مایکروسافت در گوشی تاشو اندرومدا از فناوری فراصوت استفاده می کند
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:13 بهمن 1397، 15:00

مایکروسافت در گوشی تاشو اندرومدا از فناوری فراصوت استفاده می کند

بر اساس آن چه که از تصاویر پتنت جدید به نظر می‌رسد، گوشی تاشو آینده مایکروسافت یعنی اندرومدا دارای فناوری اولتراسوند یا فراصوت برای تنظیم سریع رابط کاربری سیستم عامل بر اساس نوع کاربرد دستگاه خواهد بود.

به نظر می‌رسد که مایکروسافت قصد دارد تا نوعی سیستم هوشمند از سنسورهای اولتراسوند یا فراصوت را بسازد که در گوشی‌هایی دارای دو صفحه نمایش همچون اندرومدا (Andromeda) می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

گوشی تاشو مایکروسافت اندرومدا / Microsoft Andromeda foldable phone

به دنبال انتشار نوعی پتنت که توسط Windows Latest شناسایی شده، این احتمال داده می‌شود که مایکروسافت در نظر داشته باشد تا چنین مدل گوشی‌هایی بسازد. در این پتنت نوعی گوشی تاشو به تصویر کشیده شده که دو صفحه نمایش دارد و یکی از این نمایشگرها دارای نوعی فرستنده فراصوت داخلی است و صفحه دیگری سنسور فراصوت دارد.

درون نمایشگر دومی همچنین اجزای واحد اندازه‌گیری و سنجش به کار می‌رود و به عبارت دیگر، تجهیزات سخت‌افزاری درون آن می‌تواند فاصله میان بخش‌های مختلف صفحه نمایش و همین طور زاویه‌ای که گوشی باز می‌شود را بسنجد.

پتنت جدید مایکروسافت / Microsoft New Patent

ایده بزرگ این پتنت آن است که این دستگاه می‌تواند رابط کاربری سیستم‌عامل را تنظیم کند یا با توجه به نوع حالتی که کاربر دو نمایشگر را قرار داده، به حالت‌های مختلف عملیاتی همچون حالت تبلت سوئیچ شود.

در این پتنت همچنین آمده که یک نوع «حالت تلفن» نیز در این مدل وجود دارد که در زمان بسته بودن دو نمایشگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمالا نشان‌دهنده کاربرد این فناوری در دستگاه سرفیس اندرومدا است که می‌تواند نوعی لپ‌تاپ-گوشی هیبریدی باشد که به نظر همین امسال رونمایی می‌شود.

 

ساختاری مخصوص باز و بسته شدن اپلیکیشن‌ها

باز کردن و یا بستن اپلیکیشن‌ها نیز به عنوان یکی از کاربردهای این فناوری مورد اشاره قرار گرفته و این بدان معناست که مثلا سنسورها باز شدن گوشی تاشو را شناسایی می‌کنند و برخی از اپلیکیشن‌ها که قبلا توسط کاربر تعریف شده، زمانی که این مدل به وضعیت گوشی سوئیچ شد، می‌توانند به صورت خودکار باز شوند.

این روند علاوه بر سخت‌افزار باید همچنین در سطح نرم‌افزاری نیز صورت گیرد که همین مسئله باعث می‌شود تا گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد این مسئله وجود داشته باشد. بر اساس این گمانه‌زنی‌ها مایکروسافت در حال حل کردن جنبه‌های نرم‌افزاری این فرآیند است که همان سیستم‌عامل اندرومدا (AndromedaOS) خواهد بود. این سیستم از قرار معلوم نوعی حالت تغییر ساختار یافته از ویندوز 10 باشد که با توجه به سخت‌افزارهای مختلف در گوشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همه چیز گویای این مسئله است که مایکروسافت به دنبال ساخت دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌هایی است که انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و کاربرد احتمالی سنسورهای فراصوت در همین حوزه قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا با توجه به اندازه صفحه نمایش و همچنین نوع استفاده‌ای که کاربران در هر زمانی دارند، گوشی صفحه را به صورت خودکار تنظیم کند.

تا حالا چیزهای زیادی در مورد سخت‌افزار اندرومدا شنیده شده، اما این بار اطلاعاتی نیز در مورد دستگاه دارای دو صفحه نمایش مایکروسافت که کدنام آن سرفیس Centaurus است، منتشر شده است. این دستگاه احتمالا تبلتی با اندازه کامل باشد که دو صفحه نمایش دارد و برای آنهایی که یادشان می‌آید، یادآور طرح مفهومی تبلت Courier است که در زمان خودش ساختار بسیار جالب و منحصربه‌فردی داشت که به نظر از آن زمان بسیار جلوتر بود.

از آنجا که این اطلاعات بر اساس چند نمونه پتنت منتشر شده، در نظر داشته باشید که ممکن است این طراحی‌ها هیچ گاه به واقعیت تبدیل نشوند و رنگ دنیای واقعی را نبینند. اما اگر این وسیله واقعا ساخته شود، می‌توان کاربرد فناوری فراصوت را در سخت‌افزار‌های مایکروسافت متصور بود که باعث می‌شوند تا نوعی اپلیکیشن جدید ویندوز 10 ارائه گردد. با چنین اپلیکیشنی، مادران باردار می‌توانند جنین خود را به راحتی در خانه خود و با استفاده از فناوری اولتراسوند مشاهده نمایند. البته اینها تماما گمانه‌زنی است و شاید این مسئله هیچ گاه به وقوع نبپیوندد.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha