چگونه واتر اسلایم درست کنیم؟

چگونه واتر اسلایم درست کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از اسباب‌بازی‌های مورد علاقه کودکان واتر اسلایم است. این محصول پرفروش نقش پررنگی در دنیای کودکان دارد. در این مقاله با خصوصیات واتر اسلایم آشنا خواهید شد.

واتر اسلایم یک پلیمر است که به طور کلاسیک از چسب پایه آبی و بوراکس ساخته می‌شد. این محصول در بین کودکان بسیار پرطرفدار بوده و پایه بسیاری از اسباب‌بازی‌های موجود در بازار را تشکیل می‌دهد. اما آیا از خطرات ناشی از این محصول آگاهید؟ واتر اسلایم با وجود پرفروش بودن و محبوب بودن، یک ماده خطرناک برای سلامتی کودکان است و بسیاری از فعالان اجتماعی در کشورهای مختلف درباره خطرات مواد سازنده واتر اسلایم هشدارهای جدی داده‌اند. اما امروزه راه‌های کم خطرتری برای ساخت واتر اسلایم‌های خانگی ارائه شده است که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

ساخت واتر اسلایم

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


همه چیز درباره اسلایم ها


در ادامه به همه سوالات درباره واتر اسلایم ها پاسخ خواهیم داد.

 

اسلایم چیست؟

آموزش واتر اسلایم

واتر اسلایم شبیه به مایع جریان می‌یابد، اما شبیه به مایعات رایج (روغن، آب و…) نیست. توانایی واتر اسلایم در جاری شدن یا همان ویسکوزیته ثابت نیست. پس اسلایم یک سیال است، اما یک مایع معمولی نیست. دانشمندان به موادی که ویسکوزیته آن‌ها تغییر می‌کند، سیالات غیر نیوتونی می‌گویند. اگر بخواهیم آن را به صورت تکنیکی تعریف کنیم در واقع اسلایم یک سیال است که توانایی آن در مقاومت در برابر تغییر شکل بر اثر برش یا کشش تغییر می‌کند.

اما معنی این تعریف چیست؟ وقتی شما واتر اسلایم را سرازیر می‌کنید یا اجازه می‌دهید از بین انگشتانتان عبور کند، این ماده ویسکوزیته کمی دارد و شبیه به یک مایع غلیظ جاری می‌شود. زمانی که شما یک اسلایم غیر نیوتونی را فشار می‌دهید یا با مشت به آن می‌کوبید، اسلایم حسی مثل یک جسم سخت و یک جامد سفت به شما می‌دهد. این اتفاق به این دلیل است که وارد کردن فشار، ذرات دورن اسلایم را به یکدیگر می‌فشارد و شرایط را برای تکان خوردن آن‌ها در خلاف جهت یکدیگر سخت می‌کند.

بیشتر واتر اسلایم‌ها از پلیمر ساخته شده‌اند. پلیمرها درشت مولکول‌هایی هستند که از اتصال واحدهای ریز به یکدیگر ساخته شده‌اند.

 

اسلایم چگونه کار می کند؟

ساخت واتر اسلایم

چگونگی عملکرد اسلایم به ترکیب شیمیایی آن بستگی دارد؛ اما توضیح اصلی آن این است که مواد شیمیایی برای تشکیل پلیمر با هم مخلوط می‌شوند. پلیمرها مانند یک شبکه عمل می‌کنند که مولکول‌های آن حرکتی برخلاف جهت یکدیگر دارند.

برای یک مثال خاص، واکنش‌های مواد شیمیایی انجام شده جهت تولید اسلایم چسب و بوراکس را در نظر بگیرید.

 1. دو محلول برای تولید شکل کلاسیک اسلایم با هم مخلوط می‌شوند. یکی از آن‌ها چسب رقیق شده یا پلی وینیل الکل در آب و دیگری محلول بوراکس (Na2B4O7.10H2O) در آب است.
 2. بوراکس در آب به یون‌های سدیم، Na+و تترا بورات هیدرولیز تبدیل می‌شود.
 3. یون‌های تترابورات با آب واکنش می‌دهند تا یون OH و بوریک اسید تولید کنند.
 4. بوریک اسید با آب واکنش داده و یون‎‌های بورات را تولید می‌کند.
 5. پیوند هیدروژنی بین یون بورات و گروه‌های OH پلی وینیل الکل مولکول‌های چسب، باعث اتصال آن‌ها به یکدیگر شده و یک پلیمر جدید بوجود می‌آورد. این پلیمر جدید اسلایم است.

آموزش واتر اسلایم

مقدار زیادی آب در بین اتصالات پلی وینیل الکل به دام می‌افتد به همین دلیل واتر اسلایم مرطوب است. شما می‌توانید غلظت اسلایم را با تغییر دادن نسبت بوراکس به چسب طبق میل خودتان تنظیم کنید. اگر دسترسی شما به چسب رقیق شده بیشتر از محلول بوراکس باشد، تعداد اتصالات پلیمری محدود بوده و درنتیجه اسلایم حالت روان و جاری زیادی نخواهد داشت. شما همچنین دستور ساخت را می‌توانید با مقدار آب مصرفی در آن تغییر دهید. برای مثال شما می‌توانید مستقیما محلول بوراکس را با چسب مخلوط کنید و یک اسلایم بسیار سفت تهیه سازید.

 

 اسلایم بازی از کجا آمد؟

واتر اسلایم برای اولین بار در سال 1976 به صحنه آمد. این محصول از صمغ گوآر بدست آمده بود و درواقع یک محصول پودر شده و استخراج شده از دانه‌های گوآر بود. پس از آن تعداد زیادی ار این محصول ساخته شد. بعضی از اسلایم‌ها دارای چند رنگ و بعضی بسیار درخشان هستند؛ به طوری که چشم‌ها را به خود خیره می‌کنند. ویدیوهای بسیاری از افرادی که به صورت اعتیادآوری با اسلایم بازی می‌کنند به صورت آنلاین پخش شده است.

 

آیا اسلایم خطرناک است؟

واتر اسلایم چیست

به والدین هشدار داده شده است که مراقب اسباب بازی‌های بسیاری که پایه آن‌ها واتر اسلایم است و ماده شیمیایی بور، 4 برابر حد مجاز در آن‌ها بکار رفته است باشند. پس از بررسی‌های انجام شده توسط گروه‌های مصرف‌کنندگان ویچ Which، مشخص شد که از هر 11 محصول رایج اسلایمی، 8 مورد از آن‌ها مقدار مجاز بور را در خود دارند.

در نتیجه گروه مصرف‌کنندگان به والدین توصیه کرد که با احتیاط از اسلایم استفاده کنند و ضروری است که آن‌ها درباره واتر اسلایم های خانگی هم محتاط باشند؛ چرا که بسیاری از این اسلایم‌ها از بوراکس ساخته شده‌اند. بوراکس یک ماده شیمیایی است که بور از مواد سازنده آن است. بوراکس معمولا به عنوان یک محصول تمیزکننده استفاده شده و گاهی باعث سوختگی‌های شدید در کودکان می‌شود.

طبق گزارش ویچ مقدار زیاد بور باعث تهوع، تنگی نفس و سوزش می‌شود و همچنین کمیسیون اروپا هشدار داده است که مقدار بسیار بالای این ماده شیمیایی می‌تواند بر باروری اثر بگذارد.

نیکی استاپ فورد (Nikki Stopford)، مسئول تحقیق منتشر شده در ویچ گفته است:

اگر شما کودکی در سن مدرسه رفتن دارید، احتمالا از علاقه آن‌ها به اسلایم باخبرید. بچه‌ها عاشق این محصول هستند. والدینی که این محصول را می‌خرند، باید خیالشان از ایمن بودن آن راحت باشد؛ بنابراین وقتی بفهمند که سلامتی فرزندانشان با اسلایم به خطر می‌افتد شوکه خواهند شد. باید تغییرات اساسی در سیستم ایمن کردن این محصول انجام شود. کارخانه‌ها باید تولید محصولات ناایمن را متوقف کنند، دولت و خرده‌فروشان نیز باید کار بهتری انجام داده و هر محصول ناایمنی را با یک بسته‌بندی پلاستیکی به خانه‌های مردم روانه نکنند.

آموزش ساخت واتر اسلایم

 


چگونه واتر اسلایم درست کنیم؟


در ادامه به چگونگی ساخت واتر اسلایم در خانه می‌پردازیم.

 

تهیه واتر اسلایم با نشاسته و آب

1/2 پیمانه (120 میلی‌لیتر) آب را به یک پیمانه نشاسته خشک (128 گرم) اضافه کنید. هم زدن و اضافه کردن آب را تا زمانی که مخلوط غلیظ و شبیه به اسلایم شود ادامه دهید. میزان غلیظ بودن اسلایم به انتخاب خودتان بستگی دارد. فقط مطمئن شوید که اسلایم شما به حدی غلیظ است که کنار هم نگه داشته شود.

 • اگر اسلایم خیلی نازک است، مقدار کمی نشاسته اضافه کنید و هم زدن را ادامه دهید.
 • اگر اسلایم خیلی غلیظ است، مقداری آب به آن اضافه کنید.

واتر اسلایم چیست

 

درست کردن اسلایم با چسب و آب نمک

1/2 قاشق چای‌خوری (6 گرم) جوش شیرین و 1 پیمانه (240 میلی‌لیتر) آب گرم و در ظرف دیگری 1/2 پیمانه (120 میلی‌لیتر) چسب شفاف پایه آبی و 1/4 (59 میلی‌لیتر) آب به همراه 1/2 قاشق چای‌خوری (22.5 میلی‌لیتر) محلول شور را مخلوط کنید. یک پیمانه (240 میلی‌لیتر) آب گرم را در یک لیوان بریزید، سپس 1/2 قاشق چای‌خوری (6 گرم) جوش شیرین به آن اضافه کنید. با قاشق مخلوط را هم بزنید تا زمانی که جوش شیرین حل شود. سپس آن‌ را به حال خود رها کنید تا سرد شود. در مرحله بعد دو مخلوط را به یکدیگر اضافه کنید. مطمئن شوید که از جوش شیرین استفاده کنید، نه بکینگ پودر؛ این دو ماده شبیه به هم نیستند.

 

تهیه اسلایم با شامپو و آب

1/2 پیمانه (120 میلی‌لیتر) شامپوی غلیظ و شفاف را با 1/2 پیمانه (120 میلی‌لیتر) آب مخلوط کنید. اگر می‌خواهید اسلایم شما رنگ اقیانوسی داشته باشد، 1-2 قطره رنگ‌دهنده غذا اضافه کنید. اگر شامپوی شما رنگی است، شاید بخواهید از این مرحله بگذرید؛ البته می‌توانید درست کردن اسلایم رنگارنگ را امتحان کنید. برای مثال شما می‌توانید رنگ‌دهنده غذای آبی رنگ را به شامپو زرد اضافه کنید و اسلایم سبز بسازید. کمی زمان می‌برد، اما شما فقط 1-2 قطره از رنگ‌دهنده غذا احتیاج دارید. اگر رنگ‌دهنده غذا ندارید، از 2-3 قطره رنگ آبرنگ مایع استفاده کنید.

 

تهیه اسلایم با بوراکس

واتر اسلایم چیست

1/2 پیمانه (120 میلی‌لیتر) آب و 1/2 پیمانه (120 میلی‌لیتر) چسب شفاف پایه آبی را در یک کاسه مخلوط کنید. در ظرف دیگری 1/2 پیمانه آب گرم (برای حل کردن بوراکس) و 1/4 قاشق چای‌خوری (1.4 گرم) پودر بوراکس را با یکدیگر مخلوط کنید. 1-3 قطره رنگ‌دهنده غذای آبی به آن اضافه کنید که البته این مرحله اختیاری است. از یک ظرف اندازه‌گیری برای برداشتن 1/2 پیمانه چسب و ریختن آن در یک کاسه متوسط استفاده کنید. سپس 1/2 پیمانه آب اندازه گرفته و به چسب اضافه کنید. با یک قاشق دو ماده را آنقدر هم بزنید که به خوبی مخلوط شوند. شما می‌توانید دستور تهیه را دو برابر کنید و از 1 پیمانه (240 میلی‌لیتر) چسب و یک پیمانه (240 میلی‌لیتر) آب استفاده کنید.

چگونه واتر اسلایم درست کنیم

واتر اسلایم یک وسیله بازی برای کودکان و حتی گاهی بزرگسالان است که به صورت سنتی از بوراکس و چسب ساخته می‌شود. اما امروزه روش‌های بیشتری برای تهیه این محصول بدست آمده که خطر کمتری نسبت به بوراکس دارند. با ساختن اسلایم خانگی علاوه بر خوشحال کردن فرزندانتان، از پرداخت هزینه اضافی بپرهیزید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
dorsa
.
13 فروردین 1399، 20:32
پاسخ
0
0
خیلی نیافتید من کل شامپوها زدم هیچ چیزی نشد
مقیمی
.
29 اردیبهشت 1399، 14:14
پاسخ
0
0
آب با نشاسته میشه فرنی
پری
.
03 مهر 1399، 10:24
پاسخ
0
0
@مقیمی
نمیشه با مب۲۳۴۶+((+۴$&-++
ناشناس
.
10 خرداد 1399، 17:34
پاسخ
0
0
بسیار ممنون
رحیمی
.
14 خرداد 1399، 23:31
پاسخ
0
1
ااقبزز مغازه ابزارفروشی چسب چوب تهیه کنید«بهتره برندش چسب شمال باشه»(یک کیلویی پونزده تومن) ومغازه هایی که لوازم آزمایشگاهی میفروشن بوراکس بگیرید(هرگرمش تقریبا پونصدتومنه) بقیه داستان ونحوه درست کردنش توضیح دادهی خیلی دقت کنید زیاد بوراکس نریزید هم سمی میشه،هم اسلایمتون سفت چندقطره کافیه
❤النا❤
.
25 مهر 1399، 12:36
پاسخ
0
2
اصلا امکان نداره نشاسته و اب رو که قاطی کنی بشه واتر اسلایم خواهشا اگه کسی از این روش درست کرده و شده بهم بگه و بگه چجوری درست کرده🙏
مهدیس حسینی
.
24 آذر 1399، 02:15
پاسخ
0
0
@❤النا❤
سلام منم فکر میکردم که درست نمی شه اسلایم نشد ولی یه چیزی مثل اسلایم شد
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5