انواع بیماری های مختلف و شایع در کودکان و درمان آن

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تمامی افراد به خوبی این نکته را می دانند که بدن کودکان از حساسیت بسیار زیادی برخوردار بوده و ممکن است در کوتاه ترین زمان دچار بیماری ‌های مختلف شود. با توجه به این موضوع نیز لازم است والدین در هر زمانی از کودکان خود به بهترین نحو ممکن مراقبت های لازم را انجام دهند، اما لازم است بیان کنیم با توجه به شرایط موجود و تغییرات آب و هوایی و همچنین سایر موارد دیگر کودک شما به بیماری های متفاوتی مبتلا می شود که در چنین زمانی لازم است دکتر کودکان (اطفال) جهت بهبود حال آن ها اقدامات لازم را انجام دهند برای این که مراقب کودکان باشید باید در صورتی که کودک شما بیمار شد خیلی سریع به دکتر متخصص کودکان مراجعه کنید. امروز در این مقاله قصد داریم برای شما در رابطه با انواع بیماری ‌های کودکان و راه درمان آن ها مطالبی را بیان کنیم. پس از دعوت می ‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

به این نکته توجه کنید : تخصص های پزشکی مهمی وجود دارد که به سلامت ما کمک میکنند که یکی از این تخصص های مهم دکتر اطفال است.

متخصص کودکان و اطفال به مراقبت‌ها و درمان های بدو تولد نوزاد تا شروع بزرگسالی وی می پردازد. نگرانی‌های والدین و شرایط ویژه اطفال، حساسیت تخصص کودکان و نوزادان را بیشتر می‌کند.

فهرست عناوین مطلب:

بیماری های شایع در کودکان کدامند؟

بیماری های شایع در کودکان کدامند؟

در مطالب فوق نیز به این نکته اشاره کردیم که ممکن است کودکان به بیماری ‌های مختلفی مبتلا شوند که این بیماری ها در اثر رژیم غذایی آب و هوا یا سایر موارد مشابه باشد، اما برخی از بیماری‌های شایع در کودکان عبارتند از یبوست، تب، اسهال و دل درد.  در ادامه سعی می کنیم در رابطه با آن ها و همچنین راه‌های درمانی که دارند مطالبی را بیان کنیم، البته به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت بروز چنین بیماری هایی لازم است حتماً به دکتر کودکان مراجعه کنید.

از آن‌جایی که بدن نوزادان و کودکان از نظر فیزیولوژیکی با بزرگسالان متفاوت است، دکتر اطفال به تشخیص و درمان  بیماری‌های نوزادان، کودکان و نوجوانان رسیدگی می‌کند. این بیماری‌ها شامل عفونت ها، اختلالات رشد، جراحات، واکسیناسیون و … است. در صورتی که والدین یک کودک هستید، باید سالانه چند بار به دکتر کودکان مراجعه کنید.

https://doctoreto.com/doctors/speciality/pediatric

انواع بیماری های کودکان:

انواع بیماری های کودکان

در این بخش قصد داریم برای شما از انواع بیماری های شایع کودکان و همچنین راه درمان آن نام ببریم.

علل یبوست در کودکان و راه درمان آن: به طور کلی یکی از رایج ترین بیماری های کودکان یبوست می باشد که در اثر حرکات روده یبوست یا مدفوع است.

برخی از دلایل آن عبارتند از: ایجاد تغییر در نحوه رژیم غذایی آن ها یا حتی آموزش دادن زود هنگام دستشویی رفتن به کودکان است.

علائم یبوست در کودکان:

از جمله علائم و نشانه های یبوست در کودکان عبارتند از:

 • خشک و سخت بودن مدفوع کودکان
 • داشتن درد شدید زمان اجابت مزاج
 • داشتن درد در ناحیه شکم
 • خارج شدن من تو به همراه خون در سطح آن

توجه داشته باشید در صورتی که یبوست زمان طولانی یعنی بیش از دو هفته طول بکشد و علائمی همچون تب کاهش وزن زیاد و ورم های شکمی همراه داشته باشد لازم است که حتماً به متخصص کودکان مراجعه کنید.

یبوست یک مشکل بسیار رایج در کودکان است. برای اکثر کودکان، یبوست به معنای دفع مدفوع سفت، مشکل در دفع و یا دفع مدفوع کمتر از حد معمول است. در مواردی که هیچ بیماری یا مشکل خاصی باعث یبوست نشده‌باشد، به آن یبوست ایدیوپاتیک (غیرمرتبط با هرگونه بیماری) می‌گویند. تشخیص سریع یبوست کودکان برای جلوگیری از تبدیل آن به یک مشکل طولانی‌مدت (یبوست مزمن) اهمیت زیادی دارد. یبوست در زبان عامیانه به‌عنوان کارنکردن شکم رایج است. پس اگر فکر می‌کنید شکم کودکتان خوب کار نمی‌کند یا در دفع مدفوع شکل دارد، بی‌توجچه از کنار آن رد نشوید. مراجعه به متخصص کودکان در این موارد ضروری است و از مشکلات سلامتی در آینده جلوگیری می‌کند.

راه درمان یبوست کودکان:

در وهله اول لازم است بیان کنیم درمان یبوست به شرایط پزشک مخصوص کودک شما بستگی دارد اما راه های پیشنهادی از طرف پزشکان عبارتند از:

 • استفاده از مکمل های فیبری یا ملین های بدون نسخه
 • ملین یا تنقیه
 • تنقیه بیمارستانی

البته به این موضوع توجه داشته باشید که باید این موارد با نسخه پزشک تجویز شود.

علل تب در کودکان و راه های درمان آن:

یکی دیگر از بیماری های شایع در بین کودکان تب از معمولاً برای هر کودکی ایجاد می شود.

از شایع ‌ترین علت های داشتن تب در کودکان می توان به انواع مختلفی از ویروس و باکتری ها اشاره کرد که شامل بیماری هایی همچون سرماخوردگی، عفونت های گوش، خروسک و عفونت های مجرای ادراری می شود.

سعی کنید زمانی که فرزند شما دچار تب شد از راه ‌های درمانی همچون داروهای مختلفی مانند استامینوفن استفاده شود. از دیگر موارد مهم افزایش مصرف مایعات است در بسیاری از موارد داشتن تب می تواند تنها به دلیل کم آبی بدن کودکان بوده و به شدت افزایش پیدا کنند.

فراموش نکنید که در این دوران کودکان به شدت احساس خستگی و بدن درد دارند و با توجه به این موضوع نیز لازم است والدین آن ها را تشویق به استراحت کنند.

علل اسهال در کودکان و درمان آن:

از یکی از بیماری های شایع در بین کودکان اسهال می باشد که ممکن است در اثر یک سری عفونت ‌هایی مانند ویروس روتاویروس و یا باکتری سالمونلا به وجود آید. به طور کلی می توان اینگونه بیان کرد که ویروس ها به عنوان یکی از عوامل اصلی اسهال در کودکان به حساب می آیند از جمله علائم بیماری عبارتند از استفراغ، درد معده یا مدفوع شل می باشد.

درمان اسهال در کودکان:

در هنگام رخ دادن چنین مواردی لازم است شما حتما کودک خود را نزد پزشک ببرید و یا این امکان نیز وجود دارد از سدیم پتاسیم و سایر مواد غذایی کاملاً مغزی جهت بالا بردن سیستم ایمنی بدن کودک استفاده کنید با توجه به این موضوع در هنگام دختر دادن این بیماری ممکن است بدن کودک آب زیادی از دست دهد لازم است از مایعات برای جبران کم آبی بدن استفاده کنید.

علل دل درد در کودکان و درمان آن:

معمولا اکثر کودکان به دل‌ درد مبتلا می ‌شوند که می‌ تواند در ناحیه معده یا روده ایجاد شود. در بسیاری از مواقع زمانی که کودک شما به دل درد مبتلا می شود این امکان وجود دارد که با استفاده از برخی روش ها و درمان های خانگی از آن ها مراقبت کرده و باعث رفع بیماری شوید. در صورتی که این اقدامات موثر واقع نشد و دل درد کودک شما همچنان ادامه داد پیشنهاد می ‌دهیم حتما به یک متخصص کودک مراجعه کنید، اما علل مختلف به وجود آمدن دل درد در کودکان عبارتند از یبوست، داشتن آلرژی نسبت به شیر، آپاندیس، مسمومیت غذایی، ورم شکم و… می باشد.

معمولاً هنگام مراجعه به دکتر کودکان، سعی می کند با آزمایش خون، آزمایش ادرار و مدفوع مشخص کند دل درد کودک شما به چه علت می باشد، اما روش های درمانی که شما می توانید در منزل از آن ها استفاده کنید استراحت کامل برای کودک، استفاده از برخی داروهای تجویز شده توسط پزشک، مصرف انواع مایعات برای تقویت بدن کودک و استفاده از غذاهای کاملا مغزی و مناسب است.

سخن پایانی:

با توجه به حیطه‌ی فعالیت‌های دکتر متخصص کودکان و نوزادان، از لحظه‌ی تولد نوزاد نیاز به مراجعه به بهترین دکتر اطفال در صورت بروز هر بیماری یا مساله ای حس می‌شود. به طور کلی برای درمان تمامی بیماری‌های نوزادان و کودکان و همینطور چک آپ باید به دکتر کودکان و نوزادان خوب مراجعه کرد.

در مطالب فوق سعی کردیم برای شما از انواع شایع بیماری های کودکان و راه های درمانی آن مطالبی را بیان کنیم و به توضیح این موضوع پرداختیم که هنگام رخ دادن بیماری برای کودک در وهله اول لازم است که حتما به دکتر اطفال مراجعه کنید چرا که آنرها به خوبی می ‌توانند داروهای ضروری و توصیه های لازم را برای شما ارائه دهند. این نکته را در نظر داشته باشید که بدون مشورت با پزشک از هیچ نوع دارویی برای فرزند خود استفاده نکنید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید شما سپاسگزاریم.

برگرفته : مطالب بیشتر در مجله سلامت دکترتو https://doctoreto.com

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021
plaza-ads