В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. source Immediate Spike

بهترین کتاب های تربیت فرزند ؛ کتاب هایی که والدین باید بخوانند

بهترین کتاب های تربیت فرزند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تربیت فرزند یکی از مهم‌ترین وظایف پدر و مادر است و کتاب های روانشناسی کودک در این مسیر می‌توانند مفید باشند. در این مطلب بهترین کتاب های تربیت فرزند را به شما معرفی می‌کنیم.

دوران کودکی مهم‌ترین دوره زندگی هر فرد است؛ زیرا اساس شخصیت انسان در همین دوران شکل می‌گیرد و نقش حائز اهمیتی در سرنوشت و آینده او دارد. روانشناسان بر این باورند که بسیاری از مشکلات شخصیتی انسان‌ها ریشه در کودکی آنها دارد. برخی کوتاهی‌ها و خطاهای سهوی والدین در تربیت فرزندشان می‌توانند آثار مخربی بر آینده او داشته باشند. بنابراین والدین نقش مهمی در تربیت کودک و رقم زدن آینده فرزندشان دارند. پایه و اساس اولیه شخصیت هر فرد در محیط خانواده شکل می‌گیرد و کودکان همیشه از رفتار پدر و مادر خود الگوبرداری می‌کنند. بنابراین کسب مهارت فرزندپروری و تربیت کودک یکی از مهم‌ترین وظایف زن و مرد در مقام پدر و مادر است.

کتاب های تربیت فرزند

مطالعه کتاب های روانشناسی کودک و تربیت فرزند در کسب این مهارت، کمک بسیاری به والدین می‌کند. خوشبختانه کتاب‌های بسیاری در باب فرزندپروری و تربیت کودک نوشته شده‌اند که مطالعه آنها کمک بسیاری به والدین می‌کند تا بتوانند فرزند خود را به بهترین شکل ممکن تربیت کنند. به همین بهانه و به جهت اهمیت مسئله تربیت کودک در ادامه این مقاله از پلازا بهترین کتاب های تربیت فرزند را به شما معرفی خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

بهترین کتاب های تربیت فرزند

در این بخش بهترین کتاب ها برای تربیت کودک از بدو تولد تا دوران نوجوانی را به شما معرفی خواهیم کرد. با خواندن کتاب های تربیت کودک می‌توانید پدر و مادر بهتری برای فرزندان خود باشید و آنها را در محیطی سالم و شاد بزرگ کنید. خواندن کتاب های تربیت فرزند ایده‌های کاربردی و جذابی به والدین می‌دهد و کمک بسیاری به آنها می‌کند. پس اگر می‌خواهید پدر و مادر خوبی برای فرزندتان باشید، از فهرست بهترین کتاب های تربیت کودک غافل نشوید و در ادامه همراه ما باشید.

کتاب مادر کافی

کتاب های روانشناسی کودک

 • سال انتشار: 2005
 • نویسنده: جو فراست
 • مترجم: دکتر مهبد ابراهیمی
 • انتشارات: نشر زوار

کتاب مادر کافی یکی از بهترین کتاب های تربیت فرزند است که تمام مشکلات و رفتارهای کودکان از بدو تولد تا پنج سالگی را مورد بررسی قرار می‌دهد. پنج سال اول مهم‌ترین سن شکل‌گیری شخصیت و تربیت کودک است و والدین باید در این بازه زمانی به کودک خود توجه بسیاری داشته باشند. نویسنده در این کتاب چگونگی پشت سر گذاشتن این پنج سال حساس را به والدین آموزش می‌دهد و نکات کلیدی را به شما می‌آموزد.

کتاب مادر کافی مشکلات و مسائل کودکان از جمله غذا خوردن، حسادت، پرخاشگری، لجبازی، شب ادراری، خوابیدن و غیره را مورد بررسی قرار می‌دهد و برای تمام آنها راهکارهای خوبی را ارئه می‌کند. این کتاب شما را با تمام مراحل زندگی کودک آشنا کرده و به شما آموزش می‌دهد که در برابر رفتارهای رایج کودکان تا پنج سالگی چه واکنشی نشان دهید.

کتاب تربیت بدون فریاد

کتاب تربیت کودک

 • سال نشر: 2016
 • نویسنده: ادوارد رانکل
 • مترجم: اکرم کرمی
 • انتشارات: نشر صابرین

کتاب تربیت بدون فریاد یکی از پرفروش ترین کتاب های تربیت کودک است که با آموزش روش‌های تربیتی نوین و امتحان شده به شما آموزش می‌دهد تا چگونه با فرزند خود رفتار کنید. نویسنده در این کتاب به شما می‌آموزد چطور با حفظ خونسردی و آرامش، رفتار غلط کودک خود را به او گوشزد کرده و ارتباط دوستانه‌ای با او برقرار کنید. این کتاب روش‌های صحیح برقراری ارتباط موثر با کودک را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید بدون اعمالی چون قهر کردن و یا تنبیه کردن، فرزند خود را متوجه اشتباهش کنید.

این کتاب از چهار بخش تشکیل شده است که قدم به قدم، نحوه رفتار صحیح با کودک را مورد بررسی قرار می‌دهد. با خواندن کتاب تربیت بدون فریاد، یاد می‌گیرید که چگونه در برابر خطای فرزندتان از کوره در نرفته و به سراغ روش‌های تربیتی غلط و مخرب نروید. خواندن این کتاب به پدر و مادرانی که نمی‌توانند با فرزند خود ارتباط موثر و دوستانه‌ای برقرار کنند به شدت توصیه می‌شود.

کتاب شادترین کودک محله

کتاب تربیت گام به گام فرزند

 • سال نشر: 1970
 • نویسنده: هاروی کرپ
 • مترجم: طاهره یراقچی
 • انتشارات: کتاب پنجره

کتاب شادترین کودک محله نیز یک کتاب تربیت گام به گام فرزند از 9 ماهگی تا 4 سالگی است که با ارائه روش‌های کاربردی و ساده موجب شکل‌گیری بهتر تربیت کودک در اوایل زندگی‌اش می‌شود. این کتاب اصول برقراری ارتباط با نوپایان، علل رفتارهای کودکان و چگونگی واکنش والدین، اصول تقویت رفتارهای مثبت و روش‌های کاهش رفتارهای منفی را به شما آموزش می‌دهد. با خواندن این کتاب به راحتی می‌توانید فرزند خود را کنترل کرده و عادات رفتاری مثبت را در او تقویت کنید. از همه مهم‌تر، شادترین کودک محله به شما کمک می‌کند تا با برقراری ارتباط عاطفی مناسب با فرزند خود، شادی و آرامش درونی را در وجود او پروش دهید.

کتاب کودک، خانواده، انسان

کتاب تربیت فرزند پسر

 • سال نشر: 1973
 • نویسندگان: ادل فیبر و ایلین مزلیش
 • مترجم: گیتی ناصحی
 • انتشارات: نشر نی

کتاب کودک، خانواده و انسان نیز یکی دیگر از بهترین کتاب های تربیت فرزند محسوب می‌شود که بر اساس تجربیات دو مادر نوشته شده است. این دو مادر به مدت پنج سال در یک گروه تربیت فرزند شرکت کردند تا بتوانند فرزندان خود را به بهترین شکل ممکن تربیت کنند. این کتاب بر اساس نظرات و روش‌های دکتر جینات روانشناس و روانکاو کودک نوشته شده و مملو از تکنیک‌های علمی و کاربردی تربیت فرزند است.

کتاب کودک، خانواده و فرزند از دو بخش اصلی «کودکان انسان‌اند» و «والدین نیز انسان‌اند» تشکیل شده است. نویسندگان در بخش اول به والدین کمک می‌کنند تا بتوانند عواطف و احساسات فرزند خود را درک کنند. در بخش دوم نیز بر احساسات والدین تمرکز می‌کنند و با کمک دکتر جینات به برطرف کردن تضادهای میان والدین و فرزندان می‌پردازند. این کتاب تلفیقی از تجربه دو مادر و روش‌های یک روانپزشک کودک است که زبان بسیار ساده‌ و قابل فهمی دارد. بنابراین اگر به دنبال بهترین کتاب تربیت کودک هستید، این کتاب ارزشمند را حتما مطالعه کنید.

کتابی که آرزو می کنید والدینتان خوانده بودند

کتاب تربیت فرزند دختر

 • سال نشر: 2019
 • نویسنده: فلیپا پری
 • مترجم: سوما فتحی
 • انتشارات: نشر میلکان

کتابی که آرزو می‌کنید والدینتان خوانده بودند یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های تربیت کودکان و نوجوانان است که مهارت‌های برقراری ارتباط با فرزندان را به والدین می‌آموزد. این کتاب کاربردی در ابتدا به شما آموزش می‌دهد که چگونه باید با فرزندان خود ارتباط صحیح و موثر برقرار کنید و پس از آن عواملی که مانع برقراری این ارتباط می‌شوند را شناسایی می‌کند. ریشه اصلی اختلافات میان والدین و فرزندان در هر سنی، عدم توانایی برقراری ارتباط موثر است.

این کتاب به شما نحوه کنار آمدن با احساسات خود و فرزندتان، هماهنگ ساختن خود با فرزند، درک بهتر آنان و در نهایت نحوه برقراری ارتباط دوستانه را به شما می‌آموزد. با خواندن این کتاب می‌توانید ارتباط عاطفی صحیح و عمیقی با فرزند خود برقرار کرده و در کنار پدر یا مادر بودن، دوست او نیز باشید. نویسنده در این کتاب آموزش خود را از تاثیر نحوه نگرش در دوران بارداری شروع می‌کند و تا نحوه برقراری ارتباط با فرزند از سنین کودکی تا نوجوانی پیش می‌رود.

کتاب قدرت والدین

پرفروش ترین کتاب های تربیت کودک

 • سال نشر: 2012
 • نویسنده: جان شری
 • مترجم: نسرین پارسا، فاطمه اعلمی
 • انتشارات: انجمن اولیا مربیان، نشر پیدایش

کتاب قدرت والدین یکی از بهترین کتاب های یادگیری و تربیتی کودک و نوجوان است و به والدین می‌آموزد که چگونه در عین قدرتمند بودن با فرزند خود رابطه دوستانه و صمیمانه‌ای برقرار کنند. این کتاب با ارائه روشی میانه به شما می‌آموزد که چطور فرزند خود را مسئولیت‌پذیر، متکی به خود و با اعتماد به نفس بالا تربیت کنید. کتاب قدرت والدین همچنین چگونگی ایجاد عادات مثبت در کودک و رفتار اجتماعی مناسب را به شما آموزش می‌دهد.

همه چیز به نوع رفتار شما بستگی دارد؛ یعنی شما با استفاده از قدرت پدر و مادر بودن خود می‌توانید بیشترین و در عین حال بهترین تاثیر را بر رفتار فرزند خود داشته باشید. اما تمام این‌ها منوط بر آن است که بتوانید رابطه صمیمانه‌ای با فرزند خود برقرار کنید. این کتاب همه آنچه که باید درباره نحوه برقراری ارتباط دوستانه با فرزند و پرورش عادات مثبت در او بدانید را به شما توضیح می‌دهد.

کتاب چگونه به فرزند خود نه بگوییم

پرفروش ترین کتاب روانشناسی کودک

 • سال نشر: 2015
 • نویسنده: ویلیام ویلکاف
 • مترجم: زهرا جعفری
 • انتشارات: نشر صابرین

کتاب چگونه به فرزند خود نه بگوییم یکی دیگر از بهترین کتاب های تربیت کودک است که به والدین می‌آموزد چگونه رفتار فرزند خود را تحت کنترل خود قرار دهند. بهره‌مندی والدین از قدرت و ثبات کلمات نقش مهمی در رشد و تربیت صحیح فرزندشان دارد. گاهی اوقات والدین به دلیل علاقه زیاد به فرزندشان به او «نه» نمی‌گویند و هر آنچه را که می‌خواهد در اختیارش قرار می‌دهند. این روش بسیار غلط است و نویسنده در کتاب چگونه به کودک خود نه بگوییم به شما می‌آموزد که چطور در برابر برخی خواسته‌های نامعقول کودک خود به صورت قاطعانه «نه» بگویید.

ویلیام ویلکاف در کتاب خود به والدین می‌آموزد که به فرزند خود تفهیم کنند که «نه یعنی نه» و از این طریق بتوانند رفتار او را کنترل کنند. این نه گفتن به معنای اعمال خشونت و یا تنبیه نیست، بلکه یک روش قاطع برای کنترل رفتار کودک است. نه گفتن و نه شنیدن مهارتی است که باید از زمان کودکی آموزش داده شود و این کتاب همه چیز درباره نه گفتن به کودک را به شما آموزش می‌دهد.

کتاب والد متفکر، کودک متفکر

کتاب تربیت کودک از یکسالگی

 • سال نشر: 2018
 • نویسنده: میرنا شر
 • مترجم: زهرا حبیبی
 • انتشارات: نشر نسل فردا

کتاب والد متفکر، کودک متفکر یکی دیگر از بهترین کتاب های فرزند پروری و تربیت کودک است و به والدین آموزش می‌دهد که چه عکس‌العملی در مقابل رفتارهای ناخوشایند فرزند خود داشته باشند. بسیاری از کودکان در سنین 2 الی 5 سالگی برخی رفتارهای ناپسند مانند لجبازی، دروغگویی، پرخاشگری و بعضا بی ادبی را از خود نشان می‌دهند. اما والدین در برابر این اختلالات و مشکلات رفتاری باید چه واکنشی داشته باشند؟ مسلما کتک زدن یا تنبیه کردن، راه‌حل مناسبی برای این مشکل نیست.

نویسنده در کتاب والد متفکر، کودک متفکر به شما می‌آموزد که در مقابل این رفتارهای زننده باید چه واکنشی از خود نشان دهید تا این عادات و رفتارها را از سر کودک خود خارج کنید. یکی از چالش‌های والدین، مقابله با رفتارهای نامناسب فرزندشان است که در برخی موارد حتی آبروی آنها را می‌برد. با خواندن این کتاب به راحتی می‌توانید راهکارهای مقابله با این مشکل را یاد بگیرید.

کتاب با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

کتاب راهنمای کامل تربیت کودک

 • سال نشر: 2017
 • نویسندگان: جورجا دگانگی و آن کندل
 • مترجمان: سولماز جوکار و یاسمن بانکی
 • انتشارات: نشر ارجمند

کتاب با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟ یکی ار کاربردی‌ترین کتاب های روانشناسی کودک است که با زبانی ساده، تکنیک‌ها و مهارت‌های برخورد با کودکان ناآرام را به والدین می‌آموزد. در این کتاب به شما آموزش داده می‌شود که چطور بدون آسیب رساندن به شخصیت و اعتماد به نفس کودک، رفتارهای نامناسب را در او اصلاح کنید. برخی کودکان بسیار بد قلق هستند و به زبان عامیانه به هیچ صراطی مستقیم نمی‌شوند. اما با این کودک ناآرام و حساس چگونه باید رفتار کرد تا حس لجبازی و خودسری در او تشدید نشود؟

در کتاب با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم، مهارت‌های رفتاری با چنین کودک‌هایی به شما آموزش داده می‌شود و به شما کمک می‌کند رفتارهای مثبت را جایگزین آنها کنید. به خاطر داشته باشید که بدقلقی در کودکان امری شایع است که با رفتارهای منطقی والدین برطرف می‌شود. شما به عنوان پدر یا مادر فرزند خود هرگز نباید به این رفتارها دامن بزنید، بلکه باید سعی کنید با آرامش و واکنش منطقی کودک خود را کنترل کنید.

کتاب کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان

پرفروش ترین کتاب روانشناسی کودک

 • سال نشر: 2018
 • نویسنده: کاتارینا ماناسیس
 • مترجم: فرناز فرود
 • انتشارات: نشر صابرین

کتاب کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان نیز یک کتاب راهنمای کامل تربیت کودک و نوجوان در زمینه کنترل اضطراب است. این کتاب به شما می‌آموزد که با فرزند مضطرب و نگران خود چگونه رفتار کرده و این احساسات را از او دور کنید. اضطراب بنا بر دلایل مختلف در کودکان به وجود می‌آید و در صورت عدم رسیدگی والدین می‌تواند به مشکلات جدی‌تری تبدیل شود. بنابراین مهارت‌ نحوه رفتار و مقابله با کودک مضطرب یکی از مهم‌ترین مهارت‌های والدین است که باید بیاموزند.

کتاب کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان مملو از نکات و مهارت‌های کاربردی برای والدینی است که فرزند مضطرب دارند. با خواندن این کتاب که از بهترین کتاب های روانشناسی کودک است می‌توانید بر ترس و نگرانی فرزند خود غلبه کرده و حس آرامش و اعتماد به نفس را در او پرورش دهید.

ما در این مقاله بهترین کتاب های تربیت فرزند را به شما معرفی کرده و هریک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، پایه و اساس شخصیت هر فرد در محیط خانواده شکل می‌گیرد و والدین در این امر نقش مهمی را ایفا می‌کنند. کسب مهارت‌های ارتباط با فرزند یکی از ملزومات اصلی پدر و مادر شدن است که والدین باید به آن توجه ویژه داشته باشند. کتاب های روانشناسی کودک و نوجوانی که معرفی کردیم تنها مختص به والدین نیست، بلکه زوج‌هایی که قصد فرزندآوری دارند نیز می‌توانند آنها را مطالعه کنند. شما تا کنون کدامیک از کتاب های تربیت فرزند را مطالعه کردید؟ لطفا نظرات خود را درباره کتاب های روانشناسی کودک در بخش ارسال دیدگاه با پلازا به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
مریم علیپور
.
25 شهریور 1401، 12:30
پاسخ
0
1
سلام روزتون بخیر واقعا سایت عالی ای دارین خیلی دنبال کتاب های مناسب بودم اما نمیدونستم واقعا کدوم یکی به درد مشکل فعلی میخوره و واقعا از بررسی هاتون استفاده کردم ... موفقترین باشید 🌻
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402