آموزش تنظیمات اینترنت رایتل؛ راهنمای جامع فعال سازی اینترنت رایتل

تنظیمات اینترنت رایتل/فعال سازی اینترنت رایتل/نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تنظیمات اینترنت رایتل با سایر اپراتورها کمی متفاوت است. برای فعال سازی اینترنت رایتل نمی‌توانید مانند سایر اپراتورها از پیامک یا کد دستوری استفاده کنید و باید خودتان تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید. در ادامه این راهنما از پلازا با ما همراه باشید تا نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل و نکات مربوط به آن را به شما آموزش دهیم.

رایتل یکی از اپراتورهای محبوب ایرانی‌ها در حوزه اینترنت همراه است و به دلیل عدم امکان فعال‌سازی اینترنت با کد یا پیامک، این راهنمای جامع تنظیمات اینترنت رایتل را تدارک دیدیدم. فعال سازی اینترنت رایتل بسیار ساده است و با دو تنظیم ساده انجام می‌شود. در کنار نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل به چند نکته در مورد مشکلات رایج و راه حل آن‌ها اشاره خواهیم کرد. پس بی‌معطلی به سراغ ادامه راهنما می‌رویم.

فهرست مطالب

نکات مهم قبل از آموزش تنظیمات اینترنت رایتل

بسیاری از افراد پس از خرید سیم‌کارت رایتل به اشتباه تصور می‌کنند که امکان دریافت تنظیمات اینترنت رایتل از طریق پیامک مانند سایر اپراتورها وجود دارد. در واقع چیزی به اسم کد فعال سازی اینترنت رایتل یا كد دریافت تنظیمات اینترنت رایتل در این اپراتور وجود ندارد ولی تنظیمات اینترنت رایتل به سادگی با چند تغییر ساده در تنظیمات شبکه گوشی انجام می‌شود.

برای  فعال سازی اینترنت در گوشی کافیست یکی از بهترین نام های نقطه دستیابی رایتل یعنی Rightel را در بخش APN یا «نام‌های نقاط دستیابی» وارد کنید. نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی‌های مختلف کمی متفاوت است و در این راهنمای جامع قصد داریم به صورت تصویری و گام به گام به این موضوع بپردازیم.

آموزش تنظیمات اینترنت رایتل بر روی گوشی اندروید

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی‌های اندرویدی شباهت زیادی به هم دارند اما معمولاً به دلیل تفاوت رابط کاربری، روش کار در گوشی‌های شیائومی یا اندرویدهای قدیمی کمی متفاوت است. به همین دلیل آموزش تنظیمات اینترنت رایتل روی گوشی‌های اندرویدی را به ۳ قسمت اندروید ۱۰ به بالا، اندروید ۴ تا ۹ و اندرویدهای کمتر از ۴ تقسیم‌بندی کردیم.

با وجود تمام این تفاوت‌ها باز هم مهم‌ترین کار، رسیدن به تنظیمات APN یا همان نقاط دسترسی است و نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل در انتها برای همه گوشی‌ها یکسان است و فقط باید در انجام تنظیمات دقت داشته باشید.

آموزش تنظیمات اینترنت رایتل گوشی شیائومی و اندروید ۱۰ به بالا

تنظیمات اینترنت رایتل گوشی شیائومی به دلیل استفاده از رابط کاربری MIUI و اندروید ۱۰ به بعد کمی با سایر گوشی‌ها متفاوت است. به دلیل این‌که اغلب گوشی‌های جدید از اندروید ۱۰ به بالا استفاده می‌کنند ابتدا به تنظیمات این گوشی‌ها می‌پردازیم.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل بر روی اندروید ۱۰ به بالا و گوشی‌های شیائومی به صورت زیر است:

۱.  ابتدا از بخش تنظیمات گوشی شوید و گزینه «SIM cards & mobile networks» را مانند تصویر زیر انتخاب کنید.

تنظیمات اینترنت رایتل

۲. در قسمت بالای صفحه‌ای که باز می‌شود باید از بین SIM1 و SIM2 سیم‌کارت رایتل خود را انتخاب کنید تا وارد تنظیمات آن شوید.

فعال سازی اینترنت رایتل

۳. در منوی تنظیمات سیم‌کارت رایتل کافی است گزینه «Access point names» را انتخاب کنید.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل

۴. در این مرحله باید روی آیکون + پایین صفحه بزنید تا وارد صفحه ساخت نقطه دستیابی شوید. در این صفحه کافیست کادرهای Name و APN را به کلمه Rightel تغییر دهید. در پایان روی دکمه «More» پایین صفحه بزنید تا یک منوی دو گزینه‌ای به شما نمایش داده شود. در این قسمت گزینه «Save» را انتخاب کنید تا فعال سازی اینترنت رایتل بر روی گوشی انجام شود.

تنظیمات اینترنت رایتل

آموزش تنظیمات اینترنت رایتل برای اندروید ۴ تا ۹

اندرویدهای ۴ تا ۹ رابط کاربری متفاوتی دارند و در این بخش به این گوشی‌های می‌پردازیم. البته باید توجه داشته باشید که بین همین نسخه‌ها نیز کمی تفاوت وجود دارد. برای مثال در اندروید ۹ ابتدا باید از Connections به Mobile Networks برسید ولی این گزینه در اندروید ۸ این گزینه مستقیماً درون تنظیمات قرار دارد. توجه داشته باشید که تصاویر به کار رفته در این بخش مربوط به اندروید ۸ است.

تنظیمات اینترنت رایتل 4G در اغلب گوشی‌های اندروید ۴ تا ۹ به صورت زیر است:

۱. ابتدا باید وارد تنظیمات گوشی خود شوید. در گوشی‌های اندرویدی تنظیمات با یک آیکون چرخ‌دنده نمایش داده می‌شود.

تنظیمات اینترنت رایتل

۲. در منوی تنظیمات باید گزینه «Mobile Network» یا «شبکه تلفن همراه» را انتخاب کنید.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل

توجه ۱: در اندروید ۷ و ۹ ابتدا وارد گزینه «Connections» و بعد از آن گزینه Mobile Networks را انتخاب کنید.

فعال سازی اینترنت رایتل

توجه ۲: در اندرویدهای ۴، ۵ و ۶ ابتدا باید گزینه «More» و پس از آن گزینه «Mobile networks» را انتخاب کنید.

تنظیمات اینترنت رایتل

۳. در منوی باز شده باید روی گزینه به نام «Access Point Names» بزنید که در منوهای فارسی به صورت «نام‌های نقطه‌ دست‌یابی» نوشته شده است.

فعال سازی اینترنت رایتل

۴. در منوی «APNs» نقاط دستیابی ساخته شده نمایش داده می‌شود. برای مثال در تصویر زیر یک نام نقطه دستیابی به نام Rightel وجود دارد. برای ساخت نقطه دستیابی باید روی دکمه «+» بزنید.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل

۵. در منوی «Edit access point» تنظیمات مختلفی وجود دارد که نیازی به تغییر همه آن‌ها نیست. فقط کافیست در کادر «Name» و «APN» کلمه Rightel را بنویسید.

تنظیمات اینترنت رایتل

۶ پس از این‌که کلمه مورد نظر را تایپ کردید روی سه نقطه بالای صفحه بزنید تا منوی دو گزینه‌ای زیر به شما نمایش داده شود. در این منو باید گزینه «Save» را انتخاب کنید تا فعال سازی اینترنت رایتل بر روی گوشی اندروید انجام شود.

فعال سازی اینترنت رایتل

توجه؛ برای ویرایش نقطه دستیابی رایتل کافیست در همان صفحه «APNs»، روی گزینه «Rightel» بزنید تا مجدداً وارد تنظیمات آن شوید. پس از انجام ویرایش، روی منوی سه نقطه بزنید و گزینه «Save» را انتخاب کنید تا تغییرات روی نقطه دستیابی اعمال شود.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل

آموزش فعال سازی اینترنت رایتل بر روی گوشی‌های با اندروید کمتر از ۴

اگر نسخه اندروید گوشی شما کمتر از ۴ باشد، روش فعال سازی اینترنت رایتل کمی متفاوت است که در این بخش به شما آموزش خواهیم داد.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی‌های قدیمی به صورت زیر است:

۱. ابتدا آیکون تنظیمات خود را که مانند یک چرخ‌دنده است پیدا کنید و روی آن بزنید تا وارد منوی تنظیمات شوید. سپس از منوی تنظیمات که به صورت زیر است، گزینه «Wireless and network» را انتخاب کنید. اگر منوی فارسی دارید روی «بی‌سیم و شبکه» بزنید.

فعال سازی اینترنت رایتل

۲. در این منو باید روی گزینه «Mobile networks» یا «شبکه‌های تلفن همراه» بزنید تا وارد منوی شبکه موبایل خود شوید.

فعال سازی اینترنت رایتل بر روی گوشی اندروید قدیمی

۳. در این منو که به صورت زیر است گزینه «Access Point Names» را انتخاب کنید. در منوی فارسی این گزینه به صورت «نام‌های نقطه دستیابی» نوشته شده است.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل

۴. در اینجا اگر از قبل نقطه دستیابی ساخته باشید نمایش داده می‌شود. در غیر این‌صورت باید روی دکمه «New APN» بزنید تا وارد صفحه ویرایش نقطه دستیابی شوید.

فعال سازی اینترنت رایتل بر روی گوشی اندروید

۵. در صفحه باز شده کافیست در کادرهای «Name» و «APN» کلمه Rightel را وارد کنید. در پایان روی دکمه «Save» بزنید تا تغییرات اعمال شده ذخیره شوند. اگر تنظیمات را به درستی انجام داده باشید مانند شکل زیر یک APN به نام Rightel برای شما فعال می‌شود که برای ویرایش، کافیست روی آن بزنید.

تنظیمات اینترنت رایتل

آموزش تنظیمات اینترنت رایتل بر روی گوشی آیفون

گوشی‌های آیفون یا آیپدها از سیستم عامل iOS استفاده می‌کنند و به همین دلیل نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل بر روی آن‌ها کاملاً‌ متفاوت است. به همین دلیل قصد داریم در این بخش به صورت جداگانه، نحوه فعال سازی اینترنت رایتل آیفون را به شما آموزش می‌دهیم. توجه داشته باشید که تصاویر مربوط به این بخش برای iOS نسخه‌های ۱۲، ۱۳ و ۱۴ هستند.

نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی‌های آیفون به صورت زیر است:

۱. ابتدا وارد تنظیمات گوشی خود به نام «Settings» شوید. تنظیمات گوشی آیفون به صورت یک چرخ‌دنده است. در منوی تنظیمات که به شکل زیر است باید وارد گزینه «Cellular» شوید تا تنظیمات شبکه را مشاهده کنید.

فعال سازی اینترنت رایتل آیفون

توجه ۱: در iOS نسخه‌های ۱۰ و ۱۱ باید مانند تصویر زیر گزینه «Cellular Data Options» را انتخاب کنید.

فعال سازی اینترنت رایتل آیفون

توجه ۲: در iOS نسخه ۹.۱ باید مانند تصویر زیر وارد گزینه «Mobile Data» و پس از آن «Mobile Data Network» شوید.

فعال سازی اینترنت رایتل آیفون

توجه ۳: در iOS نسخه ۶ و پایین‌تر باید از منوی تنظیمات وارد گزینه «General» شوید تا بتوانید گزینه «Cellular» را پیدا کنید.

فعال سازی اینترنت رایتل آیفون

۲. در منوی «Cellular» روی گزینه «Cellular Data Network» بزنید.

فعال سازی اینترنت رایتل آیفون

۳. در این صفحه کافیست به صورت زیر در دو کادر APN مشخص شده کلمه Rightel را وارد کنید و فعال سازی اینترنت رایتل روی گوشی آیفون به پایان می‌رسد.

فعال سازی اینترنت رایتل

رفع مشکلات پس از فعال‌سازی اینترنت

گاهی اوقات پس از انجام تنظیمات مربوط به اینترنت ممکن است اتصال برقرار نشود که در این بخش به راه حل آن می‌پردازیم. گاهی اوقات عدم اتصال به اینترنت مربوط به اپراتور است اما باز هم موارد زیر را بررسی کنید تا بتوانید به اینترنت رایتل متصل شوید.

برای این‌که اینترنت شما به صورت صحیح تنظیم شود باید موارد زیر را حتماً رعایت کنید:

 • در صورتی که از سیم‌کارت اعتباری استفاده می‌کنید حتماً از شارژ بودن حساب اینترنت سیم‌کارت یا بسته اینترنت خودتان مطمئن شوید.
 • پس از وارد کردن نام نقاط دستیابی حتماً گزینه Save را انتخاب کنید تا تغییرات انجام شود. در غیراین‌صورت اینترنت شما فعال نخواهد شد.
 • بعد از اعمال تغییرات حتماً یک بار اینترنت خود را خاموش و روشن کنید. اگر باز هم اینترنت شما متصل نشد یک بار گوشی خود را خاموش و روشن کنید.
 • در صورتی که گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید، تنظیمات اینترنت نیز از بین می‌روند و باید مجدداً اینترنت گوشی خود را فعال کنید.

سخن پایانی

در این راهنمای جامع به تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی‌های اندرویدی و آیفون پرداختیم. فعال سازی اینترنت رایتل در نسخه‌های مختلف اندروید یا iOS کمی با هم تفاوت دارند ولی در تمام آن‌ها باید نام نقطه دسترسی را تنظیم کنید. برای این‌که نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل را ساده‌تر آموزش دهیم از تصاویر راهنما استفاده کردیم اما باید توجه داشته باشید که ممکن است برخی گوشی‌ها منوهای متفاوتی داشته باشند. اگر در مورد نحوه فعال کردن تنظیمات اینترنت رایتل نکته‌ای به ذهنتان می‌رسد در بخش نظرات با ما و سایر کاربران پلازا به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402