بلندترین آبشارهای ایران که باید قبل مرگ ببینید!

آبشارهای ایران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آبشارها یکی از جاذبه‌های طبیعی ایران به شمار می‌آیند که در نوع خود شگفت انگیز هستند و تعداد زیادی از آن‌ها در شهرهای مختلف ایران وجود دارند. در ادامه بلندترین آبشارهای زیبای ایران را معرفی می‌کنیم.

تصور کنید آب با شدت از ارتفاع به پایین سرازیر شود، با صخره‌های ریز و درشت برخورد کند و قطرات آن به هزاران ذره در هوا تبدیل شوند که خود باعث خنکی هوا در گرمای سوزان تابستان می‌شود. دیدن این صحنه زیبا یکی از دلایلی است که هر سال تابستان آبشارها به یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی ایران تبدیل شده و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. با پلازا همراه باشید تا 12 مورد از زیباترین آبشارهای ایران را معرفی و بررسی کنیم.

سفر به بلندترین آبشارهای ایران

آبشارها از نزدیک بسیار شگفت انگیزند. دیدن این شکوه و عظمت و شنیدن صدای برخورد آب با صخره‌ها و فرود آمدنش به زمین آدمی را مبهوت و متحیر می‌کند. در ایران آبشارهای زیادی هستند که چیزی از این زیبایی کم ندارند. پلازا شما را با آبشارهای جذاب ایران آشنا می‌کند.

1. آبشار لاتون

آبشارهای زیبای ایران / لاتون

 • واقع در: آستارا
 • ارتفاع: 105 متر
 • راه دسترسی: در 15 کیلومتری شهرستان آستارا به شهر لوندویل می‌رسید و از آنجا باید به روستای کوته کومه بروید

«آبشار لاتون» جزء بلندترین آبشارهای ایران به شمار می‌آید. این آبشار در 6 کیلومتری روستای «کوته کومه» واقع شده و رسیدن به آن حدود 3 ساعت زمان می‌برد. این 3 ساعت را باید به صورت پیاده طی کنید و این پیاده روی در دل جنگل و درختان سرسبز انجام می‌شود که علاقمندان به طبیعت حسابی از آن لذت می‌برند.

در این مسافتی که طی می‌کنید نزدیک به 750 متر ارتفاع زیاد می‌شود. به همین دلیل یکی از آبشارهای نسبتا خطرناک ایران تلقی شده و با خطر سقوط همراه است؛ پس حسابی مراقب باشید. آبشار لاتون در تمام فصل‌ها آب دارد، ولی ممکن است حجم آن در برخی از فصول به کمترین حد خود برسد. با این حال یکی از آبشارهای زیبای ایران تلقی می‌شود.

2. آبشار یخی

زیباترین آبشارهای ایران / یخی

 • واقع در: مازندران
 • ارتفاع: 12 متر
 • راه دسترسی: این آبشار در محدوده روستای نوا در جاده هراز واقع شده که ابتدا باید از ده پلور عبور کنید تا 200 متر جلوتر به روستای نوا برسید و بعد از گذراندن 5 کیلومتر آبشار را می‌بینید

«آبشار یخی» در همه فصل‌ها یخ زده است؛ به همین دلیل نام آن را آبشار یخی گذاشته‌اند. فقط مدت کوتاهی در روزهای گرم تابستان باریکه آبی از کنار آن راه می‌افتد. در واقع این یخ‌ها به دلیل آب شدن برف‌های گودال بالای آبشار به وجود آمده و بلافاصله منجمد می‌شوند.

آبشار یخی یکی از آبشارهای مازندران است که در نزدیکی قله دماوند واقع شده و در نوع خود منحصربه فرد بوده و در فهرست زیباترین آبشارهای ایران قرار دارد. ارتفاع این آبشار بین 7 الی 12 متر به نظر می‌رسد و راه دسترسی به آن آسان بوده؛ به همین دلیل کوهنوردان و گردشگران زیادی برای دیدن این شگفتی به مازندران سفر می‌کنند.

3. آبشار بیشه

آبشارهای بکر ایران / بیشه

 • واقع در: دورود لرستان
 • ارتفاع: 58 متر
 • راه دسترسی: 30 کیلومتری شهرستان دورود به بخش پاپی می‌رسید و بعد از گذراندن مسیری در کنار راه آهن روستای بیشه را خواهید دید

«آبشار بیشه» از آبشارهای لرستان و در دل کوه‌های زاگرس واقع شده است. آب آن از طریق چشمه‌های همجوارش تامین شده و بعد از طی مسیری به رودخانه سزار می‌ریزد. به دلیل چشم‌انداز زیبایش یکی از باشکوه ترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. گردشگران زیادی همه ساله برای تماشا و ثبت جلال و شکوه آبشار بیشه به لرستان سفر می‌کنند که اتفاقا در کنار این آبشار امکانات رفاهی نظیر بازارچه محلی، چادر، پلاژ، آب، برق، تلفن، خانه بهداشت و پاسگاه نظامی برای گردشگران ترتیب داده‌اند.

این آبشار در سال 87 به ثبت ملی میراث طبیعی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی درآمده است. استان لرستان را می‌توان سرزمین آبشارها نامید، اما بی تردید آبشار بیشه در فهرست معروفترین آبشارهای ایران و لرستان قرار دارد.

4. آبشار سنگان

بهترین آبشارهای ایران

 • واقع در: تهران
 • ارتفاع: 60 متر
 • راه دسترسی: تهران، میدان کوهسار، جاده سولقان، خروجی سنگان، جنب امامزاده قاسم مسیر پیاده روی شروع می‌شود

یکی از بلندترین آبشارهای ایران «آبشار سنگان» نام دارد. این آبشار را می‌توان از بلندترین آبشارهای تهران دانست که وقتی در زمستان کاملا یخ می‌زند بسیار زیبا و دیدنی خواهد بود، اما در بهار و اوایل تابستان که فصل پرآبی این آبشار محسوب می‌شود هم می‌توان از آن به عنوان یکی از قشنگترین آبشارهای ایران نام برد. این آبشار هم در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده و همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای دیدن آن به تهران می‌آیند و همیشه یکی از مسیرهای مناسب و مورد علاقه تیم‌های طبیعت گردی به شمار می‌رود.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
راهنمای سفر به کیش (بهترین مقصد سفر زمستانی) / جاذبه ...
00:06:4901 دی 1399، 10:33
thumbnail
مراسم و سنت های سال نو چینی (زیرنویس فارسی)
00:03:2812 بهمن 1400، 10:30

5. آبشار مارگون

فهرست آبشارهای ایران

 • واقع در: فارس
 • ارتفاع: 70 متر
 • راه دسترسی: استان فارس، شهر سپیدان، جاده مارگون را که دیدید مسافتی را پیاده طی کرده تا به آبشار مارگون برسید

«آبشار مارگون» بلندترین آبشار چشمه‌ای دنیا شناخته شده و چون آب آن از چشمه‌های اطرافش تامین می‌شود به آن آبشار چشمه‌ای می‌گویند. عرض آبشار مارگون به 100 متر رسیده و می‌توان آن را یکی از با شکوه‌ترین آبشارهای ایران نامید که علاوه بر زیبایی خودش، طبیعت بکر و درختان جنگلی اطرافش همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و این امر سبب شد تا امکانات رفاهی مثل سرویس بهداشتی و پارکینگ برای آسایش گردشگران آماده کنند. هوای این منطقه در گرمترین روز تابستان هم نسبتا خنک است؛ پس اگر به دیدن آبشار مارگون می‌روید حتما لباس گرم همراه داشته باشید و به دلیل مسافتی که باید پیاده طی کنید کفش مناسب بپوشید.

6. آبشار لوه

معروفترین آبشارهای ایران

 • واقع در: گلستان
 • ارتفاع: 15 متر
 • راه دسترسی: گرگان، جاده گلستان – مشهد را در پیش گرفته به 20 کیلومتری شهرستان گالیکش که رسیدید آبشار لوه قابل مشاهده است

«آبشار لوه» یکی از بلندترین آبشارهای شمال ایران است که در شهر گرگان و نزدیکی شهرستان مینودشت وجود دارد. این آبشار در واقع از چندین آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده و حالتی پلکانی داشته که در پایین هر پله حوضچه‌های آب درست شده‌اند. اطراف آبشار لوه درختان سرسبز فراوانی وجود دارد که آدمی را مبهوت این همه زیبایی می‌کند. از ویژگی خاص و منحصربه‌فرد این آبشار می‌توان به هوای تمیز، درختان جنگلی و خزه‌های اطراف آن اشاره کرد که به زیبایی آن افزوده و یکی از بهترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. اگر به طبیعت علاقه دارید حتما از این آبشار 5 طبقه و طبیعت بکر گرگان دیدن کنید.

7. آبشار شوی

حیرت انگیزترین آبشارهای ایران

 • واقع در: دزفول
 • ارتفاع: 100 متر
 • راه دسترسی: دزفول، دهستان امامزاده سید محمود، روستای شوی

«آبشار شوی» یکی از آبشارهای جنوب ایران است که در استان خوزستان و نزدیکی شهر دزفول قرار گرفته و به آن «بزرگترین آبشار طبیعی خاورمیانه» می‌گویند. حوضچه‌هایی که در پایین آبشار به وجود آمده‌اند محیط مناسبی برای آب‌تنی بوده و طبیعت زیبای اطراف آبشار مکانی زیبا برای اتراق و استراحت گردشگران است.

پوشش گیاهی آبشارهای ایران معمولا خاص و دیدنی است و آبشار شوی هم با وجود اینکه در منطقه کاملا کوهستانی واقع شده، اما از پوشش گیاهی منحصربه‌فردی برخوردار است. برای رسیدن به این آبشار حدود 2 ساعت پیاده روی لازم است. در این مسیر از رودخانه‌ای عبور می‌کنید که بسیار هیجان انگیز خواهد بود. اگر پیاده روی و کوهنوردی برایتان مشکل است، در نزدیکی آبشار ایستگاه قطار وجود دارد که از این طریق هم می‌توانید خود را به آن منطقه برسانید.

8. آبشار گنج نامه

آبشارهای گیلان

 • واقع در: همدان
 • ارتفاع: 12 متر
 • راه دسترسی: 5 کیلومتری غرب همدان، ضلع شرقی میدان گنج‌نامه

مجموعه تفریحی-توریستی گنج‌نامه در شهر همدان واقع شده و یکی از مهمترین مجموعه‌های تفریحی کشور محسوب می‌شود. آثار تاریخی، طبیعت منحصربه‌فرد و امکانات تفریحی این مجموعه باعث شده تا مورد توجه گردشگران زیادی قرار بگیرد. علاوه بر همه این‌ها یکی از آبشارهای ایران به نام «آبشار گنج‌نامه» در دل این مجموعه توریستی جای گرفته که زیبایی و شکوه آن را صد چندان می‌کند. این آبشار از کوه‌های الوند سرچشمه گرفته و همیشه پر آب است. کتیبه تاریخی که در صخره‌های موجود در آبشار حکاکی شده آن را به یک ارزش تاریخی مهم تبدیل کرده است.

صخره‌های این آبشار به شکلی درآمده‌اند که صخره نوردان می‌توانند به راحتی از آن بالا رفته و تمرین کنند. همچنین علاقمندان به یخ‌نوردی می‌توانند در روزهایی از زمستان که به دلیل سرمای زیاد آب قسمت‌هایی از آبشار یخ می‌زند و قندیل‌های خاص و زیبایی به وجود می‌آیند، از آن استفاده کنند. آبشار گنج‌نامه و زیبایی طبیعت اطراف آن به یکی از جاذبه‌های گردشگری همدان تبدیل شده است، البته وجود امکانات رفاهی مثل پارکینگ، رستوران، سرویس بهداشتی هم بی‌تاثیر نبودند.

9. آبشار گزو

بلندترین آبشارهای ایران

 • واقع در: سوادکوه
 • ارتفاع: 53 متر
 • راه دسترسی: جاده فیروزکوه را در پیش گرفته تا به پل سفید و زیراب برسید. پس از آن فرعی شیرگاه را می‌بیند. از اینجا باید وارد جاده لفور شوید و 11 کیلومتری طی کنید تا تابلوی امامزاده گزو نمایان شود. از امامزاده تا آبشار 45 دقیقه پیاده روی در سطح شیب دار پیش رویتان است

«آبشار گزو» به دلیل اینکه در دل جنگل قرار گرفته و راه دسترسی به آن کمی مشکل است، از آبشارهای بکر ایران محسوب می‌شود. این آبشار در شهرستان سواد کوه، استان مازندران و نزدیکی شهر زیراب واقع شده و می‌توان آن را یکی از زیباترین آبشارهای ایران دانست. دلیل نامگذاری این اسم برای آبشار برمی‌گردد به یک محصول با ارزش در جنگل‌های زاگرس شمال به نام گزو. این ماده که مزه‌ای شیرین دارد بعد از بارندگی در فصل بهار بر روی درخت بلوط به وجود آمده و مردم روستا شاخ و برگ درخت که حاوی گزو هستند را بریده و این ماده را استخراج می‌کنند. مصارف این ماده براق و شیرین در پزشکی و مواد غذایی بوده و ارزش تجاری بالایی دارد.

برای رسیدن به آبشار گزو باید از دل جنگل لفور بگذرید. پس حتما لباس و کفش مناسب به همراه داشته و قبل از حرکت از وضعیت آب و هوا مطلع شوید. البته اگر به طبیعت‌گردی علاقه دارید عبور از این جنگل برایتان بسیار دلنشین خواهد بود.

10. آبشار ویسادار

آبشار ویسادار / آبشارهای لرستان

 • واقع در: رضوانشهر / گیلان
 • ارتفاع: 15 متر
 • راه دسترسی: رضوانشهر، 16 کیلومتری شهر پره سر، دهستان ییلاقی ارده، نزدیکی روستای اووییار

یکی دیگر از آبشارهای گیلان «آبشار ویسادار» است که در شهرستان رضوانشهر واقع شده و نام آن ویسادار از کلمه‌ای تالشی به نام «سایه درخت بید» گرفته شده است. این آبشار جزء آبشارهای زیبای ایران محسوب می‌شود و تا چند سال پیش خیلی شناخته شده نبود. به همین دلیل بخشی از مناطق آن هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده‌اند، اما امروزه گردشگران زیادی ویسادار را مانند دیگر آبشارهای ایران به خوبی می‌شناسند و برای دیدنش به گیلان سفر می‌کنند.

جاده‌ای که شما را به آبشار ویسادار می‌رساند دارای درختان سرسبز و طبیعتی بکر و شگفت انگیز است. در روبروی آبشار پلی از گذشته به یادگار مانده که محلی مناسب برای عکس گرفتن و یا ایستادن و تماشای آبشار است. در اطراف آبشار کلبه‌هایی ساخته شده که در برخی از آن‌ها می‌توانید استراحت کنید و برخی دیگر قهوه خانه سنتی بوده و می‌توانید خوراکی بخرید.

11. آبشار سمیرم

مرتفع ترین آبشارهای ایران

 • واقع در: اصفهان
 • ارتفاع: 35 متر
 • راه دسترسی: برای رسیدن به این آبشار باید مسیر 4 کیلومتری شرق سمیرم را در پیش بگیرید

«آبشار سمیرم» یکی از بلندترین آبشارهای ایران است که در نزدیکی شهر سمیرم از استان اصفهان قرار دارد. این آبشار دیواره‌هایی سنگی دارد که آن را به یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است تا جایی که لقب عروس زیبای زاگرس را برایش در نظر گرفته‌اند. این آبشار در منطقه کوهستانی قرار گرفته، اما با این حال طبیعت اطرافش چیزی از سرسبزی کم ندارد و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. همین امر باعث شد تا آبشار سمیرم در سال 89 به ثبت میراث طبیعی ایران دربیاید.

12. آبشار پیران

آبشارهای مازندران

 • واقع در: کرمانشاه
 • ارتفاع: بیش از 100 متر
 • راه دسترسی: کرمانشاه، روستای پیران که چند ساعتی پیاده روی می‌کنید تا به پای آبشار پیران برسید

«آبشار پیران» بسیار مرتفع بوده و یکی از آبشارهای زیبای ایران به شمار می‌آید. این آبشار در نزدیکی ویرانه‌های به جا مانده از قصر یزدگرد ساسانی واقع شده که آن را به جاذبه گردشگری کرمانشاه تبدیل کرده است. فرو ریختن آب از آن ارتفاع بلند بسیار تماشایی بوده و آدمی را مبهوت این عظمت و شکوه می‌کند. آبشار پیران محلی مناسب برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و صخره‌نوردی بوده، اما حتما به یاد داشته باشید که نیازمند تجهیزات حرفه‌ای کوهنوردی است.

آبشارها چگونه به وجود می آیند؟

رودهای بزرگ از روی سنگ‌های مختلفی عبور می‌کنند. بعضی از این سنگ‌ها بسیار سختند و به آن‌ها فرسایش ناپذیر گفته می‌شود، اما بعضی دیگر به آسانی قابل فرسایش‌اند. گاهی اوقات رودها هنگام عبور از قسمتی که سنگ‌های سخت دارند به بستری با سنگ‌های نرم می‌رسند و در محل تلاقی این دو سنگ به دلیل اینکه آب نتوانسته سنگ سخت را از بین ببرد اما سنگ نرم متلاشی شده، آبشار به وجود می‌آید. جالب است بدانید بیش از 390 آبشار فصلی و دائمی در فهرست آبشارهای ایران ثبت شده است.

آبشارهای ایران بسیار متنوع هستند و هر منطقه از کشورمان دارای آبشارهای شگفت‌انگیزی است. در این مقاله به معرفی 12 مورد از بلندترین آبشارهای ایران پرداختیم. در شهر شما کدام آبشار زیبا واقع شده است؟ نظرات خود را در قسمت دیدگاه‌های پلازا بنویسید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402