وقتی ماسک می‌زنید احساس خفگی می‌کنید؟ پزشکان چه می‌گویند؟

ضرر ماسک زدن
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

افراد زیادی به دلیل اینکه اعتقاد دارند ماسک، اکسیژن دریافتی آن‌ها را کاهش داده و باعث افت حجم اکسیژن خون می‌شود از ماسک زدن خودداری می‌کنند. اما این موضوع تا چه حد واقعیت دارد؟

با اینکه چند ماه از همه‌گیری ویروس کرونا می‌گذرد و تایید شده است که ماسک زدن تا حد زیادی می‌تواند از گسترش شیوع و ابتلا به این بیماری جلوگیری کند، اما هنوز هم افراد بسیاری با توجیهات مختلف از ماسک زدن پرهیز می‌کنند. برخی هنوز به خطر ابتلا به کرونا اعتقاد ندارند و البته برخی دیگر نیز از دسترسی به ماسک محروم هستند.

ماسک زدن

اما به غیر از این دو دسته، گروهی نیز هستند که راحت نبودن نفس کشیدن را دلیل ماسک نزدن خود اعلام می‌کنند. البته شکی در این نیست که در یک هوای گرم ماسک نزدن روی صورت خیلی راحت‌تر است اما اگر فکر می‌کنید که یک ماسک معمولی می‌تواند اکسیژن دریافتی شما را محدود سازد بهتر است درباره این موضوع دوباره فکر کنید.

ماسک زدن برای برخی افراد با شرایط پزشکی خاص مضر است. از جمله این شرایط می‌توان به انسداد ریه، آسم یا مشکلات احساسی و اضطرابی مربوط به اوتیسم اشاره کرد. اما این بدان معنا نیست که ماسک زدن می‌تواند اکسیژن دریافتی شما را کاهش دهد و باعث خفگی شود.

زمانی که بر روی بینی و دهان خود ماسک می‌زنید، جریان هوا را مسدود نمی‌کنید بلکه به گرما، رطوبت، عرق و  بازدم خود اجازه می‌دهید که دقیقا مقابل بینی و دهانتان جمع شوند.  بعلاوه، یک تکه پلاستیک یا فلز نیز به احتمال زیاد در بالای ماسک شما قرار دارد که بینی را تحت فشار قرار داده و کش دو طرف آن نیز همیشه گوش‌ها را به جلو می‌کشند.

نفس کشیدن با ماسک

در برخی موارد حادتر، افراد با پوشیدن ماسک دچار استرس شده و حمله عصبی به آن‌ها دست می‌دهد. با اینکه حمله‌های عصبی گاهی اوقات با سختی نفس کشیدن همراه هستند اما جالب است بدانید که خیلی‌ها به دلیل اینکه فکر می‌کنند ماسک زدن می‌تواند در نفس کشیدن آن‌ها تداخل ایجاد کند دچار حمله عصبی می‌شوند.

خود ماسک زدن به هیچ عنوان از رسیدن اکسیژن به ریه‌های شما جلوگیری نخواهد کرد و برخلاف باورهای غلط، شش‌های شما را با کربن دی اکسید پر نمی‌کند. ماسک‌هایی که برای در امان ماندن از کرونا رواج دارند ماسک‌های جراحی، ماسک‌های N95 و همچنین ماسک‌های دست سازی هستند که معمولا با استفاده از پارچه دوخته می‌شوند. اگر ماسک شما از جنسی غیر معمول مثل پلاستیک، پلی استر یا هر چیز دیگری که جلوی نفس کشیدنتان را می‌گیرد ساخته شده است بهتر است به سراغ یک ماسک معمولی‌تر بروید.

ماسک زدن و حس خفگی

با این حال، عده زیادی قانع شده‌اند که ماسک زدن برای نفس کشیدن آن‌ها مشکل ایجاد کرده و به این باور نادرست اعتقاد دارند. با پخش شدن این شایعه و باور نادرست، بسیاری از پزشکان و سایر اعضای کادر درمانی در رسانه‌های اجتماعی به این موضوع واکنش نشان دادند. به عنوان مثال، آقای جاشوآ ولریچ، دکتر جراح سرویس سلامت ملی بریتانیا، طی توییتی درباره ماسک نزدن افراد به بهانه کم شدن اکسیژن نوشت:

به طور کلی ماسک‌ها حجم اکسیژن را کم نمی‌کنند. این یک دروغ از جانب کسانی است که این موضوع را بهانه ماسک نزدن خود قرار می‌دهند و باور دارند که همه‌گیری [کرونا] واقعی نیست و ماسک زدن به نوعی تجاوز به حریم خصوصی آن‌ها است. این یک مسئله در مورد آزادی نیست.

نظر پزشکان در مورد ماسک زدن

پزشک دیگری نیز به نام «متیو او توتیل» با انتشار ویدئویی در توییتر 6 ماسک به صورت خود زد و به کمک دستگاه اندازه‌گیری اکسیژن نشان داد که حجم اکسیژن خون او حتی بعد از زدن 6 ماسک نیز کاهش پیدا نمی‌کند.

بعلاوه، ماسک زدن و پوشیدن لباس ویژه این روزها به یک کار عادی برای کادر درمانی تبدیل شده. اگر ماسک زدن بر روی میزان اکسیژن دریافتی تاثیر گذار باشد این افراد چگونه آن را طی شیف‌های طولانی تحمل کرده و همچنان به کار خود ادامه می‌دهند؟

در همین رابطه، یک پرستار بعد اتمام شیفت خود این توئیت را منتشر کرد:

همیشه وقتی مردم می‌گویند که با 20 دقیقه ماسک زدن در فروشگاه نمی‌توانند نفس بکشند باعث خندیدن من می‌شود.

32 هفته باردار بودن، زدن ماسک N95 و جراحی برای شیفت 13 ساعته. من این کار را از ماه مارچ (اسفند ماه) انجام می‌دهم. سطح O2 من همیشه 97 درصد بوده است.

نظر پزشکان در مورد ماسک زدن

جمع بندی

واکنش‌ها نسبت به خودداری از ماسک زدن در بین اعضای کادر درمان بسیار زیاد است و همه آن‌ها ماسک زدن را به ما توصیه می‌کنند. فراموش نکنیم که حتی پیش از شیوع ویروس کرونا افراد زیادی مثل کارگران معدن و کارگران ساختمانی، جراحان، کارگران خط تولید مواد شیمیایی و … مجبور به ماسک زدن برای ساعت‌های طولانی در شرایط سخت کاری بودند. بنابراین، دیگر تداخل با نفس کشیدن را دلیل ماسک نزدن خودتان عنوان نکنید و سعی کنید با ماسک زدن نقش خود را برای غلبه بر ویروس کرونا ایفا کنید. نظر شما در خصوص ماسک زدن چیست؟ آیا ماسک می‌زنید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401