راهنمای خرید مبل ؛ نکاتی که قبل از خرید مبل خانه باید بدانید
فاطمه غفوری
نویسنده:فاطمه غفوری
ارسال شده در:06 اسفند 1398، 12:00

راهنمای خرید مبل ؛ نکاتی که قبل از خرید مبل خانه باید بدانید

با نزدیک شدن سال نو، خرید مبل جدید یکی از دغدغه‌های افراد است. در این مقاله مطالب مفیدی جهت انتخاب پارچه، شکل، اندازه و جنس لایه میانی مبل ارائه شده است.

ظاهر و دکوراسیون خانه تحت تاثیر مبلمان است. مبل معمولا در اتاق نشیمن قرار می‌گیرد و برای استراحت و آرامش استفاده می‌شود؛ بنابراین دقت در انتخاب و خرید مبل اهمیت دارد. برای خرید مبل صرف زمان و توجه کافی لازم است. باید سبکی از مبل را انتخاب کنید که متناسب با فضای خانه شما باشد. برای انتخاب مبل باید رنگ، جنس و قیمت آن در نظر گرفته شود. جنس مبل باید طوری انتخاب شود که ماندگاری کافی داشته باشد. در خرید مبل جنس پارچه آن نیز اهمیت دارد. لازم نیست که مبلمان منزل خیلی گران قیمت باشد، بلکه با در نظر گرفتن موارد کلی می‌توان مبلی خوب و با قیمت مناسب تهیه کرد.

خرید مبل

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


انتخاب پارچه در خرید مبل


راهنمای خرید مبل

برای انتخاب رنگ و پارچه مبل باید به چند نکته توجه کرد. قبل از تصمیم‌گیری، چند پارچه مختلف که به آن‌ها علاقه دارید را سفارش دهید. اکثرا افراد تا 10 سال از مبل‌های قبلی خود استفاده می‌کنند. بنابراین مطمئناً وقت گذاشتن برای انتخاب مبل ارزش دارد. طیف وسیعی از گزینه‌های مختلف را بررسی کنید. دیدن تصویر پارچه انتخابی با لمس و بررسی آن متفاوت است. در نورهای مختلف به آن پارچه نگاه کنید. به پارچه در نور طبیعی و مصنوعی نگاه کنید. ببینید که آن‌ها در نورهای مختلف چطور بنظر می‌رسند. حتی می‌توانید پارچه را مقداری کثیف کنید و ببینید چقدر تمیز می‌شوند. اگر نگران خراشیدن آن‌ها توسط حیوانات خانگی هستید، به آن‌ها اجازه دهید تا پارچه را چنگ بزنند تا ببینند که این پارچه چقدر مقاومت دارد.

تن رنگ پارچه مبل را متناسب با بقیه وسایل انتخاب کنید. بسته به نوع کاربرد، جنس پارچه می‌تواند متفاوت باشد. مثلا برای صندلی که زیاد از آن استفاده می‌کنید، دوام پارچه اهمیت زیادی دارد. چرم‌های مرغوب نیز بادوام هستند؛ اما الیاف مصنوعی معمولا از دوام بالاتری برخوردار هستند. تمیز کردن پارچه‌های مصنوعی نیز راحت‌تر است. پارچه‌های مبل محبوب براساس یک نظرسنجی به ترتیب عبارتند از:

  1. چرم (32%)
  2. مخلوط پنبه (18%)
  3. پنبه / کتان (11%)
  4. مخلوط پشم (7%)
  5. مصنوعی (7%)

جوانب مثبت و منفی انواع پارچه مبل در ادامه بررسی شده است. با بررسی آن‌ها می‌تواند پارچه دلخواه خود را در خرید مبل انتخاب کنید.

 

چرم

نکات مهم هنگام خرید مبل راحتی

با گذشت زمان و استفاده زیاد، یک مبل چرمی طبیعی، شکل و نرمی خود را حفظ می‌کند. چرم طبیعی با گذشت زمان زیبایی خود را از دست نمی‌دهد. چرم علاوه بر نرمی، بادوام و محکم نیز است. یک مبل چرم واقعی برای استفاده روزمره بسیار مناسب است. برای تمیز کردن آن کافی است از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. قیمت یک مبل چرم طبیعی معمولاً دو برابر چرم مصنوعی است، اما می‌تواند تا چهار برابر دوام داشته باشد. در زمستان مبل‌های چرم سرد هستند؛ اما در تابستان گرم و چسبنده به نظر می‌رسند.

 

پنبه و پشم

مبل‌های پنبه‌ای بسیار راحت هستند. مراقبت از آن‌ها نیز راحت است. بنابراین جای تعجب ندارد که جزء محبوب‌ترین مبل‌ها هستند. پشم باعث ایجاد گرما می‌شود و به طور طبیعی نرم است. با برس کردن یک مبل پشمی جلوه و زیبایی پیدا خواهد کرد. هر نوع پارچه پشمی با گذشت زمان جلوه خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین به کمی تعمیر و نگهداری احتیاج خواهید داشت.

 

پنبه/کتان

نکات مهم در خرید مبل کلاسیک

مبل‌های کتان/پنبه‌ای معمولی و راحت به نظر می‌رسند. آن‌ها دارای چین‌های طبیعی هستند که به مرور زمان نرم می‌شوند. مانند پشم، سطح آن‌ها می‌تواند به مرور زمان کرکی شود.

 

پارچه مصنوعی

پارچه‌های مصنوعی از دوام بالایی برخوردار هستند. بنابراین اگر مبل شما به طور مرتب توسط کودکان یا حیوانات خانگی استفاده می‌شود، مبل‌های ساخته شده از پارچه مصنوعی انتخاب خوبی هستند. ظاهر این پارچه‌ها مانند پنبه به نظر می‌رسد. پارچه‌های بافته شده شکل خود را به خوبی حفظ می‌کنند؛ بنابراین اغلب روی مبل‌هایی با شکل سفت و سخت‌تر مشاهده می‌شوند.

 


انتخاب شکل مبل


نکات قبل از خرید مبل

برای خرید مبل پس از انتخاب پارچه، نوبت انتخاب شکل آن است. باید بررسی کنید که چه اندازه و شکلی متناسب با فضای شما است. ممکن است مبل‌های شیک و زیبا یا مبل‌های راحتی را انتخاب کنید. مبل ها شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارند و شما برای خرید مبل گزینه‌های مختلفی دارید. باید انتخابتان به شکلی باشد که نیازهای شما را برطرف کند. اندازه مبل باید به شکلی انتخاب شود که نسبت به فضای اتاق واقع‌بینانه باشد. خرید مبل کوچک برای یک اتاق بزرگ جالب نیست. در حالی که خرید یک کاناپه بزرگ برای یک اتاق کوچک، فضایی تنگ ایجاد می‌کند.

برای انتخاب شکل و اندازه مبل باید به موارد دیگر نیز توجه کنید؛ مثلا تعداد افرادی که روی مبل‌ها باید بنشینند مهم است. نحوه استراحت افراد و قد آن‌ها نیز در انتخاب مدل مبل مهم است. اگر قد بلندی دارید، خرید مبل با پشتی بزرگتر پیشنهاد می‌شود. برای خرید مبل می‌توانید اشکال مختلف دو نفره، سه نفره، کاناپه، مبل تختخوابی، راحتی و L شکل را انتخاب کنید.

 

مبل دو یا سه نفره

راهنمایی برای خرید مبلمان

مبل‌های دونفره برای فضاهای کوچکتر عالی است. مبل های‌دو نفره دارای دو صندلی و دو بالشتک هستند یا مبل بدون جدا کردن محل نشستن، فضای نشستن دو نفر را دارد. اگر می‌خواهید افراد بیشتری روی مبل جا بگیرند یا دوست دارید پاهای خود را دراز کنید، یک مبل سه نفره محبوب‌ترین انتخاب است.

 

مبل تختخوابی

خرید مبل

مبل تختخوابی مبلی است که در زیر آن یک تختخواب تاشو قرار دارد. این مبل‌ها برای خوابیدن میهمانان عالی است. انتخاب کیفیت مبل تختخوابی به مقدار استفاده از آن بستگی دارد. دقت کنید که آیا به طور مرتب مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر. برای انتخاب این مبل به تفاوت ظاهری، کیفیت تشک و مقدار پر کردن توجه کنید.

 

مبل L شکل یا گوشه ای

راهنمای خرید مبل

شکل کلی این مبل‌ها شبیه به L است. این مبل برای کسانی که دارای اتاق‌های نشیمن بزرگ هستند عالی است. یک کاناپه L شکل، شامل دو بخش صندلی است. این دو بخش یک زاویه مناسب باهم تشکیل می‌دهند. هر دو قسمت دارای پشتی برای استراحت هستند. مبل‌های L شکل برای قرار گرفتن در گوشه پذیرایی مناسب هستند.

 

مبل نیمکتی

نکات مهم هنگام خرید مبل راحتی

مبل نیمکی شامل یک صندلی سه نفره، با یک بخش صندلی دراز برای حمایت از پاها است. بر خلاف مبل L شکل، پشتی در گوشه مبل نیمکتی ادامه نمی‌یابد. صندلی اندازه طول مبل است که دارای یک پشتی است؛ اما یک انتهای آن بدون تکیه‌گاه است. این نوع مبل راحت است و ظاهر زیبایی دارد.

 

کاناپه جمع و جور

نکات قبل از خرید مبل

این کاناپه به عنوان صندلی عاشقانه نیز معروف است. این کاناپه از نظر اندازه بین یک صندلی و یک کاناپه دو نفره قرار می‌گیرد و با یک کوسن تک‌صندلی و کوسن تک پشتی مشخص می‌شود.

 

مبل مدولار

راهنمایی برای خرید مبلمان

مبل‌های مدولار شامل بخش‌های جدا از هم هستند. این قسمت‌ها را به هر روشی که بخواهید می‌توانید کنار هم قرار دهید. اگر می‌خواهید شکل مبل خود را تغییر دهید، مبل مدولار عالی است. مبل‌های مدولار برای اتاق‌های کوچک مناسب هستند. شما می‌توانید آن‌ها را جمع‌وجور بچینید. اما در صورت نیاز فضای صندلی‌ها را بازتر کرده و شکل آن‌ها را تغییر دهید.

 


انتخاب اندازه هنگام خرید مبل


نکات مهم در خرید مبل کلاسیک

قبل از خرید مبل حتما به اندازه آن نیز توجه کنید. اندازه مبل باید با مکان قرار‌گیری آن متناسب باشد. علاوه بر این برای انتخاب مبل باید به اندازه در ورودی نیز توجه شود. هیچ چیز آزاردهنده‌تر از این نیست که بعد از خرید مبل با وارد شدن آن به خانه مشکل پیدا کنید؛ پس حتماً قبل از خرید مبل چارچوب در خود را اندازه بگیرید. ابعاد مبل را روی کف با استفاده از روزنامه مشخص کنید؛ بنابراین احساس واقعی‌تری از فضای مورد نظر خود خواهید داشت. مطمئن شوید که بعد از قرار گرفتن مبل‌ها، فضای کافی در اتاق باقی می‌ماند. برای انتخاب اندازه مبل به امکان باز و بسته شدن در نیز توجه کنید. مطمئن شوید که مبلمان هنگام تحویل، به راحتی از درها و راهروها عبور می‌کنند. اگر در کوچک است، مبلی انتخاب کنید که قابلیت مونتاژ جزئی یا کامل را داشته باشد.

 


جنس لایه میانی مبل


در هنگام خرید مبل جدید، بررسی جنس نشیمن معمولا در نظر گرفته نمی‌شود؛ چون انتخاب رنگ، شکل و پارچه مبل به مراتب سرگرم‌کننده‌تر است. بنابراین افراد معمولا در مورد کیفیت لایه میانی مبل فکر نمی‌کنند. با این حال، فکر کردن در مورد ماده پرکننده مبل بسیار مهم است. در واقع راحتی و نشستن شما برای زمان‌های طولانی بر روی مبل مهم است. جنس نشیمن مبل است که راحتی و استحکام آن را تعیین می‌کند. پرکننده‌های اصلی مبل شامل فیبر، فوم و پر هستند.

 

فیبر

مبل‌های ساخته شده از فیبر معمولا راحت هستند. فیبر الیاف مصنوعی ساخته شده از رشته‌های توخالی پلی‌استر است. این الیاف پر از هوا است که در حین نشستن، هوا را فشرده می‌کنند. الیاف به مبل احساس راحتی، آرامش و ظاهری مناسب می‌دهد. اما حفظ ظاهر مبل ساخته شده از فیبر نیاز به نگهداری دارد. بنابراین فشار دادن و چرخاندن مرتب کوسن‌ها باعث می‌شود تا شکلشان را حفظ کنند.

راهنمایی برای خرید مبلمان

 

فوم

مبل پر شده با فوم، محکم‌ترین ماده نشیمن است. علاوه بر این فوم ظاهری ساختارمندتر را به مبل می‌دهد. کوسن‌های فومی عالی هستند. آن‌ها به خاطر حالت فنری سریع به شکل اول باز می‌گردند. مبل‌های فومی حتی با استفاده مداوم هم شکل ظاهری خود را حفظ می‌کنند. آن‌ها به نگهداری بسیار کمی نیاز دارند. مقدار پر کردن مبل با فوم، از نظر تراکم متفاوت است. مقدار تراکم فوم استحکام یک مبل را تعیین می‌کند. فوم با چگالی بالاتر شکل خود را بهتر حفظ می‌کند. تمام فوم‌های جدید در شش ماه اول استفاده حدود پانزده درصد سختی خود را از دست می‌دهند. این بدان معنی است که یک مبل فومی در ابتدا ممکن است کمی محکم‌تر از معمول باشد. بنابراین در هنگام خرید مبل باید به آن توجه کنید. در نظر داشته باشید که یک مبل فومی به مرور زمان مقداری از حجم خود را از دست می‌دهد.

 

پر

کاناپه‌های ساخته شده از پر بسیار نرم و راحت هستند و بعد از نشستن روی آن‌ها کاملا در آن فرو می‌روید. مبل ساخته شده از پر طبیعی، لوکس و راحت است. در واقع پر، انتخابی محبوب است. پر و فیبر نسبت به فوم نرمتر هستند. آن‌ها ساختارشان را کمتر حفظ می‌کنند. با این حال، احساس راحتی و فرو رفتن، پر را محبوب‌تر کرده است. برای حفظ ظاهر و نرمی کوسن‌ها، باید مدام فشار داده شده و چرخانده شوند. اگر مبل از پر خالص ساخته شود، احتمال به هم چسبیدن پرها وجود دارد؛ بنابراین پرها اغلب با فوم مخلوط می‌شوند. در این صورت یک مبل راحت و رویایی ایجاد می‌شود. پرها را می‌توان با فیبر نیز ترکیب کرد. در این صورت مقاومت کوسن‌ها بیشتر می‌شود.

خرید مبل

برای خرید مبل جدید باید به فاکتورهای زیادی دقت کنید. نوع پارچه، جنس نشیمن، اندازه و شکل، مواردی است که باید به آن توجه کرد. معمولا افراد شکل یا نوع مبل را با توجه با کارایی مورد نظر خود انتخاب می‌کنند. در این مقاله نکات مهم هنگام خرید مبل بیان شد. شما برای خرید مبل به چه مواردی دقت می‌کنید؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha