نقد سریال بچه مهندس 4؛ فیلمنامه‌ای شعاری و تغییراتی شوکه کننده!

بچه مهندس ۴
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سریال بچه مهندس 4 این شب‌های ماه رمضان از شبکه دو سیما پخش می‌شود. تغییرات زیادی در تیم کارگردانی و بازیگران این سریال به چشم می‌خورد. با بررسی سریال بچه مهندس ۴ همراه ما باشید.

سریال بچه مهندس یکی از سریال‌های محبوب ایرانی چند سال اخیر است. فصل اول آن از سریال‌های مناسبتی در رمضان 97 بود. این سریال پرمخاطب از شبکه دو سیما پخش می‌شد. استقبال خوب مخاطبان باعث شد تا فصل دوم آن در جدول پخش شبکه برای زمستان 97 قرار بگیرد. فصل سوم این سریال هم در ماه رمضان 99 مهمان خانه‌های شما بود. این روزها و شب‌ها شاهد پخش قسمت‌های پایانی بچه مهندس 4 هستیم.

در ادامه به بررسی اخبار مربوط به سریال بچه مهندس 4 و  بازیگران آن خواهیم پرداخت و به سوالاتی از قبیل « بچه مهندس 4 کی پخش میشود » پاسخ خواهیم داد.

فهرست: 

نقد سریال بچه مهندس 4

در چند سال اخیر با موفق شدن یک سریال تلویزیونی و جذب مخاطب بیشتر، باید منتظر ساخت سری‌های دیگر آن باشیم. رضایت مخاطبین و اصرار مدیران شبکه یکی از عوامل ترغیب تهیه‌کنندگان برای ساخت فصل‌های بعدی یک سریال به شمار می‌آید. سریال مناسبتی «بچه مهندس» هم در لیست همین مدل از سریال‌ها قرار دارد. در این قسمت شاهد نقد بچه مهندس 4 خواهید بود.

نقد فصل چهارم سریال بچه مهندس

نقد بچه مهندس ۴: تغییرات شوکه‌کننده!

فصل 4 این سریال امسال برای رمضان 1400 با تغییرات شوکه‌کننده‌ای ساخته شد. علی غفاری 3 فصل از سریال بچه مهندس را ساخت اما فصل 4 آن با یک تحول عظیمی روبه رو بود. ساخت این فصل به احمد کاوری رسید. اکنون دیگر سریال بچه مهندس4 به اواخر پخش خود رسیده و می‌توان به بررسی بچه مهندس 4 پرداخت. طبق گفته احمد کاوری هدف از ساخت فصل 4 تقویت اعتماد به نفس در جوانان بود.

این سریال از همان فصل اول تلاش می‌کرد تا بگوید خود فرد است که زندگی‌اش را می‌سازد. خانواده و یا محیط زندگی تاثیر کمی داشته و این ما هستیم که باید اعتماد به نفس را در خورد تقویت کنیم. حال فصل 4 سریال هم همین موضوع را برای جوانان کشورمان در نظر گرفته است.

چند سالیست که ناامیدی زیادی گریبان‌گیر جوانان شده و این یاس و ناامیدی آن‌ها را از تلاش بازمی‌دارد. به همین دلیل مدیران شبکه تصمیم گرفتند سریال‌هایی با موضوع مشکلات جوانان بسازند. سریال بچه مهندس 4 به این موضوع پرداخته است.

در نقد فصل 4 بچه مهندس اگر منصف باشیم باید گفت که محمدرضا رهبری بازیگر جدید نقش جواد جوادی از پس این کاراکتر برآمده است. مشخص است که همه تلاش خود را کرده و می‌توان او را موفق دانست. شاید مشکل عدم باورپذیری این نقش برای او از جای دیگری باشد. تغییرات زیادی که در روند داستان و ورود کاراکترهای جدید اتفاق افتاد همگی در ایجاد این حس برای مخاطب دخیل هستند.

نقد بچه مهندس فصل چهارم

نقد فصل چهارم بچه مهندس: مشکلات فیلمنامه

اما فیلم‌نامه آن با یک سری جملات شعاری که همه ما از بچگی آن‌ها را شنیده‌ایم قصد دارد تا تاثیرگذار باشد. تعویض کارگردان و بازیگر شخصیت اول فیلم به خودی خود شوکه‌کننده بود. حال فیلم‌نامه شعاری که با با عجله نوشته شده است مشکل را بزرگ‌تر می‌کند.

نویسنده که در فصل‌های قبل تلاش می‌کرد شخصیت اصلی فیلم «جواد جوادی» را مقتدر و نکته‌سنج نشان دهد در این فصل از او فردی ناتوان در تصمیم‌گیری و عصبی نشان داد. شاید اگر مشکلات فیلم‌نامه نبود و احمد کاوری با عجله کمتری فیلم را می‌ساخت باورپذیری شخصیت‌های جدید به‌خصوص تغییر بازیگر نقش اول مرد بیشتر می‌شد.

حذف ناگهانی چند تن از بازیگران فصل 3 در این فصل جدید مسیر داستان را تا مقدار زیادی تغییر داد و این مساله باعث بهت و گنگی مخاطب شد. مخاطبی که با شخصیت‌های فصل قبل عجین شده بود و انتظار داشت داستان آن‌ها به سرانجام برسد.

همان‌طور که قبلا گفتیم هدف از ساخت بچه مهندس 4 نشان دادن مشکلات جوانان بود. اما می‌توان نقد مهمی برای بچه مهندس چهار داشت. واقعا تا چه میزان جوانان و مشکلاتی که در این سریال دیدیم با واقعیت یکی است؟ موضوع ازدواج و نوع پوشش، عقاید و دغدغه‌های جوانان با چیزی که در جامعه وجود دارد هماهنگ بود؟

در این نقد فصل چهارم سریال بچه مهندس باید بگویم به‌نظر می‌رسد نویسندگان سریال مناسبتی با اضافه کردن موضوعاتی همچون بیماری سعی در تحت تاثیر قرار دادن مخاطبین داشته و یا میزان امیدواری و اعتقادات جوانان را محک می‌زنند.

اما به‌راستی مطرح شدن همچنین موضوعی در ماه رمضان و ساعاتی پس از افطار که باعث ناراحتی مخاطبین خواهد شد کار درستی است؟ در جامعه‌ای که جوانان و خانواده‌ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند آوردن لبخند بر لب آن‌ها تاثیرگذارتر است یا یادآوری مشکلاتشان؟

بازیگران بچه مهندس 4

در سه فصلی که از سریال بچه مهندس گذشته، بازیگران متعددی وارد آن شدند و تقریبا هر فصل با ترکیب بازیگران جدیدی رو به رو می‌شدیم.  ثریا قاسمی، فرهاد قائمیان، عبدالرضا اکبری، مهشید جوادی، نسیم باقریان، کریم قربانی، عباس جمشیدی‌فر و شیوا خسرومهر از جمله بازیگرانی هستند که حضور آن‌ها در فصل 4 بچه مهندس قطعی شده است.

خبرهای زیادی درباره بازیگران بچه مهندس ۴ منتشر شد. این خبرهای پرحاشیه باعث تعجب همه شدند. از همان ابتدا تصاویری از فرهاد قائمیان و مهشید جوادی منتشر شد. در واقع این دو نفر از اولین بازیگران سریال بچه مهندس بودند که جلوی دوربین رفتند. در فصل چهار بچه مهندس خبری از دوستان جواد جوادی نیست. باید دید که این شخصیت‌ها به تناسب قصه حذف شدند یا دلیل نبود آن‌ها در سریال بخاطر تغییر کارگردان است.

محمدرضا رهبری

بچه مهندس ۴

محمدرضا رهبری به عنوان بازیگر جدید نقش «جواد جوادی» معرفی شده است. او به جای روزبه حصاری در این سریال بازی می‌کند. محمدرضا رهبری متولد 5 دی ماه 1361 است. او بیشتر به واسطه بازی در سریال «میوه ممنوعه» و «خانه امن» شناخته می‌شود.

مهشید جوادی

مهشید جوادی سریال بچه مهندس 3

مهشید جوادی بازیگر نقش مرضیه توفیقی مقدم در سریال بچه مهندس 4 است. این بازیگر ترک زبان اصالتا اهل ارومیه است و با سریال تلویزیونی آنام به طور جدی پا به عرصه تصویر گذاشت. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که اولین حضور این بازیگر در قاب تلویزیون به سریال عمودی‌ها بر می‌گردد. مهشید جوادی متولد 1374 است و اکنون 25 سال دارد.

سهند جاهدی

سریال بچه مهندس ۴ کی پخش میشود

سهند جاهدی 4 شهریور 1375 در شهر ری به دنیا آمد. بسیاری از مخاطبان تلویزیون، سهند جاهدی را از کودکی در برنامه عمو پورنگ می‌شناسند. او در فصل 4 سریال بچه مهندس به عنوان پارتنر اصلی بچه مهندس حضور دارد.

فرهاد قائمیان

بازیگران سریال بچه مهندس 3 . فرهاد قائمیان

فرهاد قائمیان بازیگر اردبیلی سینما و تلویزیون است که کار خود را در سینما با بازی در فیلم دمرل ساخته یدالله صمدی آغاز کرد. او در عرصه سینما حضور پر رنگی دارد و چندین بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر نیز شد. با بازی در سریال ابر و خورشید اولین حضورش را در تلویزیون تجربه کرد و پس از آن سریال‌های زیادی بازی کرد که از بهترین‌های آن‌ها می‌توان به گاندو، گشت پلیس و زمانی برای عاشقی اشاره کرد. بادیگارد، استرداد و هیوا نیز از بهترین آثار او در حوزه سینما هستند.

ثریا قاسمی

 

بهترین زن بازیگر ایران

مولود ملاقاسم ملقب به ثریا قاسمی از هنرمندان خوب قبل از انقلاب است که کار خود را با اجرای برنامه‌های رادیویی شروع کرد. سپس با ورود به عرصه تئاتر توانست مهارت‌های خوبش را نشان دهد و در سال 1349 با حضور در فیلم آرامش در حضور دیگران ساخته ناصر تقوایی فعالیت سینمایی خودش را آغاز کرد. او در سال 1352 پا در دنیای تلویزیون گذاشت و در سریال قصه عشق به ایفای نقش پرداخت. او همچنین در تلویزیون به مجری گری پرداخت و در رادیو حضور موثری داشت. از بهترین فیلم‌های او می‌توان به مارال، ویلایی‌ها و خانه کاغذی اشاره کرد. او در سال 95 موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم ویلایی‌ها شد.

سیاوش چراغی پور

بچه مهندس 4

«سیاوش چراغی پور» بازیگر با سابقه سینما، تلویزیون و تئاتر دوباره به جمع بازیگران سریال بچه مهندس 4 پیوست. این بازیگر که در فصل اول و دوم سریال هم حضور داشته به جمع بازیگران فصل چهارم پیوست. سیاوش چراغی پور در چند سال گذشته به خاطر ایفای نقش در سریال لیسانسه‌ها و فیلم سینمایی «جهان با من برقص» محبوبیت بالایی کسب کرد.

کوروش سلیمانی

بچه مهندس ۴

کوروش سلیمانی بازیگر دیگری‌ست که در سری چهارم سریال بچه مهندس به تیم پیوست.

داستان فصل 4 بچه مهندس

بچه مهندس داستان کودکی و جوانی فردی به نام جواد جوادی را به تصویر می‌کشد. او در پرورشگاهی به نام «خانه خورشید» بزرگ شد. نویسندگی فصل اول این سریال را سجاد ابوالحسنی انجام داد، اما فیلمنامه فصل‌های دوم و سوم این کار را حسین آراسته نوشت. بجه مهندس از فصل یک تاکنون به کارگردانی علی غفاری و تهیه کنندگی سعید سعدی ساخته شده است.

حسین وارسته همانند دو فصل گذشته برای نویسندگی سریال بچه مهندس فصل 4 انتخاب شده است. به نقل از وبسایت آخرین خبر، وارسته و تیم نگارشش در تلاش بودند تا فصل 4 سریال بچه مهندس را تا روزهای پایانی تیر 99 وارد مرحله نگارش کنند.

وارسته همچنین گفت که تیم نویسندگی در ابتدا درحال ایده‌پردازی در مورد داستان سریال بچه مهندس 4 بود. اولویت آن‌ها رسیدن به یک داستان اجتماعی و به‌روز خواهد بود. داستان مورد انتخاب وارسته و تیمش به گفته او بیان‌کننده مشکلات امروزی جوانان است. جوانان همیشه دغدغه مهمی برای حسین وارسته بودند.

آقای وارسته نویسندگی سریال «پایتخت» را نیز در کارنامه خود دارد. او اعلام کرد که ترکیب نویسنده‌ها برای بچه مهندس 4 تغییر کرده است. در فصل چهارم سریال، سمیه تاجیک و فرید قبادی به تیم نگارش وی پیوسته‌اند.

بچه مهندس 4

کارگردان بچه مهندس ۴

کارگردانی سه فصل پیشین مجموعه بچه مهندس، بر عهده «علی غفاری» بوده است.  پیش از این نیز سعید سعدی در مصاحبه خود اعلام کرده بود که کارگردانی سریال بچه مهندس ۴ نیز به عهده علی غفاری خواهد بود. به گزارش صبا، خبری مبنی بر عدم حضور علی غفاری در فصل 4 بچه مهندس به گوش رسید. خبرهای رسیده درست بود و فصل 4 سریال بچه مهندس با کارگردان جدید کار خود را آغاز کرد.

طبق این خبر، علی غفاری بر خلاف سال‌های گذشته مجموعه بچه مهندس را کارگردانی نخواهد کرد. کارگردانی بچه مهندس ۴ بر عهده احمد کاوری دوست صمیمی سعید سعدی خواهد بود. دلیل این تغییر و عدم حضور علی غفاری در مقام کارگردان، مشغولیت غفاری در پروژه سینمایی دیگری مطرح شده است.

احمد کاوری این روزها به یکی از پرکارترین کارگردان‌های تلویزیون تبدیل شده است. از سریال «وارش» و «شرم» گرفته تا سریال «بچه مهندس 4» همگی توسط احمد کاوری کارگردانی شده است. به نظر می‌رسد در حال حاضر، مطمئن‌ترین کارگردان برای صدا و سیما، احمد کاوری است. به همین دلیل در بسیاری از پروژه‌های تلویزیون نام این کارگردان را می‌بینیم.

احمد کاوری چندی پیش توسط نویسنده سریال «شرم» هم مورد هجمه قرار گرفته بود. حالا با تغییر بازیگر نقش جواد جوادی در بچه مهندس 4 دوباره آماج حملات هوادارن این سریال به سوی اوست. به نظر شما کاوری چرا در چنین موقعیتی قرار گرفته است؟

بچه مهندس 4 کی پخش می شود
احمد کاوری (کارگردان) به همراه بازیگران و عوامل سریال

ساعت پخش سریال بچه مهندس 4 و تکرارهای آن

 • ساعت پخش سریال بچه مهندس 4: 21:30 از شبکه دو سیما
 • ساعات تکرار: 00:30 بامداد، 9:30 صبح و 16 عصر

تصویربرداری بچه مهندس ۴ از نیمه دوم آبان 1399 شروع شده بود. سوالی که برای طرفداران این مجموعه پیش می‌آید این است که « بچه مهندس 4 کی پخش می شود » در پاسخ به این سوال و با توجه به پخش تیزر سریال از شبکه دو سیما مانند سال قبل در ماه رمضان 1400 شاهد پخش فصل چهارم بچه مهندس باشیم. این سریال هر شب ساعت 21:30 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

حواشی و اخبار سریال بچه مهندس 4

عدم حضور روزبه حصاری

بچه مهندس 4

سعید سعدی تهیه کننده سریال اعلام کرده بود که به دلیل درخواست‌های نامتعارف و غیرحرفه‌ای روزبه حصاری، بازیگر نقش جواد جوادی، این بازیگر از پروژه کنار گذاشته شده است. سعید سعدی «محمدرضا رهبری» را به عنوان نقش جایگزین انتخاب کرد و در اطلاعیه‌ای نوشت:

ما تلاش کردیم آقای حصاری در گروه بازیگران باشند و با آن‌که ایشان در مجموعه دیگری مشغول بازی بودند و کارشان در آن مجموعه 20 روز بیشتر طول کشید، با برنامه‌ریزی دقیق صحنه‌های دیگر را گرفتیم تا به گروه بپیوندند اما به دلیل درخواست‌های نامتعارف ایشان این امر میسر نشد و ما به لحاظ تولیدی به دلیل این رفتارهای غیرمتعارف دچار مشکل شدیم. در سری‌های قبل هم این نقش توسط بازیگران دیگر ایفا شد و ان‌شالله با راهنمایی‌های آقای احمد کاوری کارگردان پروژه، محمدرضا رهبری از عهده نقش جواد جوادی به خوبی برمی‌آید.

جمع بندی

نظر شما درباره ساخت فصل 4 سریال بچه مهندس چیست؟ آیا با وجود تغییر کارگردان و بازیگر شخصیت اصلی داستان باز هم بیننده آن هستید؟ برای خواندن نقد و بررسی فصل 3 سریال بچه مهندس هم می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران135 دیدگاه
avatar
لیلا
.
29 فروردین 1400، 19:31
پاسخ
0
0
بچه مهندس 4با حذف اقای حصاری وکریمی خانوم رهنما چقدر بد شده ...........
avatar
.
29 فروردین 1400، 02:06
پاسخ
0
0
فیلمش رو هرجوری بسازن عالیه
avatar
هستی فلسفی
.
26 فروردین 1400، 18:37
پاسخ
0
0
سلام با تشکر از سریال خوبتون
avatar
.
24 فروردین 1400، 09:34
پاسخ
0
0
سلام من مشتاقانه منتظر فصل ۴ سریال بچه مهندس هستم و میدونم این فصل هم مثل فصل های قبل عالی است. فقط نمیدونم چرا کارگردان این سریال عوض شده؟!
avatar
....................
.
15 فروردین 1400، 14:38
پاسخ
0
1
خواهش میکنم که این فیلم رو در ماه رمضان سال ۱۴۰۰ پخش کنید ۲ ماهه دارم انتظار میکشم که بچه مهندس ۴ شروع شه
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401