تفاوت شارژر سریع با معمولی ؛ کدامیک از آن ها بهتر است؟

تفاوت شارژر سریع با معمولی ؛ کدامیک از آن ها بهتر است؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تفاوت شارژر سریع با معمولی در چیست؟ از شارژ سریع استفاده کنیم یا معمولی؟ هر کدام از آن‌ها چه مزایا و معایبی دارند؟ در این مطلب به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

بیشتر گوشی‌های هوشمندی که این روزها در بازار موجود هستند از فناوری شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند، در حالی که تا همین 5 سال پیش گوشی‌های معدودی با قابلیت شارژ سریع در بازار موجود بودند. کوالکام اولین شرکتی بود که این مفهوم را ابداع و نام آن را Quick Charge یا شارژ سریع گذاشت. تا آن زمان همه کاربران از شارژ معمولی برای شارژ باتری گوشی‌های خود استفاده می‌کردند و هیچکس نمی‌دانست شارژ سریع چیست.

در ویدیوی زیر می‌توانید با برخی از «مشکلات فناوری شارژ سریع» آشنا شوید.

در حالی که امروزه شارژ معمولی به دلیل سرعت بسیار کمتر، تقریبا به طور کل منسوخ شده است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما آیا تفاوت شارژ سریع با معمولی فقط به سرعت شارژ باتری محدود می‌شود؟ فرق شارژر فست شارژ با معمولی در چیست؟ مزایای Fast Charge چیست و این فناوری تا چه میزان بر عملکرد باتری تاثیر می‌گذارد؟ برای پاسخ به این سوالات در این مقاله همراه پلازامگ باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تفاوت شارژر سریع با معمولی

هر گوشی برای شارژ باتری خود نیاز به دریافت ولتاژ به خصوصی از شارژر دارد. یک شارژر معمولی میزان ولتاژ ثابتی را به باتری گوشی شما می‌رساند و به این ترتیب باتری با سرعت عادی شارژ می‌شود. این همان شارژ معمولی یا آهسته است که تا چند سال گذشته تمام گوشی‌ها از آن استفاده می‌کردند. اما فرق شارژ سریع با معمولی در این است که در تکنولوژی شارژ سریع شارژر میزان ولتاژ بیشتری نسبت به حالت عادی به گوشی می‌رساند تا شدت جریان بالاتر رفته و در نتیجه باتری گوشی شما با سرعت بیشتری نسبت به حالت عادی شارژ خواهد شود. به این فناوری، تکنولوژی فست شارژ یا توربو شارژ نیز گفته می‌شود.

fast charge vs normal charge / تفاوت فست شارژ و کوئیک شارژ

نکته قابل توجه این است که تکنولوژی شارژ سریع گوشی شما را تنها تا حد معینی با سرعت بالاتر شارژ می‌کند. اگر شما گوشی را با باتری 0 درصد به شارژ بزنید باتری بسته به مدل گوشی تنها تا 50 یا 80 درصد شارژ خواهد شد. زمانی که چرخه شارژ به حد معینی برسد میزان ولتاژی که از شارژر به گوشی می‌رسد کاهش پیدا کرده و مابقی ظرفیت باتری با سرعت معمولی شارژ می‌شود. برای مثال باتری گوشی شیائومی ردمی نوت 9 پرو مکس تنها ظرف 30 دقیقه از 0 به 50 درصد می‌رسد، اما شارژ 50 درصد باقی مانده 1 یا 1.5 ساعت طول می‌کشد. تفاوت شارژر سریع با معمولی در شارژ سریع‌تر باتری تنها تا ظرفیت معینی قابل احساس است.

شاید این موضوع برایتان عجیب به نظر برسد، ولی در حقیقت امکان شارژ تمام ظرفیت باتری به صورت شارژ سریع وجود ندارد؛ چرا که در این صورت باید هر یک سال یک بار یا کمتر باتری را تعویض می‌کردید. با کاهش سرعت شارژ علاوه بر اینکه به باتری آسیب وارد نمی‌شود عمر آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

آیا تکنولوژی فست شارژ در هر گوشی قابل استفاده است؟

برای استفاده از این قابلیت در وهله اول گوشی شما باید از آن پشتیبانی کند. سپس نیاز به یک شارژر مخصوص دارید و در آخر هم باید از کابل به خصوصی استفاده کنید. فرق کابل فست شارژ با معمولی در توانایی آن‌ها در انتقال جریان است. اگر از یک شارژر فست شارژ استفاده کنید ولی کابل شما نتواند جریان اضافی را به گوشی برساند، باتری گوشی شما با همان سرعت معمولی شارژ خواهد شد. این موضوع در قبال شارژر و خود گوشی نیز صادق است. اگر یکی از این 3 از تکنولوژی شارژ سریع پشتیبانی نکنند، باتری با سرعت آهسته و معمولی شارژ خواهد شد.

آیا تکنولوژی شارژ سریع به باتری آسیب می رساند؟

به طور کلی بله، اما این فرایند سرعت بسیار کمی دارد و تنها پس از گذشت مدت طولانی متوجه آن خواهید شد. فرق فست شارژ با معمولی علاوه بر سرعت در میزان گرمای تولیدی هنگام شارژ نیز به چشم می‌آید. فناوری شارژ سریع نسبت به شارژ معمولی گرمای بیشتری تولید می‌کند و گرما نیز دشمن اصلی باتری است و در طول زمان علاوه بر عمر باتری، از ظرفیت آن می‌کاهد.

fast charge vs normal charge / تفاوت کابل شارژ سریع و معمولی

این روزها شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند، مکانیزم‌های مختلفی را برای محافظت از باتری هنگام شارژ طراحی کردند. مثلا با بالا رفتن دمای گوشی از حد معینی، گوشی با ارسال یک سیگنال به خصوص شارژر را مطلع می‌کند و شارژر نیز شدت جریان را کاهش می‌دهد. البته با وجود این مکانیزم‌ها بالاخره هنگام استفاده از شارژ سریع گرما تولید خواهد شد و باتری نیز تا حدودی آسیب خواهد دید.

مزایا و معایب شارژ سریع

فناوری شارژ سریع به طور کلی دارای چندین مزایا و معایب است:

مزایا

صرفه جویی در وقت با بالاتر رفتن سرعت شارژ باتری: زمان منتظر هیچکس نمی‌ماند. با کمک قابلیت شارژ سریع می‌توانید به میزان قابل توجهی در وقت خود صرفه جویی کرده و ساعات اضافی را به اهداف مهم زندگی اختصاص دهید. گوشی‌هایی که این روزها وارد بازار می‌شوند ظرفیت باتری بسیار بزرگی دارند و اگر قرار بود همچنان از شارژ معمولی برای شارژ آن‌ها استفاده کنیم، باید نزدیک به 3 تا 5 ساعت منتظر شارژ شدن باتری می‌ماندیم. در حالی که با کویک شارژ این کار طی مدت کمتر از 3 ساعت انجام می‌شود.

بهبود مشخصات فنی گوشی: گوشی‌های هوشمندی که از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند دارای قطعات سخت افزاری به روز تر و قدرتمندتری هستند که می‌توانند به صورت هوشمند و با بالا رفتن دمای گوشی شدت جریان را کاهش دهند. به این ترتیب هم از باد کردن باتری و آسیب رسیدن به آن جلوگیری می‌شود و هم سایر قطعات گوشی آسیب نمی‌بینند.

افزایش مدت زمان استفاده از گوشی: اگر بتوانید باتری گوشی را با سرعت بیشتری شارژ کنید طبیعتا مدت زمان بیشتری هم می‌توانید از آن استفاده کنید.

fast charge vs normal charge / تفاوت شارژ سریع با معمولی

معایب

باتری گوشی به آهستگی از بین می‌رود: همانطور که گفتیم در هنگام استفاده از شارژ سریع، حرارت قابل توجهی تولید می‌شود که می‌تواند به باتری آسیب وارد کند. این حرارت در طول زمان عمر باتری را کمتر می‌کند. همچنین ظرفیت باتری نیز کمتر می‌شود؛ زیرا باتری‌های لیتیوم یونی دارای چرخه شارژ محدودی هستند و با هر بار شارژ یکی از این چرخه‌ها از بین می‌رود. به همین دلیل اگر مدام شارژ گوشی خالی شود و سپس دوباره شارژ شود، ظرفیت باتری کمتر و کمتر خواهد شد.

نیاز به شارژرهای مخصوص: گوشی‌های هوشمندی که از تکنولوژی شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند برای استفاده از این فناوری به شارژرهای مخصوصی نیاز دارند. اگر شارژر خود را گم کنید یا اگر به آن آسیب وارد شود باید یک شارژر جدید خریداری کنید که این روزها قیمت کمی هم ندارد.

مزایا و معایب شارژ معمولی

شارژ معمولی با این که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد کاملا بدردنخور نیست و علاوه بر معایب، مزایایی هم دارد.

مزایا

عمر باتری بیشتر: برخلاف شارژ سریع، در شارژ معمولی باتری شدت جریان مناسب و ثابتی را دریافت می‌کند که منجر به تولید حرارت اضافی نمی‌شود. به همین دلیل عمر باتری به دلیل گرما کمتر نمی‌شود.

عدم استفاده زیاد از حد از گوشی: اگر گوشی از شارژ سریع پشتیبانی نکند، کاربر می‌داند که شارژ دستگاهش مدت زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید و در نتیجه زیاد از حد از آن استفاده نخواهد کرد. به همین ترتیب باتری مدام در حال شارژ شدن نیست و می‌تواند چرخه‌های شارژ بیشتری را حفظ کند.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین گوشی های 2020 از نظر باتری و ماندگاری شارژ باطری ...
تیم پلازا مگ15 آذر 1399 23:00
thumbnail
علائم و نشانه های تشخیص خرابی باتری گوشی موبایل و تبلت ...
تیم پلازا مگ24 آبان 1399 16:00

معایب

شارژ باتری زمان زیادی طول خواهد کشید: با شارژ معمولی باید مدت زمان بیشتری منتظر شارژ باتری خود باشید. این موضوع سبب می‌شود نتوانید به سایر کارهای مهمی که در طول روز دارید برسید.

امکان استفاده مداوم از گوشی وجود ندارد: اگر گوشی از شارژ سریع پشتیبانی نکند کاربران نمی‌توانند برای انجام بسیاری از فعالیت‌های روزانه روی آن حساب باز کنند؛ چرا که باتری به سرعت خالی می‌شود و شارژ آن هم مدت زمان زیادی طول خواهد کشید.

تفاوت فست شارژ و کوئیک شارژ و توربو شارژ

هر سه این عبارات در واقع یکی هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارند. همانطور که پیشتر گفتیم کوالکام اولین شرکتی بود که مفهوم شارژ سریع را معرفی کرد. این کمپانی سپس حق مالکیت و استفاده از عبارت Quick Charge را به نام خود ثبت کرد و به این ترتیب سایر شرکت‌ها مجبور شدند اسامی جدیدتری برای فناوری شارژ سریع خود پیدا کنند.

fast charge vs normal charge / فرق شارژ سریع با معمولی

برای مثال شرکت BBK Electronics که صاحب امتیاز برندهایی مثل اوپو، وان پلاس، ریلمی و ویوو است برای اشاره به فناوری شارژ سریع گوشی‌های خود از عبارت Dash Charge یا Warp Charge استفاده می‌کند. به همین ترتیب اسامی که سایر برندها نیز استفاده می‌کنند همه یک معنی دارند و تنها به دلایل قانونی یا بازاریابی با یکدیگر متفاوت هستند.

تفاوت فست شارژ با شارژر معمولی ؛ از کدام استفاده کنیم؟

عمده تفاوت کابل شارژ سریع و معمولی و به همین ترتیب مهمترین تفاوت شارژر سریع با معمولی در سرعت بالاتر شارژ باتری است. این سرعت بالاتر نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد. با استفاده از Fast Charge شما می‌توانید در کمتر از 40 دقیقه باتری گوشی را به 80 درصد برسانید گرچه طی این فرایند باتری تحلیل خواهد رفت، ولی این اتفاق طی مدت زمان طولانی رخ می‌دهد و اکثر کاربران متوجه آن نمی‌شوند.

به طور کلی شاید تنها زمانی که شارژ معمولی کارآیی بهتری داشته باشد زمانی است که قصد داشته باشید از یک گوشی برای مدت زمان طولانی استفاده کنید. زیرا گوشی‌های امروزی اکثرا باتری‌های غیرقابل جداسازی دارند و تعویض آن‌ها دردسرهای خودش را دارد. به همین دلیل اگر برنامه‌ای برای خرید گوشی جدید ندارید بهتر است در تنظیمات گوشی گزینه شارژ سریع را غیرفعال کنید تا باتری عمر طولانی‌تری داشته باشد. البته باید زمان بیشتری برای شارژ آن منتظر بمانید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5