گوشی های هوشمند آینده چه ویژگی هایی خواهند داشت؟

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در دو سال گذشته، گوشی های هوشمند جدید مجهز به چندین نوآوری و بهتر بگوییم فناوری جدید شده اند. دوربین های بهتر و با کیفیت تر، صفحه نمایش تمام صفحه ، صفحه نمایش بزرگتر و البته گوشی هایی جمع و جور تر و خوش دست تر و خیلی مشخصات دیگر در تلفن های هوشمند امروزی، آنها را از تلفن های قدیمی متمایز می کند. به نظر شما آینده تلفن های هوشمند به چه سمتی حرکت می کند؟  در مورد تلفن های هوشمند سال 2018 میلادی می دانیم که فناوری آنها خیلی با فناروی های سال 2017 متفاوت نخواهد بود. ولی سال 2020 چطور؟ سال 2025 چطور ؟  آیا کماکان فاصله زیادی در فناوری دیده نمی شود؟

با اضافه شدن فناوری صفحه نمایش لمسی به گوشی های هوشمند، واقعا وضعیت متفاوت شد. بعلاوه با آمدن برنامه های پیام رسان، تحولی در ارتباطات بوجود آمد و گوشی های هوشمند امروزی با دوربین های قدرتمندی که دارندف توانسته اند در خیلی از موارد جای دوربین های عکاسی و فیلمبرداری را پر کنند.

اما در مورد گوشی های هوشمند آتی چطور ؟ به نظر شما با چه فناروی هایی رونمایی خواهند شد؟ در این حوزه چند نظریه و دیدگاه وجود دارد:

گوشی های هوشمند

پیشرفت های خوب در حوزه سخت افزاری گوشی های هوشمند

ظاهرا باید منتظر پیشرفت ها و بهبودهای قابل توجهی در حوزه سخت افزاری گوشی های هوشمند آتی باشیم. هر چند این روزها هم این بهبودها دیده می شود که شامل طول عمر باتری، به روز رسانی نرم افزاری و افزایش سرعت پردازنده  می شود، ولی ظاهرا در سال های بعدی این تغییرات بسیار بهینه تر خواهند بود.

وقتی گوگل پروژه  Treble را معرفی کرد تا مساله بروز رسانی سیستم عامل اندروید را حل کند. کاربران باید منتظر بمانند تا سازندگان گوشی های همراه، پشتیبانی نرم افزاری را منتشر نمایند و تلفن هوشمند آنها بتواند بروز رسانی نسخه اندروید را دریافت کند. با تعریف این پروژه، گوگل سعی دارد این مساله را مرتفع نماید تا همه کاربران در تمامی برندها بتوانند بروز رسانی های سیستم عامل اندروید را هر چه سریعتر دریافت کنند. ظاهرا در گوشی های آینده این امکان و ویژگی می تواند در اختیار همه کاربران قرار گرفته و همه کاربران بروز رسانی های سیستم عامل اندروید را به راحتی ردیافت می کنند.

علاوه بر این موضوع ،مساله  عمر باتری هم مطرح است که  اغلب گوشی های اقتصادی عمر باتری خوبی ندارند. چه کسی دوست ندارد چند روز شارژ داشته باشد و نگران چیزی نباشد؟ ظاهرا در گوشی های آینده ، شاهد فناوری های خوبی در حوزه باتری گوشی ها خواهیم بود.

پیش بینی می شود که پیشرفت های بیشتری در حوزه دوربین گوشی هم شاهد باشیم. البته منظور ما تنها ویژگی های سخت افزاری نیست، بلکه منظور ترفندهای نرم افزاری نیز منظور ما است که منجر به بهبود عکاسی در گوشی های هوشمند در طول زمان می شود.

گوشی های هوشمند

یادگیری ماشین فرصت های جدیدی را ایجاد می کند

یادگیری ماشین اصطلاحی است که اغلب باعث سردرگمی می شود. ولی این ویژگی واقعا پیچیده نیست و کاملا ساده می باشد.  یادگیری ماشین به نرم افزارهایی اطلاق می شود که می توانند الگوها را در مقیاس بزرگی از داده ها تشخیص دهند. این فرایند، قابل آموزش دیدن بوده و پس از آموزش، می توان الگوها را به سایر داده ها نیز اعمال کرد. این کار قابلیت های کاملا جدیدی را به وجود می آورد و به طور قابل توجهی ویژگی های خوب و بهبود یافته ای خواهند بود.

مثلا دوربین گوشی پیکسل 2XL را در نظر بگیرید. با استفاده از ویژگی RAISR، دوربین هنگام زوم، نتایج بهتری را ارائه می دهد. گوگل  از یادگیری ماشین برای بازسازی جزئیات در تصویر استفاده می کند. یا گوگل کلیپس ( Google Clips) ، دوربین آزمایشی است که به طور خودکار چهره های خندان را تشخیص می دهد و سپس عکس می گیرد. تصور کنید روزی که گوشی های آینده به طور خودکار متوجه شوند، چه زمانی باید عکس بگیرند و چه زمانی باید ویدئو ضبط کنند!

یادگیری ماشین به معنای ایجاد تحولات بزرگ و خوبی در صنعت گوشی های هوشمند است. دستیار هوشمند الکسا، بیکسبی، دستیار هوشمند گوگل این روزها در دسترس است و فناوری های جدیدی به این دستیاران هوشمند اضافه می شود.

سامسونگ، گوگل، هواوی و الجی روی این موضوعات به خوبی کار می کنند.  شرکت های مختلف در تلاش هستند از این حوزه دور نمانند و با تحولات بازار پیش بروند. شاید روزی برسد که بتوانیم گوشی هایی با بالاترین فناوری ها ولی با قیمت مناسب را در دست بگیریم.

آیا روزی فرا خواهد رسید که گوشی های اقتصادی هم مجهز به یادگیری ماشین شوند؟ یادگیری ماشین به عنوان یک نیروی محرکه برای گوشی های هوشمند در سال های آینده، خواهد بود و حضور این فناوری در گوشی های  نسل های بعدی تقریبا اجتناب ناپذیر است.

گوشی ها به سمت فرمان پذیری پیش می روند، استفاده از فرمان های صوتی در گوشی ها دیده می شود.

حضور عینک های هوشمند هم در سال های اخیر بیش از پیش دیده میشود. در کنار عینک هوشمند، شاهد فناوری ردیاب های تناسب اندام و ساعت های هوشمند و انواع گجت های هوشمندی هستیم که با اپلیکیشن های تلفن های ما سازگاری دارند. هر روز ویژگی های جدیدی به ساعت های هوشمند اضافه می شود که  می تواند راهکارهای خوبی در اختیار کاربران قرار دهد.

با وجود تمام پیشرفت های فنی، هنوز نمی توانیم به صورت صد در صد ضعیت گوشی های هوشمند آتی را مشخص کنیم. تغییرات باید به گونه ای باشد که همه کاربران در سطح جهان بتوانند از آن استفاده کنند. گوشی های هوشمند ابزاری ارتباطی در سطح جهان است پس تغییرات آن باید متناسب با همه کاربران در سطح دنیا باشد. آیا عینک های واقعیت افزوده می تواند روزی جایگزین تلفن های هوشمند شود؟ آیا همین الان کاربران متقاعد می شوند عینک های واقعیت افزوده خریداری کنند؟

مورد بعدی مربوط به گوشی های هوشمند منعطف است، گوشی هایی تاشو و یا با صفحه نمایش منعطف که می تواند صفحه نمایش بهتر و بزرگ تری را در اختیار کاربر قرار دهد. شاید هم روزی تلفن های هوشمند تاشو و منعطف با ساعت های هوشمند مچی ادغام شوند. تراشه ها و پردازنده های آنها هم هوشمند تر شده و مبتنی بر سیستم عصبی خواهند بود. کیفیت و ایمنی محصولات آینده بهتر و بهتر خواهد شد و فناوری های مرتبط با حفاظت از محیط زیست و سلامت در آنها بیش از پیش دیده خواهد شد.

شما به عنوان یک کاربر، چه انتظاراتی از تلفن های هوشمند آینده دارید. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021