ترفندهای عکاسی در شب ؛ تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب چگونه است؟

عکاسی در شب
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

عکاسی در شب برای علاقه‌مندان مبتدی این حرفه کاری دشوار و چالش برانگیز است. با این وجود با رعایت نکاتی کلیدی می‌توان به نتایجی دلخواه رسید. در ادامه به آموزش اصول عکاسی در شب می‌پردازیم.

حتما تاکنون با عکس‌هایی با کیفیت و جذاب از مناظر طبیعی و یا شهری در شب مواجه شده‌اید. گرفتن چنین عکس‌هایی بدون رعایت نکات عکاسی در شب غیرممکن است. ما در این مقاله از پلازا به ترفندهای عکاسی در شب می‌پردازیم که توجه به آن‌ها نتیجه کار شما را دلپذیرتر خواهد کرد.

همچنین در ویدئوی زیر با «پنج تا از اصول عکاسی در شب» آشنا می‌شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

ترفندهای عکاسی در شب

اگر تجربه‌ عکاسی شما به عکسبرداری در طول روز ختم می‌شود، احتمالا از لذت عکاسی در شب و نتایج خارق‌العاده آن بی‌خبر هستید و یا شاید دشواری عکاسی در شرایط کم نور مانع شما شده است. در ادامه این مقاله از پلازا از نکات مهم عکاسی در شب گفته‌ایم که با رعایت آن‌ها دریچه تازه‌ای از دنیای عکاسی به روی شما باز خواهد شد. با آموزش ترفندهای عکاسی در شب همراه ما باشید.

1. استفاده از سه پایه

عکاسی پرتره در شب

پیش از شروع آموزش عکاسی در شب شما نیاز به سه‌پایه برای دوربین خود دارید؛ چراکه هرچه موقعیت مکانی شما برای عکسبرداری کم نورتر باشد، دوربین شما هم باید ثابت‌تر و بدون لرزش باشد، در غیر این صورت تصاویر شما تار خواهند شد. در نظر داشته باشید که هرچه پایه دوربین شما سبک‌تر، کوچک‌تر و در عین حال مقاوم‌تر باشد به نفع شما است. ما پایه‌هایی از جنس آلومینیوم و یا ترجیحا فیبر کربن را پیشنهاد می‌کنیم.

2. تنظیمات دوربین را روی حالت دستی (Manual) قرار دهید

نکات عکاسی در شب

قبل از اشاره به هر نکته مرتبط با تنظیمات دوربین، باید حتما حالت دستی را فعال کنید. در دوربین‌های جدید حالت خودکار وجود دارد که نتیجه قابل قبولی دارد. اما شما با استفاده از حالت خودکار و عکاسی از منظره شب متوجه نقاط ضعف آن خواهید شد. استفاده از قابلیت دستی در واقع تمام توان دوربین شما را فعال می‌کند و شما می‌توانید تنظیمات را با توجه به موقعیت مکانی تغییر دهید؛ چراکه عکاسی از آسمان پر ستاره، طبیعت، خیابان‌های شب و غیره، هر کدام نیازمند ایزو (ISO)، دیافراگم (Aperture) و سرعت شاتر متفاوتی است.

3. ایزو (ISO) را کم کنید

آموزش عکاسی در شب

یکی دیگر از اصول عکاسی در شب مربوط به ایزو می‌شود. کار ایزو تنظیم حساسیت دوربین به نور است. ممکن است اینطور تصور کنید که زیاد کردن ایزو دوربین برای عکاسی در شب بهتر است، اما این کار موجب افزایش نویز در تصویر می‌شود. دوربین‌های مختلف محدودیت‌های متفاوتی در کم و زیاد کردن ایزو دارند. تلاش کنید در نور کم درجه ایزو را تغییر دهید تا میزان مناسب آن را نسبت به محیط پیدا کنید. در بیشتر مواقع ایزو 1600 برای عکاسی در شب کافی است، اما اگر دوربین شما قابلیت کاهش دادن بیشتر آن را دارد، می‌توانید درجه ایزو را تا 800 و یا 400 پایین بیاورید.

4. با فرمت RAW عکسبرداری کنید

قواعد عکاسی در شب

یکی از قواعد عکاسی در شب انتخاب کیفیت مناسب است. در عکسبرداری‌های معمولی بهترین فرمت JPEG است؛ چراکه حجم کمی را اشغال می‌کند و به هنگام آپلود نیازی به تغییر فرمت نیست. اما در شرایط خاص مانند عکاسی در شب، شما نیاز به کیفیت خیلی بیشتری دارید. بنابراین بهترین فرمت برای این موقعیت فرمت RAW است. فرمت RAW حجم خیلی بیشتری را اشغال می‌کند و بعد هم نیاز است که عکس را ادیت کنید، اما در عوض کیفیت بسیار بیشتری به عکس شما خواهد داد و حتی پس از پست شدن از کیفیت آن کاسته نمی‌شود. شما بعدا می‌توانید در صورت تمایل فرمت RAW را به JPEG تغییر دهید.

5. چند عکس تمرینی بگیرید

پیش از قرار دادن دوربین روی پایه و شروع عکاسی، چند عکس تمرینی بگیرید. برخلاف عکاسی در روز، شما نمی‌توانید دوربین را روی حالت خودکار بگذارید و تنها با فشار دادن شاتر انتظار عکسی زیبا داشته باشید. در شرایط کم نور شما نیاز است که اصولی عکاسی کنید.

6. حالت براکتینگ نوردهی (Bracket exposures) را امتحان کنید

نکات مهم عکاسی در شب

در توضیح کار حالت Bracket exposures باید بگوییم که شما با فعال کردن این حالت می‌توانید از یک سوژه مشخص با سه تنظیمات متفاوت و یا بیشتر عکس بگیرید. ممکن است بپرسید که مزیت این قابلیت در چیست. با استفاده از حالت Bracket exposures شما می‌توانید یک عکس را در نور، رنگ و تنظیمات متفاوت ببینید و در نهایت بهترین را انتخاب کنید. علاوه براین شما با استفاده از Bracket exposures می‌توانید تصاویر را با نوردهی بالا بازسازی کنید و به این شکل جزئیاتی را که یک دوربین معمولی موفق به ثبت آن نمی‌شود را نمایان کنید.

7. استفاده از حالت Aperture Priority برای سوژه های ثابت

اگر هنوز کار با حالت دستی دوربین برای شما دشوار است، می‌توانید از قابلیت Aperture Priority استفاده کنید. تا زمانی که سوژه مورد نظرتان متحرک نباشد مانند مناظر و ساختمان‌ها این حالت سریعترین راه عکاسی در شب است. باید در نظر داشت که فعال کردن این حالت سرعت شاتر را به صورت خودکار در می‌آورد و شما در صورت نیاز برای تغییر سرعت شاتر باید از حالت دستی (Manual) و یا Speed Priority استفاده کنید.

8. سرعت های متفاوت شاتر را امتحان کنید

عکاسی در شب از شهر

یکی از پرطرفدارترین ترفندهای عکاسی در شب ایجاد خط نور است. برای گرفتن نتیجه‌ای مانند عکس بالا، حالت Shutter Priority را فعال و سپس Shutter speed را انتخاب کنید. در این حالت دوربین به صورت خودکار دیافراگم را انتخاب می‌کند. این حالت از اصول عکاسی در شب به شما کمک می‌کند تا خط نورهای دنباله‌دار زیبا و جذابی را به وجود آورید. البته گرفتن چند عکس تمرینی را فراموش نکنید. برای اینکه به نور و رنگ دلخواه برسید چندین بار سرعت شاتر را تغییر دهید. هرچه سرعت شاتر پایین‌تر باشد، خط نور مورد نظرتان طولانی‌تر می‌شود.

جالب است بدانید که از این حالت برای آسمان شب هم می‌توانید استفاده کنید. تعداد دفعات معمول نوردهی (Exposure) برای عکاسی از ستارگان بین 10 تا 30 ثانیه است. یادتان باشد که ستارگان در آسمان در حرکتند پس هرچه سرعت شاتر پایین‌تر باشد خط نور ستارگان طولانی‌تر خواهد بود.

9. حالت Bulb را امتحان کنید

عکاسی در شب بدون فلاش

طولانی‌ترین زمانی که برای سرعت شاتر می‌توان ایجاد کرد 30 ثانیه است. اما گاهی این مدت زمان برای رساندن شما به نتیجه دلخواه کافی نیست و اینجا حالت Bulb وارد عمل می‌شود. شما با فعال کردن این قابلیت تا زمانی که شاتر را نگه دارید می‌توانید مدت زمان سرعت شاتر را بالا ببرید. از آنجایی که این قابلیت در حالت دستی دوربین فعال می‌شود نیازمند آن است که کمی در استفاده از این قابلیت با تجربه باشید؛ بنابراین مانند قبل توصیه می‌کنیم که از گرفتن چند عکس تمرینی و کسب تجربه غافل نشوید.

10. از انعکاس اشیا غافل نشوید

تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب

یکی دیگر از اصول عکاسی در شب توجه به انعکاس اشیا و سوژه‌ها است. انعکاس تصاویر سوژه‌ای است که در طول روز زیاد به چشم نمی‌خورد، اما در شب به واسطه نور اجسام زیبایی بیشتری دارد.

عکاسی در شب با گوشی

در این بخش از ترفندهای عکاسی در شب با موبایل می‌گوییم.

استفاده درست از فلش موبایل

فلش موبایل خود را دست کم نگیرید. حتما تا به حال برای عکاسی در شب از فلش گوشی خود استفاده کرده‌اید. گاهی نور فلش برای سوژه‌ای که می‌خواهیم زیاد است. شما در این شرایط می‌توانید یک کاغذ و یا دستمال جلوی فلش نگه‌دارید تا کمی از شدت نور بکاهد و به روشنایی دلخواه برسید.

عکاسی در شب با گوشی

نرم افزارهای ادیت عکس

طبیعتا قابلیت‌های عکاسی یک موبایل به اندازه دوربین نیست. به همین منظور شما پس از گرفتن عکس با رعایت نکاتی مانند استفاده از فلش، روشنایی‌های موجود در خیابان و ثابت نگه ‌داشتن گوشی، بهتر است که از نرم‌افزارهای ادیت استفاده کنید. با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانید روشنایی، وضوح، رنگ و موارد دیگری را تغییر دهید. پیشنهاد ما به شما نرم‌افزار پیکس‌آرت (PicsArt) است.

کلام پایانی

ترفندهای عکاسی در شب

علاقه‌مندان عکاسی همواره به دنبال تجربه راه و سوژه‌های متفاوت و جدیدی هستند. حتی پیشرفته‌ترین و گران‌ترین دوربین‌های عکاسی هم اگر در حالت خودکار قرار بگیرند، توانایی و قابلیت‌هایشان به شدت محدود می‌شود. پس اگر هدف ما عکاسی حرفه‌ای باشد، نیاز است که از تنظیمات دستی دوربین سر درآوریم تا نتایج بسیار بهتر و زیباتری را در پی داشته باشیم. در این مقاله تلاش کردیم تا به آموزش تعدادی از تنظیمات دوربین برای عکاسی در شب بپردازیم که تمرین و رعایت آن‌ها می‌تواند نتیجه دلخواه ما را به همراه داشته باشد. اگر تا به اینجای مقاله همراه ما بوده باشید بی‌شک از علاقه‌مندان عکاسی هستید. آیا تا به حال عکاسی در شب را تجربه کرده‌اید؟ این تکنیک های عکاسی در شب برایتان مفید بود؟ شما نکته دیگری در ذهن دارید؟ حتما برای ما از تجربیات خودتان بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022