کارکنان گوگل تغییراتی را برای مبارزه با قوانین مهاجرتی دونالد ترامپ پیشنهاد کرده بودند
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:30 شهریور 1397، 22:30

کارکنان گوگل تغییراتی را برای مبارزه با قوانین مهاجرتی دونالد ترامپ پیشنهاد کرده بودند

به دنبال امضای قوانین جدید مهاجرتی توسط دونالد ترامپ، به نظر می‌رسد که کارکنان گوگل تلاش‌هایی را برای مبارزه با این فرمان آغاز کرده بودند.

کمی بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا فرمان اجرایی خود را در رابطه با سیاست‌های مهاجرتی امضا کرد، برخی از غول‌های حوزه فناوری نگرانی‌هایی را در رابطه با کارکنان مهاجر خود مطرح کردند. در همین راستا، ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل فورا تمامی کارکنان خود را که احتمال داشت مشمول این طرح شوند، فراخواند. علاوه بر این فراخوان، کارکنان گوگل راه‌هایی را برای مبارزه با قوانین ممنوعیت سفر دولت ترامپ از طریق موتور جستجوی شرکت خود پیشنهاد کردند.

بر اساس مکاتبات ایمیلی بین مسئولین اجرایی گوگل و کارکنان این شرکت که توسط وال‌استریت ژورنال فاش شده، کارکنان این غول حوزه فناوری و ارائه‌دهنده خدمات جستجوی اینترنتی، پیشنهاد داده‌اند تا حقه‌های مختلفی در قابلیت جستجوی این شرکت قرار گیرد تا پاسخی برای قانون ممنوعیت سفر ترامپ باشد. این ایمیل‌ها که تاریخشان به 29 ژانویه 2017 باز می‌گردد، دو روز بعد از آنی است که ترامپ فرمان مورد نظر را امضا کرد و طی آن مسافران برخی از کشورهای مسلمان با محدودیت‌هایی برای ورود به آمریکا مواجه می‌شدند.

گوگل

گوگل برای شفاف‌سازی این موضوع اعلام کرده که این تغییرات پیشنهادی تنها ایده‌هایی بودند که هیچ گاه به مرحله اجرا در نیامده‌اند. این شرکت در جوابیه‌ای در پاسخ به وال‌استریت ژورنال اعلام کرد:

گوگل هیچ گاه در راستای ایدئولوژی‌های سیاسی خاص، نتایج جستجوهای خود را دستکاری نمی‌کند و یا هیچ یک از محصولات خود را تغییر نمی‌دهد؛ نه در فصل کمپین‌های تبلیغاتی این کار را می‌کند، نه در طول انتخابات 2016 آن را انجام داده و نه بعد از شروع به کار دولت رئیس‌جمهور دونالد ترامپ. روندها و سیاست‌های ما اجازه نمی‌دهد تا هیچ گونه تغییراتی را در جهت ایدئولوژی‌های سیاسی خاص، در نتایج جستجوها اعمال کنیم.

هدف از تغییرات پیشنهادی مورد نظر آن بود تا به گروه‌های حمایت از مهاجران کمک شود و همچنین با قانونگذاران و سازمان‌های دولتی ارتباطات لازم صورت گیرد. در این ایمیل‌ها، مسئولین اجرایی شرکت قصد داشتند تا موجی برای مقابله با نتایج جستجوی ضد اسلامی و ضد کشورهای آمریکای لاتین به راه بیندازند. در عین حال، برخی دیگر از مسئولین، ایده‌های دیگری داشتند که طی آن قرار بود به شخصیت‌های بانفوذ اجتماعی این اجازه داده شود تا متن‌هایی را با استفاده از پروژه جدید و آزمایشی گوگل تحت عنوان Highlights در نتایج جستجوی گوگل منتشر کنند.

با توجه به اینکه پیش از این نیز گوگل متهم به طرفداری‌های سیاسی شده بود، اخبار فاش شده کنونی به نظر باعث می‌شود تا توجه جمهوری‌خواهان آمریکا به این غول حوزه فناوری بیشتر جلب شود. آنها معتقدند که این شرکت با داشتن دیدگاه‌های لیبرالی به ترویج افکار بنیادگرایانه در دنیا می‌پردازد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha