ویژگی‌ های جدید بلوتوث 5.1 به صورت رسمی اعلام شد
محسن امیری
نویسنده:محسن امیری
ارسال شده در:09 بهمن 1397، 23:30

ویژگی‌ های جدید بلوتوث 5.1 به صورت رسمی اعلام شد

پوشش گسترده تر، مصرف باتری کمتر و سرعت انتقال داده بیشتر از ویژگی‌های نسخه پنجم بلوتوث است. در این هفته، گروه ویژه بلوتوث یا Bluetooth SIG نسخه بلوتوث 5.1 را به دولوپرها تحویل داد و در ادامه تغییرات این نسخه را برمی‌شماریم.

با توجه به ویژگی‌های خوبی که نسخه پنجم بلوتوث داشت، این راه حل ارتباطی به سرعت در حال فراگیر شدن است. بلوتوث نسخه 5 که در ماه ژوئن سال 2016 (خرداد ماه سال 1395) معرفی و عرضه شد نسبت به نسخه قبلی خود، سرعت بیشتر (تا 2 مگابیت بر ثانیه)، پوشش ارتباطی گسترده تر (تا 300 متر) و مصرف باتری کمتری داشت. همچنین این نسخه می‌توانست دو دستگاه پخش کننده صدا را در آن واحد متصل کند. این هفته گروه ویژه بلوتوث یا Bluetooth SIG اعلام کرد که نسخه 5.1 بلوتوث را به دولوپرهای این حوزه تحویل داده است. گروه ویژه بلوتوث یا The Bluetooth Special Interest Group یک سازمان استاندارد محور است که بر توسعه استانداردهای مربوط به بلوتوث و صدور مجوزها و علامت‌های تجاری مربوط به این حوزه برای تولید کنندگان را بر عهده دارد. SIG یک شرکت غیرانتفاعی غیر سهامی است که در سپتامبر سال 1998 تاسیس شده است.

BLUETOOTH 5.1/بلوتوث نسخه 5.1

یکی از مهمترین قابلیت‌های جدید این نسخه، قابلیت جست و جوی مسیر است. این سازمان امیدوار است که در بسیاری از موقعیت‌ها بلوتوث 5.1 را جایگزین نقش کمکی موقعیت‌ یابی وای فای کند که در مواردی که نیاز به خدمات موقعیتی مانند GPS است، مفید واقع خواهد شد و می‌تواند مسافت‌ها و موقعیت‌های دقیق را تعیین کند. Bluetooth SIG می‌گوید که دقت مکان یابی این نسخه می‌تواند از 1 تا 10 متر کنونی به حد سانتی‌متر برسد که نقش مهمی در ناوبری‌های داخلی دارد.

از دیگر وجوه تمایز این نسخه، ارائه یک ویژگی به همراه بهینه سازی GATT (پروفایل‌ مشخصه معمول) برای بهبود اتصال و سرعت ارتباطات بین دستگاه‌ها است. دیگر ویژگی جدید در بلوتوث 5.1، ارائه یک شاخص کانال تصادفی برای جلوگیری از برخوردهای بسته‌ها و افزایش نرخ رسیدن موفق است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha