همه چیز در مورد پرندگان خشمگین | از تاریخچه بازی تا نکات جالب آن

اولین گوشی‌های لمسی هوشمند را به یاد دارید؟ درست همان زمان بود که پرندگان خشمگین معرفی شد و در فهرست اولین و پرطرفدارترین بازی‌های گوشی هوشمند قرار گرفت. در اینجا با این پرندگان بیشتر آشنا می‌شویم.

«پرندگان خشمگین» نام یک بازی ویدئویی است که توسط کمپانی‌ای فنلاندی به نام Rovio Entertainment ساخته شده است. داستان بازی درمورد تعدادی پرنده رنگارنگ است که سعی دارند بچه‌های خودشان را که در تخم قرار دارند از دست خوک‌های سبز رنگ که دشمن آن‌ها هستند، نجات بدهند. این کمپانی با الهام گرفتن از بازی Crush the Castle توانست ترکیب موفقی از گیم‌پلی لذت‌بخش و ظاهر کمیک گونه را با قیمتی پایین به بازار عرضه کند. محبوبیت این بازی سبب شد که ورژن‌های مختلفی از آن به بازار ارائه شود. همچنین نسخه‌های مختلفی برای رایانه‌های شخصی و نیز کنسول‌های خانگی منتشر شد. پس از مدتی پرندگان خشمگین تبدیل به یک برند در بازار شد و عروسک‌های مختلفی از روی شخصیت‌های آن ساختند. پس از آن بود که سریال تلویزیونی و فیلم سینمایی پرندگان خشمگین نیز روی کار آمد.

پرندگان خشمگین 1 / انگری بردز فضایی

در سال 2014 بود که آمار کلی دانلود بازی بر روی تمامی پلتفرم‌ها به بیش از 2 میلیارد رسید! یک سال بعد این عدد به 3 میلیارد رسید و پرندگان خشمگین تبدیل شد به پردانلودترین بازی رایگان همراه با پرداخت درون‌برنامه‌ای در دنیا! عبارت‌هایی که منتقدان برای توصیف اولین نسخه از این بازی استفاده کرده‌اند بدین شرح است: «بهترین بازی دنیا درحال حاضر»، «بهترین بازی برای گذراندن وقت در سال 2010» و «بزرگترین موفقیتی که یک نرم افزار موبایل در دنیا به خود دیده است». از روی این بازی در سال 2016 توسط کمپانی Columbia Pictures انیمیشنی ساخته شد که به محبوبیت روزافزون آن کمک شایانی کرد. در ادامه این مقاله سعی می‌کنیم تمامی موارد ذکر شده را با جزییات کامل شرح بدهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


تاریخچه ساخت بازی پرندگان خشمگین


اوایل سال 2009 بود که کارمندان کمپانی ورشکست شده Rovio Entertainment Corporation سعی داشتند تا فهرست پیشنهادی بازی‌هایی که پتانسیل موفق شدن داشتند را بازبینی کنند. یکی از پیشنهادها که از طرف طراح ارشد بازی یعنی آقای جاکو ایسالو (Jaakko Iisalo) مطرح شد، تصویر شبیه‌سازی شده‌ای بود از بازی که تعدادی پرنده خشمگین بدون دست و پا را نشان می‌داد. جدا از اینکه این تصویر هیچ اطلاعاتی از مدل و سبک بازی ارائه نمی‌داد، کارمندها از شخصیت‌های داخل تصویر خوششان آمد و سپس تیمی تشکیل دادند تا با استفاده از همان کاراکترها، یک بازی بسازند.

پرندگان خشمگین 2 / انیمیشن انگری بردز 2019

در اوایل سال 2009، از آنجایی که بازی‌های مربوط به فیزیک مانند Crush the Castle بسیار محبوب بود، تیم Rovio نیز تصمیم گرفت تا از این بازی الهام بگیرد. در طول ساخت بازی، تیم سازنده متوجه شدند که پرندگان نیاز به دشمن دارند. در آن زمان بیماری «آنفولانزا خوکی» در اخبار شایع شده بود. با توجه به همین نکته بود که تیم سازنده تصمیم گرفت خوک‌ها را به عنوان دشمن اصلی پرندگان انتخاب بکند.

«پرندگان خشمگین» پنجاه‌و‌دومین بازی ساخته شده از این تیم بود و در ابتدای انتشار فروش خاصی نداشتند. اوایل سال 2010 پس از این‌که این بازی در اپ استور اروپا در فهرست برنامه‌های برجسته قرار گرفت، به سرعت به رده اول صعود کرد و پس از آن اواسط سال 2010 بود که در اپ استور آمریکا به رتبه اول رسید و تا 275 روز در همان جایگاه باقی ماند.

تنها هزینه ساخت بازی پرندگان خشمگین، بدون احتساب آپدیت‌های پس از آن، 100 هزار یورو بود. ابتدا این بازی برای کاربران iOS ساخته شد و پس از آن تیم سازنده بر روی نسخه اندروید آن کار کردند. شرایط برای ورژن اندروید مقداری سخت و پیچیده بود، به طوری که در زمان انتشار، بازی بر روی بیش از 30 مدل ورژن از اندروید کار نمی‌کرد. یک ماه پس از انتشار بازی در اکتبر سال 2010، تیم سازنده تصمیم گرفت تا نسخه سبک‌تری را برای سایر دستگاه‌ها بسازد.

پرندگان خشمگین 3 / عکس انگری برد

در اوایل سال 2010 بود که تیم سازنده تصمیم گرفت تا یک نسخه از پرندگان خشمگین را تحت وب برای فیسبوک بسازد. این ایده تبدیل به یکی از بزرگترین موفقیت‌های این استودیو شد که ساخت و تولید آن بیش از یک سال طول کشید. پیتر وسترباکا (Peter Vesterbacka) از اعضای تیم Rovio در مصاحبه‌ای اعلام کرد:

نمی‌توان تجربه‌ای که در ساخت یک بازی بر روی یک پلتفرم بدست آمده را روی پلتفرم دیگر اجرا کرد. مثل استودیو Zynga. آن‌ها نمی‌توانستند بازی FarmVille را بسازند و سپس آن را به همان شکل به گوشی‌های هوشمند منتقل کنند تا ببینند کدام قسمت با آن سازگاری دارد و کدام قسمت ندارد. دلیل اینکه این بازی بر روی گوشی‌های هوشمند موفق ظاهر شد این بود که از پایه همه چیز را دوباره ساختند.

نسخه فیسبوک این بازی به مدت یک سال بطور آزمایشی در سال 2011 منتشر شد و سپس در سال 2012 بطور رسمی در اختیار عموم قرار گرفت.

 


معرفی همه سری بازی های پرندگان خشمگین


بازی‌های منتشر شده تحت عنوان «پرندگان خشمگین» را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: سری اصلی و سری فرعی. سری اصلی از این بازی شامل دو نسخه است که اولین آن در تاریخ 20 آذر 1388 و نسخه دوم آن 8 مرداد 1394 منتشر شد. نسخه اول بازی با الهام از Crush the Castle ساخته شده بود و در بازی نیز شما فقط باید پرنده‌ها را به سمت قلعه‌های خوک‌ها پرتاب می‌کردید. در این نسخه روزانه 9.2 میلیون و ماهانه 66.8 میلیون نفر کاربر در بازی فعال و در حال انجام آن هستند.

فیلم پرندگان خشمگین / کارتون انگری بردز

پرندگان خشمگین 2 که قبلا با نام Angry Birds Under Pigstruction مشهور بود، در ادامه نسخه قبلی خود در سال 2015 منتشر شد. در این نسخه ساختار بازی کمی متفاوت و پیچیده‌تر شد و تمرکز سازندگان بر روی جایگذاری خوک‌ها روی سطوح مختلف و خارج از قلعه قرار گرفت. در این بازی ویژگی‌های جدیدی مانند استفاده از طلسم و کارت به همراه پرنده جدیدی به نام Silver معرفی شد.

 

سری فرعی

در ادامه جدولی از سری بازی‌های فرعی پرندگان خشمگین آورده شده است که می‌توانید نام و تاریخ انتشار آن را مشاهده کنید.

نام بازی سال انتشار
Angry Birds Seasons 29 مهر 1389
Angry Birds Rio 2 فروردین 1390
Angry Birds Friends 24 بهمن 1390
Angry Birds Space 3 فروردین 1391
Angry Birds Star Wars 18 آبان 1391
Angry Birds Star Wars II 27 شهریور 1392
Angry Birds Go! 20 آذر 1392
Angry Birds Epic 26 اسفند 1392
Angry Birds Transformers 11 مهر 1393
Angry Birds Fight! 21 خرداد 1934
Angry Birds Action! 10 اردیبهشت 1395
Angry Birds Blast! 2 دی 1395
Angry Birds Evolution 25 خرداد 1396
Angry Birds Match 9 شهریور 1396
Angry Birds Dream Blast 4 بهمن 1397
Angry Birds: Isle of Pigs
28 بهمن 1397

 

سری مستقل یا Spin-Off

در جدول زیر هم اطلاعات بازی‌های سری مستقل یا اسپین‌آف‌های انگری بردز آورده شده‌اند.

نام بازی سال انتشار
Bad Piggies 6 مهر 1391
Angry Birds Stella 13 شهریور 1393
Angry Birds POP! 21 اسفند 1393
Angry Birds Champions 2 اسفند 1396
Angry Birds for Facebook Messenger 10 اسفند 1396
Angry Birds Explore 3 خرداد 1397
Angry Birds POP Blast 3 خرداد 1398
Angry Birds Island هنوز بصورت جهانی منتشر نشده است

بجز این فهرست، 6 نسخه دیگر از این بازی وجود دارد که برای مدت کوتاهی در چند کشور منتشر شدند، اما بنا به دلایلی پخش جهانی آن‌ها متوقف شد.

 


فیلم پرندگان خشمگین


در این بخش به معرفی انیمیشن‌های ساخته شده از «پرندگان خشمگین» می‌پردازیم.

 

انیمیشن The Angry Birds Movie

فیلم پرندگان خشمگین / بازی انگری بردز

The Angry Birds Movie که در اروپا با نام Angry Birds معرفی و منتشر شد، نام انیمیشنی کمدی است که در سال 2016 براساس بازی ویدئویی استودیو Rovio Entertainment ساخته شد. تهیه‌کنندگان این انیمیشن Columbia Pictures و Rovio Animation هستند و کمپانی Sony وظیفه نشر آن را بر عهده دارد. کارگردانان این انیمیشن کلی کیتیس (Clay Kaytis) و فرگال ریلی (Fergal Reilly) نام دارند و نویسندگی آن بر عهده جان ویتی (Jon Vitti) است. از صداگذاران مشهور این انیمیشن می‌توان به جیسون سودیکیس (Jason Sudeikis)، جاش گد (Josh Gad) و بیل هیدر (Bill Hader) اشاره کرد.

فروش این فیلم در گیشه بسیار موفقیت‌آمیز بود؛ پرندگان خشمگین با فروش 352 میلیون دلاری خود توانست به سومین فیلم پرفروش دنیا که براساس بازی ویدئویی ساخته شده تبدیل شود. رتبه اول و دوم در این فهرست به ترتیب متعلق به وارکرفت و کارآگاه پیکاچو است. منتقدان از کیفیت انیمیشن‌سازی و صداگذاری شخصیت‌ها تمجید بسیار کردند و از طرف دیگر داستان و شوخی‌های موجود در آن را سطح پایین توصیف کردند.

داستان فیلم بطور خلاصه از این قرار است که پرنده‌ای بی‌اعصاب به نام «قرمز» (Red) در جزیره‌ای زندگی می‌کند که همگی در آنجا در آرامش به‌سر می‌برند. طی یک حادثه، قرمز کنترل خود را از دست داده و باعث می‌شود تا پرنده‌ای پیش از موعد به دلیل شکسته شدن تخم به دنیا بیاید. قرمز نیز به دلیل این حرکتش به حداکثر مجازات محکوم شده و مجبور به شرکت در کلاس‌های کنترل اعصاب می‌شود. ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که در کلاس دوستان جدیدی پیدا می‌کند.

 

انیمیشن The Angry Birds Movie 2

فیلم پرندگان خشمگین 2 / انیمیشن انگری بردز

The Angry Birds Movie 2 که با نام Angry Birds 2 نیز مشهور است، در ادامه نسخه قبلی خود زیر نظر استودیو Columbia Pictures و Rovio Animation در سال 2019 ساخته شد. قسمت دوم این انیمیشن توسط توروپ ون اورمان (Thurop Van Orman) کارگردانی شد که نویسندگی آن نیز بر عهده ایال پودل (Eyal Podell)، پیتر آکرمن (Peter Ackerman) و جاناتان ای. استوارت (Jonathon E. Stewart) بوده است. تیم صداگذاری این قسمت نیز مانند قسمت قبل با حضور افرادی چون بیل هیدر، جاش گد و جیسون سودیکیس همراه است.

فروش پرندگان خشمگین 2 در گیشه ناامیدکننده بود. این انیمیشن با انتشار جهانی در 23 مرداد 1398 توانست تنها 150 میلیون دلار فروش کند که حتی از نصف فروش قسمت قبلی نیز کمتر است. البته منتقدان در قسمت دوم پیشرفت‌های بیشتری را شاهد بودند و نمرات و نظرات آنان سبب شد تا پرندگان خشمگین از سایت راتن تومیتوز نمره میانگین 73 از 100 را دریافت کند که در بین انیمیشن‌هایی که از روی بازی ساخته شده، بالاترین رتبه را دارد.

داستان قسمت دوم پرندگان خشمگین از این قرار است که سه شخصیت اصلی یعنی رد، چاک و بمب باید با لئونارد و سایر خوک‌ها تیم تشکیل بدهند و در برابر سلاح پیشرفته‌ای که جزیره خوک‌ها و پرنده‌ها را تهدید می‌کند از همه محافظت کنند.

 


اسم شخصیت های انگری بردز


در این بخش به معرفی شخصیت‌های اصلی و بامزه پرندگان خشمگین می‌پردازیم.

 

قرمز / Red | خشمگین‌ترین پرنده!

تریلر پرندگان خشمگین 2 / بازی angry birds

در جزیره‌ای که شادترین پرنده‌ها در آن زندگی می کنند، قرمز کمی با این فضا غریب است. چهره غرغرو و بدبین او  باعث شده تا نسبت به سایر پرنده‌ها متفاوت ظاهر شود؛ اما شاید وجود مقداری بدبینی در همه ضروری است!

 

چاک / Chuck | هیچ‌چیز جلو دارش نیست!

انیمیشن پرندگان خشمگین / فیلم angry birds

چاک بطور مداوم با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و این شامل دهان او نیز می‌شود. ماهیت بی‌پروا و اظهارنظرهای بی‌پایان او باعث می‌شود تا گاهی اوقات خود را به دردسر بیندازد. خوشبختانه آنقدر سریع است که از مهلکه فرار کند.

 

بمب / Bomb | یک انفجار!

انیمیشن پرندگان خشمگین 2 / فیلم سینمایی angry birds

اگر بخواهیم بطور کلی بگوییم، بمب آرام‌ترین پرنده‌ای‌ست که می توانید پیدا کنید؛ اما اگر بیش از حد از او کار بکشید، ممکن است کار به جاهای باریک بکشد. منظور ما هم دقیقا انفجار است! این انفجار مزایای خودش را دارد، اما بمب سعی می‌کند تا قدرتش را کننرل کند.

 

ماتیلدا / Matilda | گل سرسبد ماجرا

کارتون پرندگان خشمگین / کارتون پرندگان خشمگین 2 / انیمیشن angry birds

ماتیلدا مدیریت کلاس کنترل خشم در جزیره پرنده را بر عهده دارد. او خود قبلا مشکل کنترل اعصاب داشت، اما حالا به اشتباهات خودش پی برده و تبدیل به یک پرنده آرام شده است. حالا او وظیفه خودش می‌داند که همیشه انرژی مثبت برای همه بفرستد.

 

استلا / Stella | چابک و خوش‌بین

بازی پرندگان خشمگین / انیمیشن angry birds 2

استلا کاملا خوش‌بین و خوش‌ذوق است. با توجه به ذات کنجکاوی که دارد، او تبدیل به یکی از رهبران با تجربه جزیره پرنده شده است.

 

ترِنس / Terence | غول پیکر

بازی پرندگان خشمگین برای کامپیوتر / انیمیشن angry birds 1

درواقع ترنس خیلی گنده هست. به دلیل اینکه تن صدای پایینی دارد، اطلاعات کمی از او در دسترس است.

 

لئونارد و خوک‌ها / Leonard and the Pigs | خوک‌های بد؟

بازی های پرندگان خشمگین / انگری برد / انیمیشن angry birds 2016

این خوک‌های سبز کارهای زیادی برای انجام دادن بلد هستند. آن‌ها دوست دارند که جشن بگیرند، حرفه‌ای می‌رقصند و می توانند چیزهای زیادی بسازند. هیچ چیز هم مشکوک نیست!

 

عقاب توانا / Mighty Eagle | اسطوره بی‌چون و چرا

انگری بردز / بازی های پرندگان خشمگین / فیلم angry birds 2

عقاب توانا از اسطوره‌های افسانه‌ای جامعه پرندگان است. پرندگان با شنیدن آهنگ‌ها و داستان‌های حماسی از ماجراجویی‌های او بزرگ می‌شوند. به دلیل بال‌های بزرگ و تنومندی که دارد، او تنها پرنده‌ای‌ست که قادر به پرواز است.

 

آبی‌ها / The Blues | سه قلوها

بازی انلاین پرندگان خشمگین / /انگری برد ۲

به جی، جیم و جک که معروف به آبی‌ها هستند سلام کنید! این سه‌قلو‌های دوست‌داشتنی به حدی سه‌قلو هستند که حتی شخصیت‌های آن‌ها هم یکسان است!

 

جوجه کوچولو / Hatchlings | تازه به دوران رسیده

بازی انلاین پرندگان خشمگین / انیمیشن انگری بردز 2018

این جوجه‌های پشمالو با ظاهر بامزه‌ای که دارند آینده جزیره پرنده هستند.

 


نکات جالب در مورد Angry Birds


در این بخش به نکات جالب بازی «پرندگان خشمگین» می‌پردازیم.

  • یکی از پرفروش‌ترین و قابل توجه‌ترین اسباب‌بازی‌هایی که برای انگری بردز ساخته شده، Telepods است. این اسباب‌بازی برای Angry Birds Star Wars ساخته شده بود که شما به وسیله آن می‌توانید اکشن فیگورهایی که از شخصیت‌های بازی دارید را بر روی دوربین Telepods قرار دهید و پس از اسکن، آن شخصیت را وارد بازی کنید.
  • از شخصیت‌های انگری بردز در برنامه‌های رسمی تلویزیون‌های بین‌المللی نیز استفاده شده است.
  • کیمی رایکونن (Kimi Räikkönen)، راننده فنلاندی مسابقات رالی بر روی کلاه خود استیکر Ice Bird از بازی Angry Birds Space را دارد.
  • در مسابقات فرمول 1، تیم بریتانیایی Lotus F1 بطور هماهنگ برای ادای احترام به هیکی کوالاینن (Heikki Kovalainen)، راننده فنلاندی بر روی ماشین خودشان لوگو Angry Birds را گذاشتند.
  • در سال 2013، استودیو Rovio و ناسا با همکاری یکدیگر در مرکز فضایی کندی غرفه‌ای با زمینه بازی Angry Birds Space برپا کردند. در این غرفه نحوه ساخت کارکترها و پرتاب کردن پرنده به سمت خوک‌ها را توضیح می‌دادند. جمعیت حاضر در محل به حدی زیاد بود که مجبور شدند مرکز فضایی هیوستون را نیز باز کنند.
  • استودیو Rovio مسابقه‌ای طراحی کرده که برنده مسابقه کتاب Angry Birds: Hatching a Universe که شامل اطلاعاتی درمورد بازی و تمام شخصیت‌های آن است را به عنوان هدیه دریافت می‌کند.

معرفی پرندگان خشمگین / اسم شخصیت های انگری بردز / انیمیشن انگری بردز ۲

در این مقاله ابتدا سعی کردیم توضیح مختصری از تاریخچه بازی پرندگان خشمگین و نسخه‌هایی که از آن منتشر شدند ارائه دهیم. این بازی به حدی موفق ظاهر شد که توانست طی 5 سال به رکورد 3 میلیارد دانلود برسد و به پردانلودترین بازی موبایل تبدیل شود. محبوبیت بازی به حدی بود که بیش از 20 نسخه فرعی و اصلی از آن منتشر شد. در طول این مدت 2 انیمیشن نیز از روی بازی ساخته شد که هر کدام توانستند در زمینه خود رکورددار باشند. سپس شخصیت‌های موجود در بازی را معرفی کردیم و در انتها به ذکر نکات جالب این بازی پرداختیم. نظر شما در مورد این بازی چیست؟ نظرات خود را با ما در بخش کامنت‌ها درمیان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha