آماده سازی خودرو برای زمستان ؛ آیا گرم کردن خودرو نیاز است؟

warming-cars-2 / گرم كردن خودرو در زمستان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

گرم کردن خودرو در زمستان سوالی است که معمولاٌ از سوی افراد مختلف پرسیده می‌شود. در ادامه این مقاله علاوه بر پاسخ به این سوال نکاتی نیز درباره آماده‌سازی خودرو برای زمستان بیان خواهد شد.

همان‌طور که ما انسان‌ها با آمدن فصل زمستان آماده می‌شویم و لباس‌های زمستانی خود را از کمد بیرون می‌آوریم، وسایلی مانند خودرو نیز نیازمند آماده‌سازی برای فصل زمستان هستند؛ چراکه در این فصل با وجود سرمای شدید و یخبندان، طی کردن کوتاه‌ترین مسافت‌ها هم می‌تواند منجر به تصادف شود. در اینجا می‌توانید اطلاعاتی در مورد تکنولوژی‌هایی که از تصادف جلوگیری می‌کنند به‌دست آورید.

با این حساب از آنجایی که سرما می‌تواند بر روی خودرو اثر بگذارد، اندیشیدن تمهیداتی در این رابطه منجر به سفرهایی بی‌خطر در فصل زمستان و امنیت خودرو و سرنشینان خواهد شد؛ پس چه شما بخواهید راهی طولانی را بپیمایید یا اینکه سفری داخل شهری داشته باشید، در فصل سرما و زمستان باید کارهایی را پیش از آغاز برف و یخبندان انجام دهید.

شاید در این راستا گرم شدن موتور ماشین در زمستان اولین راهی باشد که به ذهنتان برسد؛ اما در این باره هم نظرات مختلفی وجود دارد و برخی معتقدند که گرم کردن خودرو در زمستان قبل از حرکت لازم نیست. برای دریافت پاسخ این سوال و همچنین آشنایی با روش‌های آماده‌سازی خودرو در زمستان، همراه ما باشید.

preparing-cars-for-winter/ نکاتی برای آماده کردن خودرو در زمستان

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


چرا گرم کردن خودرو در روزهای سرد کار اشتباهی است؟


در ابتدا باید اشاره کنیم که با وجود دو نوع موتو کاربراتوری و انژکتوری، ایده‌ها و دلایل مختلفی برای گرم کردن و یا گرم نکردن خودرو پیش از حرکت وجود دارد. خوب است بدانید که گرم شدن موتور ماشین در زمستان در نوع کاربراتوری نه تنها اشتباه نیست، بلکه می‌تواند مفید هم باشد. از طرفی گرم کردن خودروهای انژکتوری نه تنها مفید نیست، بلکه در مواردی مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت. با همه این‌ها برخی از افراد با وجود برخورداری خودرویشان از موتور انژکتوری، به گرم کردن خودرو پیش از حرکت اصرار دارند؛ به همین دلیل در ادامه دلیل اشتباه بودن این کار را بیان خواهیم کرد.

warming-cars-2 / گرم شدن موتور ماشین در زمستان

 

تفاوت موتور کاربوراتوری و انژکتوری در زمستان

برای خودروهای کاربوراتوری باید اشاره کنیم که گرم شدن موتور ماشین در زمستان پیش از حرکت برای اینکه دور موتور به حد معقولی برسد ایرادی ندارد. درواقع در این نوع از خودروها زمانی که بنزین گرم نشود، به بخار تبدیل نخواهد شد. این موضوع باعث می‌شود تا خودرو عملکرد خوبی نداشته باشد؛ یعنی سوخت کافی به صورت بخار وجود نداشته باشد و بنزین به صورت مایع وارد سیلندر می‌شود که می‌تواند مشکلاتی را هم ایجاد کند.

اما در طرف مقابل با پیشرفت علم و صنعت خودروسازی، شاهد بهره‌مندی خودروهای امروزی از موتور انژکتوری هستیم. در این نوع موتورها روند کار متفاوت است و گرم کردن خودرو چه بسا می‌تواند اثر عکس داشته باشد. درواقع در خودروهای انژکتوری، بنزین از طریق لوله‌های سوخت وارد چرخه سوخت خواهد شد و با کمک انژکتور در سیلندر پاشیده می‌‎شود. در این حالت با هوا مخلوط شده و اشتعال لازم را ایجاد می‌کند و باعث حرکت و چرخش سیستم می‌شود.

این در حالی است که خودروهای انژکتوری دارای سیستمی هستند که در زمانی که خودرو سرد است، مقدار بنزین بیشتری را وارد چرخه سوخت خود می‌کنند تا بتوانند احتراق خوبی داشته باشند. حالا اگر این خودروها درجا کار کنند، باعث می‌شود سوخت به سیلندر برسد و روغن پیستون را حل کند؛ به همین دلیل می‌گوییم که تکرار این اتفاق در طول زمان می‌تواند مشکلاتی را برای خودرو ایجاد کند. درواقع با موتور انژکتوری، گرم کردن خودرو نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه با گذشت زمان می‌تواند باعث ایجاد خسارت نیز شود. همچنین درجا کار کردن خودرو نیز باعث اتلاف سوخت خودرو می‌شود.

 


بهترین راه برای گرم کردن خودرو در زمستان چیست؟


winter/ گرم کردن خودرو زمستان

همچنین بخوانید :

با توجه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم بهترین راه و نحوه گرم كردن خودرو در زمستان این است که در قدم اول، صبح یک روز زمستانی لباس گرم بپوشید. خودرو را روشن کنید. سعی کنید برف و یخ را از تمام پنجره‌ها پیش از حرکت پاک کنید. هنگامی که دید خوبی داشتید به آرامی شروع به حرکت کنید؛ البته به یاد داشته باشید که در ابتدای حرکت نباید فشار زیادی به موتور وارد کنید و با سرعت بالا برانید. درواقع بعد از 10 یا 15 دقیقه که از گرم شدن موتور ماشین در زمستان گذشت، می‌توانید با سرعت بیشتری به راه خود ادامه دهید.

 


آماده سازی خودرو برای زمستان


قبل از آغاز زمستان به دلیل سرمای هوا، لازم است کارهایی را برای خودرو انجام دهید تا از وقوع حوادث و مشکلات مربوط به خودرو در سفرهای شهری و همچنین خارج از شهری جلوگیری کنید. درواقع عدم رعایت مسائل ایمنی در زمستان، می‌تواند مشکلات بیشتری را در این فصل ایجاد کند. حتی در صورت عدم رعایت همین مسائل کوچک در یک سفر کوتاه هم ممکن است راننده و سرنشینان با مشکل مواجه شوند. پس با ما همراه باشید تا با چند روش آماده‌سازی خودرو برای زمستان آشنا شویم. در این راستا باید اشاره کنیم که فناوری‌هایی مانند سیستم انتقال قدرت AWD در زمستان و شرایط آب و هوایی سخت می‌توانند کارایی خود را به خوبی نشان دهند. در اینجا می‌توانید بیشتر با این سیستم انتقال قدرت آشنا شوید. همچنین در ویدیوی زیر می‌توانید نکاتی را در این مورد مشاهده کنید.

 

بررسی سلامت لاستیک‌ها

خوب است بدانید که با سرد شدن هوا ممکن است باد تایرها کاهش پیدا کند؛ از این رو نظارت بر روی سلامت آن‌ها موضوع مهمی است. در این راستا افراد باید حداقل خودروهای خود را به لاستیک‌های چهار فصل مجهز کنند. این لاستیک‌ها تا دمای 40 درجه فارنهایت عملکرد خوبی دارند. همچنین به افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند توصیه می‌شود که از لاستیک‌های زمستانی استفاده کنند؛ درواقع این نوع از لاستیک‌ها چسبندگی بسیار خوبی دارند و برای جاده‌های برفی و یخی بسیار مناسب هستند. با این حساب، تایرها نقش مهمی در یک رانندگی ایمن خواهند داشت. همچنین اگر در مناطق برفی رانندگی می‌کنید و لاستیک‌های زمستانی ندارید، می‌بایست زنجیر چرخ به همراه داشته باشید.

monitor-tire-Pressure/ نظارت بر باد تایرها

 

از سالم بودن باتری مطمئن شوید

خوب است بدانید که به گفته کارشناسان خودرو، ظرفیت باتری در هوای سرد می‌تواند به طرز قابل توجهی کاهش یابد؛ بنابراین مهم است که حتما پیش از آغاز فصل سرما، سلامت باتری خودروی خود را توسط یک متخصص چک کنید تا مطمئن شوید که باتری بهترین عملکرد خود را خواهد داشت. همچنین اگر می‌دانید که باتری مستهلک است، حتما آن را تعویض کنید. در کنار همه این‌ها خوب است که یک جفت کابل جامپر نیز به همراه داشته باشید.

گرم شدن موتور ماشین در زمستان

 

خودروی خود را بپوشایند

علاوه بر مواردی که در مورد باتری گفته شد، قرار دادن خودرو در پارکینگ و در جایی که به دور از هوای سرد باشد، در سلامت باتری خودرو نقش مهمی خواهد داشت. باید به این نکته هم اشاره کنیم که پوشاندن خودرو از دیگر نکاتی است که در هوای سرد و برفی به دادتان می‌رسد. این کار از یخ‌زدگی خودرو جلوگیری می‌کند. پس اگر گاراژ یا پارکینگی در اختیار ندارید، بهتر است خودروی خود را بپوشانید.

warming-cars-2 / گرم كردن خودرو در زمستان

 

برف پاک کن ها را چک کنید

هیچ چیز بدتر از این نیست که در هنگام رانندگی در هوای بارانی و یا برفی متوجه شوید که برف پاک‌کن عملکرد خوبی ندارد. با این حساب باید سعی کنید که همیشه از سلامت برف پاک‌کن‌ها مطمئن شوید و در صورت مشکل، آن‌ها را تعویض کنید. علاوه بر این، موضوع بررسی واشر مخزن شیشه‌شور هم از دیگر نکاتی است که باید آن را مورد بررسی قرار دهید. خیلی‌ها معتقد هستند که در زمستان به دلیل باران زیاد، نیازی به پر کردن مخزن شیشه‌شوی خودرو نیست. درضمن باید به یاد داشته باشید که محلول شیشه‌شوی مناسب زمستان در داخل ماشین باشد؛ چراکه در غیر این صورت، محلول یخ خواهد زد و لوله مخزن بر اثر سرما دچار ترک و شکستگی خواهد شد.

wiper-blades-car/ برف پاک کن خودرو

 

معاینه فنی را از یاد نبرید

بد نیست هر از چند گاهی خودروی خود را به یک متخصص مجاز نشان دهید تا در مورد سلامت خودرو و قطعات آن شما را در جریان بگذارد؛ درواقع این متخصص و مکانیک ماهر وضعیت سیستم‌ها، قطعاتی مانند رادیاتور، روغن موتور و غیره را بررسی می‌کند. به یاد داشته باشید که تعویض روغن هم قبل از زمستان می‌تواند ایده خوبی باشد. در این راستا بهتر است به ایرادات خودروی خود از جمله شکستگی شیشه توجه کنید. درواقع وجود ترک در شیشه جلو در فصل زمستان بیشتر خواهد شد؛ چراکه سرمای هوا زیاد است. بنابراین توصیه می‌شود در صورت وجود شکستگی در شیشه‌ها، حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

testing-car/ معاینه فنی خودرو

 


سخن پایانی


با توجه به سرد شدن هوا و سوالات متداول در مورد گرم کردن خودرو باید بگوییم که گرم کردن خودرو تنها برای خودروهای کاربراتوری، کاربردی و مفید است و تأثیری در روند کار خودروهای جدیدتر انژکتوری نخواهد داشت؛ چون این دو مدل اساساً نحوه کارشان با هم متفاوت است. همچنین باید به یاد داشته باشید که در خودروهای انژکتوری همین که در هنگام حرکت فشار زیادی به موتور خودرو وارد نشود، کفایت می‌کند. علاوه بر این به یاد داشته باشید که همیشه در زمستان خودروی خود را به تجهیزات زمستانی مجهز کنید و نکات گفته شده در مورد آماده‌سازی خودروها برای زمستان را به‌کار بگیرید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402