تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی در چیست؟

keyboard/ تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی در چیست؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از ابزارهای ضروری در کار با کامپیوترهای شخصی کیبوردها هستند که انواع مختلفی دارند. ما در این مطلب قرار است تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی را بررسی کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

کیبوردها ابزارهای مفیدی در کامپیوتر هستند و انواع مختلفی دارند و با توجه به اهداف متفاوت طراحی می‌شوند که یکی از آن‌ها کیبورد گیمینگ است. درواقع چه یک گیمر حرفه‌ای باشید یا یک گیمر مبتدی، بهتر است برای اینکه نتیجه و تجربه بهتری از یک بازی کامپیوتری را برای خود رقم بزنید، از کیبورد گیمینگ استفاده کنید. اما باید ببینیم که تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی در چیست؟ ما در این مقاله به فرق کیبورد گیمینگ با معمولی پرداخته‌ایم و محصولاتی را نیز از فروشگاه اینترنتی پلازا به شما معرفی خواهیم کرد. پس همراه پلازا باشید.

keyboard/ تفاوت کیبورد گیمینگ و کیبورد معمولی در چیست؟

 

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


کیبورد معمولی چیست؟


کیبورد معمولی یا کیبورد ممبرین (Membrine) مکانیزم کار ساده‌ای دارد و نسبت به سایر انواع کیبوردها در بازار از قیمت پایین‌تری برخوردار است. این کیبوردها از یک برد اصلی تشکیل شده‌اند و روی این برد قطعات پلاستیکی که با قطعاتی از هم جدا شده‌اند، قرار دارند. کاربر با فشردن دکمه پلاستیکی باعث حرکت قطعه پلاستیکی رویه شده و اتصالی کوتاه را در کیبورد ایجاد می‌کند. این اتصال منجر به ارسال اطلاعات به کامپیوتر شده و درواقع اطلاع داده می‌شود که دکمه‌ای فشرده شده است و کارهای مربوطه نیز در ادامه اجرا خواهند شد. در این راستا باید اشاره کنیم که کیبوردهای معمولی یا ممبرین نسبت به کیبوردهای مکانیکی کم صداتر بوده و قیمت پایین‌تری نیز دارند. در عین حال از عمر کمتری نیز نسبت به انواع مکانیکی برخوردار هستند. اما برای بررسی تفاوت کیبورد مخصوص بازی با معمولی باید حالا ببینیم که کیبورد گیمینگ چیست.

تفاوت کیبورد مخصوص بازی با معمولی

 


کیبورد گیمینگ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟


شاید پاسخ این سوال ساده باشد. درواقع یک کیبورد گیمینگ کیبوردی است که مخصوص بازی طراحی شده است و معمولا به نورهای RGB مزین است. اما این همه ماجرا نیست. دیگر تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی این است که کیبوردهای گیمینگ از دکمه‌های مکانیکی سود می‌برند و زمان پاسخگویی سریع‌تری نیز دارند. درواقع در طراحی آن‌ها از مکانیزم مکانیکی استفاده شده است. از طرف دیگر زمانی که گیمر در طولانی مدت از آن استفاده می‌کند، احساس خستگی نخواهد کرد. اما ببینیم که زمان پاسخگویی چیست و چه تأثیری در کار یک کیبورد خواهد داشت.

فرق کیبورد گیمینگ با معمولی

 

دکمه های مکانیکی و زمان پاسخگویی کمتر

همان‌طور که اشاره شد، دکمه‌های مکانیکی و زمان پاسخگویی کمتر دو وجه مشخصه کیبوردهای گیمینگ هستند. درواقع خود دکمه‌های مکانیکی هستند که منجر به کاهش زمان پاسخگویی در بررسی تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی خواهند شد. حالا ببینیم که دقیقا چه اتفاقی می‌افتد. درواقع زمان پاسخگویی به لحظه بین فشردن کیبورد تا ارسال اطلاعات به کامپیوتر و دریافت نتیجه گفته می‌شود. حالا هر چه این زمان سریع‌تر باشد، کارایی در اجرای کارهایی نظیر بازی بالاتر می‌رود. هرچند گیمرهای مبتدی ممکن است کمتر متوجه چنین ویژگی‌هایی شوند، اما معمولا گیمرهای حرفه‌ای‌تر خیلی خوب این ویژگی‌ها و همچنین تأخیر در پاسخگویی را درک می‌کنند. درواقع در اجرای برخی از بازی‌ها حتی زمان پاسخگویی 30 میلی‌ثانیه نیز برای یک گیمر می‌تواند زیاد باشد.

 


تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی ؛ کدام را بخریم؟


در ادامه ویدیو بررسی اینکه «آیا صفحه کلید های گیمینگ با صفحه کلیدهای معمولی فرقی دارند؟» را مشاهده می کنید.

حالا که با تعریف این دو نوع کیبورد آشنا شدید، حتما می‌توانید تفاوت بین کیبورد گیمینگ با معمولی را حدس بزنید. درواقع کار کردن با کیبورد مکانیکی آسان‌تر است؛ اما باید اشاره کنیم که مکانیزم کار پیچیده‌تری نسبت به کیبورد معمولی دارد. در این بخش به بررسی تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی می‌پردازیم.

 

سوئیچ های Cherry MX

در تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی یک ویژگی اصلی برخورداری کیبوردهای مکانیکی از سوئیچ‌های Cherry MX است. این سوئیچ‌ها در سال 1993 وارد بازار شدند و یکی از بهترین سوئیچ‌های به کار رفته در کیبوردها محسوب می‌شوند. آن‌ها انواع مختلفی دارند و به کارگیری این نوع از سوئیچ‌ها باعث خواهد شد تا کیبورد مورد نظر به کیبورد گیمینگ یا کیبوردی مناسب تایپ تبدیل شود که طول عمر بالاتری نیز خواهد داشت.

تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی

 

کلیدهای قابل برنامه ریزی

یکی دیگر از قابلیت‌های کیبورد گیمینگ در تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی کلیدهای قابل برنامه ریزی است. امروزه اکثر کیبوردهای گیمینگ از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. این کیبوردها برای گیمرهایی که بازی‌های RTS یا RPG بازی می‌کنند انتخابی ایده‌آل را رقم خواهند زد. درواقع با این ویژگی گیمرها می‌توانند دستورات خاصی را با استفاده از نرم افزار مخصوص برای کلیدها تعریف کنند.

 

رنگ های پس زمینه RGB

یکی از ویژگی‌های جالب و هیجان‌انگیز در کیبوردهای گیمینگ رنگ زمینه RGB است. درواقع این رنگ از طریق چراغ‌های LED که در پشت کلیدها قرار دارند، ایجاد خواهد شد. همچنین امکان برنامه زیری برای خاموش شدن و همین‌طور روشن شدن یا در برخی مواقع تغییر رنگشان نیز است.

شاید دیگر تفاوتی که می‌توانیم بیان کنیم قیمت آن باشد. کیبورد گیمینگ چون از کلیدهای مکانیکی و سایر امکانات یاد شده برخوردار است، قیمت بالاتری نسبت به کیبورد معمولی خواهد داشت. از طرف دیگر کار با کیبورد مکانیکی نیز راحت‌تر خواهد بود. اما کیبورد معمولی در کنار پشتیبانی از مکانیزم ساده، دارای قیمت کمتری نیز است. حالا با توجه به بودجه و البته هدفی که از خرید کیبورد دارید، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. ما در ادامه تعدادی از بهترین کیبوردهای گیمینگ را از فروشگاه پلازا به شما معرفی خواهیم کرد. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با کیبوردهای مکانیکی نیز این مقاله را مطالعه کنید.

تفاوت کیبورد مخصوص بازی با معمولی

 


معرفی بهترین کیبوردها


در بخش پیشین با تفاوت کیبورد مخصوص بازی با معمولی آشنا شدید. حالا می‌دانیم که کیبوردهای گیمینگ کیفیت بالاتری نسبت به صفحه کلیدهای معمولی دارند و از کارایی بهتری برخوردار هستند. به همین دلیل ما در ادامه پرطرفدارترین کیبوردهای گیمینگ بازار که در فروشگاه پلازا نیز موجود هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow X Chroma

اگر به دنبال کیبوردی باکیفیت هستید، ما به شما یکی از محصولات ریزر را پیشنهاد می‌دهیم. کیبورد گیمینگ BlackWidow X نیز یکی از این کیبوردها است که برای انجام بازی کارایی بالایی دارد. همچنین این کیبورد با توجه به دکمه‌های نرم و باکیفیتی که دارد، برای برنامه‌نویسان و افرادی که مدام با تایپ کردن سرو کار دارند، می‌تواند انتخابی ایده‌آل باشد. این کیبورد مجهز به 10 کلید آنتی گوست بوده؛ به طوری که این قابلیت، مشکل فشردن کلیدهای همزمان و حالت شبح را برطرف کرده و انجام بازی را برای کاربران جذاب‌تر خواهد کرد. در کنار همه این‌ها باید اشاره کنیم که این کیبورد حالتی مخصوص اجرای بازی نیز دارد.

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow X Chroma

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow X ChromaRazer BlackWidow X Chroma Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
عمر ضربه پذیری کلیدها80 میلیون ضربه

کیبورد تسکو مدل TK 8120N Gaming

اگر به دنبال یک کیبورد گیمینگ ارزان‌قیمت هستید، ما به شما کیبورد تسکو مدل TK 8120N Gaming را پیشنهاد می‌دهیم. این کیبورد با پشتیبانی از چراغ نئون قادر است نور زیبایی را تولید کند. همچنین برای تایپ نیز گزینه‌ای ایده‌آل محسوب می‌شود. عمر ضربه‌پذیری کلیدها نیز 10 میلیون ضربه بوده و کیفیت بالا از ویژگی‌های اصلی این کیبورد گیمینگ محسوب می‌شود. در صورت تمایل از اینجا هم می‌توانید با برند تسکو آشنا شوید.

کیبورد گیمینگ تسکو مدل TK 8120N

کیبورد گیمینگ تسکو مدل TK 8120NTSCO TK 8120N Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
حروف فارسیدارد

کیبورد گیمینگ رپو مدل V580

کیبورد رپو مدل V580 یکی دیگر از محصولات گیمینگ است. این کیبورد با کمک پرتوهای مادون قرمزی فرمان‌ها را منتقل کرده و با در بر داشتن 104 کلید قادر است همه کارهای مورد نظر را نیز برای کاربران انجام دهد. خوب است بدانید که نور پس زمینه این کیبورد گیمینگ قرمز رنگ بوده و این موضوع باعث خواهد شد تا خستگی کمتری نسبت به رنگ آبی برای چشم داشته باشد.

باید خاطرنشان کنیم که بدنه کیبورد از جنس آلومینیم بوده و از پوشش ضد آب در اجزای داخلی نیز پشتیبانی می‌کند. همچنین دکمه‌های فراخوانی ماشین‌حساب، رفتن به صفحه اصلی مرور وب و سیستم عامل و دکمه‌های مربوط به تنظیمات آهنگ نیز از دیگر امکانات کیبورد یاد شده هستند. این کیبورد همچنین از کلیدهای باکیفیت و بادوامی سود می‌برد و می‌تواند همراه مناسبی در هنگام انجام بازی و یا تایپ کردن برایتان باشد.

کیبورد گیمینگ رپو مدل V580

کیبورد گیمینگ رپو مدل V580Rapoo V580 Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB

 

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow Elite

این کیبورد را می‌توان از حرفه‌ای‌ترین کیبوردهای مخصوص بازی معرفی کرد. البته به همان میزان حرفه‌ای بودن نیز قیمت بالایی دارد؛ اما از طرف دیگر کیفیت و دوام ویژه‌ای است که ارزش پرداخت هزینه بالا را برای این کیبورد خواهد داشت. پشتیبانی از دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی، کنترل صدا و موسیقی و همچنین دکمه‌های مورد نیاز در بازی از دیگر ویژگی‌های این کیبورد گیمینگ محسوب می‌شوند. همچنین بهره‌مندی از نور RGB نیز از دیگر ویژگی‌های هیجان‌انگیز این محصول است که البته نور یاد شده قابل تنظیم بوده و امکان تعریف کلیدهای میان بر نیز در کیبورد از طریق نرم افزار مخصوص ریزر میسر است.

همچنین بخوانید :

خوب است بدانید که این کیبورد به استراحتگاه مچ نیز مجهز بوده و کاربرانی که مدت زمان طولانی از کیبورد استفاده می‌کنند حتما فواید این ویژگی مهم را به خوبی می‌دانند. این استراحتگاه پوششی چرم نما دارد و بالشتکی از جنس فوم نیز دارد. کنار همه این ویژگی‌های خوب نباید وجود جک هدفون 3.5 میلی‌متری صدا را نیز روی بدنه کیبورد نادیده بگیریم.

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow Elite Green Switch

کیبورد گیمینگ ریزر مدل BlackWidow Elite Green SwitchRazer BlackWidow Elite Green Switch Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
ورودی USBدارد

کیبورد گیمینگ کورسیر مدل STRAFE RGB MK.2

یکی دیگر از بهترین کیبوردهای دنیای بازی و فناوری، کیبورد گیمینگ کورسیر مدل STRAFE RGB MK.2 است. کیبورد یاد شده محصول شرکت کورسیر بوده و سرعت و دقت بالایی را در کنار راحتی استفاده به ارمغان می‌آورد. این کیبورد به مانند اکثر کیبوردهای گیمینگ از سوئیچ‌های Cherry MX پشتیبانی می‌کند. همچنین پشتیبانی از دکمه‌های چند رسانه‌ای برای کنترل پخش موزیک و فیلم از دیگر ویژگی‌های خوب این محصول محسوب می‌شود.

طراحان برای استراحت مچ کاربران نیز از استراحتگاه مچ که البته راحت و ضد تعریق نیز است، استفاده کرده‌اند. با همه این‌ها پیشنهاد می‌شود که برای استفاده از ظرفیت حداکثری این کیبورد، آن را به درگاه USB 3.0 یا بالاتر متصل کنید.

کیبورد گیمینگ کورسیر مدل STRAFE RGB MK.2 Silent

کیبورد گیمینگ کورسیر مدل STRAFE RGB MK.2 SilentCorsair STRAFE RGB MK.2 Silent Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
ورودی USBدارد

کیبورد گیمینگ رپو مدل V720S

همچنین بخوانید :

این کیبورد با داشتن دکمه‌های مکانیکی بدون تداخل از جمله دیگر کیبوردهای گیمینگ محسوب می‌شود. در کنار همه ویژگی‌های خوب و راحتی استفاده، باید اشاره کنیم که پشتیبانی از نورپردازی RGB، حافظه داخلی و سرعت پاسخگویی بالا از خصوصیات آن محسوب می‌شوند. این کیبورد از 103 کلید مکانیکی تشکیل شده است و تمامی کیبورد نیز قابلیت برنامه ریزی دارد و می‌توان عملکردهای تکی، چندتایی و ماکرو را نیز برایشان تعریف کرد تا بتوانید در بازی‌ها به راحتی میانبر بزنید.

همین‌طور ریتم نورپردازی کیبورد قابل تنظیم بوده و می‌توان آن را کم و زیاد کرد. همچنین دقت پاسخگویی بالا از دیگر ویژگی‌های خوب این کیبورد است، به طوری که شرکت سازنده تضمین می‌کند که به اندازه یک هزارم ثانیه نیز دچار تأخیر نخواهید شد. این موضوع می‌تواند یکی از ویژگی‌های اصلی در تفاوت کیبورد گیمینگ با معمولی نیز باشد.

کیبورد گیمینگ رپو مدل V720S

کیبورد گیمینگ رپو مدل V720SRapoo V720S Gaming Keyboard

نوع اتصالباسیم
رابطUSB
ورودی USBندارد


سخن پایانی


ما در این مقاله تلاش کردیم تا علاوه بر بررسی تفاوت کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی به معرفی ویژگی‌هایی از کیبورد گیمینگ و برتری‌های آن نیز بپردازیم. همچنین در بخش دیگری نیز به معرفی چند نمونه از بهترین کیبوردهای گیمینگ پرداختیم و می‌توانید به صورت آنلاین نیز آن‌ها را خریداری کنید. حالا شما از تجربه‌های خود در استفاده از کیبورد گیمینگ یا کیبوردهای معرفی شده در این مقاله برایمان بگویید. اگر هم سوالی در مورد خرید داشتید، می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022