کنسول بازی چیست؟ به همراه بررسی تاریخچه کنسول های بازی

فیلم تاریخچه کنسول های بازی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کنسول بازی چیست؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده و به دنبال پاسخ آن هستند. ما در این مطلب تمام نکات در رابطه با تاریخچه کنسول های بازی و جزئیات آن‌ها را به شما عزیزان خواهیم گفت.

بسیاری از افراد عادی و یا حتی کسانی که با دنیای گیم به صورت کم و بیش سر و کار دارند، ممکن است شناخت نسبی بر روی کنسول‌های نسل جدید و امروزی داشته باشند. اما اگر ماجرا را مقداری عمیق‌تر کنیم و بخواهیم نگاهی به گذشته تمام کنسول های بازی داشته باشیم، احتمالا کمتر کسی باشد که بتواند اطلاعات کامل و خوبی را در اختیار ما بگذارد. به همین دلیل ما قصد داریم تا درباره تاریخچه کنسول های بازی، تمام اطلاعات مهم و کلیدی را با جزئیات تقدیم شما عزیزان کنیم. پس تا پایان این مطلب با پلازا همراه باشید.

کنسول بازی چیست؟

آنچه در ادامه می‌خوانید:

کنسول بازی چیست؟

کنسول بازی ویدئویی یک وسیله برای اجرای بازی‌ها است که از این کنسول‌ها می‌توانید به صورت انحصاری برای بازی کردن و یا در نهایت فیلم دیدن استفاده کنید. این دستگاه یا کنسول‌ها به صورت یک کامپیوتر بسیار قوی طراحی و ساخته شده‌اند که در خود و مانند یک کامپیوتر، دارای رم، گرافیک و حافظه مشخصی هستند. جزئیاتی همانند رم، گرافیک و حافظه در این کنسول‌ها، به صورت متغیر دیده می‌شود.

این جزئیات توسط مشتری انتخاب شده و سپس بر اساس سلیقه و درخواست آن‌ها، کنسول مورد نظرشان را دریافت می‌کنند. با استفاده از کنسول‌ها، شما می‌توانید کارهای تا حدودی مختلف را انجام دهید. بسیاری از افراد بر این باورند که انواع کنسول های بازی، فقط قادر هستند بازی مورد نظر را پخش کنند و بازیکن مشغول آن شود.

این طرز فکر مطلقا درست نیست و با استفاده از کنسول بازی ویدئویی، کاربران می‌توانند با استفاده از مرورگرها به جست و جو و کاوش در سایت‌ها بپردازند. در کنار جست و جو و بازدید از سایت‌های مختلف، آن‌ها می‌توانند با کنسول‌های بازی فیلم ببینند. کارهایی همانند فیلم دیدن، جست و جو در سایت‌هایی مانند گوگل و بازی کردن، در مجموع یک کنسول بازی را تشکیل می‌دهند.

دستگاه کنسول بازی ویدئویی بیشترین و پر رنگ‌ترین جنبه‌ای که دارد، جنبه سرگرم کننده و بازی‌های آن است. سازندگان مختلفی، کنسول‌های مختلفی ساخته‌اند که هر کدام از آن‌ها بازی‌های رنگارنگ و جذابی را به صورت انحصاری و یا معمولی روانه بازار این کنسول‌ها کرده‌اند. در نگاه کلی، کنسول‌های بازی ابزار و دستگاه‌های بسیار خوبی در راستای سرگرم کردن افراد علاقه‌مند به بازی هستند. در قسمت بعدی به تاریخچه کنسول بازی می پردازیم.

تاریخچه کنسول های بازی

تاریخچه کنسول های بازی برمی‌گردد به دهه 70 میلادی که اولین کنسول به صورت رسمی برای بازی کردن و فیلم دیدن به انتشار رسید. این کنسول تحت عنوان Brown Box وارد جامعه شد که با کیفیت بسیار ساده و پایین، آغازی بود برای کنسول‌های امروزی. کنسول‌های زیادی از دهه 70 میلادی وارد جامعه شده‌اند که اگر نگاه کلی به تمام ‌آن‌ها بیندازید، متوجه خواهید شد که در طول این 50 سال چه تغیرات بسیار چشم گیری داشته‌اند.

تغییراتی که اولین کنسول بازی جهان به نام Brown Box، تا کنسول‌های نسل جدید داشته‌اند بسیار خارق‌العاده هستند. این تغییرات تنها به افزایش کیفیت آن‌ها مربوط نمی‌شود. از نظر سخت افزاری بسیار تغییرات خوبی داشته‌اند و با استفاده از کنسول‌های جدید، بازیکنان می‌توانند کارهای مختلف زیادی انجام دهند که در جواب به سوال کنسول بازی چیست؟ پاسخ داده‌ایم.

اولین کنسول ابتدایی که عنوان اولین کنسول جهان به آن تعلق دارد را یک شخص بسیار خلاق به نام رالف بایر (Ralph Baer) ساخته است. رالف همان دستگاه جعبه قهوه‌ای یا Brown Box را ساخته که این کار او باعث شد تا دنیا برای پیشرفت در صنعت کنسول‌ها و همچنین بازی، بتواند راه هموارتری را در پیش روی خودش ببیند.

رالف بایر چند سال بعد از ساخت کنسول Brown Box، توسط شرکتی به نام Magnavox این دستگاه را بازسازی کردند. دستگاهی که این شرکت ساخته بود تغیرات جزئی با نسخه اولیه داشت ولی به طور کلی همان کنسول با کمی تغییرات بود. این دستگاه جدید تحت عنوان Magnavox Odyssey در سال 1972 به بازار آمد و شروع به فروش کرد. چرا که یک کنسول جدید بود که در آن زمان می‌توانستند به وسیله آن، تجربیات جدیدی را تجربه کنند.

انواع کنسول بازی ویدئویی

در ادامه همراه ما باشید تا انواع کنسول بازی ویدئویی و همچنین نام تمامی کنسول های بازی را به شما معرفی کنیم.

Intellivision – 1979

تاریخچه کنسول های بازی

در سال 1979 میلادی بود که شرکتی تحت عنوان Mattel Electeronics، کنسول خودش را به بازار عرضه کرد. نام این کنسول Intellivision بود که ترکیبی از دو کلمه Intelligent Television یا تلویزیون هوشمند است. این کنسول به اندازه کنسول‌هایی که بعد خودش منتشر شدند محبوبیت نداشت اما برای آن زمان، گرافیک و صدای معمولی را برای بازیکنان اجرا می‌کرد. از جمله بازی‌هایی که بر روی این کنسول قابل اجرا و بازی کردن بودند، بازی‌های Golf Games، بازی Las Vegas Poker و Black Jack بودند.

ColecoVision – 1982

کنسول بازی ویدئویی

کنسول کولکو ویژن در سال 1982 میلادی توسط Coleco Industries ساخته و به بازار عرضه شد. از قابلیت‌های این کنسول می‌توانیم به بازی کردن بازی‌هایی که مربوط به کنسول نینتندو بودند اشاره کنیم؛ بازی‌هایی همچون Donkey Kong، بازی Sega’s Zaxxon و بازی‌هایی که محبوبیت و شهرت کمتری دارند مانند بازی‌های Lady Bug و Cosmic Avenger.

Atari VCS 2600 – 1987

تاریخچه کنسول بازی

آتاری وی سی اس 2600 برای همیشه، تنوع و عصر جدیدی را در بین کنسول‌های بازی خلق کرد. این کنسول برای اولین بار به بازیکنان این فرصت را داد تا آن‌ها بتوانند بازی‌های جدیدتری را بر روی کنسول خود تجربه کنند. همچنین در کنار این قابلیت، یک قابلیت بسیار خوب دیگر نیز در این کنسول وجود داشت که آن، اضافه شدن انواع بیشتری از دسته و کیبورد برای بازی کردن بود. برخی از بازی‌ها را باید با دسته خاص خود بازی می‌کردند. بازی‌هایی مانند Pacman، بازی Asteroids و بازی Frogger از این قبیل بودند.

Nintendo Entertainment System – 1985

نام تمام کنسول های بازی

کنسول نینتندو برای اولین بار در سال 1985 میلادی با اتفاقات مختلفی تحت عنوان Famicom و در کشور ژاپن عرضه شد. در همان سال تغییراتی صورت گرفت و این کنسول در مارکت‌های آمریکا به فروش رسید. این کنسول تولد بازی‌های افسانه‌ای در فرنچایزهای مختلف را رقم زد و بازی‌هایی همچون Zelda، بازی Metroid و Squares Final Fantasy را عرضه کرد.

Sega Genesis – 1989

انواع کنسول های بازی

Sega نام کنسولی است که احتمالا همه آن‌هایی که به دنیای گیم علاقه دارند، لااقل برای یک بار هم که شده نام این کنسول را شنیده‌اند. Sega یکی از 5 کنسول برتر تاریخ با توجه به بازی‌های آرکیدش است. این کنسول پس از تحولات و انتشار کنسول‌ها در سال 1988 در ژاپن تحت عنوان مگا درایو به عرضه رسید و یک سال بعد از آن، یعنی در سال 1989 در کشور آمریکا تحت عنوان Sega Genesis به فروش رفت. این کنسول به محبوبیت کنسول‌هایی همچون NES و Nintendo و Famicom نمی‌رسید، اما محبوبیت خودش را داشت. در این کنسول بازی‌هایی همچون Sonic The Hedgehog و بازی محبوبی همچون Mortal Kombat را می‌توانستید بازی کنید.

Super Nintendo Entertainment System – 1990

اولین کنسول بازی جهان

در سال 1990، نینتندو نسل جدیدی از کنسول‌های خود را تحت عنوان Super Nintendo Entertainment System معرفی کرد. این کنسول در سرتاسر جهان و در کشورهای مختلف با نام‌های مختلفی شناخته شده بود. در کشور ژاپن این کنسول را با نام Super Famicom و در کشور کره جنوبی با نام Super Comboy می‌شناختند. این کنسول 16 بیت گرافیک بالاتر و قوی‌تری نسبت به نسخه قبلی نینتندو دارد و با 32 بیت قوی‌ترین کنسول شرکت نینتندو در آن زمان به شمار می‌آمد.

همچنین این کنسول اولین کنسولی است که کنترلری با دو قسمت راست و چپ دارد. این کنسول 49 میلیون فروش را در سرتاسر جهان برای خودش به ثبت رساند. از جمله بازی‌هایی که بر روی این کنسول می‌شد بازی کرد باید به بازی‌های Super Mario World، بازی The Legend of Zelda: a Link to the Past و  Super Mario Kart اشاره کرد.

PlayStation – 1995

تمام کنسول های بازی

اولین کنسول بازی سونی یعنی پلی استیشن، برای اولین بار در سال 1995 ساخته و منتشر شد. این کنسول در پیش فروش خود رقمی در حدود 100 هزار نسخه را به فروش رساند و زمانی که در بازار عرضه شد، رقمی بالاتر از 7 میلیون نسخه از این دستگاه به فروش رسید. این قابلیت کنسول که از دیسک پشتیبانی می‌کرد، باعث شده بود که این دستگاه از بازی‌های 3 بعدی نیز پشتیبانی کند. همین موضوع باعث شد تا طرفداران زیادی به سمت کنسول شرکت سونی، یعنی پلی استیشن بروند. در این کنسول بازی‌هایی مانند Gran Turismo، بازی Metal Gear Solid و Resident Evil قابل اجرا بودند.

PlayStation 2 – 2000

اولین کنسول بازی سونی

کنسول بازی پلی استیشن چیست؟ و چرا یکی از پرطرفدارترین کنسول‌ها در آن زمان بود؟ شرکت سونی در سال 2000 برای دومین بار کنسول خود را ارتقا داد به طوری که این کنسول‌ها از DVD پشتیبانی می‌کردند. یکی دیگر از ویژگی‌های این کنسول که در آن زمان بسیار پر رنگ بود، قابل اجرا بودن بازی‌های پلی استیشن 1 بر روی کنسول پلی استیشن 2 بود. این کنسول از بازی‌های Grand Theft Auto، بازی Shadow of the Colossus و بازی Kingdom Hearts پشتیبانی می‌کرد.

Xbox – 2001

کنسول بازی چیست؟

در سال 2001 بود که شرکتی به نام مایکروسافت، کنسولی تحت عنوان ایکس باکس را عرضه کرد. این شرکت با پا گذاشتن در میدان رقابتی کنسول‌ها، رقیب سر سختی برای شرکت سونی شد. این رقابت هنوز هم پا برجاست. یکی از قابلیت‌های کنسول ایکس باکس این بود که امکان آنلاین ارتباط برقرار کردن با سایرین را فراهم کرده بود. این ویژگی باعث شد تا مایکروسافت در این رقابت سرعت بگیرد و کار را برای سونی سخت‌تر کند. بازی‌هایی همچون بازی Halo: Combat Evolved و Halo 2 در اوج محبوبیت این کنسول به انتشار رسیدند.

Xbox 360 – 2005

کنسول بازی ایکس باکس 360 چیست؟ و به چه دلیل در مدت کوتاهی بسیار محبوب و مشهور شد؟ شرکت مایکروسافت در سال 2005 نسخه دوم از کنسول‌های خودش را به صورت رسمی منتشر و روانه بازار کنسول‌ها کرد و تاریخچه کنسول های بازی را به مرحله ارتقا رساند. از ویژگی‌های بسیار خوب این کنسول می‌توانیم به ارتقا کیفیت گرافیکی و رزولوشن، ارتقای قدرت وایرلس در کنترلرها اشاره کنیم. با کنسول ایکس باکس 360 شما می‌توانستید بازی‌هایی همچون Call of Duty، بازی Halo و Gears of War را تجربه کنید.

PlayStation 3 – 2006

تاریخچه کنسول های بازی

در سال 2006 شرکت سونی برای عقب نیفتادن در رقابت با شرکت مایکروسافت، نسخه سوم از کنسول‌های خودش یعنی کنسول پلی استیشن 3 را عرضه کرد. شرکت سونی یک شبکه برای کنسول سوم خودش طراحی و ساخته بود که آن را به عنوان یک جایگزین برای ایکس باکس لایو معرفی کرد. بازی‌های معروفی همچون Assassins Creed Rogue، بازی Far Cry 4 و Red Dead Redemption نیز بر روی این کنسول عرضه شدند.

Xbox One – 2013

نام شرکت کنسول بازی ایکس باکس وان چیست؟ شرکت مایکروسافت یا همان سازنده کنسول ایکس باکس که در تاریخچه کنسول های بازی خودش یک کارنامه بسیار خوب را ثبت کرده، در سال 2013 سومین نسخه از کنسول‌های خودش را منتشر کرد. این کنسول قابلیت‌های نسخه 360 ایکس باکس را قوی‌تر کرد و باعث ارتقای آن شد. تغییراتی در ظاهر و سخت افزار ایجاد کرد تا بتواند همچنان در رقابت با سونی بماند و شکست نخورد. بازی‌هایی همچون Call of Duty Black Ops 3، بازی MineCraft و Fallout 4 نیز در این نسخه منتشر شدند.

Playstation 4 – 2013

چهارمین کنسول بازی ویدئویی شرکت سونی، پلی استیشن 4 است که در سال 2013 عرضه شد. این کنسول گرافیک با کیفیت‌تری نسبت به نسخه قبلی خودش دارد، همچنین از قابلیت‌های VR پشتیبانی می‌کند و لیست بزرگی از بازی‌ها را در خود جای داده است. پلی استیشن 4 با نینتندو سوئیچ و ایکس باکس وان در سال 2018 در اوج رقابت خود بوده‌اند. بازی‌های معروف این کنسول بازی Fortnite، بازی Black Ops IV و Destiny 2 هستند.

کنسول بازی های ویدئویی جدید

بعد از سال 2013، کنسول‌های جدیدی به بازار عرضه شد که به این ترتیب هستند: Xbox One S در سال 2016، Playstation 4 Pro در سال 2016، Xbox One X در سال 2017، Nintendo Switch در سال 2017 و در آخر کنسول PlayStation 5 در سال 2020 عرضه شده‌اند.

سخن پایانی

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که کنسول بازی چیست؟ تمامی کنسول‌هایی که گفته شد در دوران ساختشان بسیار خوب و محبوب بوده‌اند. هرچه به جلوتر می‌رویم، قدرت بازی سازان بیشتر می‌شود و همین امر بسیار خوشحال کننده است. از اینکه تا پایان مطلب همراه ما بودید بسیار سپاسگزاریم.

آیا شما از کنسول‌های نسل جدید راضی هستید؟ آیا خودتان از آن‌ها استفاده می‌کنید؟ نظرات و پیشنهادات خودتان را با تیم پلازا به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402