نقدی بر فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا + شرایط و قوانین
زینب افروز
نویسنده:زینب افروز
ارسال شده در:10 خرداد 1399، 11:00

نقدی بر فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا + شرایط و قوانین

فصل چهارم مسابقه شهروند و مافیا در ماه مبارک رمضان از شبکه سلامت سیما پخش شد. حالا شاهد نمایش فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا هستیم که با نفرات جدید آغاز به کار کرده است.

بازی مافیا یکی از جذاب‌ترین بازی‌های گروهی است که به تازگی پای آن به تلویزیون ملی ایران هم کشیده شده است. تاکنون 4 فصل از این مسابقه در برنامه‌ای با نام مسابقه شهروند و مافیا از تلویزیون پخش شده و فصل چهارم این مسابقه جذاب هم در ماه مبارک رمضان پخش شد. اگر به بازی مافیا علاقه‌مند هستید، می‌توانید آموزش کامل آن را همراه با تاریخچه و توضیحات کامل همه نقش‌ها، در این مطلب بخوانید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


روند ثبت نام در فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا


علاقه‌مندی شدید مخاطبان تلویزیون به مسابقه شهروند و مافیا روز به روز در حال افزایش است. به تازگی و بر اساس گزارشی که سایت اطلا‌ع‌رسانی سیما منتشر کرده حدود 11 هزار نفر برای حضور در سری جدید مسابقه شهروند و مافیا ثبت نام کرده‌اند. فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا در حالی کلید می‌خورد که به نظر می‌رسد دوباره پای خانم‌ها به این مسابقه جذاب باز خواهد شد.

در فصل سوم مسابقه شهروند و مافیا که نوروز 99 از شبکه سلامت تلویزیون پخش شد، خانم‌ها هم حضور داشتند. اما به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در فصل چهارم که در ماه رمضان پخش شد، از خانم‌ها برای ثبت نام دعوت نشد. تاکنون حدود 1600 خانم برای حضور در فصل پنجم ثبت نام کرده‌اند.

فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا

آنچه فصل 5 مسابقه شهروند و مافیا را جذاب‌تر می‌کند، تعیین محدوده سنی برای افراد است. در فصل‌های گذشته شاهد حضور افرادی با سن 13 سال تا 67 سال بودیم که روی کیفیت این مسابقه تاثیر منفی می‌گذاشت. اما این بار قوانین و شرایط سنی جدیدی برای ثبت‌نام کنندگان در نظر گرفته شده است. حداقل سن افراد برای حضور در فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا 17 سال ( متولدین 1383) است.

 


پخش مسابقه شهروند و مافیا از تلویزیون


شرکت در مسابقه شهروند و مافیا

در چند ماه اخیر شاهد پخش سری برنامه‌های مسابقه شهروند و مافیا از شبکه سلامت سیما هستیم. در فصل اول این برنامه بهنام تشکر به عنوان راوی حضور داشت، اما از فصل دوم مسابقه شهروند و مافیا، علیرام نورایی این مسابقه را روایت می‌کند و برای گروه‌های 10 و 12 نفره نقش لرد یا راوی را بازی می‌کند. هنرنمایی او در نقش راوی شهر، واقعا دیدنی است و به هیچ عنوان نمی‌توان اجرای بی‌نظیرش را به عنوان یک مجری بازیگر نادیده گرفت. اگر به بازی مافیا علاقه‌مند هستید، می‌توانید در برنامه شهروند و مافیا با انواع اصطلاح‌های جالبی که مختص این بازی هستند، مانند «رعد و برق زد، قارچ در اومد» و بسیاری از اصطلاحات دیگر، بیشتر آشنا شوید. برنامه تلویزیونی مسابقه شهروند و مافیا تمرین خیلی خوبی برای شما خواهد بود تا با سناریوهای مختلف آشنا شده و بهتر بازی کنید.

مسابقه مافیا فصل چهارم

جالب است بدانید بازیکنانی که در مسابقه شرکت می‌کنند از فیلترهای زیادی عبور کرده‌اند. به عنوان مثال از شرکت کنندگان علاقه‌مند به شرکت در این مسابقه تست گرفته می‌شود. آن‌ها باید در یک کافه، زیر نظر کارشناسان و داوران برنامه با هم بازی کنند و داورهای برنامه، میزان تسلط شرکت کننده‌ها به بازی را مورد بررسی قرار داده و در نهایت بهترین بازیکنان را برای شرکت در برنامه انتخاب کنند. برای ثبت نام مسابقه شهروند و مافیا هیچ مبلغی دریافت نمی‌شود، اما طبیعتا کافه مذکور هزینه‌هایی برای ورودی دریافت می‌کند.

در هر برنامه از مسابقه شهروند و مافیا گروه‌های 10 و در برخی از فصل‌ها 12 نفره شرکت می‌کنند. معمولاً در گروه‌های 10 نفره برای تیم مافیا یک گادفادر (رئیس مافیا)، یک مافیای ساده و یک مذاکره کننده بازی می‌کنند. تیم شهروندها هم متشکل از کارآگاه، پزشک، اسنایپر (تک تیرانداز)، زره پوش، خبرنگار و چند شهروند ساده است. در گروه‌های 12 نفره یک مافیای ساده به تیم مافیا و یک شهروند ساده به تیم شهروندان اضافه می‌شود. در ادامه مطلب به هر کدام از این نقش‌ها بیشتر خواهیم پرداخت.

مسابقه شهروند و مافیا

مسابقه شهروند و مافیا، 3 داور دارد که بازی را به صورت زنده تماشا می‌کنند و به بازیکن‌ها امتیاز می‌دهند. سینا مطلم، پدرام فیاضی و نادر مدیر داورهای این برنامه هستند. آن‌ها برای صحبت کردن بازیکن‌ها زمان می‌گیرند و در صورتی که بازیکنی در حین بازی مرتکب خطایی شود، او را با کسر امتیاز و در برخی مواقع با اخراج از بازی، جریمه می‌کنند.

به عنوان مثال هیچ یک از بازیکن‌های نقش‌دار، اجازه اعلام نقش در بازی ندارند و اگر به هر نحوی سعی کنند نقش خود را اعلام کرده و از آن طریق در بازی بمانند، امتیاز منفی می‌گیرند و یا اخراج می‌شوند. در پایان هر بازی امتیاز‌های بازیکن‌ها بررسی می‌شود و بازیکنانی که به مرحله بعدی راه یافته‌اند، معرفی می‌شوند. یکی دیگر از جالب‌ترین رسوم این برنامه این است که بعد از فینال هر فصل، عوامل و داوران، در جایگاه بازیکنان می‌نشینند و شما می‌توانید شاهد بازیشان باشید.

 


ترتیب بیدار شدن نقش ها در مسابقه شهروند و مافیا


در این قسمت به ترتیب بیدار شدن نقش ها در این مسابقه می‌پردازیم.

 

تیم مافیا

در فاز شب، رئیس مافیا که هدایت تیم مافیا را بر عهده دارد، قبل از سایر نقش‌ها بیدار می‌شود. او کسی است که در مورد کشته شب تصمیم‌گیری می‌کند. بعد از رئیس مافیا، مافیای ساده و مذاکره کننده بیدار می‌شوند. آن‌ها باید با مشورت هم، یکی از اعضاء تیم شهروندان را انتخاب کرده و با تایید رئیس مافیا، شات کنند. مافیای ساده قدرت خاصی ندارد، اما در صورتی که گاد فادر از بازی خارج شود، او تصمیم گیرنده گروه مافیا خواهد بود.

اگر یکی از اعضاء تیم مافیا به هر نحوی از بازی خارج شود، چنانچه مذاکره کننده هنوز هم در بازی باشد، می‌تواند به جای کشته شب، مذاکره کرده و یکی از اعضاء تیم شهروندان را به عنوان عضو جدید مافیا انتخاب کند. اگر فردی که انتخاب می‌کند زره پوش و یا یک شهروند بدون نقش باشد، فرد انتخاب شده از شب بعد همراه با تیم مافیا بیدار شده و جزء تیم مافیا می‌شود. اما اگر فردی را که انتخاب می‌کنند نقش‌دار باشد، مذاکره با شکست مواجه شده و هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

مسابقه مافیا فصل چهارم

کارآگاه

بعد از دکتر، با دستور لرد، کارآگاه بیدار می‌شود و استعلام می‌گیرد. او باید با اشاره دست، یکی از بازیکنانی که حدس می‌زند مافیا باشد را به لرد نشان دهد و راوی در پاسخ با علامت سر به او نشان می‌دهد که آیا درست حدس زده و شخص عضوی از مافیا هست یا خیر. نکته مهم در این قسمت این است که استعلام رئیس مافیا همیشه برای کارآگاه منفی خواهد بود.

 

دکتر

بعد از تیم مافیا نوبت دکتر است که بیدار شود. دکتر در دو شب اول بازی و یا تا زمانی که تعداد بازیکن‌ها کمتر از 8 نفر بشود، می‌تواند دو نفر را انتخاب کرده و نجات دهد. اما در شب‌های بعد تنها یک بار حق هیل دارد. او باید حدس بزند که مافیا به چه کسی شلیک کرده و او را برای نجات دادن و یا اصطلاحا هیل کردن انتخاب کند. اگر دکتر بتواند درست حدس بزند، در فاز روز راوی اعلام می‌کند که در شب گذشته کسی از بازی خارج نشده است.

ثبت نام مسابقه شهروند و مافیا

خبرنگار

اگر در بازی مذاکره صورت گرفته باشد، خبرنگار هم در فاز شب بیدار می‌شود. او باید استعلام بگیرد تا معلوم شود چه کسی مورد مذاکره قرار گرفته است.

 

زره‌پوش

زره‌پوش تنها در شب اول بازی به دستور لرد بیدار می‌شود تا راوی بازی او را بشناسد. او در شب‌های بعدی، دیگر بیدار نمی‌شود. زره پوش یا روئین‌تن یک جان اضافه دارد. اگر زره‌پوش در فاز شب تیر بخورد، زنده می‌ماند و اگر در فاز روز با رای بازیکنان اعدام شود، راوی اعلام می‌کند که او زره‌پوش بوده و از بازی حذف نمی‌شود. از آن پس زره‌پوش خلع زره شده و قابل مذاکره نیست.

 

تک تیر انداز

حالا نوبت بیدار شدن اسنایپر یا تک تیر انداز می‌رسد. او باید مافیا را شناسایی کرده و در فاز شب اسنایپ کند. اگر اسنایپر مافیای ساده و یا مذاکره کننده را بزند، آن‌ها از بازی خارج می‌شوند. اما اگر به اشتباه، یکی از اعضاء تیم شهروندان را مورد هدف قرار دهد، خودش از بازی خارج می‌شود. تیر اسنایپر بر روی گادفادر تاثیری ندارد و اگر رئیس مافیا را اسنایپ کند، هیچ کسی از بازی خارج نمی‌شود.

 


فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیا


فصل 4 مسابقه شهروند و مافیا

فصل پنجم مسابقه شهروند و مافیابا پایان ماه مبارک رمضان و پس از عید فطر از شبکه سلامت پخش می‌شود. در ابتدا صفحه رسمی برنامه مسابقه شهروند و مافیا اعلام کرد که هر شب راس ساعت 19 می‌توانید منتظر پخش این برنامه باشید؛ اما خیلی زود ساعت پخش برنامه تغییر کرد. علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه در ساعت 20:30 شاهد این برنامه جذاب باشند. تکرار مسابقه شهروند و مافیا هم سه بار پخش می‌شود. اگر در ساعت 20:30 موفق به تماشای مسابقه جذاب شهروند و مافیا نشدید، می‌توانید در ساعت‌های 23، 3 بامداد و یا ساعت 11 صبح تکرار آن را تماشا کنید. در صورت لزوم می‌توانید اطلاعات تکمیلی را از صفحه رسمی برنامه شهروند و مافیا در اینستاگرام دریافت کنید.

 


نقدی بر مسابقه شهروند و مافیا


مسابقه شهروند و مافیا

سخت‌گیری‌های دست و پا گیر برای فارسی‌سازی تمام و کمال این بازی، کمی کار را برای بازیکن‌ها سخت و برای بینندگان ناملموس کرده است. بازیکن‌هایی که اغلب، سال‌ها تجربه بازی دارند و با لغات متداول بازی خو گرفته‌اند، مجبورند به جای اصطلاحات رایج در بازی مافیا، از لغات جدید، اما فارسی استفاده کنند. به عنوان مثال واژه‌های ظن، حمله و اتهام جایگزین کلمه بیگانه اتک (Attak) شده‌اند. به طور کلی بازیکن‌ها باید به جای استفاده از هر کلمه اورجینالی در این بازی، از لغات جدید، اما فارسی استفاده کنند که سرعت عمل آن‌ها را کم می‌کند.

راوی این برنامه هم موظف است در صورت استفاده از اصطلاح‌های رایج توسط بازیکن‌ها، آن‌ها را اصلاح کند. طبیعتا گاهی با اصلاح راوی، رشته کلام از دست بازیکنان در رفته و حتی در برخی مواقع سناریوی خود را از یاد می‌برند. با همه این‌ها جذابیت‌های بازی مافیا به قدری زیاد است که این برنامه هنوز هم طرفداران زیادی دارد.

از طرف دیگر در فصل سوم مسابقه شهروند و مافیا که در ایام نوروز پخش می‌شد، برای اولین بار شاهد رقابت بانوان در بازی مافیا نیز بودیم. اگرچه محدودیت‌های کلامی راوی، کمی عجیب و حتی گاهی کمی خنده‌دار بود؛ اما باز هم حضور بانوان در این فصل از برنامه، به طور چشمگیری بر میزان جذابیت‌های بازی افزود. البته شیوع ویروس کرونا بهانه‌ای شد تا همین حضور کمرنگ هم کاملا بی‌رنگ شده و از فصل چهارم، باز هم تنها شاهد حضور آقایان در این برنامه هستیم.

ثبت نام مسابقه شهروند و مافیا

بازی مافیا یکی از جذاب‌ترین بازی‌های گروهی است. اگر به سختی با دیگران معاشرت می‌کنید و یا کم حرف هستید هم این بازی، برایتان بهترین انتخاب خواهد بود. نظر شما در مورد پخش مسابقه شهروند و مافیا از تلویزیون چیست؟ در پایین همین صفحه نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

4.0
7
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
نیلوفر 04 اردیبهشت 1399، 22:19

مطلب مفید و کامل بود مسابقه رو از شبکه سلامت هرروز دنبال میکنم خوبه ولی برای بهتر شدن هنوز جا داره بیشتر راجب مافیا بنویسید ممنون

زینب افروز 07 اردیبهشت 1399، 22:28

ممنون که همراهیمون می کنید حتما

کتایون پناهی 05 اردیبهشت 1399، 21:47

من عاشق این مسابقه‌م هرشب نگاه میکنمش ساعت هشت شب نبینم، حتما ساعت 11 شب رو می بینیم اما بازیکن های سری جدیدش اصلا خوب نیستن. خیلی ضعیفن

زینب افروز 07 اردیبهشت 1399، 21:31

دقیقا خیلی خیلی باهاتون موافقم حتی فکر می‌کنم اگه بازیکنای ریزشی فصل دوم رو به این سری از مسابقات تزریق می‌کردن، سطح مسابقه خیلی خیلی بالا‌تر می‌رفت. به نظرم این مسابقه در فصل دوم درخشان و فوق‌العاده بود اما کم کم افت کرد و حالا در فصل چهار شاهد بازیکنایی هستیم که انگار تازه اولین بارشونه بازی می‌کنن! بازیکنای چیپ و دست چندم که حتی توجیه نشدن نقش‌هاشون چه کارایی‌هایی می‌تونه داشته باشه! خبرنگار شهر نمی‌دونه که تا قبل از مذاکره، یه شهروند ساده به حساب میاد! خبرنگاری که گردن می‌گیره! خبرنگاری که نقش کارآگاه رو می‌دزده! مافیای ترسو! و این اتفاقات بار‌ها در مسابقه‌های مختلف تکرار می‌شه! این یعنی اینکه پلیر‌ها نقش‌هاشونو نمی‌شناسن! آخه مگه داریم؟؟؟ اگر در فصل دوم بازی درخشان خشایار جنگجو در نقش خبرنگار رو ندیده بودم، کلا به این نتیجه می‌رسیدم که این نقش چقدر بیخوده خلاصه که هرچی بگم کم گفتم واقعا آدم با دیدن این بازی‌های چیپ سر درد می‌گیره

محدثه 10 خرداد 1399، 11:00

باز صد رحمت به فصل چهار.خدایی جذاب بود.این فصل که بازیکنا یا ‌بلد نیستن حرف بزنن یا بلد نیستن بازی کنن.

اردیبهشتی 09 اردیبهشت 1399، 12:55

این مسابقه فوق العاده است من هر شب دنبال میکنم و به معنی واقعی کیف میکنم😍

مهران جوانی 10 اردیبهشت 1399، 00:42

عالی هستید...هر دو راوی خیلی خوبن ولی راوی اول رو بیشتر دوست داشتم.

حانیه محلوجی 19 اردیبهشت 1399، 21:26

من بازی مافیا رو خیلی دوست دارم پیشنهاد میکنم در دورهمی ها تون بازی کنید حتما.هر شب از شبکه سلامت مسابقه شهروند و مافیا رو دنبال میکنم

دیدگاههای بیشتر ...