عبارتند از: لیلی رشیدی، کمند امیرسلیمانی، شادی کرم رودی، خسرو پسیانی، امیر نوروزی، خاطره اسدی، شبنم مقدمی، آتیلا پسیانی، الناز حبیبی، رامبد جوان.

9. بهترین سریال طنز ایرانی : سریال نیسان آبی

سریال های طنز ایرانی / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

 • سال پخش: 1400
 • کارگردان: منوچهر هادی
 • نویسنده: سعید دولتخانی/سعید هوشیار
 • بازیگران اصلی: حسین یاری، یکتا ناصر، بهناز جعفری، مهران غفوریان، جمشید هاشم‌پور، علیرضا خمسه، سحر قریشی

یکی از برترین سریال های طنز ایرانی چند سال اخیر که از شبکه نمایش خانگی پخش شد و طرفداران زیادی داشت سریال نیسان آبی بود. این مجموعه در سال 1400 پخش شد و به گفته تهییه کنندگان آن در سال 1402 فصل دوم آن نیز پخش خواهد شد. حضور حسین یاری و مهران غفوریان از دلایل جذابیت نیسان آبی بود.

داستان برترین سریال کمدی ایرانی نیسان آبی درباره دو دوست است که از کودکی رابطه نزدیک و صمیمانه ای با یکدیگر دارند. آن دو تصمیم می‌گیرند تا برای نزدیک ماندن تا ابد در کنارهم با دو خواهر ازدواج کنند و سرنوشت نیز آن‌ها را در راهی که دوست دارند قرار می‌دهد.

بهترین سریال هاق طنز ایرانی 1401

اگرچه در سال های اخیر و خصوصا سال 1401 تلوزیون ایران در ساخت آثار طنز و کمدی چندان موفق عمل نکرده است، اما شبکه نمایش خانگی توانسته چند اثر درخور تماشا منتشر کند در ادامه به معرفی لیست بهترین سریال طنز ایرانی در 1401 می‌پردازیم.

1. بهترین سریال طنز ایرانی : زیرخاکی 3

سریال کمدی ایرانی جدید 1401

 • سال پخش: 1401
 • کارگردان: جلیل سامان
 • نویسنده: جلیل سامان
 • بازیگران: پژمان جمشیدی
 • ژاله صامتی، رایان سرلک، نادر فلاح، هومن برق‌نورد و گیتی قاسمی

برترین سریال کمدی ایرانی زیرخاکی 3 نیز سومین فصل ساخته جدید و پرطرفدار جلیل سامان است که در نوروز 1401 طی 14 قسمت پخش شد. پژمان جمشیدی طی چند سال اخیر توانسته چه در سینما و چه در تلوزیون بدرخشد و سریال زیرخاکی نیز یکی از عوامل این درخشیدن محسوب می‌شود. در فصل سوم این اثر فریبرز را می‌بینیم که درگیر چالش‌های جدید برای پیدا کردن زیرخاکی می‌شود و سر از جاهایی درمی‌آورد که حتی خوابش را هم نمی‌دید‌.

2. سریال رازبقا

سریال خنده دار ایرانی / بهترین سریال های طنز ایرانی نمایش خانگی

 • سال پخش: 1401
 • کارگردان: سعید آقا خانی
 • نویسنده: امیر وفایی
 • بازیگران اصلی: “بهرام افشاری، نیما شعبان‌نژاد، سعید آقاخانی، حسن معجونی، هدیه بازوند

برترین سریال کمدی ایرانی رازبقا از نوروز 1401 پخش آن شروع شد و مورد توجه قرار گرفت. این اثر یک سریال کمدی ایرانی نمایش خانگی است و طی 17 قسمت به صورت هفتگی پخش شد.

سریال رازبقا داستان درباره دو برادر به نام حاتم و رحیم است. حاتم مردی بی عرضه است که دوست دارد صاحب مقام و منصب شود. رحیم نیز جوانی بیکار و علاف است که کاری جز اذیت و آزار ندارد. داستان از جایی شروع می‌شود که رحیم با سازمانی خلافکار آشنا می‌شود و همه را در دردسر می‌اندازد.

3. برترین سریال کمدی ایرانی : جادوگر

سریال های طنز ایرانی / سریال کمدی ایرانی جدید 1401

 • سال پخش: 1401
 • کارگردان: مسعود اطیابی
 • نویسنده: مریم تاجیک
 • بازیگران اصلی: احمد مهرانفر، جواد رضویان، مریم مومن، نسیم ادبی، فقیهه سلطانی، نادر سلیمانی

از سریال های طنز ایرانی 1401 باید به سریال جذاب جادوگر اشاره کنیم. جادوگر ساخته جدید مسعود اطیابی بود که پخش آن از 25 اردیبهشت شروع شد و طی 13 قسمت به پایان رسید. وجود دو ستاره کمدی ایران یعنی احمد مهرانفر و جواد رضویان باعث شد که این مجموعه بیشتر از سریال‌های دیگر دیده شود. احمد مهرانفر با کاراکتر ارسطو عامل در طنز معروف شده و جواد رضویان خود یک چهره طنز و دوست داشتنی است. علیرغم دلایل ذکر شده، جادوگر داستان جالبی نیز دارد که مخاطبان را به خود جذب می‌کند.

داستان سریال جادوگر درباره قدرت و جهانگیر دو جاعل معروف است که تحت تعقیب پلیس قرار گرفته اند. این دو برای فرار از کشور برنامه ریزی می‌کنند اما در همان راه در مسیری قرار می‌گیرند که کار جدیدی را شروع می‌کننو. آن‌ دو تصمیم می‌گیرند که رمال شوند و در این راه اتفاقات جالبی برای قدرت و جهان می‌افتد.

4. بهترین سریال طنز ایرانی : آفتاب پرست

سریال خنده دار ایرانی / سریالهای خنده دار ایرانی دهه 80

 • سال پخش: 1401
 • کارگردان: برزو نیک‌نژاد
 • نویسنده: امیر برادران
 • بازیگران اصلی: پژمان جمشیدی، باران کوثری، حمیدرضا آذرنگ، الهام اخوان، گوهر خیراندیش، آتیلا پسیانی، غلامرضا نیکخواه، حسن زارعی

از دیگر آثار لیست سریال کمدی ایرانی 1401 سریال جدید پژمان جمشیدی، آفتاب پرست است. این بار پژمان جمشیدی را در قالب شخصیت جمال پورشه (جمال ممقانی) داریم که در کنار حمیدرضا آذرنگ که با حضور در سریال‌ طنز نون خ جایگاه خود را در طنز حسابی تثبیت کرده است.

داستان سریال آفتاب پرست از این قرار است که دو جوان به نام های جمال و منوچهر که علاقه زیادی به لات و ارازل بودن دارند اقدام به خفت گیری می‌کنند اما از بخت بد گیر پلیس می‌افتند. این سریال در حال پخش و هنوز به پایان نرسیده است اما تاکنون توانسته توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کند.

5. بهترین سریال طنز ایرانی : شبکه مخفی زنان

سریال کمدی ایرانی / لیست سریال های طنز ایرانی

 • سال پخش: 1401
 • کارگردان: افشین هاشمی
 • نویسنده: محسن قرائی/محمد رحمانیان
 • بازیگران اصلی: سیامک انصاری، لیلا حاتمی، مهدی هاشمی، باران کوثری، شبنم مقدمی، شقایق دهقان، مونا فرجاد، یلدا عباسی، حجید فرخ نژاد

سریال کمدی ایرانی شبکه مخفی زنان، سریالی در ژانر درام و تاریخی و از ساخته های جدید شبکه نمایش خانگی است. این سریال بازیگران بزرگی دارد که در آثار طنز و جدی خوش درخشیده اند. در تمام پوستر ها و تیزر ها می‌توانیم سیامک انصاری با همان نگاه آشنا را ببینیم که این‌ بار در روایتی تاریخی قصد دارد خاطره سازی کند.

داستان این اثر از سریال های خنده دار ایرانی درباره مردی به نام میرزا محمود زنبورکچی است که با داشتن همسر و سه فرزند دختر به وسیله فردی به نام مدبر استخدام می‌شود تا در کنار دلبرجان تاجرباشی کانون بانوان تشکیل دهد. میرزا محمود کارمند اداره سجل احواله است.

6. سریال روزی روزگاری مریخ

سریال کمدی ایرانی جدید 1401

 • سال پخش: 1401
 • کارگردان: پیمان قاسم خانی، محسن چگینی
 • نویسندگان: پیمان قاسم خانی، مهراب قاسم خانی، امیر مهدی ژوله و امیر برادران
 • بازیگران: سام درخشانی، ویشکا آسایش، امیر نوروزی، امیر کاظمی، بهادر مالکی و امیرمهدی ژوله

سریال کمدی ایرانی جدید 1401 روزی روزگاری مریخ از آثار جدید شبکه نمایش خانگی است که پخش آن از تابستان 1401 شروع و طی 26 قسمت به پایان رسید. این اثر داستان و فضایی متفاوت داشت که به آن حالتی فانتزی می‌داد. داستان این سریال درباره خلافکاری خرده‌پا و قماربازی همیشه بازنده به نام ناصر است که باید آخرین و بزرگترین قمار زندگی خود را انجام دهد. از طرف دیگر لونا بانوی مریخی-زمینی را می‌بینیم که در انتظار بسته‌ای مرموز از زمین است.

7. سریال آنتن

بهترین سریال های طنز ایرانی نمایش خانگی

 • سال پخش: 1401
 • کارگردان: ابراهیم عامریان
 • نویسنده: حمزه صالحی
 • بازیگران: پژمان جمشیدی، هادی کاظمی، رویا افشار، مرجانه گلچین، بهنام تشکر و الیکا عبدالرزاقی

آنتن از جمله بهترین سریال های طنز ایرانی نمایش خانگی است که طی 14 قسمت پخش شد و توانست توجهات را به خود جلب کند. این سریال درباره خانم میانسالی به نام گوهر است که با استفاده از سی‌دی‌های آموزشی نوه‌اش در کنکور پزشکی شرکت می‌کند و قبول می‌شود. او همسرش را از دست داده و دوست دارد تا ادامه تحصیل دهد. اما خلیل پسرش با این کار مخالف است و از هیچ تلاشی برای منصرف کردن مادرش فروگذار نیست.

کلام آخر

سریال طنز ایرانی همیشه پای ثابت مناسبت‌های مختلف تلویزیون و همچنین جزو پرمخاطب‌ترین سریال های کمدی ایرانی هستند. در این مقاله سعی کردیم به شکل ویژه‌ای به بهترین سریال های خنده دار ایرانی بپردازیم و لیست برترین سریال کمدی ایرانی را برایتان معرفی کنیم. در انتهای این مطلب مفصل، از شما می‌خواهیم درباره این مطلب و درباره بهترین سریال طنز ایرانی نظرات خود را با ما در میان بگذارید. به نظر شما بهترین سریال های خنده دار ایرانی کدام سریال است؟ 

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران33 دیدگاه
avatar
F
.
25 اردیبهشت 1402، 22:44
پاسخ
0
0
سلام وقت بخیر سریال شرایط خاص واقعاً عالیه ، هم از نظر بازیگر و هم از نظر فیلم نامه . واقعا حیفه اینجا نزاشتیتش‌ !
avatar
.
04 اردیبهشت 1402، 21:51
پاسخ
1
2
خدایی خیلی بی انصافیه تو این لیست اسمی از سریال محشر و فراموش نشدنیه دایی جان ناپلئون، نبرین.. ب نظرم با اختلاف،(اختلاف نهوووو اختلاااااف) بهترین طنز ایرانه
avatar
ندا
.
22 فروردین 1402، 00:03
پاسخ
3
0
روزی روزگاری مریخ خیلییییی خیلییییی خوبه من هرقسمتشو‌چندبار نگاه میکردم تا قسمت بعد اونقدر دوسش داشتم قست اخرگریه کردم🫠🫠
avatar
ندا
.
04 فروردین 1402، 13:27
پاسخ
1
0
واقعا عالی بود. لذت بردم از این که انقدر دقیق و منظم و دسته بندی شده و کامل نوشته بودین. پاینده باشید🌹🌹
avatar
ابی
.
24 اسفند 1401، 12:48
پاسخ
2
1
دوست عزیز سریال موج‌وصخره رو یادت رفت شاهکار مجید صالحی یکی از طنزهای رئال و خوش ساخت
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400