В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. Immediate Spike

بهترین جاهای دیدنی خرم آباد کدامند؟ | معرفی با ۲۰ مکان دیدنی خرم آباد

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

خرم آباد کجاست؟ در سفر به خرم آباد از چه جاذبه‌هایی می توان دیدن کرد؟ بهترین جاهای دیدنی خرم آباد کدامند؟ اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تا به حال به خرم آباد سفر نکرده و نسبت به جاذبه‌های دیدنی این شهر اطلاعاتی ندارید با پلازا همراه شوید تا لیستی از بهترین جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی این شهر زیبا را در اختیارتان قرار دهیم و شما را با آنها آشنا کینم.

یکی دیگر از شهرهای تاریخی ایران که در غرب ایران و در میان دره‌های زاگرس قرار گرفته است شهر خرم آباد در استان لرستان است این شهر به خاطر وجود ویژگی‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی که دارد بسیار طرفدار پیدا کرده است مجموعه آثارهای تاریخی که در خرم آباد مشاهده می‌کنید مربوط به دوران ساسانی است. در حقیقت خرم آباد شهری کهن با تاریخی چند هزار ساله است که به خاطر آب و هوای مناسب در فصول مختلف سال مخصوصاً بهار مهمان نواز گردشگران بسیاری است.
خرم آباد که در مرکز لرستان واقع شده به سرزمین آبشارها و چشمه‌های خروشان شهرت دارد علاوه بر این، جاذبه‌های دیدنی دیار قلعه‌های تاریخی و روستاهای جذاب آن نیز خالی از لطف نمی‌باشند. این شهر، شهری سرسبز با چشم اندازهای طبیعی فراوان و آب و هوای بسیار دلپذیر است و بهترین گزینه برای کسانی که دوستدار طبیعت و تاریخ ایران می‌باشند چرا که برای هر سلیقه‌ای جای برای دیدن دارد.

فهرست مطالب

لیست بهترین جاهای دیدنی خرم آباد

بهترین جاهای دیدنی خرم آباد
لیست بهترین جاهای دیدنی خرم آباد

به معنای واقعی می‌توان گفت بازدید از جاذبه‌های دیدنی خرم آباد جذابیت بسیار زیادی دارد شما با هر سلیقه و نظری که داشته باشید و به این شهر سفر کنید بدون شک با دیدن جاذبه‌های دیدنی خرم آباد می‌توانید بهترین خاطرات زندگی خود را رقم بزنید.

شک نداریم که اگر تا به حال به خرم آباد سفر نکرده باشید با خواندن این مطلب، علاقمند خواهید شد که برای دیدن طبیعت زیبا و تاریخ قدمت‌دار خرم آباد برای یک بار هم که شده به آنجا سفری داشته باشید.

پس فرصت را از دست ندهید و برای آشنایی بیشتر با بهترین جاذبه‌های دیدنی خرم آباد با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

1- خانه آخوند ابو

معرفی جاذبه‌های تاریخی خرم آباد
معرفی جاذبه‌های تاریخی خرم آباد

یکی از بهترین جاذبه‌های تاریخی و دیدنی خرم آباد، خانه آخوند ابو است که قدمت آن به اواسط دوره قاجار باز می‌گردد. این خانه تاریخی جایی برای کار کردن و قضاوت یک قاضی معروف شهر خرم آباد به نام میرزا محسن قاضی بوده است.

این خانه تاریخی که از بهترین جاهای دیدنی خرم آباد به شمار می‌آید دارای دو قسمت شمال و جنوب می‌باشد که قسمت شمالی این خانه دو طبقه‌ای است و دو ورودی دارد که به سمت مهمان‌‌‌خانه و سالنی بزرگ باز می‌شود.

خانه آخوند ابو در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس: ضلع غربی فلک‌الافلاک، خیابان دوازده برجی

2- قلعه فلک‌ الافلاک

بازدید از قلعه فلک‌ الافلاک - جاهای دیدنی خرم آباد
بازدید از قلعه فلک‌ الافلاک

اگر تا به حال به خرم آباد سفر هم نکرده باشید نام قلعه فلک الافلاک را باید شنیده باشید. قلعه‌ای زیبا و دیدنی که از بهترین جاهای تاریخی خرم آباد به شمار می‌آید. قدمت تاریخی این قلعه به زمان ساسانیان می‌رسد که با دوازده برج بنا شده است.

این قلعه تاریخی بیشتر محل حکمرانی پادشاهان مختلف همچون آل حسنویه و بویه بوده است در ضمن قلعه فلک الافلاک جایی بود که دولت‌مردان دوره قاجار در آن نشست و برخاست داشتند و به همین خاطر بسیار مورد توجه پادشاهان قاجاری بوده.

قلعه فلک الافلاک در دوه پهلوی به زندان تبدیل شد و در قسمتی از آن مواد منفجره و مین نگهداری می‌شده است اما امروزه تبدیل به موزه مردم و باستان‌شناسی خرم آباد تبدیل شده است.

اگر می‌خواهید بدانید که بازدید از این بنای تاریخی در چه فصل از سال بهتر است باید بگوییم که بهترین جاذبه دیدنی خرم آباد در فصل بهار قلعه فلک الافلاک است. چرا که در این فصل خرم آباد دارای آب و هوای مطبوعی است و ازدحام جمعیت نسبت به سایر فصول کمتر است و با آسودگی خاطر می‌توانید از جای جای قلعه دیدن کنید.

 • آدرس: استان لرستان، خرم آباد، خیابان امام خمینی (۱۲ برجی)
 • ساعت بازدید: 8 صبح تا 9 شب
 • شماره تلفن:06633312511

3- مقبره شهنشاه

مقبره شهنشاه - بهترین جاهای تاریخی خرم آباد
مقبره شهنشاه

این مقبره که از دیگر بناهای تاریخی خرم آباد است مربوط به دوره صفویه و در زمان شاه‌وردیخان ساخته شده است. این بنای تاریخی در واقع متعلق به شجاع الدین خورشید سر سلسله اتابکان لر است که به مدت ۳۰ سال حکومت کرده است.

داخل مقبره شهنشاه هشت ضلعی بوده و اندازه هر ضلع آن 5/2 متر است و در وسط آن قبری‌ است که بر رویش صندوق چوبی کنده کاری شده. ارتفاع گنبد این مقبره ۱۲ متر است.

مقبره شهنشاه در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس: ۲۰ کیلومتری غرب خرم‌آباد، روستای گوشه شهنشاه

4- حمام گپ

معروفترین جاهای تاریخی خرم آباد - حمام گپ
نمایی از حمام گپ

این حمام که از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین حمام‌های خرم آباد است. حمام تاریخی گپ (آسیا) که بخش اصلی آن بر روی چهارستون سنگی قرار گرفته، در دوران صفویه ساخته شده است.

حمام گپ این روزها دیگر جنبه تاریخی ندارد  چند سالی می‌شود که با واگذاری به بخش خصوصی به عنوان یک مجموعه فرهنگی و پذیرایی در شهر خرم‌آباد تغییر کاربری یافته است.

این حمام در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس: خرم‌آباد، میدان گپ، کنار خیابان حافظ

5- پل کشکان

پل های تاریخی خرم آباد
معرفی پل کشکان خرم آباد

شما دوستانی که علاقه‌مند به بناهای تاریخی در شهرهای مختلف ایران هستید در سفر خود به خرم آباد توصیه می‌کنیم که حتما به دیدن پل کشکان نیز بروید. ساخت این پل که یک اثر ملی به شمار می‌آید چیزی نزدیک به 10 سال زمان برده است و در روزگاران قدیم ابزاری برای اتصال شهر قدیمی شاپور خواست به غرب لرستان و کرمانشاه بوده است.

متاسفانه بنای اصلی این پل در سال ۱۳۹۸ به دلیل باران‌های شدید در خرم آبد آسیب جدی دیده است اما جذابیت خود را از دست نداده و هنوز هم با رفتن به آنجا می‌توانید از دیدن این بنا با سنگ‌های تراش‌خورده، گچ و آهکش لذت ببرید.

پل زیبا و باستانی کشکان در قرن چهاردهم و در زمان آل حسنویه با دوازده طاق ساخته شده که البته در گذر زمان سه طاق این پل از بین رفتند. ارتفاع این پل تاریخی در بالاترین نقطه ۲۶ و طولی حدود ۱۹۸۴ متر دارد.

 • آدرس: خرم آباد، شهرستان چگنی خرم‌آباد، روی رودخانه کشکان

6- پل صفوی

پل صفوی خرم آباد
پل صفوی کجاست؟

از دیگر پل‌های دیدنی در شهر خرم آباد، پل صفوی است که به آن پل آجری نیز گفته می‌شود. این پل که از دیگر جاهای دیدنی خرم آباد به شمار می‌آید طولی بیشتر از ۳۵۰ متر دارد که به واسطه آن غرب خرم آباد به شرق این شهر وصل شده است.

این پل تاریخی و دیدنی به دستور شاه سلطان حسین در دوران صفوی از جنس آجر، آهک و گچ ساخته شده و خیلی شبیه به پل خواجو اصفهان است. پل صفوی همچون پل خواجو اصهان دارای قسمت شاه‌نشین می‌باشد که متاسفانه در اثر سیل چیزی از آن به جای نمانده است.

این پل نیز از جمله آثار ملی ایران است که در سال ۱۳۷۸ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس: قسمت مرکزی خرم‌آباد، روی رودخانه خرم‌‌رود

7- مسجد جامع خرم آباد

آشنایی با مسجد جامع خرم آباد
آشنایی با مسجد جامع خرم آباد

یکی دیگر از جاهای دیدنی و مذهبی در خرم آباد، مسجد جامع این شهر است که مربوط به دوره صفوی است. این مسجد دارای شبستان بزرگی است که در طرف جنوب واقع شده و در هنگام برپایی مراسمات بزرگ و پُرجمعیت حجم عظیمی از جمعیت را در خود جای می‌دهد.

معماری این مسجد بسیار خاص و دیدنی است و با رفتن به آنجا خواهید دید که روی این ایوان و شبستان پوشش طاق و گنبدی وجود دارد که روی ۷ ستون چهار ضلعی جاخوش کرده‌اند.

 • آدرس: خرم آباد، خیابان دوازده برجی به سمت سبزه‌میدان، نزدیک قلعه فلک‌الافلاک

8- امامزادگان دو برادران

امامزادگان دو برادران

از مکان‌های مذهبی و زیارتی در شهر خرم آباد می‌توان به امامزادگان دو برادران اشاره کرد که در سال ۱۳۷۳ تخریب و با بنای جدیدی ساخته شده است. به گفته اهالی محلی خرم آباد این قبور متعلق به سید ابوالفا و سید علی است.

 • آدرس: خرم آباد، خیابان هفده شهریور

9- امامزاده زید بن علی

امامزاده زید بن علی

از دیگر جاذبه‌های مذهبی خرم آباد که در بازار قدیمی این شهر واقع شده است امامزاده زید بن علی است. این زیارتگاه به دستور بدر بن حسنویه و در زمان حکومت آل حسنویه در سال ۴۰۴ هجری قمری ساخته شده است.

10- موزه باستان شناسی

بهترین موزه های خرم آباد
آشنایی با موزه‌های خرم آباد

در پاراگراف‌های قبلی اشاره کردیم که در قلعع تاریخی و دیدنی فلک الافلاک دو موزه اصلی قرار دارد. یکی از آن موزه‌ها، موزه باستان شناسی است که بیش از 600 اثر تاریخی است که پیشینه این سرزمین را در دل خود نگهداری می‌کند.

موزه باستانی خرم آباد شامل 12 ویترین جداگانه است که در هر کدام از آنها حدود 50 آثار تاریخی قرار داده شده است.

 • آدرس: خرم آباد، خیابان امام (ره)، دوازده برجی، قلعه تاریخی فلک‌ الافلاک
 • شماره تماس: 06633304090 و 06633321895
 • ساعت بازدید: ۶ ماه اول سال از ساعت 9 صبح تا 8 شب و 6 ماه دوم سال از ساعت 8 صبح تا 7 شب

11- موزه مردم شناسی

معرفی موزه مردم شناسی

بعد از آنکه بازدید از موزه باستان شناسی قلعه فلک الافلاک را به پایان رساندید سری هم به موزه مردم شناسی که در همین قلعه وجود دارد بزنید. این موزه در سال 1381 افتتاح شده است و جایی است که شما به خوبی می‌توانید با فرهنگ و آداب و رسوم خرم آباد آشنا شوید.

موزه مردم شناسی خرم آباد دارای بخش‌های مختلفی است، در یک سوی موزه شاهد ظروف غذاخوری و وسایل کشاورزی خواهید بود و در بخش دیگر لباس‌های محلی و آداب و رسوم سنتی مردم لرستان به نمایش گذاشته شده‌اند.

 • آدرس: خرم آباد، خیابان امام (ره)، دوازده برجی، قلعه تاریخی فلک‌ الافلاک
 • شماره تماس: 06633304090 و 06633321895
 • ساعت بازدید: ۶ ماه اول سال از ساعت 9 صبح تا 8 شب و 6 ماه دوم سال از ساعت 8 صبح تا 7 شب

12- موزه علوم طبیعی

موزه علوم طبیعی خرم آباد
بازدید از موزه علوم طبیعی خرم آباد

یکی دیگر از موزه های لرستان است که بازدید از آن را نباید از دست بدهید و از بهترین جاهای دیدنی خرم آباد برای کودکان و بزرگسالان می‌باشد، موزه علم طبیعی است.

در این موزه بیش از هزار گونه جانور به نمایش گذاشته شده‌اند از انواع پستانداران و پرندگان گرفته تا ده‌ها گونه از جانوران قاره‌های مختلف. در موزه علوم طبیعی خرم آباد می‌توانید شاهد فسیل‌ها و سنگ‌های قیمتی که در آنجا نگهداری می‌شوند نیز باشید.

 • آدرس: خرم آباد، کنار آموزش و پرورش ناحیه 1
 • شماره تماس: 06633306704
 • ساعت بازدید: همه روزه به‌جز روزهای جمعه و تعطیلات رسمی

13- پارک زیباکنار

بهترین پارک‌های خرم آباد
معرفی بهترین پارک‌های خرم آباد

از جمله جاذبه‌های طبیعی و دیدنی خرم آباد در فصل بهار و تابستان، پارک زیباکنار است که در وسط شهر و نزدیک به دریاچه کیو واقع شده است. در این پارک زیبا می‌توانید با خیال راحت به دوچرخه‌سواری، اسکیت‌سواری و پیاده‌روی کنید.

 • آدرس: خرم آباد، بلوار زیباکنار، نزدیک دریاچه کیو

14- پارک شریعتی

پارک شریعتی

از دیگر پارک‌های خرم آباد که می‌توانید ساعات خوشی را در آنجا همراه خانواده و دوستان سپری کنید، پارک شریعتی است که در سال 1346 طراحی و ساخته شده است.

در پارک شریعتی خرم آباد در ایام نوروز نمایشگاه آثار هنری و صنایع دستی برگزار می‌شود که مورد استقبال شدید قرار می‌گیرد.

 • آدرس: خرم آباد، شمشیرآباد، بلوار شریعتی، نرسیده به تقاطع بسیج

15- پارک جنگلی مخمل‌ کوه

بهترین جاهای طبیعی خرم آباد
طبیعت زیبای پارک جنگلی مخمل‌ کوه

یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی خرم آباد که توصیه می‌کنیم در سفر خود حتما به آنجا سری بزنید، پارک جنگلی مخمل کوه است. طبیعت بسیار زیبا و جذاب به خاطر وجود گلسنگ‌هایی که روی کوه‌ها روییده‌اند.

این پارک جنگلی امکانات رفاهی مناسبی را برای گردشگران فراهم آورده است تا با آسودگی خاطر بتوانند در دل طبیعت این پارک جنگلی چادر بزنند. امکاناتی همچون: سرویس بهداشتی، آلاچیق، باربیکیو، پارک کودکان و رستوران.

اگر می‌خواهید از طبیعت زیبا و آب و هوای خوش پارک جنگلی مخمل کوه به طور کامل لذت ببرید نیمه اردیبهشت به خرم آباد سفر کنید. این پارک جنگلی از بهترین جاهای دیدنی خرم آباد در فصل بهار می‌باشد.

20- آبشار افرینه

بهترین جاذبه‌های طبیعی خرم آباد

از بهترین جاهای دیدنی خرم آباد در فصل پاییز و بهار، آبشار افرینه است. طبیعی زیبا، کامل و دست نخورده. این آبشار دیدنی که دارای طبیعتی بکر است به دلیل نداشتن امکانات رفاهی گزینه چندان خوبی برای اقامت طولانی مدت نیست. اما اگر تصمیم دارید برای زمان زیادی در دل طبیعت و در کنار این آبشار زیبا باشید حتما همراه خود امکاناتی کامل از خوردنی، نوشیدنی و پوشیدنی داشته باشید.

سوالات متداول بهترین جاهای دیدنی خرم آباد کدامند؟

خانه آخوند ابو خرم آباد در چه تاریخی به عنوان آثار ملی ثبت شد؟

خانه آخوند ابو در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بهترین جاهای دیدنی خرم آباد در فصل بهار کدامند؟

قلعه فلک الافلاک، پارک زیبا کنار، پارک جنگلی مخمل کوه، پارک جنگلی شورآب، دریاچه کیو، غار کنجی و آبشار افرینه

در موزه علوم طبیعی خرم آباد از چه آثاری می‌توان دیدن کرد؟

در این موزه بیش از هزار گونه جانور به نمایش گذاشته شده‌اند از انواع پستانداران و پرندگان گرفته تا ده‌ها گونه از جانوران قاره‌های مختلف. در موزه علوم طبیعی خرم آباد می‌توانید شاهد فسیل‌ها و سنگ‌های قیمتی که در آنجا نگهداری می‌شوند نیز باشید.

جمع بندی

در این مقاله با هم سفر کوتاه به خرم آباد داشته و ابتدا به خانه تاریخی آخوند ابو رفته و از آنجا سری به قلعه فلک الافلاک زده و میهمان دیگر بناهای تاریخی و مذهبی این شهر شدیم. علاوه بر آنها  قدم زدن بر روی پل‌های دیدنی این شهر هچون پل صفوی و کشکان و تفریح در کنار دریاچه کیو ، پارک شریعتی، پارک جنگلی مخمل کوه و رفتن به آبشارهای زیبای نوژیان و افرینه خالی از لطف نبود.

البته نباید فراموش کنیم که خرم آباد از جمله شهرهای تاریخی و مذهبی ایران است که مملو از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی بسیار زیادی است. اما از آنجایی که صحبت درباره تک تک آنها ممکن است از حوصله هر گردشگری خارج باشد در این مطلب تنها به چند مورد از بهترین جاهای دیدنی خرم آباد اشاره کردیم تا راهنمایی باشیم برای شما دوستانی که تاکنون به خرم آباد سفری نداشته و نمی‌دانید که این شهر زیبا دارای چه جاذبه‌های دیدنی است.

نظر شما درباره سفر به استان لرستان و شهرستان خرم آباد چیست؟ شما دوست دارید کدام یک از جاهای دیدنی خرم آباد را از نزدیک ببینید؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402