بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند ؛ از اکبر عبدی تا محسن تنابنده

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تعداد بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند انگشت شمار است اما برخی از آن ها بسیار هوشمندانه و با مهارت بالا به ایفای نقش پرداخته اند. در ادامه قصد داریم فهرستی از بازیگران مرد ایرانی که در سینما و یا تله فیلم نقش زن را بازی کرده‌اند، معرفی کنیم.

در همه جای دنیا بازی یک مرد به عنوان زن بارها اتفاق افتاده و بازیگران مرد زیادی هستند که حاضر به بازی در این نقش شده اند؛ گریم‌های سنگینی را تحمل کرده و مخاطب به راحتی متوجه این قضیه نشده است. اما در سینمای بعد از انقلاب، اولین بار اواسط دهه 60 بود که یکی از بازیگران مرد حاضر به بازی در نقش زن شد و آنچنان با مهارت بازی کرد که مخاطبان تا پایان فیلم سینمایی متوجه این موضوع نشدند. با ما همراه باشید تا به معرفی بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند، بپردازیم

معرفی بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند

در گذشته که زن‌ها با محدودیت فراوانی برای بازیگری مواجه بودند و جامعه آنها را به عنوان بازیگر تئاتر و سینما نمی‌پذیرفت، مردها مجبور به بازی در نقش یک زن بودند و کسی فکر نمی‌کرد این موضوع سال‌های بعد درست زمانی که زن‌ها از مهم‌ترین عنصر بازیگری بشمار می آیند، تکرار شود. در ادامه چند تن از مردانی که در سینمای ایران نقش زن را انتخاب کردند، معرفی می‌کنیم

1. محمود بصیری

بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند

 • فیلم دستفروش (1365)

اولین مرد زن پوش در سینمای ایران محمود بصیری است که در سال 65 توسط محسن مخملباف برای فیلم «دستفروش» انتخاب شد. با ‌وجود اینکه اکثرا اکبر عبدی را اولین بازیگر می‌دانند اما بصیری بود که نقش یک پیرزن را با گریم سنگین به خوبی بازی کرد تا جایی که هیچ یک از مخاطبین متوجه نشدند. این فیلم توانسته امتیاز 6.8 از 10 را در سایت imdb کسب کند.

2. اکبر عبدی

اکبر عبدی در نقش زن
از راست به چپ: «آدم برفی»، «خوابم میاد»، «خواب زده‌ها» و «جنس لطیف»
 • فیلم آدم برفی (1373)
 • فیلم خوابم میاد (1390)
 • فیلم خواب زده ها (1392)
 • جنس لطیف (1398)

«آدم برفی» اولین فیلم سینمایی اکبر عبدی است که نقش یک زن را بازی می‌کند. او در سال 1373 این نقش را بازی کرد و با وجود اینکه این فیلم سینمایی حدود 3 سال توقیف شد اما در سال 1390 به دعوت رضا عطاران مجددا بازی در نقش یک زن در فیلم «خوابم میاد» را تجربه کرد و شیرینی نقش و بازی خوبش به دل همه نشست. اکبر عبدی در سی امین جشنواره فیلم فجر همان سال، جایزه بهترین بازیگر مکمل نقش مرد را از داوران دریافت کرد.

اکبر عبدی به دلیل توانایی بالایش در بازیگری 2 سال بعد در فیلم سینمایی «خواب زده‌ها» فریدون جیرانی نقش یک زن فرنگی و یک زن روستایی را بازی کرد که کاملا متفاوت از هم بودند و برای این فیلم هم در جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت جایزه شد. او به تازگی در فیلم «جنس لطیف» برای چهارمین بار در نقش یک زن حضور داشته است.

3. فرهاد آئیش

تبدیل بازیگران مرد به زن / فرهاد آئیش

 • فیلم مکس (1383)

مکس داستان فردی است با بازی فرهاد آئیش که پس از سال‌ها به ایران برگشته و قصد برگزاری کنسرت در تهران را دارد. آئیش در بخش هایی از این فیلم سینمایی لباس زنانه بر تن کرده و در لیست بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کردند، قرار گرفته است. این فیلم پس از 6 سال از وزارت ارشاد مجوز گرفت و با سانسورهای زیادی همراه بوده که احتمالا داستان فیلم دلیل اصلی این قضیه است.

4. امین حیایی

مردهایی که در سینما زن شدند / امین حیایی
امین حیایی در فیلم «مزاحم» در کنار همسرش
 • مزاحم (1381)

امین حیایی در فیلم سینمایی «مزاحم» ساخته سیروس الوند به تناسب قصه، چند سکانسی را به عنوان یک زن جلوی دوربین رفت. او از جمله بازیگرانی است که تیپ‌های متفاوتی را ساخته و معمولا نقش‌های متنوعی را بازی می‌کند پس دیدن اون در نقش یک زن جوان خیلی تعجب برانگیز نیست و او به خوبی از پس این نقش در فیلم سینمایی مزاحم برآمد.

5. محسن تنابنده

مردانی که در سینمای ایران نقش زن را انتخاب کرده اند / محسن تنابنده

 • سریال ابله (1393)

کمال تبریزی در سریال «ابله» نقش یک پیرزن را به محسن تنابنده داد. این سریال که در سال 93 تولید شد، هر چند در شبکه نمایش خانگی موفق نبود اما از به یاد ماندنی ترین نقش‌هایی است که محسن تنابنده با مهارت کامل آن را بازی کرد و می‌توان او را به لیست بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده‌اند، اضافه کرد.

6. ارژنگ امیرفضلی

بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کردند / ارژنگ امیر فضلی

 • فیلم لازانیا (1397)

فیلم «لازانیا» با بازی ارژنگ امیرفضلی از جمله فیلم های سینمایی است که باعث تبدیل بازیگران مرد به زن شده است. در این فیلم  امیرفضلی با گریمی متفاوت جلوی دوربین رفته و به سختی قابل تشخیص است که بازیگر اصلی این نقش زنانه کیست. لازانیا به کارگردانی حسین قناعت جزء جدیدترین فیلم هایی است که در آن یک مرد نقش زن را بازی می‌کند.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
اجرای رپ «یاس» در بخش هایی از قسمت اول سریال قورباغه
00:00:0110 فروردین 1400، 11:12
thumbnail
تیزر فیلم فروشنده
00:01:0622 دی 1399، 08:37

7. جواد رضویان

جواد رضویان زن شد
جواد رضویان در فیلم کلاهی برای باران
 • فیلم کلاهی برای باران (1385)

جواد رضویان هم در لیست بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند، قرار دارد. او در فیلم سینمایی «کلاهی برای باران» در سال 85 دو نقش زنانه را بازی کرد. رضویان در اکثر فیلم های کمدی آن سالها حضور داشت، مسعود نوابی کارگردان کار در این فیلم سینمایی نقش یک پیرزن شیرین و نقش زن جوانی را به او سپرد، نقش هایی که برای گریمش حداقل 4 ساعت زمان صرف می‌شد.

8. مجید صالحی

مجید صالحی در فیلم شاخه گلی برای عروس

 • فیلم شاخه گلی برای عروس (1383)

مردهایی که در سینما زن شدند اکثرا نقششان کمدی بود، مجید صالحی هم در گروه بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند قرار می‌گیرد. صالحی سال 83 در فیلم سینمایی «شاخه گلی برای عروس» به کارگردانی قدرت‌الله صلح میرزایی نقش یک زن جوان را بازی کرد که در آن سال مورد توجه خیلی از مخاطبین قرار گرفت.

9. رضا شفیعی جم

رضا شفیعی جم

 • فیلم صورتی (1381)
 • فیلم دم سرخ ها (1396)

رضا شفیعی جم برای اولین بار در سال 81 در صحنه ای از فیلم «صورتی» به کارگردانی فریدون جیرانی لباس زنانه پوشید و نقش یک زن را بازی کرد که در آن سال ها برای اکثر مخاطبین تازگی داشت و مورد اقبال قرار گرفت. همین امر باعث شد تا پیشنهاد آرش معیریان را برای فیلم سینمایی «دم سرخ ها» که محصول سال 96 است و همین اواخر وارد شبکه نمایش خانگی شد، بپذیرد و به لیست بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند، اضافه شود.

10. مهران غفوریان

مهران غفوریان زن شد
سمت راست: مهران غفوریان در یکی از آیتم های سریال «شوخی کردم»
 • مجموعه شوخی کردم (1392)

اسم مهران غفوریان هم در لیست بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند، قرار دارد او در مجموعه «شوخی کردم» به کارگردانی مهران مدیری در سال 92 نقش مادر یک زندانی را در چندین اپیزود بازی کرد.این اپیزودها مورد توجه بسیاری از مخاطبین قرار گرفت تا جایی که بخش هایی از آن البته با کمی سانسور در شبکه 5 سیما پخش شد.

11. نادر سلیمانی

نادر سلیمانی زن شد

 • فیلم پسر تهرونی (1388)

گاهی اوقات به تناسب قصه و یا وجود محدودیت هایی کارگردان مجبور به استفاده از بازیگر مرد برای نقش یک زن می‌شود. «پسر تهرونی» به کارگردانی کاظم راست گفتار سال 88 بر روی پرده سینما رفت و از جمله فیلم های سینمایی است که نادر سلیمانی  در آن نقش یک زن را بازی کرده. او در این فیلم با امین حیایی همبازی بوده و لحظات مفرحی برای مخاطبین رقم زده است.

12. مهران رجبی

مهران رنجبی نقش زن بازی کرد

 • آخر خلاف (1392)

علاوه بر سینما تله فیلم هایی برای شبکه نمایش خانگی ساخته شد که در آن بازیگر مرد نقش یک زن را بازی کرد. مهران رجبی در تله فیلم «آخر خلاف» به کارگردانی مجتبی چراغعلی در سال 92 نقش یک زن میانسال را به عهده داشت اما به دلیل دیده نشدن این فیلم با وجود گریم جالب مهران رجبی در یاد مخاطبان باقی نماند.

13. امیرحسین رستمی

امیرحسین رستمی زن شد

 • مرد خاکستری (1392)

چند وقت پیش عکس هایی از یک بازیگر زن ناشناس در فضای مجازی دست به دست می‌چرخید و کسی او را نمی‌شناخت تا اینکه تله فیم «مرد خاکستری» پخش شد و مخاطبان متوجه شدند نقش بازیگر اصلی زن را امیرحسین رستمی با گریم متفاوت زنانه بازی کرده و آن بازیگر ناشناخته رستمی بود از این رو میتوان او را در لیست بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند، قرار داد. این تله فیلم در سال 92 به کارگردانی سجاد شهریاری ساخته شد اما متاسفانه مورد توجه مخاطبین خود قرار نگرفت.

در این مطلب با بازیگران مرد ایرانی که نقش زن بازی کرده اند، آشنا شدیم. به نظر شما دلیل انتخاب بازیگر مرد برای نقش یک زن چیست؟ آیا کارگردان کار به فکر شیرینی نقش است یا دلیلش محدودیت های موجود برای بازیگران زن بوده؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه های پلازامگ بنویسید

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021
plaza-ads