پینگ (Ping) چیست؟ + راهکارهایی برای کاهش Ping

پینگ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پینگ فاصله زمانی ارسال درخواست به یک سرور و دریافت پاسخ از آن است که به لحاظ فنی به آن تاخیر در اتصال بین دو سرور در اینترنت نیز گفته می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم مفهوم پینگ یا زمانِ پاسخ و روش‌های کاهش آن را شرح دهیم.

زمانی که برای مدت طولانی صفحات وب را مرور می‌کنید و یا در حال انجام بازی آنلاین چند نفره هستید، احتمالا با اصطلاح پینگ مواجه شده باشید. به بیان ساده، حتما برایتان پیش آمده است که روی سایتی در اینترنت کلیک کرده‌اید، اما مدت زمان زیادی طول می‌کشد که سایت بارگذاری شود. در این حالت گفته می‌شود پینگ بالاست. ما در این مطلب می‌خواهیم بدانیم Ping چیست، چرا به این نام خوانده می‌شود، کاربرد های پینگ چیست و آیا راهی برای کاهش آن وجود دارد؟ با پلازا همراه شوید تا پاسخ پرسش‌هایتان را در مورد پینگ به دست آورید.

در ویدیوی زیر می‌توانید با «مفهوم و کاربرد های پینگ» بیشتر آشنا شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

Ping چیست؟

زمانِ پاسخ

پینگ نشان دهنده سرعت ارسال یک پکت (Packet) از یک سرور (کامپیوتر شما) به سرور دیگر و دریافت پاسخ از آن سرور است. در اصطلاح فنی به آن تاخیر در بارگذاری هم می‌گویند؛ یعنی تاخیر بین کامپیوتر شما و سرور دور. احتمالا برای شما پیش آمده باشد که در اینترنت روی یک سایت، یک عکس، ویدئو و یا هر چیز دیگری کلیک کرده باشید و منتظر بارگذاری آن شوید. به عبارت بهتر شما منتظر دریافت پاسخ از سایت مورد نظر خود هستید تا مطلب خواسته شده را برای شما آپلود کند. این مدت زمان انتظار همان سرعت پینگ را نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید :

هر چقدر زمان Ping و یا همان زمانِ پاسخ کمتر باشد، یعنی سرعت اینترنت شما بالاتر است. اگر روی یک لینک در یک سایت کلیک کردید و مدت زمان زیادی طول کشید تا سایت بارگذاری شود، یعنی سرعت اینترنت شما پایین است و یا به عبارتی پینگ شما بالاست. طرفداران بازی‌های آنلاین بیشتر مفهوم Ping را در اینترنت تجربه‌ کرده‌اند. در پاسخ به این سوال که پینگ بازی چیست، باید بگوییم که پینگ بازی اصطلاح آشنایی برای گیمرهاست. هیچ چیز بدتر از این نیست که مشغول بازی آنلاین چند نفره با دوستان خود باشید، ناگهان در انجام بازی شاهد تاخیر باشید. فرض کنید در هنگام بازی قرار است به یک نقطه هدف ضربه بزنید. مدت زمان کلیک برای ضربه تا انجام آن، پینگ کامپیوتر شما را نشان می‌دهد. مطمئنا می‌خواهید بدانید چه اتفاقی در سیستم شما روی داده است. چرا با تاخیر در بازی مواجه شده‌اید. اینجاست که Ping و تاثیر پینگ در بازی به کار شما می‌آید.

در واقع Ping یک دستورالعمل است؛ یک ابزار اندازه‌گیری زمانِ پاسخ است که به شما نشان می‌دهد مدت زمان ارسال یک داده از کامپیوتر شما به یک سرور خاص و دریافت پاسخ از آن چقدر طول می‌کشد. در بازی آنلاین زمانِ پاسخ بسیار مهم است. اگر پینگ اینترنت شما بالا باشد، یعنی تاخیر شما زیاد است و این در بازی آنلاین چند نفره به نفع شما نیست؛ زیرا در بازی عقب می‌افتید. از همین‌رو در اکثر بازی‌های آنلاین مدت زمان تاخیر و یا همان Ping نشان داده می‌شود تا کاربر بداند زمانِ پاسخ او چند ثانیه طول می‌کشد. در برخی بازی‌ها، Ping را با رنگ‌بندی نشان می‌دهند:

 • رنگ سبز: خوب
 • رنگ زرد: متوسط
 • رنگ قرمز: ضعیف

برای عملکرد خوب در یک بازی آنلاین مدت زمانِ پاسخ یا تاخیر دستگاه شما باید حداقل 20 میلی ثانیه باشد. البته بین 75 تا 100 میلی ثانیه تاخیر ایده‌آل‌ترین Ping است که چنین سرعتی در ایران امکان‌پذیر نیست. اکثر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، با توجه به اهمیت Ping در بازی‌ها خدمات خود را در انواع متفاوتی به فروش می‌رسانند. به عنوان مثال بسته‌های پرسرعت که قیمت بالاتری نیز دارند. اما نکته مهم اینجاست که سرعت بالا به تنهایی چاره ساز نیست. تا زمانی که کاربر از اکثریت پهنای باند موجود در شبکه نتواند استفاده کند، سرعت بالا مزیتی نخواهد داشت. لذا، اتصال باکیفیت مهم است. در بازی‌های رایانه‌ای پهنای باند خیلی مهم است.

منشا این نامگذاری چیست؟

گفته می‌شود واژه Ping اختصار اصطلاح Packet Internet Groper است. برخی دیگر نیز معتقدند اصطلاح پینگ از سیستم سونار نشات می‌گیرد. سونار یک ردیاب زیردریایی است. این سیستم با انتشار امواج فراصوتی و اندازه‌گیری فاصله بازتاب آن‌ها قادر است اشیاء درون آب مانند کشتی‌ها را شناسایی کند. پینگ هم همچون سیستم سونار یک وسیله اندازه‌گیری است: اندازه‌گیری مدت زمان ارسال درخواست یا همان داده از کامپیوتر به سرور راه دور و دریافت پاسخ از آن سرور.

منظور از Ping بالا و یا Ping پایین چیست؟

ping چیست؟

واحد اندازه‌گیری پینگ، میلی ثانیه است. هر چقدر مقدار پینگ کمتر باشد، یعنی شما در شرایط ایده‌آل برای اتصال به سرور مورد نظرتان هستید. مقدار پینگ در محدوده 100 میلی ثانیه و یا کمتر شرایط مطلوب در اتصال اینترنت را نشان می‌دهد. در بازی‌های آنلاین مقدار زیر 20 میلی ثانیه پینگ مطلوبی است. اگر مقدار پینگ در بازی بالای 50 میلی ثانیه باشد، یعنی عملکرد خوبی در بازی نخواهید داشت و تاخیرهای مداوم شما را از ادامه بازی منصرف خواهد کرد. البته در نظر داشته باشید همین مقادیر پینگ در کشور ما به خصوص در هنگام انجام بازی‌های آنلاین دست نیافتنی است.

متاسفانه در ایران از آنجا که سروری برای بازی‌های آنلاین وجود ندارد، اگر بخواهید یک بازی آنلاین انجام دهید، باید به یک سرور در سایر نقاط دنیا به عنوان نمونه کشورهای اروپایی متصل شوید. با توجه به اینکه فاصله این سرورها از سرور شما بسیار طولانی است، لذا مقدار Ping نیز افزایش می‌یابد؛ زیرا مسیر رفت و برگشت داده طولانی است. در کنار این مسیر طولانی، نوع اینترنت، کیفیت پهنای باند و سرعت اینترنت را نیز اضافه کنید. درنهایت شاید بتوانید با پینگ 120 یا 130 یک بازی آنلاین انجام دهید و یا در شرایط مطلوب می‌توان امیدوار بود با پینگ 90 به بازی آنلاین خود ادامه دهید.

نحوه عملکرد Ping چگونه است؟

به زبان ساده اگر بخواهیم نحوه عملکرد و یا به عبارتی نحوه اندازه‌گیری Ping را توضیح دهیم، می‌توانیم عملکرد آن را  در سه مرحله خلاصه کنیم:

 • شما یک پکت و یا به عبارتی بسته کوچکی از داده را به یک کامپیوتر دیگر ارسال می‌کنید.
 • کامپیوتر مقصد و یا همان سرور موردنظر پکت داده ارسالی را دریافت می‌کند.
 • کامپیوتر مقصد پاسخ لازم را ارسال می‌کند.

‌مقدار پینگ نشان دهنده مدت زمان لازم برای انجام این سه مرحله (رفت و برگشت داده) است. تا به اینجا متوجه شدیم Ping چیست. لازم است به یک نکته مهم اشاره کنیم. اغلب دیده می‌شود که اصطلاح تاخیر Latency به عنوان مترادف پینگ به کار می‌رود. این دو اصطلاح اگرچه با هم مرتبط هستند، اما هم‌معنا نیستند. با طرز کار Ping که آشنا شوید، تفاوت این دو نیز برای شما روشن خواهد شد.

پینگ یک ابزار اندازه‌گیری است. اندازه‌گیری سیگنالی که از طریق شبکه به یک کامپیوتر ارسال می‌شود و آن کامپیوتر هم پاسخ سیگنال را بازپس می‌فرستد. مدت زمان ارسال داده و دریافت پاسخ بر حسب میلی ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. از این مقدار اندازه‌گیری شده به عنوان تاخیر یاد می‌شود. در واقع، عددی که پینگ نشان می‌دهد همان مدت زمان تاخیر اینترنت دستگاه شماست. با تست پینگ می‌توانید از میزان تاخیر سرور خود آگاه شوید.

توجه داشته باشید که عدد پینگ می‌تواند مربوط به تاخیر دوطرفه (رفت و برگشت داده) یا تاخیر یک طرفه (فقط مربوط به تاخیر در نقطه دسترسی است و کل شبکه را شامل نمی‌شود) باشد. به‌طور کلی، تاخیر به کیفیت اینترنت بستگی دارد نه به سرعت اتصال. زمانی که صحبت از سرعت اتصال شبکه می‌شود، منظور دو عامل مهم است:

 • پهنای باند: یعنی مقدار اطلاعاتی که در یک بازه زمانی مشخص می‌تواند منتقل شود
 • تاخیر: مدت زمان رفت و برگشت آن مقدار اطلاعات

میزان فاصله شبکه شما با سروری که قصد دارید به آن متصل شوید نیز در عدد پینگ تاثیرگذار است. هر چقدر سرور دورتر باشد، پینگ عدد بالاتری را نشان می‌دهد، یعنی تاخیر شبکه شما در اتصال به سرور مورد نظر زیاد است (به عنوان نمونه، پینگ و یا زمانِ پاسخ برای اتصال به سرور ژاپن، 280 میلی ثانیه است).

نحوه راه اندازی پینگ

شما می‌توانید زمانی که مشغول وبگردی هستید و مطلب خاصی را جستجو می‌کنید و یا هنگام انجام یک بازی آنلاین چند نفره، از مقدار پینگ آگاه شوید. برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • کلید Windows+R را بزنید.
 • در پنجره‌ای که باز می‌شود، کلمه Run را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.
 • در پنجره‌ای که باز می‌شود، در قسمت خط فرمان ابتدا کلمه Ping را تایپ کنید و سپس آدرس IP مورد نظرتان را تایپ کنید. کلید Enter را بزنید.

کاربرد های پینگ

در پنجره باز شده می‌توانید ببینید چند بسته ارسال و دریافت شده است. همچنین مدت زمان زنده ماندن بسته نیز نمایش داده می‌شود؛ به عبارتی مدت زمانی که طول می‌کشد بسته ارسالی شما از بین برود. زمانی که با عبارت Request timed out مواجه می‌شوید، یعنی پکت شما یا همان داده ارسالی شما از بین رفته است. به عبارت دیگر، ارتباط بین کامپیوتر شما با سرور مقصد قطع شده است.

آیا راهی برای کاهش Ping وجود دارد؟

چند راهکار ساده وجود دارد تا بتوانید زمانِ پاسخ یا پینگ را تا حدودی کاهش دهید. البته تا زمانی که شرایط مطلوب ایجاد نشود نمی‌توان به میزان قابل توجهی مقدار Ping را کاهش داد. در اینجا فهرستی از راه‌کارهای کاهش مقدار Ping را مشاهده می‌کنید.

همه برنامه های پس زمینه را ببندید

برخی از برنامه‌های پس‌زمینه تاثیر زیادی در افزایش مقدار Ping دارند. این برنامه‌ها از پهنای باند اینترنت شما استفاده می‌کنند و همین باعث می‌شود زمانِ پاسخ در فعالیت مورد نظرتان مثلا در یک بازی آنلاین افزایش یابد. یوتیوب، آپدیت‌های خودکار ویندوز، استریم و یا هر برنامه دیگر را ببندید.

به دستگاه وایرلس خود نزدیک تر باشید

هرچقدر فاصله شما از دستگاه وایرلس و یا روتر دورتر باشد، قدرت ارسال سیگنال کاهش می‌یابد، در نتیجه مقدار پینگ افزایش نشان می‌دهد. لذا بهتر است به خصوص در هنگام انجام یک بازی آنلاین به روتر خود نزدیک باشید.

آنتی ویروس و فایروال را غیرفعال کنید

غیرفعال کردن آنتی ویروس و یا فایروال به عنوان یک اقدام همیشگی مطمئنا کار درستی نیست. اما اگر مشغول انجام بازی آنلاین هستید و مقدار پینگ و یا زمانِ پاسخ افزایش یافته است، بد نیست موقتا آنتی ویروس و فایروال را ببندید؛ زیرا این برنامه‌ها مرتبا سرور بازی را اسکن می‌کنند که خود می‌تواند عامل افزایش مقدار پینگ باشد.

وای فای خود را با دستگاه های دیگر به اشتراک نگذارید

می‌دانید که به طور همزمان چند نفر می‌توانند از WiFi استفاده کنند و یا این امکان وجود دارد دستگاه‌های دیگر همچون موبایل و سایر کامپیوترهای خانگی از یک وای فای مشترک استفاده کنند. این مسئله کاهش سرعت اینترنت و پینگ بالا را به دنبال خواهد داشت.

از سرورهای منطقه ای استفاده کنید

پینگ اینترنت

از آنجا که بسیاری از بازی‌ها سروری در ایران ندارند، شما مجبور هستید به سروری در سایر نقاط دنیا متصل شوید. برای کاهش مقدار پینگ و یا زمانِ پاسخ نزدیک‌ترین سرورها را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر یک بازی سروری در منطقه خاورمیانه دارد، انتخاب آن سرور، در کاهش مقدار Ping موثر است.

از کابل LAN به جای وای فای استفاده کنید

اتصال مستقیم به دستگاه با کابل می‌تواند مقدار Ping را کاهش دهد. میزان تداخل در سرعت اینترنت و تاخیر زمانِ پاسخ در استفاده از شبکه وای فای بیشتر است، زیرا این شبکه برای انتقال اطلاعات از امواج استفاده می‌کند. برای کاهش پینگ به ویژه هنگام بازی بهتر است از کابل برای اتصال به اینترنت استفاده کنید.

از سرویس های کاهش پینگ استفاده کنید

برخی از شرکت‌ها سرویس‌های خارجی برای کاهش پینگ ارائه می‌دهند. برای بازی آنلاین از آنجا که مجبورید به یک سرور خارجی متصل شوید، بهتر است سرویس‌های کاهش پینگ را خریداری کنید که عموما برای اتصال کاربر به یک سرور خارجی با پینگ پایین طراحی شده‌اند. با جستجو در اینترنت می‌توانید سایت‌هایی را بیابید که سرویس‌های کاهش پینگ ارائه می‌دهند.

تاثیر مودم در پینگ را نیز جدی بگیرید. بعد از انجام مراحل فوق، بهتر است مودم خود را یک بار خاموش و روشن کنید و یا آن را مجددا تنظیم کنید. اگر هیچ یک از موارد گفته شده تاثیری در کاهش مقدار پینگ شما نداشت، با ارائه دهنده خدمات اینترنت خود تماس بگیرید و علت تاخیر در زمانِ پاسخ و یا پینگ را جویا شوید.

در مطلب بالا در مورد اینکه Ping چیست، نحوه عملکرد و راه‌های کاهش آن صحبت کردیم. شما از چه روشی برای کاهش مقدار پینگ استفاده کرده‌اید؟ نظرات و روش‌های پیشنهادی خود را با ما در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها