با 7 مزرعه خورشیدی بزرگ جهان آشنا شوید

solar farms/مزرعه خورشیدی
  • twiter
  • linked-in
  • whatsapp

انرژی خورشیدی سریع‌ترین منبع انرژی روبه رشد در جهان است و منبع اصلی تولید انرژی‌ پاک محسوب می‌شود. برای آگاهی از روند روبه رشد تولید انرژی خورشیدی، در این نوشته با هفت مزرعه خورشیدی بزرگ حال حاضر جهان، آشنا می‌شویم.

در روش فتوولتاییک (Photovoltaics)، از سلول‌های خورشیدی برای تولید مستقیم الکتریسیته استفاده می‌شود. انرژی خورشیدی فتوولتاییک سریعترین منبع انرژی روبه رشد در جهان است. این روش مهم‌ترین روش تولید انرژی پاک محسوب می‌شود. در حال حاضر چین، هند و ایالات متحده بیشترین انرژی خورشیدی جهان را تولید می‌کنند و خاورمیانه در حال رسیدن به قدرت در این زمینه است. رشد این روش تولید انرژی قابل ملاحظه است، به ویژه در بیابان‌های آسیا و خاورمیانه که در آن مزارع بزرگ خورشیدی در حال ساخت و گسترش هستند. برای آگاهی از روند روبه رشد انرژی خورشیدی، در این نوشته با هفت مورد از بزرگترین مزارع خورشیدی حال حاضر جهان آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

7 مزرعه خورشیدی بزرگ جهان

 


پارک خورشیدی صحرای تنگر


بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی جهان

solar farms/مزرعه خورشیدی / انرژی خورشیدی

محل: چین
مساحت سایت: 43 کیلومتر مربع
خروجی: 1،547 مگاوات

پارک خورشیدی کویر تنگر (Tengger) که به نام گریت وال (Great Wall) شهرت دارد، بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی در حال کار جهان است. این مزرعه خورشیدی در کویر تنگر چین واقع شده است که تنها 3.25 درصد زمین خشک منطقه را اشغال می‌کند. این میزان به نظر چندان بزرگ نمی‌رسد، اما در واقع بیش از 10 برابر بزرگ‌تر از پارک مرکزی نیویورک است و قادر به تولید 1.5 گیگاوات انرژی است که آن را قابل رقابت با قوی‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای می‌کند. با داشتن تعداد زیادی اتاق که روز به روز هم بیشتر می‌شود، انتظار داریم که تنگر برترین منبع  تولید انرژی خورشیدی در سال‌های آینده باشد.

 


پارک خورشیدی بادلا


بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی در هند

solar farms/مزرعه خورشیدیمحل: هند
مساحت سایت: 40 کیلومتر مربع
خروجی: 1،365 مگاوات

پارک خورشیدی بادلا (Bhadla) در حال حاضر 1،365 مگاوات برق تولید می‌کند، اما این میزان در حال تغییر است. تاسیسات این مزرعه به سرعت در حال گسترش است و قصد دارد تا ماه مارس 2019، به 880 مگاوات تولید بیشتر دست پیدا کند. زمانیکه در سال آینده این پارک به حداکثر ظرفیت تولیدی خود برسد، عنوان بزرگترین تأسیسات خورشیدی جهان را از آن خود خواهد کرد و به هند کمک می‌کند تا به سوی هدفش، یعنی اختصاص17% از انرژی مصرفی‌اش به انرژی خورشیدی، گامی بلند بردارد.

 


پارک خورشیدی سد لانگ‌ینگ‌سیا


انرژی تجدیدپذیر هیبریدی خورشیدی و هیدروالکتریک

solar farms/مزرعه خورشیدیمحل: فلات تبت، چین
مساحت سایت: 27 کیلومتر مربع
خروجی: 850 مگاوات

انرژی ترکیبی معمولاً از دو یا چند منبع انرژی تجدیدپذیر برای تأمین انرژی استفاده می‌کند. پارک خورشیدی سد لانگ‌ینگ‌سیا (Longyangxia) در سال 2015 به بهره‌برداری رسید. این پارک خورشیدی با سد هیدروالکتریک 1.280 مگاواتی لانگ‌ینگ‌سیا ادغام شده است، به طوریکه این دو منبع توان، مکمل یکدیگر هستند. توان خورشیدی به حفاظت از مصرف آب توسط سد کمک می‌کند، در حالیکه سد هیدرو الکتریکی تولید انرژی متغیر از سلول‌های خورشیدی را متعادل می‌کند.

 


تأسیسات خورشیدی ویلانوا


بزرگ‌ترین در آمریکای شمالی و مرکزی

solar farms/مزرعه خورشیدیمحل: کواهویلا، مکزیک
مساحت سایت: 24 کیلومتر مربع
خروجی: 828 مگاوات

نیروگاه خورشیدی ویلانووا (Villanueva) به طور پیوسته با راه اندازی پارک ویلانووا 1 با تولید 427 مگاوات و پارک ویلانووا 3 با تولید 327 مگاوات در اوایل سال 2018 در حال رشد است. شرکت اینل گرین پاور (Enel Green Power) مکزیک، که کار نظارت بر مزارع را دارد، همچنان در حال افزایش ظرفیت‌های موجود با راه‌اندازی قسمت‌های کوچک تأسیسات است. هدف این تأسیسات در مکزیک دستیابی به 1700 گیگاوات در ساعت انرژی، البته زمانیکه این پایگاه به حداکثر توان خود برسد است. این تسهیلات بخشی از تعهد مکزیک برای تولید 35 درصد برق خود از منابع پاک تا سال 2024 است.

 


نیروگاه خورشیدی کاموتی


بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی در ایالت تامیل نادو (Tamil Nadu) هند

solar farms/مزرعه خورشیدیمحل: تامیل نادو، هند
مساحت سایت: 10 کیلومتر مربع
خروجی: 648 مگاوات

در زمان نگارش این پست، نیروگاه خورشیدی کاموتی (Kamuthi) ششمین میدان بزرگ تولید انرژی خورشیدی در جهان است. این مزرعه تنها در هشت ماه ساخته شده و در سپتامبر 2016 به صورت آنلاین راه اندازی شده است. 2.5 میلیون پنل خورشیدی در این مرکز توانایی کافی برای تولید انرژی به اندازه مصرف 750،000 نفر را دارند. یک واقعیت جالب در مورد این پایگاه این است که تأسیسات آن روزانه توسط ناوگانی از روبات‌هایی تمیز می‌شود که انرژی حرکتی خود را از همین پنل‌های خورشیدی تأمین می‌کنند.

 


مزرعه خورشیدی سولار استار


بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی در ایالات متحده آمریکا

solar farms/مزرعه خورشیدیمحل : روزاموند، کالیفرنیا
مساحت سایت: 13 کیلومتر مربع
خروجی: 580 مگاوات

یکی از مراکز قدیمی‌تر تولید انرژی خورشیدی در فهرست ما، این مزرعه است. ساخت و ساز آن در سال 2013 شروع شده و در سال 2015 تکمیل شد. این تأسیسات شامل 1.7 میلیون پنل خورشیدی است که می‌توانند میزان برقی به اندازه تقریبی 255،000 خانه را تامین کنند. مزرعه ستاره خورشیدی (Solar Star) در کالیفرنیا قرار دارد. این ایالت حدود 23 گیگاوات از انرژی خود را از انرژی خورشیدی تامین می‌کند و در این زمینه، در ایالات متحده پیشرو است، سولار استار نزدیک به 17 درصد از مصرف برق کالیفرنیا را تأمین می‌کند.

 


پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم


بزرگ‌ترین تأسیسات خورشیدی در حال ساخت جهان

solar farms/مزرعه خورشیدی

محل : امارات متحده عربی
مساحت سایت: 77 کیلومتر مربع
خروجی: 5،000 گیگاوات تا سال 2030

پارک خورشیدی محمد بن راشد المکتوم با امکان تولیدی 213 مگاوات ممکن است نسبت به سایر تأسیسات خورشیدی موجود چندان مهم جلوه نکند، اما برنامه‌های زیادی برای آینده دارد. این پارک خورشیدی پیشرفت‌هایی را پیش‌بینی کرده است که انتظار می‌رود تا سال 2020، 1000 مگاوات و تا سال 2030 میلادی به میزان 5000 مگاوات افزایش یابد. این مورد نه تنها بزرگترین پارک خورشیدی در جهان می‌شود، بلکه بلندترین برج خورشیدی جهان را نیز خواهد داشت. برج 260 متري بخشی متعلق به فاز چهار توسعه این پارک خورشیدی است و 700 مگاوات برق به تولید کل کارخانه کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

برای اطلاع بیشتر از مقالات علمیمقالات علمی با پلازا همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها