افزایش حقوق سال 1401 کارمندان | حداقل دستمزد سال آینده اعلام شد

افزایش حقوق 1401 / افزایش دستمزد سال 1401
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هفته گذشته بخشنامه افزایش حقوق و دستمزد سال 1401 کارمندان دولت از سوی رئیس جمهور ابلاغ و در آن برای اولین بار قواعد و مقررات بودجه سال آینده تعریف شد. بر اساس پیش‎‌بینی‌ها قرار است در سال آینده افزایش دستمزد سال 1401 کارمندان دولت و همچنین بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت حداقل 10 درصد باشد.

حقوق و دستمزد کارمندان سال 1401 در کنار افزایش حقوق کارگران یکی از جدی‌ترین موضوعات مربوط به بودجه سال آینده کشور است و هر سال محل بحث فراوانی است. سال گذشته دولت حقوق کارمندان خود را 25 درصد افزایش داد و حداقل دریافتی آن‌ها را به 3 میلیون و پانصد هزار تومان در ماه رساند. در سال 99 نیز حداقل حقوق کارمندان 2 میلیون و هشتصد هزار تومان اعلام شده بود.

در ادامه می‌خوانید

آخرین اخبار افزایش دستمزد سال 1401 کارمندان (25 بهمن)

 • محمدرضا میرتاج‌الدینی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس، از تعیین مقدار افزایش حقوق کارمندان در سال آینده خبر داده است.
 • در صورت تصویب لایحه بودجه سال 1401 از سوی نمایندگان، حداقل حقوق به 4 میلیون و 500 هزار تومان می‌رسد و حداکثر حقوق مدیران دولتی و اساتید دانشگاه نیز 37 میلیون تومان خواهد بود.
 • با این حال رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق خبر از افزایش حداقل حقوق از 4 میلیون و 500 هزار تومان پیشنهاد دولت، به 5 میلیون و 600 هزار تومان توسط این کمیسیون داده است.
 • در بخشنامه رییس جمهور همچنین رقم 1 میلیون و 650 هزار تومان به صورت على‌الحساب برای عیدی کارکنان و پاداش‌های انتهای سال درنظر گرفته شده است.
 • مهدی طغیانی، نماینده اصفهان در مجلس می‌گوید افزایش حقوق افرادی که حقوق‌های بالا می‌گیرند ممکن است 0 باشد و اگر کسی بالاتر از سقف 37 میلیون تومانی لایحه بودجه حقوق بگیرد، ممکن است حقوق او کاهش هم پیدا کند.
 • جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسون برنامه و وبودجه مجلس، از برگذاری جلسه شورای حقوق و دستمزد برای اولین بار در دولت سیزدهم خبر داده و عنوان کرده طبق مصوبات این جلسه مبلغ اضافه کار کارکنان معاونت حقوقی ریس جمهور در سال آینده افزایش خواهد داشت. او همچنین مدعی شده، افزایش حقوق کارمندان دولت نیز حداکثر 15 درصد و بصورت پلکانی خواهد بود. بطوری که حقوق‌های بالا کمترین افزایش و حقوق‌های پایین حداکثر 15 درصد افزایش خواهند داشت.
 • سیدالبرز حسینی، نماینده خدابنده در مجلس در گفتگو با تسنیم اعلام کرده که افزایش حقوق کارمندان در سال آینده بین 5 تا 29 درصد خواهد بود. به این ترتیب افرادی که حقوق بالاتر از 10 میلیون بگیرند، افزایش کمتری نسبت به افرادی که زیر 10 میلیون دستمزد می‌گیرند خواهند داشت.
 • در سال آینده به صورت میانگین افزایش حقوق کارمندان 10 درصد خواهد بود.
 • در بخشنامه بودجه سال 1401 افزایش ضریب ریالی حقوق کارکنان شرکت‌های دولتی علی الحساب 10 درصد تعیین شده است. این ضریب معمولا هرسال با ضریب افزایش حقوق کارمندان دولت یکی است.
 • در این بخشنامه عنوان شده که قرار است ضریب نهایی به تصویب هیئت وزیران برسد. همچنین افزایش حقوق مشمولان قانون کار نیز علی‌الحساب 10 درصد لحاظ شده است. رقم قطعی افزایش حقوق مشمولان قانون کار، باید به تصویب شورای عالی کار برسد.
 • جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مصاحبه با تسنیم اعلام کرده که دولت قصد دارد حقوق‌ها را در بازه 6 تا 28 درصدی و به شکل پلکانی افزایش دهد. به این ترتیب حداقل حقوق از 3 و نیم میلیون تومان به چهار و نیم میلیون تومان افزایش خواهد داشت. از طرف دیگر حقوق‌های بالا کمترین افزایش را خواهند داشت. به عنوان مثال افرادی که حقوق 33 میلیون تومانی دریافت می‌کردند با افزایش 6 درصدی، در سال آینده 38 میلیون تومان دریافت می‌کنند.
 • سازمان برنامه و بودجه به دنبال تعیین سقف برای همه کارکنان دستگاه‌های دولتی در سال آینده است و می‌خواهد تمامی ضوابط در این مورد را لغو کند.

مصوبه کمیسیون تلفیق و بودجه درباره افزایش حقوق 1401

محمدرضا میرتاج‌الدینی، به تازگی از مصوبه کمیسیون تلفیق و بودجه در ارتباط با افزایش حقوق سال بعد کارمندان خبر داده است. براساس این مصوبه حقوق تمام کارمندان در دستگاه‌های اجرایی ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و همچنین کارمندان نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و همچنین قضات به طور میانگین به اندازه 10 درصد افزایش خواهد داشت.

براساس این مصوبه در حکم کارگزینی گروه‌های بالا 5 میلیون و 338 هزار ریال برای مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری یا معادل 1700 امتیاز برای مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری به عنوان افزایش دستمزد سال 1401 درنظر گرفته خواهد شد.  براساس این مصوبه مجموع مبلغ در حکم کارگزینی کارکنان رسمی و پیمانی نباید از 56 میلیون ریال کمتر باشد.

افزایش حقوق و دستمزد سال 1401 کارمندان دولت

رییس جمهور در 20 مهر ماه اولین قدم برای تدوین بودجه سال آینده را با ابلاغ بخشنامه بودجه سال 1401 برداشت. بر اساس این بخشنامه ضریب افزایش حقوق سال 1401 به صورت على‌الحساب 10 درصد درنظر گرفته شده است. البته این ضریب پیشنهادی است و به عنوان کف افزایش حقوق ها در سال 1401 درنظر گرفته شده است.

این ضریب حداقل دستمزد سال 1401 در ادامه باید به تصویب هیئت دولت برسد و سپس رقم قطعی آن نیز باید توسط شورای عالی کار تصویب شود. بر اساس روند سال‌های گذشته به احتمال بسیار زیاد حقوق کارکنان شرکت‌های دولتی نیز به اندازه میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا خواهد کرد.

افزون بر این به گزارش خبرگزاری دانشجو، مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، نیز در روز 24 مهر ماه گفت افزایش حقوق 1401 کارمندان به صورت پلکانی و عادلانه صورت خواهد پذیرفت چرا که در صورت افزایش حقوق کارمندان، تورم برای عموم مردم ایجاد می‌شود که در نتیجه آن دوباره باید افزایش حقوق داشته باشیم و این چرخه همچنان ادامه پیدا می‌کند.

او در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس صندوق توسعه ملی گفت:

سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد، براین اساس تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده، ولی حقوق‌های پایین ممکن است تا بالای ۳۰ درصد نیز افزایش یابد، اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته‌اند، کمترین درصد رشد را خواهند داشت بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

کارشناسان چه می گویند؟

افزایش حقوق کارمندان سال 1401 مانند هر سال محل بحث فراوانی است و امسال نیز با توجه به مشکلات مالی دولت و همچنین تورم بسیار بالا کشور، بحث درصد افزایش حقوق ۱۴۰۱ برای کارمندان نیز بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دارد. کارشناسان اقتصادی، افزایش حقوق 10 درصدی دستمزد کارمندان در سال 1401 را بسیار ناچیز می‌دانند به طوری که به عقیده آن‌ها این افزایش حقوق تاثیر قابل توجهی در معیشت کارمندان ندارد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
با ارزش ترین پول دنیا را بشناسید! + جدول ارزش پول کشورها ...
امیر حیدری باطنی07 شهریور 1401 21:30
thumbnail
حداقل حقوق 1400 کارگران با 39% افزایش به 2 میلیون و 600 هزار ...
تیم پلازا24 اسفند 1399 10:15

به گزارش وبسایت مطالعاتی تحریریه، با توجه به اینکه نرخ تورم فعلی کشور 57 درصد است هرگونه افزایش حقوقی که کمتر از این مقدار باشد تاثیری بر زندگی آن‌ها نخواهد داشت. این وبسایت پیش‌بینی می‌کند در سال آینده افزایش دستمزد کارمندان در سال 1401 رقم ناچیزی باشد چرا که به عقیده دولت، حقوق کارمندان با تقریبا 15 درصد از سهم در بودجه یکی از مهمترین دلایل تورم در کشور است و برای کنترل تورم نیز چاره‌ای جز کاهش حقوق یا افزایش حداقلی آن وجود ندارد.

این در حالی است که در طول 20 سال گذشته بودجه دولت تنها 13 درصد در نقدینگی سهم داشته و 87 درصد باقی مانده مربوط به بانک‌های خصوصی بوده است. به همین دلیل است که به عقیده کارشناسان حقوق کارمندان ارتباطی با تورم و نقدینگی نداشته و با عدم افزایش آن نیز مشکلی حل نمی‌شود.

میزان عیدی کارمندان دولت در سال 1401 چه مقدار است؟

همچنین در قسمت دیگری از بخشنامه دولت میزان عیدی سال 1401 برای کارمندان در بودجه پیشنهادی 1650000 ریال به صورت علی‌الحساب پیش‌بینی شده است. مبلغ قطعی عیدی هم باید به تصویب هیئت دولت برسد.

سخن پایانی

افزایش حقوق و دستمزد سال 1401 کارمندان دولت یکی از مهمترین موضوعاتی است که دولت جدید در سال اول خود با آن مواجه است. باید منتظر ماند و دید جدول حقوق و دستمزد سال 1401 برای کارمندان دولت به چه شکل خواهد بود. نظر شما در این مورد و همچنین صحبت‌های رییس سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با افزایش عادلانه و پلکانی حداقل حقوق و دستمزد کارمندان سال 1401 چیست؟ آیا با این تصمیم موافق هستید؟

سوالات متداول

1. افزایش حقوق کارمندان در سال 1401 چقدر خواهد بود؟

بر اساس صحبت‌های رییس سازمان برنامه و بودجه، افزایش حقوق کارمندان 1401 به صورت یکسان نخواهد بود و پلکانی اعمال می‌شود. به این صورت که کسانی که چندین بار افزایش داشتند کمترین درصد را خواهند داشت و حقوق‌های پایین نیز ممکن است تا 30 درصد نیز افزایش داشته باشند.

2. رقم قطعی افزایش حقوق کارمندان در سال 1401 چه زمانی اعلام می‌شود؟

درصد قطعی افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱ فعلا مشخص نیست. آنطور که از صحبت‌های رییس سازمان برنامه و بودجه برداشت می‌شود این ضریب برای همه کارکنان یکسان نخواهد بود. با این همه هر افزایشی ابتدا باید به تصویب هیئت دولت و بعد شورای عالی کار و مجلس برسد. بنابر این فعلا مشخص نیست در چه تاریخی ضریب قطعی افزایش حقوق اعلام خواهد شد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
avatar
.
27 مرداد 1401، 11:51
پاسخ
0
0
ما که فقط وعده شنیدیم برای کارمندان!!! حقوق کارمندان را به ظاهر 10 درصد افزایش دادند و تا حدود دو ماه قبل از شروع سال مغز کارمندان را خوردند که پول نیست، می خواهیم نقدینگی را کنترل کنیم و غیره. این در حالی است که در وزارت خانه هایی چون نیرو، حقوق کارگران با افزایش 57 درصدی مواجه شد. این در حالی است که در جایگاه هایی نوع کار برابر بین کارمند و کارگر وجود دارد. الان دریافتی کارگران با سابقه کار پایین تر حدود چند میلیون از کارمندان بیشتر است. از طرف دیگر، در بحث بازنشستگی، دریافتی کارگران به مراتب بیشتر از کارمندان است. دولت همیشه از کسری بودجه حرف زده ولی هیچ گاه از کسری بودجه شدید کارمندان صحبتی نکرده. از گرانی های افسار گسیخته حرفی نزده! از هزینه های پزشکی بالا حرفی نزده! همچنین عیدی کارگران چند برابر کارمندان است؟ این چه عدالتی است؟
avatar
خدیجه رجبی حسینی
.
30 بهمن 1400، 13:45
پاسخ
0
0
با سلام چرا به کارمندان خدمات کشوری خانم ، که فرزند تحت تکفل دارد .حق اولاد تعلق نمیگیره . و همچنین مبلغی که برای متاهلین در نظر گرفته میشه . عیدی برای خانم های متاهل و دارای فرزند تعلق نمیگیره ؟؟؟ ممنون میشم جوابمو بدین
avatar
سید علی اکبر موسوی ...
.
28 دی 1400، 19:10
پاسخ
0
1
چقدر شرم آور است با اینگونه نحوه افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان!! خدا گواهست که بوئی از عدالت نبرده اید چرا در تصمیم گیری هایتان از کارشناسان مُجَرب و عُقَلا استفاده نمی کنید تا راهنمایتان باشند اصلاً این گونه پرداخت حقوق از بیخ و بُن غلط است! اشتباه در اشتباه در اشتباه تمام احکام حقوقی کارمندان و بازنشستگان باید اصلاح شود فقط 4 چیز باید در پرداخت حقوق برای همه کارمندان دولت و بازنشستگان محترم بی استثناء(بدون در نظر گرفتن دستگاه مربوطه!) باید لحاظ شود! که در صورت اجرای این پیشنهاد بخدا سوگند دیگر هیچ اعتراضی باقی نمی ماند و توانسته اید رضایت همه را جلب کنید و در واقع دیگر بهانه ای برای هیچ کس باقی نمی گذارید! و آن چهار موردی که باید ملاک اصلی و مبنای پرداخت حقوق قرار گیرد به شرح ذیل است: 1-مدرک تحصیلی 2- سابقه کار 3-گروه دریافتی 4 داشتن هر کدام از رتبه ها (ارشد، خِبره و عالی) والسّلام! یعنی بالاترین حقوق باید برای کارمندان و یا بازنشستگانی در نظر گرفته شود، که مدرک تحصیلی دکترا و 30 سال سابقه کار و گروه 20 (=طبقه 16) و داشتن رُتبه ارشد است! به همین ترتیب مدارک پائین تر و سوابق کمتر و گروه پائین تر و رتبه کمتر، به تناسب حقوق کمتر باید دریافت کند! (بدون در نظر گرفتن دستگاهی که در آن فعالیت دارد، هیچ تفاوتی نباید بین دکتری که در وزارت اُمورِ خارجه است و دکتری که در وزارت کشور است و دکتری که در وزارت آموزش و پرورش است وجود داشته باشد!) این عین عدالت است! اگر غرض و مرضی ندارید و حقیقتاً به دنبال اجرای عدالت هستید، بسم اللّه... ارادتمندم یاعلی مدد
avatar
سید علی اکبر موسوی ...
.
28 دی 1400، 17:33
پاسخ
0
1
بنام خداوند مهربان مطلقاً این شیوه تصمیم گیری در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان و شاغلین درست و منطقی نیست، بلکه عین بی عدالتی است! شما حقوق های پائین تر از 8 میلیون تومان را یک میلیون تومان افزایش داده اید و حقوق های بالای 30 میلیون تومان را نزدیک به 3 میلیون تومان افزایش داده اید، از طرفی حقوق های بالای 10 میلیون تومان تا 15 میلیون تومان حتّی 1 میلیون تومان هم افزایش نداده اید!! پناه بر خدا از شرّتان کجای این عمل عدالت است خیلی برایتان متأسفم کاش از افکار عُقَلا بیشتر بهره مند می شدید! یاعلی مدد
avatar
ناشناس
.
21 آذر 1400، 22:19
پاسخ
1
1
ظلم به کارمندان حد و مرزی ندارد. دولت انقلابی تمام کسر بوجه خود را از جیب کارمندان جبران کرد. 3 درصد + 533 هزار تومان
avatar
سید علی اکبر موسوی ...
.
28 دی 1400، 17:43
پاسخ
0
0
@ناشناس
خیلی برای مُتصدّیان امر متأسفم بارها من پیشنهاد داده ام که روال تصمیم گیری در خصوص افزایش حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان خیلی راحت تر از آن است که این‌قدر خودتان را اذیت کنید حقوق همه کارمندان و بازنشستگان بدون در نظر گرفتن محل کارش فقط و فقط باید بر اساس مدرک تحصیلی و سابقه کار و گروه هایش و رتبه های(ارشد،خبره و عالی) که در طول خدمت اخذ کرده است به طور یکسان برای همه لحاظ گردد واللّه العظیم بهترین شیوه تصمیم گیری است و عادلانه ترین هیچ کس هم دیگر اعتراض نمی کند!! چون همه راهها برای همه اعتراضات بسته شده است! این است معنای واقعی اجرای عدالت! اگر واقعاً راست می گوئید! یاعلی مدد.
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402