بیوگرافی اما واتسون ؛ زندگینامه، فیلم ها و جوایز ستاره جوان انگلیسی

اما واتسون بازیگر جوان اهل انگلستان است که با بازی در مجموعه فیلم‌های هری پاتر به شهرت جهانی رسید. در این مقاله با بیوگرافی اما واتسون بیشتر آشنا می‌شویم.

اما واتسون (Emma Watson) بازیگر، مدل و فعال اهل انگلستان است. او اولین نقشش را در 11 سالگی در اولین فیلم از سری فیلم‌های هری پاتر ایفا کرد؛ درحالی‌که پیش‌از‌این فقط در نمایش‌های مدرسه بازی کرده بود. واتسون بین سال‌های 2000 تا 2010 پردرآمدترین بازیگر زن جهان از نظر درآمد فیلم‌هایش بود. در سال 2011 و بعد از آخرین فیلم از سری فیلم‌های Harry Potter، در فیلم‌هایی مانند My Week with Marilyn محصول سال 2011 و The Bling Ring محصول سال 2013 در نقش‌های مکمل بازی کرد.

بیوگرافی اما واتسون

در سال 2014، اما واتسون از مؤسسه بفتا جایزه بهترین هنرمند سال را دریافت کرد. همان سال، زنان سازمان ملل او را به‌عنوان سفیر حسن‌نیت برگزید و کمپین HeForShe را راه‌اندزای کرد که به برابری حقوق زن و مرد می‌پردازد.

در این مقاله با بیوگرافی اما واتسون بیشتر آشنا خواهیم شد و بر فیلم‌ها، جوایز و نکات جالب زندگی این بازیگر نگاهی خواهیم انداخت. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


بیوگرافی اما واتسون


اما شارلوت دوئر واتسون (Emma Charlotte Duerre Watson) در 15 آوریل 1990 مصادف با 26 فروردین 1369 در شهر پاریس به دنیا آمد. پدرومادر او هر دو وکیل و انگلیسی هستند. واتسون تا 5 سالگی در شهر مزون لفیت در نزدیکی پاریس زندگی می‌کرد. وقتی کوچک بود، والدینش از هم جدا شدند. واتسون به شهرستان آکسفوردشر انگلستان رفت تا با مادرش زندگی کند. او آخر هفته‌ها را نیز با پدرش در لندن می‌گذراند. واتسون گفته که او می‌تواند کمی فرانسوی صحبت کند؛ اگرچه نه به خوبی گذشته.

بیوگرافی اما واتسون

 

اوایل زندگی و تحصیلات

بعد از اینکه واتسون با مادر و برادرش به آکسفورد نقل مکان کرد، وارد مدرسه دراگون (Dragon School) شد و تا سال 2003 آنجا بود. از 6 سالگی می‌خواست بازیگر شود و در شعبه آکسفورد مدرسه تئاتر Stagecoach Theatre Arts تمرین می‌کرد. او در این مدرسه به کلاس‌های خوانندگی، رقص و بازیگری می‌رفت. تا 10 سالگی او در این مدرسه در نمایش‌هایی بازی کرد؛ اما هیچ‌وقت تا قبل از مجموعه فیلم‌های هری پاتر به صورت حرفه‌ای بازی نکرده بود.

بعد از مدرسه دراگون، واتسون به مدرسه هدینگتون (Headington School) رفت. در این مدرسه او و هم سن و سال‌هایش ساعت‌ها سر صحنه‌های فیلمبرداری آموزش می‌دیدند. بعد از دبیرستان، واتسون یک سالی از مدرسه دور شد تا در فیلم Harry Potter and the Deathly Hallows بازی کند. او اعلام کرده بود قصد دارد تحصیلاتش را ادامه بدهد و بعدتر تأیید شد دانشگاه براون (Brown University) در آمریکا را برای تحصیل انتخاب کرده است.

تصاویر اما واتسون

در مارس 2011 (اسفند 1389) و بعد از 18 ماه حضور واتسون در دانشگاه، اعلام کرد برای یکی دو ترم درسش را رها خواهد کرد و مرخصی می‌گیرد. واتسون بعدها گفت 5 سال طول کشید تا فارغ‌التحصیل شود و این به‌خاطر حرفه بازیگری‌اش بود. در 25 مه 2014 (4 خرداد 1393) او با مدرک کارشناسی در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه براون فارغ‌التحصیل شد.

در سال 2013 واتسون مدرک تدریس یوگا و مدیتیشن را گرفت. برای گرفتن این مدرک او کلاس یک هفته‌ای مدیتیشن را در مرکزی کانادایی گذراند. در این مرکز ساکنان حق صحبت ندارند و یاد می‌گیرند چطور در خانه تنها باشند.

 

سال های 1999 تا 2003: شروع و پیشرفتی غیرمنتظره

در سال 1999 انتخاب بازیگر برای فیلم Harry Potter and the Philosopher’s Stone آغاز شد. عوامل فیلم واتسون را ازطریق معلمش در تئاتر آکسفورد پیدا کردند و تهیه‌کنندگان تحت تأثیر اعتماد‌به‌نفس او قرار گرفتند.

عکس اما واتسون

فیلم «هری پاتر و سنگ جادو» در سال 2001 اکران شد و این اولین حضور اما واتسون در سینما بود. این فیلم رکوردهای فروش روز اول را شکست و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سال 2001 شد. واتسون برای بازی در این فیلم نامزد دریافت 5 جایزه شد و جایزه بهترین بازیگر زن جوان را از جوایز هنرمند جوان گرفت.

یک سال بعد واتسون بازهم نقش هرماینی گرنجر را در فیلم دوم از سری فیلم‌های هری پاتر به‌نام Harry Potter and the Chamber of Secrets (هری پاتر و تالار اسرار) بازی کرد. این فیلم هم ازنظر گیشه و هم ازنظر منتقدان به فیلم موفقی تبدیل شد.

 

سال های 2004 تا 2011: فیلم های هری پاتر

در سال 2004 فیلم Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (هری پاتر و زندانی آزکابان) منتشر شد. حالا واتسون با جسارت بیشتری نقش هرماینی را بازی می‌کرد و به نظرش این شخصیت جذاب بود. اگرچه منتقدان از بازی دنیل ردکلیف (Daniel Radcliffe) در نقش هری پاتر انتقاد کردند؛ ولی واتسون و بازی‌اش را پسندیدند.

اما واتسون و دنیل رادکلیف

فیلم بعدی هری پاتر به‌نام Harry Potter and the Goblet of Fire (هری پاتر و جام آتش) در سال 2005 روی پرده سینماها رفت. منتقدان بلوغ رو به رشد واتسون و همبازی‌هایش را ستودند. همان سال عکس واتسون روی صفحه اول مجله Teen Vogue رفت و تبدیل به جوان‌ترین فردی شد که عکسش روی صفحه این مجله می‌رفت.

پنجمین فیلم از سری فیلم‌های هری پاتر به‌نام Harry Potter and the Order of the Phoenix (هری پاتر و محفل ققنوس) در سال 2007 اکران شد. این فیلم که موفقیتی عظیم در گیشه بود، رکورد فروش هفتگی را با 332.7 میلیون دلار شکست.

در ژوئیه 2007 (تیر 1386) گفته شد واتسون با بازی در مجموعه فیلم‌های هری پاتر 10 میلیون پوند درآمد داشته است. او در آن زمان گفت دیگر هیچ وقت نیاز ندارد برای پول کار کند. در مارس 2009 (اسفند 1387) او رتبه ششم را در فهرست مجله Forbes از باارزش‌ترین ستاره‌های جوان به دست آورد.

فیلم ششم هری پاتر با نام Harry Potter and the Half-Blood Prince (هری پاتر و شاهزاده دورگه) در سال 2009 روی پرده رفت. حالا بازیگران اصلی فیلم هری پاتر در اواخر دوره نوجوانی خود بودند.

اما واتسون و روپرت گرینت

فیلم آخر هری پاتر به‌نام Harry Potter and the Deathly Hallows (هری پاتر و یادگاران مرگ) در دو قسمت در سال‌های 2010 و 2011 منتشر شد. این فیلم هم به موفقیت بزرگی رسید و پرفروش‌ترین فیلم از سری فیلم‌های هری پاتر بود.

 

سال 2012 تا به امروز: نوح تا زنان کوچک

در سال 2012 اما واتسون در فیلمی اقتباسی به‌نام The Perks of Being a Wallflower (مزایای گوشه‌گیر بودن) بازی کرد. در سال 2013 او در فیلم The Bling Ring (حلقه بلینگ) در نقش دختری به‌نام نیکی حضور داشت. گرچه فیلم نقدهای متوسطی گرفت؛ اما منتقدان درباره بازی خوب واتسون تقریبا هم‌نظر بودند. در اکتبر سال 2013 (مهر 1392) واتسون را مجله British GQ به‌عنوان زن سال انتخاب کرد.

فیلم اما واتسون

سال 2014 فیلم Noah (نوح) به کارگردانی دارن آرنوفسکی (Darren Aronofsky) منتشر شد. واتسون در این فیلم نقش دخترخوانده نوح را بازی می‌کرد. همان سال واتسون در مراسم جوایز بریتانیا جایزه بهترین هنرمند سال بریتانیایی را گرفت و این جایزه را به همسترش (نوعی حیوان خانگی) به‌‌نام میلی تقدیم کرد که هنگام ساخت فیلم Philosopher’s Stone مرده بود.

در سال 2017 اما واتسون نقش بله (Belle) را در فیلم اقتباسی و لایو اکشن دیزنی به‌نام Beauty and the Beast (دیو و دلبر) بازی کرد. این فیلم بیشتر از 1.2 میلیارد دلار فروش داشت و دومین فیلم پرفروش سال 2017 و چهاردهمین فیلم پرفروش همه ادوار شد. همان سال واتسون در مقابل تام هنکس (Tom Hanks) در فیلم The Circle بازی کرد.

عکس اما واتسون

در آگوست 2018 (مرداد 1397) اعلام شد واتسون در نقش مگ (Meg) در فیلم اقتباسی Little Women بازی خواهد کرد. او در این فیلم با بازیگرانی همچون سورشا رونان (Saoirse Ronan)، مریل استریپ (Meryl Streep)، تیموتی شالامی (Timothée Chalamet)، لورا درن (Laura Dern) و کریس کوپر (Chris Cooper) همبازی شده است. این فیلم در 25 دسامبر 2019 (4 دی 1398) اکران خواهد شد. در ویدئو زیر می‌توانید تریلر فیلم Little Women (زنان کوچک) را تماشا کنید.

 

دنیای مد

در سال 2005 اما واتسون فعالیتش در دنیای مد را با عکاسی برای مجله Teen Vogue شروع کرد. در ژوئن 2009 (خرداد 1388) بعد از ماه‌ها شایعه، واتسون تایید کرد با گروه مد بربری (Burberry) به‌عنوان چهره این برند در پاییز و زمستان 2009 همکاری می‌کند. در سپتامبر 2009 (شهریور 1388) واتسون اعلام کرد با برند مد People Tree همکاری خواهد کرد. او به‌عنوان مشاور با این شرکت کار می‌کرد.

تصاویر اما واتسون

در فوریه 2011 (بهمن 1389) واتسون تندیس استایل مجله Elle را دریافت کرد. در مارس 2011 (اسفند 1389) او به‌عنوان چهره برند آرایشی لانکوم (Lancôme) انتخاب شد و فعالیتش را در این حرفه ادامه داد. واتسون در سال 2014 در مراسم جوایز مد بریتانیا جایزه بهترین استایل بریتانیایی را گرفت. در این رقابت افرادی مانند دیوید بکام (David Beckham)، امل کلونی (Amal Clooney)، کیت ماس (Kate Moss) و کیرا نایتلی (Keira Knightley) حضور داشتند.

 

فعالیت های مربوط به حقوق زنان

واتسون با رفتن به بنگلادش و زامبیا به تحصیل دختران کمک کرده است. در ژوئیه 2014 (تیر 1393) او به‌عنوان سفیر حسن‌نیت زنان سازمان ملل انتخاب شد. او برای کمپین HeForShe کار می‌کرد. این کمپین از مردان می‌خواهد از برابری جنسیتی حمایت کنند. واتسون در سخنرانی‌ای که برای این کمپین انجام داد، فمینیسم را باوری نامید که طبق آن «مردان و زنان باید حقوق و فرصت‌های برابری داشته باشند». در سال 2015 ملاله یوسف‌زی (Malala Yousafzai)، فعال پاکستانی حقوق کودکان، به واتسون گفت بعد از شنیدن سخنرانی او تصمیم گرفته خودش را فمینیست بنامد.

همچنین واتسون به‌عنوان سفیر زنان سازمان ملل به اروگوئه رفت و در آنجا در مورد این صحبت کرد که زنان باید حق مشارکت‌های سیاسی داشته باشند. او همچنین در ژانویه 2015 (دی 1393) سخنرانی درباره برابری جنسیتی در مجمع جهانی اقتصاد داشت.

بیوگرافی اما واتسون

زمانی که واتسون 25 ساله شد، در فهرست 100 نفر تأثیرگذار جهان به رتبه بیست‌و‌ششم رسید. این اولین‌باری بود که نام او در این فهرست قرار می‌گرفت. در ژانویه 2016 (دی 1394) واتسون باشگاه کتابخوانی به‌نام Our Shared Shelf را تأسیس کرد. هدف این باشگاه این بود که افراد بتوانند ایده‌های فمینیستی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. هر ماه یک کتاب انتخاب می‌شود و در هفته آخر همان ماه درموردش بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

در ژوئیه 2019 (تیر 1398) واتسون یک خط تلفن برای دادن مشاوره حقوقی به افرادی راه‌اندازی کرد که در محیط کار مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

 


زندگی شخصی


اما واتسون مجرد است. او در سال 2019 این وضعیتش را با واژه‌ای که خودش ساخته توصیف کرد: خود-شریک (Self-partnered). او در سال 2018 به همراه مارای لارسی (Marai Larasi)، فعال در حوزه مبارزه با خشونت علیه زنان، به هفتاد‌و‌پنجمین مراسم گلدن گلوب رفت.

اما واتسون و همسرش

 


فیلم های اما واتسون


در جدول زیر می‌توانید فهرست کامل فیلم‌ های اما واتسون و اطلاعات آن‌ها را مشاهده کنید.

نام فیلم سال ساخت نقش کارگردان امتیاز راتن تومیتوز امتیاز IMDB
Harry Potter and the Philosopher’s Stone 2001 هرماینی گرنجر Chris Columbus 81% 7.6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002 هرماینی گرنجر Chris Columbus 83% 7.4
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004 هرماینی گرنجر Alfonso Cuarón 90% 7.9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005 هرماینی گرنجر Mike Newell 88% 7.7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007 هرماینی گرنجر David Yates 77% 7.5
The Tale of Despereaux 2008 شاهزاده پی Sam Fell 57% 6.1
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009 هرماینی گرنجر David Yates 83% 7.6
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 2010 هرماینی گرنجر David Yates 77% 7.7
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 2011 هرماینی گرنجر David Yates 96% 8.1
My Week with Marilyn 2011 لوسی Simon Curtis 83% 7
The Perks of Being a Wallflower 2012 سم Stephen Chbosky 86% 8
The Bling Ring 2013 نیکی Sofia Coppola 59% 5.6
This Is the End 2013 خودش Seth Rogen و Evan Goldberg 83% 6.6
Noah 2014 للا Darren Aronofsky 76% 5.8
Colonia 2015 لنا Florian Gallenberger 26% 7.1
Regression 2015 آنجلا Alejandro Amenábar 15% 5.7
Beauty and the Beast 2017 بله Bill Condon 71% 7.2
The Circle 2017 می James Ponsoldt 15% 5.3
Little Women 2019 مگ Greta Gerwig 98%

فیلمهای اما واتسون

 


جوایز و افتخارات


در جدول زیر می‌توانید فهرست کامل جوایز و افتخارات اما واتسون را مشاهده کنید.

سال جایزه جشنواره/مراسم برای فیلم
2002 بهترین بازیگر زن جوان جوایز هنرمند جوان Harry Potter and the Philosopher’s Stone
2007 بهترین هنرنمایی بازیگر زن جوایز فیلم ملی Harry Potter and the Order of the Phoenix
2011 جایزه بهترین گروه بازیگران جوایز جشنواره فیلم کپری آرت My Week with Marilyn
2011 بهترین بازیگر فیلم فانتزی یا علمی تخیلی جوایز برگزیده نوجوانان Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1
2011 انتخاب فیلم تابستان: بازیگر زن جوایز برگزیده نوجوانان Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
2012 بهترین گروه بازیگران جایزه برگزیده مردم Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
2012 بهترین گروه بازیگران جوایز فیلم ام‌تی‌وی Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
2012 بهترین بازیگر نقش مکمل زن جوایز انجمن منتقدان فیلم سن دیگو The Perks of Being a Wallflower
2013 بازیگر زن محبوب فیلم درام جایزه برگزیده مردم The Perks of Being a Wallflower
2013 بازیگر زن منتخب فیلم درام جوایز برگزیده نوجوانان The Perks of Being a Wallflower
2014 هنرمند بریتانیایی سال جوایز برتانیا
2014 بهترین استایل بریتانیایی جوایز مد بریتانیا
2017 بهترین هنرنمایی در فیلم جوایز فیلم و تلویزیون ام‌تی‌وی
Beauty and the Beast
2017 بازیگر زن منتخب فیلم فانتزی جوایز برگزیده نوجوانان Beauty and the Beast
2017 بازیگر زن منتخب فیلم درام جوایز برگزیده نوجوانان The Circle

خوانندگی اما واتسون

 


نکات جالب درباره اما واتسون


درادامه با نکات جالبی از زندگی اما واتسون آشنا می‌شوید که احتمالا آن‌ها را نمی‌دانید.

 

حیوان خانگی

اما واتسون دو گربه به‌نام‌های بابلز (Bubbles) و دومینو (Domino) دارد.

نکات جالب درباره اما واتسون

 

کتاب محبوب از مجموعه کتاب‌های هری پاتر

کتاب محبوب اما واتسون از مجموعه کتاب‌های هری پاتر کتاب Harry Potter and the Prisoner of Azkaban است.

 

نام واتسون

نام اما واتسون از مادر پدرش گرفته شده است.

 

فعالیت های موردعلاقه

واتسون در دوران مدرسه هاکی و تنیس بازی می‌کرد. او همچنین به فعالیت‌هایی مانند اسکی، نقاشی، آشپزی، خوانندگی و رقص علاقه دارد.

 

سوپراستار جوان

در سال 2007، در فهرست بهترین سوپراستارهای حوان از دیدگاه مجله Forbes رتبه پانزدهم را به‌دست آورد.

نکات جالب درباره اما واتسون

 

کارگردان های موردعلاقه

واتسون اعلام کرده دوست دارد با گی‌یرمو دل تورو (Guillermo del Toro) همکاری داشته باشد. آلفونسو کوارن (Alfonso Cuarón)، دارن آرنوفسکی، دنی بویل (Danny Boyle) و دیوید فینچر (David Fincher) از دیگر کارگردان‌های محبوب او هستند.

 

پردرآمد ترین بازیگر زن دهه

اما واتسون از دیدگاه گینس پردرآمدترین بازیگر زن در یک دهه اخیر محسوب می‌شود.

 

فیلم سیندرلا

نقش اصلی فیلم سینمایی Cinderella محصول سال 2015 به او پیشنهاد شده بود؛ اما واتسون این نقش را نپذیرفت و درنهایت نقش سیندرلا را لیلی جیمز (Lily James) ایفا کرد.

زندگی نامه اما واتسون

 

بازیگران محبوب

بازیگران مرد موردعلاقه واتسون جانی دپ (Johnny Depp) و راسل کرو (Russell Crowe) هستند. همچنین، جولیا رابرتز (Julia Roberts)، ربل ویلسون (Rebel Wilson)، نیکول کیدمن (Nicole Kidman)، کیت بلانشت (Cate Blanchett)، ناتالی پورتمن (Natalie Portman) و مریل استریپ از بازیگران زن محبوب او به‌شمار می‌آیند.

 

سریال های تلویزیونی موردعلاقه

سریال‌های محبوب اما سریال‌هایی مانند Friends ،Girls و House of Cards هستند.

 


بهترین فیلم های اما واتسون


در ویدئو زیر می‌توانید بخش‌هایی از 5 فیلم‌ برتر اما واتسون را تماشا کنید.

در این مقاله با بیوگرافی اما واتسون، بازیگر جوان برتانیایی و فیلم‌های او آشنا شدیم. به‌نظر شما بهترین فیلم اما واتسون کدام اثر اوست؟ شما می‌توانید در پایین همین صفحه نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha