بزرگ ترین مسابقات اتومبیلرانی دنیا ؛ از 24 ساعت لو مان تا رالی مونت کارلو

مسابقات اتومبیلرانی جهان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های جهان اتومبیلرانی است. این ورزش ابعاد و انواع مختلفی دارد. در این مطلب به بزرگترین مسابقات اتومبیلرانی دنیا می‌پردازیم.

از هیجان‌انگیزترین جنبه‌های ورزش‌های رقابتی، رقابت‌های سالیانه آن‌ها هستند. جام جهانی بسکتبال، لیگ جهانی والیبال، المپیک و مسابقات چند ملیتی مختص به سایر ورزش‌ها همگی از محبوب‌ترین رویدادهای عمومی دنیا بوده و نظر طرفداران متعددی را به خود جلب می‌کنند. ورزش اتومبیلرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر سال شاهد برگزاری مسابقات مختلف و متنوعی با محوریت این ورزش در سراسر جهان هستیم. مسابقاتی نفس‌گیر، هیجان‌انگیز و مهم که از جذابیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردارند. با ما همراه باشید تا معروف‌ترین مسابقات اتومبیلرانی دنیا را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • بزرگ ترین مسابقات اتومبیلرانی جهان
  • جایزه بزرگ موناکو
  • مسابقات اتومبیلرانی دیتونا 500
  • مسابقات ایندی 500
  • مسابقات اتومبیلرانی 24 ساعته لو مان
  • جایزه بزرگ سنگاپور
  • جایزه بزرگ ابوظبی
  • مسابقات رالی مونت کارلو
  • مسابقات رالی داکار
  • مسابقات اتومبیلرانی تریپل آ تگزاس 500
  • مسابقات اتومبیلرانی کوکاکولا 600

 


بزرگ ترین مسابقات اتومبیلرانی جهان


در این فهرست سعی کرده‌ایم به مهم‌ترین رقابت‌های دنیا در حوزه‌های مختلف، از رالی تا جایزه بزرگ بپردازیم. در ادامه با جذاب‌ترین مسابقات اتومبیلرانی آشنا می‌شویم.

 

جایزه بزرگ موناکو

مسابقات اتومبیلرانی جهانی

این مسابقه یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین مسابقات فرمول یک به حساب می‌آید. جایزه بزرگ موناکو یک ضلع مثلث طلایی رقابت‌های فرمول یک بوده و هر سال در منطقه تفریحی مونت‌کارلو برگزار می‌شود. محبوبیت قابل توجه این مسابقه و قدمت تاریخی مثال‌زدنی، آن را به یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای دنیای اتومبیلرانی تبدیل کرده است. نخستین دوره از جایزه بزرگ موناکو در سال 1929 برگزار شد.

بسیاری از طرفداران، پیست مخصوص این مسابقه را «تصویری مثال‌زدنی از زیبایی و بزرگی» توصیف می‌کنند. این پیست خیابان‌های موناکو را در بر گرفته و شامل پیچ‌های تند، سربالایی و سرازیری‌های متعدد می‌شود. این موارد در کنار یک تونل، آن را به یکی از چالش‌‌برانگیزترین مسیرها در دنیای اتومبیلرانی تبدیل کرده‌اند. از موفق‌ترین راننده‌ها در پیست موناکو می‌توان گراهام هیل و آیرتون سنا را نام برد. سنا با شش پیروزی رکورددار قهرمانی در این مسابقات است.

 

مسابقات اتومبیلرانی دیتونا 500

مسابقات اتومبیلرانی جهانی

سری مسابقات دیتونا 500 یکی از معروف‌ترین رویدادهای رقابت‌های نسکار (NASCAR) بوده و به صورت سالیانه در پیستی مخصوص در دیتونا بیچ ایالت فلوریدا برگزار می‌شوند. این مسابقه در کنار رویداد Coke Zero 400 یکی از دو رویداد اتومبیلرانی برگزار شده در این شهر است. دیتونا 500 از امن‌ترین و کنترل‌شده‌ترین رویدادهای نسکار به حساب می‌آید. نخستین دوره این مسابقات در سال 1959 و همزمان با احداث پیست مخصوص آن برگزار شد.

این رقابت‌ها از سال 1982 به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقات سالیانه نسکار برگزیده شدند. پیروزی در دیتونا 500 امتیاز قابل توجهی را برای تیم برنده به همراه خواهد داشت. مسیر این مسابقه کاملا از آسفالت بوده و حدود 4 کیلومتر است. بیشترین پیروزی در رقابت‌های دیتونا متعلق به ریچارد پتی با 7 پیروزی است. مقام موفق‌ترین تولید‌کننده نیز با 23 پیروزی در اختیار شرکت شورلت قرار دارد.

 

مسابقات ایندی 500

مسابقات اتومبیلرانی درگ

لقب قدیمی‌ترین مسابقه اتومبیلرانی تاریخ به این رویداد تعلق می‌گیرد. رقابت‌های ایندیاناپولیس یا به اختصار ایندی نخستین بار در سال 1911 برگزار شدند. این مسابقات به صورت سالیانه در روز یادبود آغاز می‌شوند. رویداد ایندی 500 را می‌توان یکی از مهم‌ترین بخش‌های رقابت‌های حرفه‌ای اتومبیلرانی آمریکا دانست. این رویداد یکی از سه ضلع طلایی مسابقات اتومبیلرانی فرمول 1 بوده و در هر دوره توجه 300000 نفر تماشاچی را به خود جلب می‌کند.

مسابقات ایندی 500 در طول تاریخ دو مرتبه تعطیل شدند. نخستین دوره از سال 1917 تا انتهای سال 1918 و دوره دوم نیز از سال 1942 تا سال 1945 به طول انجامید. دلیل این تعطیلی‌ها جنگ‌های جهانی بودند. موفق‌ترین رانندگان در این رقابت‌ها ای. جی. فویت، ال آنسر و ریک میرز هستند که هر کدام چهار پیروزی در ایندی 500 به دست آورده‌اند. از ویژگی‌های متمایز این مسابقات می‌توان به سنت‌های جالب آن در زمان‌های قبل، حین و بعد از برگزاری رقابت‌ها اشاره کرد.

 

مسابقات اتومبیلرانی 24 ساعته لو مان

مسابقات اتومبیلرانی درگ

بسیاری شهر لو مان فرانسه را مهد اتومبیلرانی می‌دانند. این شهر میزبان قدیمی‌ترین رقابت‌های استقامتی دنیا بوده و به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی شناخته می‌شود. مسابقات 24 ساعته لو مان در کنار ایندی 500 و جایزه بزرگ موناکو مثلث طلایی رقابت‌های اتومبیلرانی را تکمیل می‌کند. هدف در این مسابقه پیمودن بیشترین مسافت ممکن در جریان 24 ساعت است. این رویداد توسط هیئت اتومبیلرانی I’Quest و در پیست La Sarthe برگزار می‌شود. پیست مذکور شامل مجموعه‌ای از جاده‌های بسته و پیچ‌های تند بوده و توانایی فیزیکی و روانی شرکت‌کنندگان را به چالش می‌کشد.

همچنین بخوانید :

تیم‌ها باید علاوه بر تمرکز بر مسابقه، وضعیت ماشین را در نظر گرفته و در صورت نیاز به تعمیر آن بپردازند. معمولا در هر دوره تعداد قابل توجهی از شرکت‌کنندگان به علت خرابی ماشین از میدان خارج می‌شوند. مسابقات 24 ساعته لو مان الهام‌بخش بسیاری از رویدادهای مشابه چون رقابت‌های دیتونا و نورنبرگ بوده‌اند. تاکنون آثار سینمایی متعددی با محوریت این مسابقات ساخته شده‌اند که از جدیدترین آن‌ها می‌توان به فیلم موفق Ford V Ferrari اشاره کرد. در این مقاله می‌توانید بیشتر با این فیلم آشنا شوید و همچنین آن را دانلود کنید.

 

جایزه بزرگ سنگاپور

مسابقات اتومبیلرانی لومان

سنگاپور به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا میزبان برخی از مهم‌ترین رویدادهای ورزشی و سرگرمی است. مسابقه جایزه بزرگ سنگاپور یکی از بخش‌های جام جهانی فرمول یک بوده و در پیست خلیج مارینا در این کشور برگزار می‌شود. این پیست نخستین مسیر تخصصی رقابت‌های فرمول یک در آسیا به حساب می‌آید. اولین برنده این مسابقه راننده‌ای اسپانیایی به نام فرناندو آلونسو از تیم رنو بود.

از شرایط خاص این رقابت می‌توان به گرمای بالا اشاره کرد. این گرما چالش متفاوت و جدیدی بر سر راه رانندگان فرمول یک است. پیست خلیج مارینا مسیری پیچ در پیچ بوده و به عنوان یکی از دشوارترین‌ها در نوع خود شناخته می‌شود. از موفق‌ترین راننده‌ها در مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ سنگاپور می‌توان سباستیان فتل و لوئیز همیلتون را نام برد.

 

جایزه بزرگ ابوظبی

مسابقات اتومبیلرانی لومان

همچنین بخوانید :

کشور امارات در سال‌های گذشته تلاش‌های متعددی برای برگزاری رویدادهای ورزشی جهانی کرده است. یکی از موفق‌ترین این تلاش‌ها مسابقه جایزه بزرگ ابوظبی بوده که نخستین دوره آن در سال 2009 جریان یافت. این رویداد عضوی از رقابت‌های فرمول یک است. این مسابقات در روز شروع شده و تا شب ادامه پیدا می‌کنند. لقب قهرمان جایزه بزرگ ابوظبی با پنج پیروزی به لوئیز همیلتون انگلیسی تعلق دارد. از موفق‌ترین تولیدکنندگان در این رویداد نیز می‌توان به مرسدس و رنو اشاره کرد.

مسابقه جایزه بزرگ ابوظبی در جزیره یاس برگزار شده و مساحت پیست آن 25.5 کیلومتر مربع است. از ویژگی‌های برجسته این رقابت‌ها می‌توان به شکوه و جلال آن‌ها اشاره کرد؛ شکوه و جلالی که به ابزار قدرت‌نمایی و فخرفروشی شیخ‌های عرب تبدیل شده است.

 

مسابقات رالی مونت کارلو

مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک

گروه موناکو از مهم‌ترین و فعال‌ترین اجتماعات در عرصه ورزش اتومبیلرانی بوده و سالیانه علاوه بر برگزاری جایزه بزرگ موناکو، مدیریت عظیم‌ترین مسابقه رالی صد سال گذشته را نیز بر عهده دارد. رقابت‌های رالی مونت کارلو نخستین مرحله از مسابقات جهانی رالی به حساب می‌آیند. این رویداد در ماه ژانویه برگزار می‌گردد.

مسابقه رالی مونت کارلو یکی از چالش‌برانگیزترین رقابت‌های دنیای اتومبیلرانی محسوب می‌شود. رانندگان در طول 17 دور این مسابقه باید راه خود را در بین مسیرهای متنوع برفی،‌ یخی، طوفانی، بارانی و خشک پیدا کنند. در این مسابقات انتخاب تایرها به یکی از مهم‌ترین تصمیم‌ها برای تیم‌های شرکت‌کننده در این رقابت تبدیل شده است. رکورددار این رقابت‌ها سباستین لوب فرانسوی با هفت پیروزی است.

 

مسابقات رالی داکار

مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک

یکی از بزرگ‌ترین مسابقات اتومبیلرانی دنیا، مسابقه رالی داکار است. این مسابقه هر سال در مناطق مختلفی از قاره آمریکای جنوبی برگزار شده و شامل مسابقات متنوعی می‌گردد. آخرین دوره از این مسابقات در سال 2017 و در کشور پاراگوئه آغاز و در آرژانتین پایان یافت. حدود 317 وسیله نقلیه مختلف شامل 143 موتور در این رقابت‌ها شرکت کردند.

موفق‌ترین راننده در رالی داکار استفان پیتر هانسل با 71 پیروزی در بخش‌های مختلف است. این رویداد توسط طرفداران زیادی در 190 کشور مختلف دنبال شده و از محبوب‌ترین‌ها در این فهرست به حساب می‌آید. جایزه برندگان مسابقات رالی داکر 4 میلیون دلار است.

 

مسابقات اتومبیلرانی تریپل آ تگزاس 500

مسابقات اتومبیلرانی

پیست 500 مایلی تگزاس تاکنون میزبان برخی از هیجان‌انگیزترین رویدادهای دنیای اتومبیلرانی بوده است. مسابقات تریپل آ تگزاس پیش از این با نام دیکیز شناخته می‌شدند. این رقابت‌ها از محبوب‌ترین مراحل مسابقات نسکار بوده و سالیانه در نخستین هفته ماه نوامبر برگزار می‌شوند.

این مسابقه از طرفداران فراوانی برخوردار بوده و تاکنون فیلم‌های زیادی با محوریت آن ساخته شده‌اند. از معروف‌ترین این فیلم‌ها می‌توان به Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby اشاره کرد. در حال حاضر رکورد بیشترین پیروزی در این رقابت‌ها در اختیار جیمی جانسون با پنج قهرمانی است.

 

مسابقات اتومبیلرانی کوکاکولا 600

مسابقات اتومبیلرانی

لقب طولانی‌ترین مسابقه در تقویم نسکار به رویداد 600 مایلی کوکاکولا تعلق می‌گیرد. این مسابقه شامل 400 دور 1.5 مایلی می‌شود. نخستین دوره این رقابت‌ها در سال 1960 برگزار شد. از آن زمان شاهد تبدیل این رویداد به یکی از مهم‌ترین مراحل نسکار بوده‌ایم. سالیانه میلیون‌ها نفر در سرتاسر کره زمین به مشاهده مسابقه کوکاکولا 600 می‌پردازند.

این مسابقات در پیست شارلوت در شهر کانکورد دنبال می‌شوند. بزرگ‌ترین رقیب کوکاکولا 600 را می‌توان مسابقه 500 مایلی ایندی دانست که به صورت همزمان با آن برگزار می‌گردد.

مسابقات اتومبیلرانی جهان

در این مطلب به بزرگ‌ترین مسابقات اتومبیلرانی در دنیا پرداختیم. تیم مورد علاقه شما در این مسابقات کدام است؟ نظراتتان را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402