مقایسه مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس ؛ کدام یک بهتر است؟

مقایسه مرورگر کروم با فایرفاکس
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

احتمالا همه شما تجربه استفاده از مرورگرهایی چون موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم را داشته‌اید. در این مطلب می‌خواهیم به مقایسه گوگل کروم و فایرفاکس از نظر جنبه‌های مختلف و ویژگی‌های منحصربه‌فرد بپردازیم.

بیشتر از 60 درصد کاربران اینترنت از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنند؛ این درحالی است که فایرفاکس نیز طرفداران خاص خود را دارد و در سال‌های اخیر، تغییراتی را در خود ایجاد کرده است؛ البته خوب است بدانید دلایل زیادی وجود دارد که گوگل کروم کاربران زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل آن این است که مرورگر کروم متعلق به شرکت گوگل بوده و با این حساب به صورت پیش‌فرض بر روی همه موبایل‌ها و تبلت‌های اندرویدی نصب شده است. این دلیل بزرگ نیز باعث می‌شود استفاده از آن در دسترس‌تر باشد و بتوان آن را آسان‌تر با سایر برنامه‌های اندروید همگام کرد که البته تا همین اواخر نیز با امکاناتی که داشت به عنوان مرورگری پرسرعت نیز شناخته شده است.

گوگل کروم بهتر است یا فایرفاکس

علاوه بر گوگل، مایکروسافت نیز مرورگر خود را دارد و با همه تبلیغات و پروبال دادن به مرورگر خود نتوانسته هنوز آن طور که باید و شاید در دل کاربران جا باز کند. براساس ادعای مایکروسافت، مرورگر جدید مایکروسافت اج (Microsoft Edge) با اینکه نسبت به اینترنت اکسپلورر قدیمی، امروزی‌تر و کارآمدتر است، اما درصد کمی از کاربران از این مرورگر استفاده می‌کنند. این در حالی است که موزیلا، بین همه مرورگرهای محبوب در جایگاه سوم قرار دارد؛ یعنی بعد از گوگل کروم و سافاری (Safari) قرار گرفته است. شما می‌توانید سهم هر مرورگر را به صورت آماری در نصویر زیر بر اساس نمودار سایت gs.statcounter مشاهده کنید.

گوگل کروم یا فایرفاکس

با همه این‌ها و نتیجه‌ای که فایرفاکس کسب کرده، خوب است این نکته را از یاد نبریم که فایرفاکس در این رقابت بیکار ننشسته و پا‌ به پای شرکت‌های قوی‌تر که همه از غول‌های دنیای فناوری هستند، تاکنون حرکتی روبه‌جلو داشته است. اولین گام فایرفاکس برای آغاز رقابت جدی با همتایان خود، منتشر کردن نسخه اندروید و iOS بود که به نام Firefox Focus برای گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند منتشر شد. این نسخه از موزیلا فایرفاکس بر روی حفظ حریم خصوصی، سرعت خوب و ایمنی بالا تمرکز داشت. اما این همه ماجرا نیست! این شرکت در سال‌های اخیر تغییرات زیادی را تحت عنوان فایرفاکس کوانتوم در مرورگر خود اعمال کرد و در این راستا نیز تاکنون به جاهای خوبی رسیده است. اگر شما از فایرفاکس 57 و یا نسخه‌های بالاتر استفاده می‌کنید، این بدان معنی است که هم‌اکنون کاربر فایرفاکس کوانتوم یا فایرفاکس کوانتوم هستید. در ادامه می‌خواهیم به مقایسه مرورگر کروم با فایرفاکس از جنبه‌های مختلف بپردازیم و ببینیم که این تغییرات فایرفاکس واقعا موثر بوده‌اند یا خیر.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


مقایسه مرورگر گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس


در ابتدا می‌خواهیم به مقایسه گوگل کروم با فایرفاکس از جهات مختلفی مثل راحتی کاربری، عملکرد و امنیت بپردازیم. در بخش بعدی هم این دو مرورگر را از نظر قابلیت‌های ویژه مقایسه خواهیم کرد.

 

مقایسه گوگل کروم با فایرفاکس از نظر راحتی کاربری

اگر بخواهیم گوگل کروم و فایرفاکس را از نظر رابط کاربری، مدیریت تب، سازگاری و … مقایسه کنیم، شاهد رقابت نزدیکی هستیم. هر دو این مرورگرها دارای رابط ساده و منظمی هستند و با اینکه اسکرول افقی برای تب‌ها در فایرفاکس وجود دارد، مدیریت این ویژگی در گوگل کروم آسان‌تر است. کروم در نسخه موبایل به شما اجازه می‌دهد که تمام تب‌های باز خود در سایر دستگاه‌ها را از طریق منوی تب مشاهده کنید؛ بدون اینکه به صورت دستی آن‌ها را ارسال کنید. این امر باعث می‌شود به راحتی کار خود را از جایی که باقی گذاشته بودید، ادامه دهید. این موارد کوچک باعث می‌شوند گوگل کروم اندکی برتری نسبت به فایرفاکس در این زمینه داشته باشد.

مقایسه کروم و موزیلا

 

مقایسه گوگل کروم و فایرفاکس از نظر عملکرد و سرعت

در این قسمت نگاهی به سرعت گوگل کروم و فایرفاکس به همراه میزان مصرف از منابع سیستم می‌اندازیم. میزان استفاده از اینترنت هم مهم است چراکه بعضی مرورگرها دارای ابزارهایی برای محدودسازی آن هستند.

تفاوت گوگل کروم و فایرفاکس

هر دوی مرورگرها بسیار سریع هستند و گوگل کروم اندکی در نسخه دسکتاپ و فایرفاکس اندکی در نسخه موبایل سریع‌تر است. گوگل کروم و فایرفاکس هر دو منابع زیادی از سیستم سما را مصرف می‌کنند؛ ولی فایرفاکس با باز کردن تب‌های بیشتر، عملکرد بهتری نسبت به کروم نشان می‌دهد. میزان مصرف اینترنت هم مشابه است. با وجود این، فایرفاکس در نسخه موبایل به شما اجازه می‌دهد تا تمامی تصاویر را غیرفعال کنید که یک ویژگی مفید برای زمانی است که می‌خواهید در مصرف اینترنت صرفه جویی کنید. این ویژگی به همراه عملکرد بهتر هنگام باز کردن تب‌های زیاد، باعث می‌شود که فایرفاکس گزینه بهتری باشد. برای آشنایی با نحوه رفع کندی گوگل کروم و فایرفاکس می‌توانید به این مطلب پلازا مراجعه کنید.

 

مقایسه مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس از نظر امنیت

در بخش امنیت باید به مسدودکننده‌های پاپ‌آپ و تبلیغات و نحوه محافظت از اطلاعات لاگین و بروزرسانی‌های آن‌ها نگاهی داشته باشیم. گوگل کروم و فایرفاکس از این نظر عملکرد مشابهی دارند که شامل مرورگر امن و هشدار اتصالات ناامن هم می‌شوند. هر دوی مرورگرها بروزرسانی‌های مکرری دریافت کرده و مشکلات امنیتی را در صورت کشف، برطرف می‌کنند. با وجود این‌ها، کروم از نظر امنیتی اندکی بهتر است زیرا عملکرد بهتری در محافظت از پسوردهای کاربران نشان می‌دهد. مشاهده هشدار اتصال ناامن کروم هم راحت‌تر است. این دو ویژگی باعث می‌شوند که کروم را از نظر امنیت، اندکی برتر نسبت به فایرفاکس بدانیم.

مقایسه کروم و فایرفاکس

 

مقایسه کروم و فایرفاکس از نظر حریم خصوصی

از نظر حریم خصوصی باید به سابقه این دو کمپانی و سیاست‌های حریم شخصی آن‌ها نگاهی بیندازیم. کروم و درواقع خود گوگل، سابقه نه چندان خوبی در زمینه رعایت حریم خصوصی کاربران دارند. بدنامی گوگل در زمینه حریم شخصی و سیاست‌های حریم خصوصی بسیار بد آن‌ها کاملا در تضاد با موزیلا است که سابقه بهتری در این زمینه دارد. هر دوی این مرورگرها ویژگی‌های محافظت از ردیابی خوبی در خود جای داده‌اند؛ اما کنترل شما روی آن‌ها در فایرفاکس بیشتر است. هیچ‌کدام از این مرورگرها دارای VPN یا پراکسی نیستند؛ البته این یک ویژگی استاندارد در مرورگرها نیست.

فرق فایرفاکس و گوگل کروم

 


مقایسه مرورگر کروم با فایرفاکس از نظر قابلیت های ویژه


هیچ مرورگری به صورت یکسان ساخته نمی‌شود و در مقایسه مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس هم شاهد قابلیت‌های ویژه‌ای در هر یک هستیم. در این قسمت می‌خواهیم گوگل کروم و فایرفاکس را از این نظر مقایسه کنیم.

 

قابلیت های ویژه فایرفاکس

فایرفاکس دارای ویژگی عالی محافظت در برابر ردیابی است؛ همچنین یک حالت Reader هم در آن مشاهده می‌شود که تمامی عناصر فرعی و تبلیغات را کنار گذاشته و تنها متن سایت را  به شکل زیبایی نشان می‌دهد. چنین تجربه‌ای در کروم نیاز به افزونه دارد. فایرفاکس همچنین از سرویس Pocket هم پشتیبانی می‌کند و می‌توانید مقالات را برای خواندن در زمانی دیگر، ذخیره کنید. کاربران Pocket تنها کسانی نیستند که از این ویژگی بهره‌مند می‌شوند. فایرفاکس همچنین می‌تواند پست‌های محبوب را در صفحه New Tab نشان دهد. شما می‌توانید این ویژگی را غیرفعال کنید، ولی گزینه خوبی برای اطلاع از اخبار مهم به شمار می‌رود.

فایرفاکس بهتر است یا گوگل کروم

نسخه موبایل فایرفاکس دارای یک حالت شب برای صفحات وب است که رنگ‌های صفحه را طوری تغییر می‌دهد که چشم اذیت نشود. فایرفاکس نسخه دسکتاپ دارای پشتیبانی از عکسبرداری است. با این ویژگی می‌توانید از تمامی صفحه یک سایت (نه فقط آنچه در نمایشگر دیده می‌شود) عکس بگیرید. این ویژگی در کروم نیازمند یک افزونه است.

 

قابلیت های ویژه مرورگر کروم

مرورگر گوگل کروم ویژگی‌های منحصربه‌فردی را دارد که در سایر مرورگرها مشاهده نمی‌شوند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های آن، پشتیبانی از چندین کاربر است. پروفایل کاربران در کروم، دارای تاریخچه، افزونه، ظاهر و … مخصوص به هر کاربر است که استفاده از آن را در کامپیوترهای مشترک آسان می‌کند. ویژگی مشابهی در فایرفاکس به نام Containers وجود دارد که تاریخچه استفاده از مرورگر را جدا می‌کند، اما نه تنها پیدا کردن آن سخت است، بلکه چندان کاربردی هم نیست.

مقایسه گوگل کروم و فایرفاکس

همگام‌سازی هم بین مرورگرها در کروم به شکل برتری صورت می‌گیرد. کافی است با اکانت گوگل خود وارد شوید تا تمام اطلاعات مرور وب و تنظیمات به اشتراک گذاشته شوند. نباید کروم‌کست را هم فراموش کنیم. با این ویژگی کاربران می‌توانند مثلا ویدیویی را از کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود در تلویزیون پخش کنند. اثری از ویژگی مشابهی در فایرفاکس مشاهده نمی‌شود.

اگر بخواهیم جمع‌بندی کنیم، ویژگی‌هایی که فایرفاکس ارائه می‌کند، برای خواندن آنلاین بهتر است و ویژگی‌هایی که گوگل کروم ارائه می‌کند، برای شرایطی که چند کاربر یا چند دستگاه وجود دارند بهتر هستند.

 


نتیجه گیری: فایرفاکس بهتر است یا گوگل کروم


نبرد بین گوگل کروم و فایرفاکس همانطور که در این مطلب دیدید، بسیار نزدیک است. فایرفاکس عملکرد کمی بهتری در ویژگی‌ها و عملکرد داشت و گوگل کروم هم از نظر امنیتی و راحتی کاربری چنین بود. با وجود این‌ها، این فایرفاکس بود که توانست با ارائه سیاست‌های بسیار بهتر مربوط به حریم شخصی، بهتر از گوگل کروم بوده و برنده مقایسه بین این دو مرورگر باشد. البته برنده اصلی را خود کاربر مشخص می‌کند. با توجه به اولویت‌های شما و چیزهایی که از یک مرورگر انتظار دارید، ممکن است گزینه دیگری به عنوان بهترین مرورگر باشد. نظر شما درباره گوگل کروم و فایرفاکس چیست؟ آیا با ارزیابی‌های صورت گرفته در این مطلب موافق هستید؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران10 دیدگاه
avatar
داودسنجری
.
25 شهریور 1401، 11:19
پاسخ
0
0
سلام من هم کاملا بااین مطلب که بهترین بودن راکاربرانتخب میکنه ولی درکل بنظرمت باتوجه به افزونهای ویژه ومتعدد فایرفاکس بهتره
avatar
p
.
19 بهمن 1400، 19:48
پاسخ
0
0
لطفا به علایق خودتون احترام بزارید !!!
avatar
؟
.
19 بهمن 1400، 19:46
پاسخ
0
2
دوستان به نظرات و سلیقه های دیگران احترام بزارید لطفا !!
avatar
lkkkkkk
.
09 آذر 1400، 14:52
پاسخ
2
1
من البرت انیشتینمو از قور پاشدم وبگم بعضی خنگا که خیلی الاغن با کروم کار می کنن که الاغم با اون کارنمی کنه
avatar
kh
.
09 آذر 1400، 14:48
پاسخ
4
1
من با فایر فاکس کارمی کنم و اون احمقایی که باکروم کارمی کنن خیلی الاغن و در ضمن بگم من البرت انیشتیم واز قبر پا شدمavatar سری
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 27 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.4 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.7 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 15 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400