قابلیت رونوشت از کال اسکرین ، برای گوشی‌ های پیکسل عرضه می‌ شود
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:13 آذر 1397، 23:30

قابلیت رونوشت از کال اسکرین ، برای گوشی‌ های پیکسل عرضه می‌ شود

قابلیت رونوشت از کال اسکرین (Screen Call) قابلیتی تازه است که فعلا برای کاربران گوشی‌های گوگل پیکسل عرضه خواهد شد. در این قابلیت، دستیار گوگل قادر است حین مکالمه، متن رد و بدل شده بین کاربر و ربات را ضبط کند و رونوشت آن را نمایش بدهد.

قابلیت رونوشت از کال اسکرین (Screen Call) قابلیت تازه گوگل است که بر مبنای هوش مصنوعی عمل می‌کند. دستیار گوگل قادر است حین مکالمه، متن رد و بدل شده بین کاربر و ربات را ضبط کند و رونوشت آن را نمایش دهد. این سیستم به گوگل دوپلکس شباهت دارد، اما دوپلکس درباره ربات بودن خود و همچنین ضبط شدن مکالمه به کاربر آن سوی تماس اطلاع‌رسانی می‌کند؛ در حالیکه کال اسکرین این کار را نمی‌کند. پیش از این، تنها راه دیدن یک مکالمه این بود که کاربر هنگام تماس حضور فیزیکی داشته باشد و بتواند مکالمه را شنود کن؛ اما حالا با راه‌اندازی قابلیت رونوشت، کاربر می‌تواند متن مکالمه را پس از اتمام آن هم ببیند.

قابلیت گوگل کال اسکرین برای اندروید در ماه اکتبر (مهرماه) اعلام شد و احتمالا این ویژگی می‌تواند مفید و در مواقعی دردسرساز باشد؛ در حالت دوم، عملکرد آن با مشکلاتی مواجه است که پیش‌تر هوش مصنوعی دوپلکس گوگل با آن مواجه شده بود. پیش از این وقتی هنگام برقراری تماس صاحب گوشی حاضر نبود، نمی‌توانست از متن مکالمات منتقل شده مطلع شود و این شرایط ادامه داشت تا اینکه در نهایت قابلیت رونوشت یا ترنسکریپت (Transcript) شکل بگیرد. در روزهای اخیر کاربری در سایت ردیت با قرار دادن اسکرین شات صفحه اسکریپت گوشی‌اش، مکالمه اسکرین کال گوشی و مادرش را در معرض دید عموم قرار داده است. آنچه در این مکالمه رد‌و‌بدل شده است، می‌تواند، نمایانگر آنچه که اکثر مخاطبان انسانی تجربه می کنند، باشد.
همانطور که از نامش بر می‌آید، کال اسکرین، حتی قبل از رسیدن تماس‌ها به کاربر، آن‌ها را بررسی و گزینش می‌کند. ایده این است که این قابلیت هم شبیه هوش مصنوعی دستیار گوگل عمل کند؛ چیزی شبیه دوپلکس و سایر میزبان‌های سرویس‌های صوتی مرتبط با گوگل که سعی می‌کنند محتوای تماس را تحلیل کنند و این اطلاعات را به گیرنده منتقل کنند. این تئوری می‌تواند روبوکال‌ها را ریشه‌کن کند؛ دست کم تا زمانی که این ربات‌ها هوشمندتر شوند. روبوکال‌ها در واقع پیام‌های از پیش ضبط شده‌ای هستند که بیشتر در مقاصد سیاسی و تجاری با افراد مورد نظر تماس می‌گیرند.

برای پیدا کردن متن رونوشت مکالمه، باید به بخش تماس‌های اخیر (Recent Calls) اپلیکیشن تلفن بروید، تماسی را پیدا کنید که گوگل کال اسکرین به جای شما پاسخ داده است و سپس به بخش اطلاعات بیشتر تماس (Call Details) بروید. اگر شما آخرین نسخه را داشته باشید، باید بتوانید گزینه View Transcript را انتخاب کنید. از اینجا می‌توانید متن را بخوانید و همچنین کیفیت آن را ارزیابی کنید.

در این قابلیت، تنها کاربر/ گیرنده می‌داند که تماس‌ها غربالگری می‌شوند؛ مگر اینکه تماس گیرنده به اندازه کافی آشنا به دنیای فناوری باشد تا بتواند به موقع از آخرین فناوری‌های اندروید و گوگل مطلع شود. استفاده از کال اسکرین، ممکن است سوءبرداشت‌هایی را برای تماس‌گیرنده به وجود آورد؛ چیزهایی شبیه حس کلاهبرداری، شوخی یا بدتر از آن. حتی برای بعضی از زنان یا مردان در ارتباط با فرزندشان، می‌تواند این شبهه را به وجود بیاورد که آن‌ها عمدا نمی‌خواهند تماس را پاسخ دهند. همان‌طور که تجربه این کاربر ردیت نشان می‌دهد، استفاده از کال اسکرین در نهایت شاید به سوء تفاهم از طرف مادرش نیرزد.

کال اسکرین/call screen

رونوشت تماس برای کال اسکرین هنوز به طور گسترده‌ای در دسترس نیست؛ اما با توجه به داستان این کاربر ردیت سخت نیست تصور کنیم که زمانی که این قابلیت عرضه عمومی شود، چگونه والدین به روش مشابه واکنش نشان خواهند داد. نقطه قوت داشتن رونوشت از پیام بین ربات و تماس‌گیرنده این است که حداقل کاربر می‌تواند از مکالمات رد و بدل شده، اطلاع یابد.

پشتیبانی از رونویسی برای همه هنوز به بازار عرضه نشده است، اما پس از تایید گوگل این ویژگی تا پایان سال در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، بعید به نظر می‌رسد که خیلی زمان ببرد تا این قابلیت در اختیار کاربران گوشی‌های گوگل پیکسل در آمریکا قرار بگیرد، اما کاربران خارج از ایالات متحده باید بیشتر صبر کنند.

گوگل هنوز هم جزئیات مربوط به حفظ حریم خصوصی را برای کاربران کال اسکرین روشن نکرده است. در حال حاضر گوگل این اطمینان را می‌دهد که این غربالگری فقط بر روی دستگاه کاربر انجام می‌شود؛ اما پرسش این جا است که هم‌چنان راه برای سرور گوگل باز است که اگر بخواهد، به مکالمات دسترسی داشته باشد یا خیر؟

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha