بهترین فیلم های فمینیستی تاریخ سینما

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های فمینیستی در طول تاریخ به زنان قدرت بخشیده‌ و به آن‌ها آموخته‌اند که می‌توانند نقش اصلی زندگی خودشان باشند. در این مطلب مروری بر بهترین فیلم های فمینیستی خواهیم داشت.

در جواب این سوال که فمینیسم چیست باید گفت که فمینیسم مجموعه‌ای از جنبش‌های اجتماعی، سیاسی و ایدئولوژیکی است. هدف این جنبش تعریف و ایجاد برابری سیاسی، اقتصادی، شخصی و اجتماعی جنسیت‌های مختلف است و کسی که به فمنیسم باور دارد، فمنیست است. این جنبش افزایش مطالعه بر فیلم‌های آمریکایی-انگلیسی در دهه 1970 را شکل داد.

فیلم سازی فمینیستی از نظر ایدئولوژیک تعریف می‌شود. فیلم های سینمایی فمینیستی اغلب به لزوم بازنگری در تاریخ فیلمسازی، کلیشه‌ها و فرمول‌های موجود، از طریق ارائه تعریفی مجدد از آن، اشاره می‌کنند. این فیلم‌ها بر نقش زنان در روایت‌های سینمایی تاکید دارند. در این مقاله از پلازا به بهترین فیلم های درباره زنان پرداخته‌ایم. برای آشنایی با بهترین فیلم های فمینیستی در این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

اولین فیلم فمینیستی تاریخ سینما

فیلم های فمینیستی در میان صد ایده‌ای قرار دارند که سینما را تغییر داد. اما از چه زمانی ساخت این دست فیلم‌ها آغاز شد و اولین بار چگونه به نمایش گذاشته ‌شد؟ در سال 1923، نویسنده، منتقد و کارگردان فرانسوی ژرمن دولاک (Germaine Dulac) فیلم بی‌کلام La Souriante Madame Beudet (مادام بودت خندان) را در دوره قبل از جنبش سورئالیسم، کارگردانی کرد. این فیلم از نظر بسیاری اولین فیلم فمینیستی است.

فیلم های فمینیستی

داستان آن درباره زنی باهوش است که در یک ازدواج بدون عشق به دام افتاده ‌است. شوهرش عادت دارد که به عنوان شوخی، یک هفت تیر خالی به سمت خود نشانه بگیرد و تظاهر کند که به خودش شلیک می‌کند.

یک روز، مادام بودت، متأثر از وضعیت ناامیدانه‌اش، گلوله‌های واقعی را در هفت تیر قرار می‌دهد، اما خیلی زود از کارش پشیمان می‌شود. قبل از اینکه او بتواند گلوله‌ها را از هفت تیر خارج کند، شوهرش به سراغ هفت تیر می‌رود. با این تفاوت که این بار هفت ‌تیر را به سمت او نشانه می‌گیرد. او موفق می‌شود که قبل از اصابت گلوله فرار کند، اما شوهرش تصور می‌کند که مادام در تلاش بود تا به زندگی خود پایان دهد؛ بنابراین او را در آغوش می‌گیرد و عشق خود را ابراز می‌کند.

معرفی بهترین فیلم های فمینیستی جهان

فیلم های با محوریت زنان که فلسفه فمینیستی را به نمایش می‌گذارند و مسائل را از دیدگاه زنان بررسی می‌کنند، فیلم های فمینیستی هستند. فیلم فمینیستی روش‌هایی غیر سنتی را برای مطالعه، درک و ارزیابی فیلم‌ها ارائه می‌دهد که در آن فیلم از منظر نحوه تصویر کردن زنان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سالیان سال زنان در سینما با شخصیت قوی و مستقل نشان داده نمی‌شدند و فیلم زنانه ساخته نمی‌شد، ولی امروز با تلاش بسیار با ساخت فیلم های فمینیستی، کمی به رویای برابری جنسیتی نزدیک شده‌ایم. فیلم های درباره حقوق زنان و زندگی از نگاه زنان بیشتر ساخته می‌شوند تا دختران نسل جدید بتوانند خود را به عنوان زنی مستقل و قوی بر پرده سینما ببینند و دریابند که شهروند درجه دو نیستند، ارزشمندند و می‌توانند آن چه آرزو می‌کنند باشند. در اینجا ده فیلم از بهترین فیلم های فمینیستی خارجی آورده ‌شده ‌است.

10. فیلم Orlando

فیلم های فمنیستی با محوریت زنانه

 • سال تولید: 1992
 • کارگردان: سالی پاتر (Sally Potter)
 • بازیگران: تیلدا سوینتن، کوئنتین کریسپ، جیمی سامرویل و جان وود
 • امتیاز IMDb: نمره 7.2
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85%

ملکه الیزابت اول به نجیب زاده جوانی به نام اورلاندو دستور می‌دهد که برای همیشه جوان بماند. به طور معجزه آسایی، او این کار را می‌کند. ما در این فیلم زندگی اورلاندو را دنبال می‌کنیم. او در چندین قرن از تاریخ انگلیس زندگی می‌کند، زندگی و روابط متنوعی را تجربه می‌کند و حتی تغییر جنسیت می‌دهد.

کارگردان فمنیست این فیلم، آن را با الهام از رمانی به همین نام اثر ویرجینیا وولف (Virginia Woolf) ساخته ‌است. بازیگر زن این فیلم در نقش یک مرد و یک زن بازی می‌کند. او به عنوان اورلاندو، مردی نجیب زاده شروع می‌کند و از یک قرن به قرن دیگر می‌رود و هنجارهای جنسیتی و محدودیت‌های فرهنگی را در هم می‌شکند. این فیلم از بهترین فیلم های فمینیستی اقتباسی است.

9. فیلم Queen of Katwe

بهترین فیلم های فمنیستی

 • سال تولید: 2016
 • کارگردان: میرا نایر (Mira Nair)
 • بازیگران: لوپیتا نیونگو، دیوید اویلوو، مدینا نالوانگا و مارتین کبانزا
 • امتیاز IMDb: نمره 7.4
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94%

برای فیونای 10 ساله و خانواده‌اش، زندگی در کتوی، زاغه‌ای در کامپالا، اوگاندا، بسیار سخت است. او و برادر کوچکترش به مادرشان کمک می‌کنند تا در بازار ذرت بفروشد. او همچنین به مادرش در مراقبت از برادر کوچک خود کمک می‌کند.

همچنین بخوانید :

کاتنده مربی فوتبال است و در یک مرکز محلی به کودکان شطرنج آموزش می‌دهد. فیونا از سر کنجکاوی به سراغ شطرنج می‌رود و آن را یاد می‌گیرد. او مجذوب شطرنج می‌شود و خیلی زود با کمک مربی به یکی از بازیکنان برتر گروه تبدیل می‌شود.

او به المپیاد شطرنچ روسیه می‌رود، ولی برنده بازی نمی‌شود و به محله خود بازمی‌گردد. او با حمایت مربی کاتنده و مردم کتوی، به شطرنج بازمی‌گردد و در نهایت تا جایی موفق می‌شود که بتواند خانه‌ای را برای خانواده خود خریداری کند.

کارگردان این فیلم مسیر سخت یک دختر اوگاندایی را برای موفقیت به تصویر می‌کشد. این فیلم اقتباس شده از مقاله‌ای ورزشی از مجله ESPN است. در این فیلم که در بین بهترین فیلم های فمینیستی قرار دارد، فیلمساز شما را به گریه نمی‌اندازد، بلکه سعی دارد حس قدرت و توانمندی را به شما منتقل کند.

8. فیلم Thelma & Louise

برترین فیلم های فمنیستی

 • سال تولید: 1991
 • کارگردان: ریدلی اسکات (Ridley Scott)
 • بازیگران: سوزان ساراندون، جینا دیویس، هاروی کایتل و مایکل مدسن
 • امتیاز IMDb: نمره 7.5
 • امتیاز راتن تومیتوز: 84%

لوئیز در یک ناهارخوری به عنوان پیشخدمت مشغول به کار است و با دوست پسر خود، جیمی که یک موسیقی دان همیشه در سفر است، مشکلاتی دارد. تلما نیز با داریل ازدواج کرده ‌است. داریل دوست دارد همسرش در آشپزخانه ساکت بماند تا بتواند فوتبال تماشا کند.

یک روز آنها تصمیم می‌گیرند که زندگی عادی خود را رها کنند و به سفری جاده‌ای بروند. اما وقتی لوئیز مردی را که تلما را به تجاوز تهدید کرده ‌بود، می‌کشد برنامه سفر آن‌ها تغییر می‌کند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به مکزیک بروند، اما خیلی زود توسط پلیس آمریکا تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

این فیلم یکی از مهم‌ترین فیلم های فمینیستی و پر از اجراهای عالی و صحنه‌های دراماتیک است. این اثر واقعاً شگفت انگیز است و برای همیشه نقطه عطفی در تاریخ اجتماعی فمینیسم باقی خواهد ماند.

فیلم‌هایی که پیوند و ارتباط بین زنان را بررسی می‌کنند بسیار اندکند، اما وجود دارند. فیلم تلما و لوئیز از یک ژانر فراتر می‌رود. این فیلم درباره تغییر و آزادی است که در عین شخصی بودن، عمیقاً سیاسی است. این عنوان در مورد فرار از محدودیت‌های دردناک جنسیتی، طبقه اجتماعی، زمان و مکان است.

7. فیلم Whale Rider

فیلم های فمنیستی با محوریت زنانه

 • سال تولید: 2002
 • کارگرداننیکی کارو (Niki Caro)
 • بازیگران: کیشا کاستل-هیوز، راویری پاراتن، ویکی هاوتن و کلیف کرتیس
 • امتیاز IMDb: نمره 7.5
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91%

در ساحل شرقی نیوزیلند، مردم وانگارا معتقدند که حضور آن‌ها در آنجا به هزار سال یا بیشتر برمی‌گردد. آنها‌ معتقدند که همگی از نسل جد واحدی به نام پایکیا (Paikea) هستند که پس از واژگون شدن قایقش با سوار شدن بر پشت یک نهنگ، به ساحل رسید و از مرگ نجات یافت. از آن به بعد، روسای وانگارا، همیشه مردانی بودند که فرزند اول هستند. آن‌ها خود را نوادگان اصلی و جانشین بر حق پایکیا می‌دانند.

پای، دختری 11 ساله در این قبیله مردسالار در نیوزیلند، معتقد است که تقدیرش این است که رئیس جدید قبیله شود. اما پدربزرگش، کورو، موظف به انتخاب یک رهبر مرد است. پای، کورو را بیش از هر کس در دنیا دوست دارد، اما برای تحقق سرنوشت خود باید با او و یک سنت هزار ساله مبارزه کند.

توانایی رهبری، شجاعت و مقاومت از خصوصیات اصلی یک انسان قوی و به خصوص یک زن قوی است که می‌خواهد جامعه‌اش را رهبری کند. این فیلم داستان دختری است که در جامعه‌ای مرد سالار قد علم می‌کند. دیدن این اثر در بین فیلم های فمینیستی برای همه زنان ضروری است.

6. فیلم Iron Jawed Angels

بهترین فیلم های فمنیستی خارجی

 • سال تولید: 2004
 • کارگردان: کاتیا فون گارنیه (Katja von Garnier)
 • بازیگران: هیلاری سوانک، فرانسیس اوکانر، مالی پارکر و لورا فریزر
 • امتیازIMDb: نمره 7.5
 • امتیاز راتن تومیتوز: 56%

آلیس پاول و زنان جنبش حق رأی زنان 1917 برای حق رأی دادن و نامزدی در جایگاه‌های مختلف سیاسی برای نسل‌های آینده می‌جنگند. زنان با فدا کردن سلامتی، ازدواج و آزادی محدودی که داشتند، پس از اعتصاب غذا و ایستادگی در مقابل وودرو ویلسون، رئیس جمهور وقت، زندانی شدند. اما زنده ماندند و دوام آوردند تا نتایج تلاش‌هایشان را ببینند.

این فیلم در بین فیلم های فمینیستی بسیار مهم و ارزشمند است. در این روزگار، تمام دختران جوان که داشتن حقوقی مثل حق رای را امری بدیهی می‌دانند، باید به تماشای این فیلم بنشینند؛ چرا که این عنوان یک بخش مهم در تاریخ را به تصویر می‌کشد که نباید فراموش شود.

5. فیلم Mustang

برترین فیلم های فمنیستی جهان

 • سال تولید: 2015
 • کارگرداندنیز گامزه ارگوون (Deniz Gamze Ergüven)
 • بازیگران: گونش شنسوی، دوگا دوگوشلو، ایلیت ایشکان و توگبا سانگورگلو
 • امتیاز IMDb: نمره 7.6
 • امتیاز راتن تومیتوز: 97%

اوایل تابستان در دهکده‌ای در شمال ترکیه، لاله و چهار خواهرش از مدرسه به خانه برمی‌گردند و بدون منظور خاصی با گروهی از پسران بازی می‌کنند. بازی آن‌ها در دهکده رسوایی به بار می‌آورد که عواقب غیرمنتظره‌ای در پی دارد. خانه برای آن‌ها کم کم به زندان تبدیل می‌شود.

آموزش خانه‌داری جای مدرسه را می‌گیرد و ازدواج‌های سنتی و ناخواسته‌ برای آن‌ها ترتیب داده می‌شود. پنج خواهری که مشتاق آزادی هستند، راهی برای دور زدن محدودیت‌هایی که به آن‌ها تحمیل شده، پیدا می‌کنند.

این فیلم که در سال 2015 نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی بود، از بهترین فیلم های فمینیستی است. این اثر عمق مردسالاری را در جامعه نشان می‌دهد. در واقع این فیلم معنای زن بودن در کشور ترکیه از نظر کارگردان است.

4. فیلم The Piano

بهترین فیلم های فمنیستی جهان

 • سال تولید: 1993
 • کارگردان: جین کمپیون (Jane Campion)
 • بازیگران: هالی هانتر، هاروی کایتل، سم نیل و آنا پاکوین
 • امتیاز IMDb: نمره 7.6
 • امتیاز راتن تومیتوز: 92%

اواسط قرن نوزدهم است. آدا نمی‌تواند صحبت کند و یک دختر جوان به نام فلورا دارد. او برای یک ازدواج ترتیب داده‌ شده با همراهی دخترش و پیانوی محبوبش اسکاتلند را ترک می‌کند. زندگی در جنگل‌های ناهموار جزیره شمالی نیوزیلند و رابطه‌اش با همسر جدیدش، استوارت، آن چه او تصور می‌کرد، نیست.

وقتی استوارت پیانوی او را به همسایه‌اش، جورج، می‌فروشد، آدا بسیار ناراحت می‌شود. جورج به آدا می‌گوید که اگر به او پیانو بیاموزد تحت شرایط خاصی می‌تواند پیانوی خود را پس بگیرد. در ابتدا آدا از جورج متنفر است، اما روابط آن‌ها به آرامی دگرگون می‌شود و این رابطه آن‌ها را در یک موقعیت خطیر قرار می‌دهد.

جین کمپیون، فیلمساز پیشکسوت، هرگز تسلیم برچسب‌ها و محدودیت‌ها نمی‌شود. او داستانی عاشقانه درباره زنی بی‌زبان ارائه می‌دهد که رابطه‌ خارج از ازدواجش و عواقب آن زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. این اثر اجراهای قدرتمند و مناظری زیبا و تماشایی دارد. این فیلم که از بهترین فیلم های فمینیستی است، یک چشم انداز فمینیستی قوی دارد.

3. فیلم Roma

فیلم های فمنیستی ایران

 • سال تولید: 2018
 • کارگردان: آلفونسو کوارون (Alfonso Cuarón)
 • بازیگران: یالیتزا آپاریچیو و مارینا د تاویرا
 • امتیاز IMDb: نمره 7.7
 • امتیاز راتن تومیتوز: 96%

کلویی یکی از دو کارگر خانگی است که در دهه 1970 در مکزیکوسیتی، به آنتونیو و سوفیا در مراقبت از چهار فرزندشان کمک می‌کند. اوضاع زمانی پیچیده می‌شود که آنتونیو ناگهان با معشوقه‌اش فرار می‌کند و کلویی متوجه می‌شود که باردار است.

هنگامی که سوفیا تصمیم می‌گیرد بچه‌ها را به تعطیلات ببرد، او کلویی را دعوت می‌کند تا با آن‌ها به مسافرت برود، استراحت کند و ذهن خود را آرام کند و ارتباطش را با خانواده او قوی‌تر کند.

این فیلم در نود و یکمین مراسم اسکار برنده سه جایزه بهترین فیلم خارجی‌ زبان، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمبرداری شد. روما نامه‌ای عاشقانه از طرف آلفونسو برای همه زنانی است که او را بزرگ کرده‌اند.

این فیلم تعمقی ژرف و زیبا در تمام دورانی است که یک زن در دخترانگی، زنانگی و مادری می‌گذراند. این فیلم در لیست بهترین فیلم های فمینیستی قرار می‌گیرد و دیدن آن به تمام زنان و عاشقان سینما توصیه می‌شود.

2. فیلم Hidden Figures

فیلم های فمنیستی زنانه

 • سال تولید: 2016
 • کارگردان: تئودور ملفی (Theodore Melfi)
 • بازیگران: تراجی پی.هنسون، اوکتاویا اسپنسر و جنل مونی
 • امتیاز IMDb: نمره 7.8
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93%

در حالی که ایالات متحده با روسیه برای فرستادن انسان به فضا رقابت می‌کرد، ناسا در گروهی از ریاضیدانان زن آمریکایی-آفریقایی استعدادی شگرف پیدا کرد. ناسا از آنان به عنوان مغز متفکر یکی از بزرگترین عملیات در تاریخ ایالات متحده استفاده کرد.

در داستان این فیلم که بر اساس واقعیت است، زندگی سه نفر از این زنان، معروف به کامپیوترهای انسانی را دنبال می‌کنیم. آن‌ها در ناسا، در کنار بزرگترین ذهن‌های تاریخ در بخش محاسبات مربوط به پرتاب فضانورد جی قرار گرفتند.

دوروتی واگن، مری جکسون و کاترین گوبلز جانسون از تمام محدودیت‌های جنسیتی، نژادی و حرفه‌ای عبور کردند و با تلاش برای تحقق رویایی که غیرممکن به نظر می‌رسید، تبدیل به قهرمانان فراموش‌نشدنی آمریکا شدند.

این اثر که از بهترین فیلم های فمینیستی است، به هوش مخاطب خود احترام می‌گذارد و تفسیرهای تاریخی و اجتماعی کافی را ارائه می‌دهد و در عین حال سرگرم‌کننده است و الگویی را پیش روی زنان جامعه قرار می‌دهد.

1. فیلم All About Eve

فیلم های فمنیستی سینمای جهان

 • سال تولید: 1950
 • کارگردان: جوزف ال. منکیه‌ویچ (Joseph L. Mankiewicz)
 • بازیگران: بتی دیویس، آن بکستر، جورج سندرز و سلست هولم
 • امتیاز IMDb: نمره 8.2
 • امتیاز راتن تومیتوز: 99%

ایو هرینگتون در پشت صحنه منتظر ملاقات با ستاره با استعداد و میانسال برادوی، مارگو چانینگ، است. به نظر می‌رسد ایو یک طرفدار واقعی باشد؛ چراکه توضیح می‌دهد که او مارگو را در همه اجراهای نمایش فعلی‌اش دیده ‌است.

مارگو و دوستانش ایو را زیر پر و بال خود می‌گیرند. اما منتقد تئاتر، آدیسون دیویت، نقشه شیطانی ایو را می‌فهمد. او می‌خواهد نقش مارگو را در نمایشش تصاحب کند و نامزدش، بیل سیمپسون را نیز از او بگیرد.

این اثر ارزش‌های فمینیستی بسیار مهمی را در لایه‌های خود پنهان کرده ‌است. این عنوان اثری بسیار ارزشمند در تاریخ سینما و از بهترین فیلم های فمینیستی در تمام دوران است.

کلام آخر

بهترین فیلم های فمنیستی ایران

تمام فیلم های فمینیستی در تلاش هستند که برای دختران و زنان تمام جهان الگویی از جنس خودشان بیافرینند و یا قهرمانان در سایه را به آن‌ها معرفی کنند تا به آنان قدرت و توانایی و انگیزه ببخشند تا رویای خود را دنبال کرده و خود را توانمند بدانند. فیلم های فمینیستی یکی از عوامل مهم در تبیین فرهنگ برابری در جامعه است.

اگر وقت بگذارید و این فیلم های فمنیستی را تماشا کنید، به انسان بهتر و آگاه‌تری تبدیل می‌شوید. درمی‌یابید که زنان برای رسیدن به شرایط امروز جامعه چه راه درازی را طی کرده‌اند و تا رسیدن به شرایط ایده‌آل چه مسیری را پیش روی خود دارند.

در این مقاله با معرفی فیلم های فمینیستی با شما همراه شدیم. بهترین فیلم‌ها با محوریت زنان از نظر خودتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید .

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.867 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 361 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 279 میلیون دلار
  The Batman
  اکران: 04 مارس 2022
 • 273 میلیون دلار
  Uncharted
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 138 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 116 میلیون دلار
  Death on the Nile
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 72 میلیون دلار
  Jackass Forever
  اکران: 04 فوریه 2022
 • 47 میلیون دلار
  Dog
  اکران: 18 فوریه 2022
 • 4 میلیون دلار
  Cyrano
  اکران: 25 فوریه 2022