آموزش مخفی سازی برنامه ها در اندروید

آموزش مخفی سازی برنامه ها در اندروید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برای پنهان کردن برنامه ها در اندروید ممکن است دلایل بسیاری وجود داشته باشد. اما به هر صورت انجام این کار به هر علتی باشد، روش‌های آسانی هم برای مخفی سازی برنامه ها در اندروید وجود دارد.

شاید قصد داشته باشید بعضی از اپلیکیشن‌ها را از دسترس کودکان خود خارج کنید و بتوانید به راحتی گوشی خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید. این یکی از دلایل مخفی سازی برنامه ها در اندروید می‌تواند باشد. به هر حال، انجام این کار به هر دلیلی باشد، روش‌های مختلفی برای مخفی کردن برنامه در اندروید وجود دارد. در این مقاله از پلازامگ با آموزش مخفی کردن برنامه ها در اندروید همراه ما باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

آموزش مخفی سازی برنامه ها در اندروید

در ادامه نحوه مخفی کردن برنامه ها در Android و روش‌های قابل استفاده برای گوشی‌های سامسونگ، وان پلاس و سایر دستگاه‌های پر کاربرد معرفی می‌شوند. برای آشنایی با طریقه مخفی سازی برنامه ها در اندروید همراه ما باشید.

با دو روش زیر به راحتی می‌توانید مخفی سازی برنامه ها در اندروید را در هر گوشی با هر برندی انجام دهید. اولین روش برای پنهان کردن دو مدل اپلیکیشن مناسب است: برنامه‌های از پیش نصب شده‌ای که استفاده نمی‌کنید و برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید، اما نمی‌خواهید کسی ببیند.

از طرف دیگر، روش دوم محدود است و فقط برای اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده که غیرقابل آن اینستال (Uninstall) یا حذف کردن هستند، مناسب است.

استفاده از برنامه نوا لانچر (Nova Launcher)

بهترین نرم افزارهای مخفی سازی اندروید

این لانچر را می‌توان به عنوان نرم افزار مخفی سازی برنامه ها در اندروید معرفی کرد. بسیاری از لانچرهای اندروید را می‌توان برای مخفی کردن اپلیکیشن ها در اندروید استفاده کرد. نوا لانچر (Nova Launcher) هم یکی از این لانچرها بوده و از ویژگی‌های متعددی برخوردار است.

تنها مشکلش این است که با نسخه رایگان نمی‌توانید برنامه‌ها را مخفی کنید و حتماً باید از نسخه اصلی یا پرایم (Prime) آن استفاده کنید. با این حال، یکی از بهترین نرم افزارهای مخفی سازی اندروید بشمار می‌رود.

دانلود برنامه Nova Launcher برای اندروید

وقتی نوا لاچر پرایم (Nova Launcher Prime) را از پلی استور دانلود کردید، آن را به عنوان لانچر پیش‌فرض یا دیفالت (Default) گوشی تنظیم کنید. پس از انجام این کار به تنظیمات (Settings) نوا لانچر وارد شوید. سپس به قسمت کشوی برنامه‌ها (App drawer) و Hide apps رفته و هر اپلیکیشنی را می‌خواهید پنهان کنید، باکس کنار آن را تیک زده و انتخاب کنید.

بعد از مخفی کردن برنامه در اندروید هنوز می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. کشوی برنامه‌ها (App drawer) را باز کنید، نام برنامه را در بالا در باکس جستجو تایپ کنید و وقتی در فهرست جستجو دیده شد، آن را اجرا کنید.

دستورالعمل مرحله به مرحله مخفی ساز برنامه ها در اندروید با استفاده از برنامه Nova Launcher Prime:

 • دانلود نوا لانچر پرایم (Nova Launcher Prime)
 • تنظیم نوا لانچر به عنوان لانچر پیش‌فرض
 • اپلیکیشن Nova Settings را باز کنید.
 • کشوی برنامه (App drawer) را باز کرده و به قسمت Hide apps بروید.
 • باکس کنار اپلیکیشن‌هایی را که می‌خواهید پنهان کنید، تیک بزنید.
 • برای استفاده مجدد از اپلیکیشن پنهان شده، اسم آن را در باکس جستجو در کشوی برنامه‌ها تایپ کنید.

البته پنهان کردن برنامه ها در اندروید یکی از ویژگی‌های نوا لانچر است. لانچر ظاهر Android UI را هم تغییر خواهد داد. اگر یک لانچر رایگان جایگزین به جای Nova Launcher Prime می‌خواهید، می‌توانید از لانچر Apex Launcher استفاده کنید. به خوبی نوا لانچر نیست، اما می‌توانید با آن هیدن کردن برنامه در اندروید را انجام دهید.

دانلود برنامه Apex Launcher برای اندروید

غیرفعال کردن اپلیکیشن ها در تنظیمات (Settings)

طریقه مخفی سازی برنامه ها در اندروید

مخفی سازی برنامه ها در اندروید را می‌توانید با غیرفعال کردن آن‌ها از کشوی برنامه‌ها (App drawer) انجام دهید. البته در این روش با غیرفعال کردن برنامه‌ها و هیدن کردن آن‌ها دیگر نمی‌توانید از آن اپلیکیشن‌ها استفاده کنید.

این روش را فقط برای اپلیکیشن‌های از پیش نصب شده گوشی می‌توان انجام داد و در نتیجه برنامه‌ها حذف نخواهند شد. به‌علاوه اپلیکیشنی را که از پلی استور دانلود کرده‌اید، نمی‌توانید غیرفعال کنید.

برای غیرفعال کردن برنامه، وارد تنظیمات دستگاه شده و گزینه Apps & notifications را انتخاب کنید. سپس وارد گزینه See all apps شوید. اکنون هر اپلیکیشنی را می‌خواهید پنهان کنید، باز کرده و گزینه Disable و بعد Disable app را لمس کنید. البته ممکن است این مراحل با توجه به گوشی و نسخه اندروید گوشی شما متفاوت باشد.

دستورالعمل مرحله به مرحله مخفی کردن برنامه ها در گوشی های اندروید از طریق تنظیمات:

 • منوی تنظیمات را در گوشی خود باز کنید.
 • گزینه «Apps & notifications» را انتخاب کنید.
 • گزینه «See all apps» را لمس کنید.
 • اپلیکیشنی را که می‌خواهید پنهان کنید، پیدا کرده و باز کنید.
 • گزینه «Disable» و سپس «Disable app» را لمس کنید.

مخفی کردن برنامه ها در سامسونگ، وان پلاس و برندهای دیگر

بسیاری از گوشی‌ها از ویژگی داخلی مخفی شدن برنامه ها در اندروید برخوردار هستند. در ادامه روش مخفی سازی برنامه ها در اندروید در گوشی‌های سامسونگ، وان پلاس، ال جی، شیائومی و هواوی یا آنر را مشاهده می‌کنید.

البته فراموش نکنید که تمام گوشی‌های برندهای معرفی شده از قابلیت پنهان کردن برنامه ها در اندروید پشتیبانی نمی‌کنند. اگر گوشی قدیمی و همچنین اندروید قدیمی دارید، ممکن است این ویژگی در گوشی شما موجود نباشد. به علاوه مراحل مخفی کردن برنامه در اندروید هم ممکن است با توجه به نوع گوشی و نسخه سیستم عامل اندروید متفاوت باشد.

مخفی کردن برنامه در اندروید گوشی وان پلاس (OnePlus)

ویژگی فضای پنهان (Hidden Space) امکان هیدن کردن برنامه‌ها در گوشی‌های وان پلاس را فراهم می‌کند. برای دسترسی به آن کشوی برنامه‌ها را باز کرده و صفحه را به سمت راست بکشید. در آنجا آیکن «+» را لمس کنید، اپلیکیشن‌هایی را که می‌خواهید پنهان کنید، انتخاب کنید و سپس علامت تیک یا چک مارک (Checkmark) را در گوشه سمت راست بالا لمس کنید.

همچنین می‌توانید محافظت با اثر انگشت را تنظیم کنید یا برای آن رمز بگذارید تا کسی جز شما به فولدر فضای پنهان دسترسی نداشته باشد. برای انجام این کار آیکون گوشه سمت راست بالا (سه نقطه عمودی) را لمس کنید، گزینه «Enable password» را انتخاب کنید و سپس دستورالعمل روی نمایشگر را دنبال کنید.

دستورالعمل مرحله به مرحله مخفی سازی برنامه ها در گوشی‌های وان پلاس:

 • کشوی برنامه‌ها را باز کنید.
 • برای دسترسی به فولدر فضای پنهان صفحه را به سمت راست بکشید.
 • آیکن «+» را در گوشه سمت راست بالا لمس کنید.
 • برنامه‌های مورد نظرتان را برای پنهان کردن انتخاب کنید.
 • سپس چک مارک را در گوشه سمت راست بالا لمس کنید.

پنهان کردن برنامه ها در گوشی های سامسونگ

مخفی کردن برنامه در اندروید

کشوی اپلیکیشن‌ها را باز کنید، آیکون سه نقطه عمودی را در گوشه سمت راست بالا لمس کنید و گزینه «Home Screen Settings» را انتخاب کنید. مرحله بعدی پیدا کردن و لمس کردن گزینه «Hide app» است که پس از آن فهرستی از برنامه‌ها روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. اپلیکیشن‌های مورد نظرتان را برای پنهان کردن انتخاب کرده و گزینه «Apply» را برای انجام کار لمس کنید.

دستورالعمل مرحله به مرحله مخفی کردن برنامه در گوشی‌های سامسونگ:

 • کشوی برنامه‌ها را باز کنید.
 • آیکون سه نقطه عمودی را در گوشه سمت راست بالا لمس کنید.
 • گزینه «Home Screen Settings» را انتخاب کنید.
 • گزینه «Hide app» را پیدا کرده و لمس کنید.
 • برنامه‌های مورد نظرتان را برای پنهان کردن انتخاب کنید.
 • سپس گزینه «Apply» را لمس کنید.

مخفی کردن اپلیکیشن ها در اندروید

مخفی سازی برنامه ها در گوشی های هواوی

با استفاده از ویژگی «PrivateSpace» در گوشی‌های هواوی (Huawei) یا آنر (Honor) می‌توانید پنهان کردن برنامه ها در اندروید را انجام دهید. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد فضا (Space) یا حساب جدیدی را در گوشی خود با اپلیکیشن‌ها و فایل‌های مختلف درست کنید. با باز کردن قفل گوشی از طریق تشخیص اثر انگشت می‌توانید به این فضای جدیدی که ساخته‌اید، دسترسی پیدا کنید.

ابتدا باید ویژگی «PrivateSpace» را راه‌اندازی کنید. به قسمت تنظیمات (Settings)، سپس «Security & privacy» و بعد «PrivateSpace» وارد شوید. اکنون، دستورالعمل‌های ظاهر شده در صفحه نمایش را دنبال کنید. وقتی این ویژگی راه‌اندازی شد، با اسکن کردن اثر انگشتی که در طول راه‌اندازی انتخاب کرده‌اید، قفل گوشی را باز کنید و برنامه‌های مورد نظر خود برای پنهان کردن را دانلود کنید. به این ترتیب، برنامه‌های مورد نظر فقط در فضایی جداگانه موجود خواهند بود و در اکانت شما دیده نخواهند شد.

اما نمی‌توانید برنامه‌ها را از یک فضا به فضای دیگر منتقل کنید و برای پنهان کردن برنامه ها در اندروید ناچار خواهید بود که آن‌ها را از فضای اصلی حذف کنید و سپس دوباره آن‌ها را در فضای «PrivateSpace» دانلود کنید.

دستورالعمل مرحله به مرحله مخفی کردن برنامه در اندروید گوشی‌های هواوی:

 • وارد تنظیمات (Settings)، سپس «Security & privacy» و بعد «PrivateSpace» شوید.
 • دستورالعمل‌های ظاهر شده در نمایشگر را برای راه‌اندازی «PrivateSpace» دنبال کنید.
 • برای دسترسی به PrivateSpace قفل گوشی را با تشخیص اثر انگشت از پیش تعیین شده خود باز کنید.
 • برنامه‌های مورد نظر خود را برای مخفی نگه داشتن دانلود کنید.

پنهان کردن برنامه ها در گوشی های شیائومی

برای پنهان کردن برنامه ها در گوشی‌های شیائومی (Xiaomi) ابتدا باید ویژگی مخصوص آن را فعال کنید. برای انجام این کار به بخش تنظیمات گوشی وارد شده و سپس گزینه «App lock» را انتخاب کنید و بعد آیکون چرخ دنده در گوشه سمت راست بالا را لمس کنید. در مرحله بعدی به پایین صفحه بروید، گزینه «Hidden apps» را انتخاب کنید و بعد گزینه زیر آن «Manage hidden apps» را لمس کنید. برای دسترسی به برنامه‌های هیدن یا پنهان به هوم اسکرین (Home screen) یا صفحه نمایش اصلی رفته و با استفاده از اثر انگشت خود قفل فولدر را باز کنید.

دستورالعمل مرحله به مرحله مخفی سازی برنامه ها در اندروید شیائومی:

 • وارد تنظیمات (Settings) و بعد گزینه «App lock» شوید و سپس آیکون چرخ دنده را لمس کنید.
 • گزینه «Hidden apps» را انتخاب کنید.
 • گزینه «Manage hidden apps» را لمس کنید.
 • برنامه‌های مورد نظر خود را برای پنهان کردن انتخاب کنید.

پنهان کردن برنامه ها در اندروید

پنهان کردن برنامه ها در گوشی های ال جی (LG)

دو راه برای مخفی سازی برنامه ها در اندروید ال جی وجود دارد. روش اول زمانی استفاده می‌شود که کشوی برنامه‌های گوشی فعال نباشد. روش دوم هم در صورت فعال بودن کشوی برنامه‌ها استفاده می‌شود.

برای اجرای یکی از این دو روش، وارد تنظیمات گوشی شده و گزینه «Home screen» در قسمت «Display» را انتخاب کنید. به جای آن می‌توانید روی هوم اسکرین یا صفحه اصلی هم انگشت خود را نگه دارید و گزینه تنظیمات هوم اسکرین (Home screen settings) را انتخاب کنید. مرحله بعدی باز کردن منوی «Hide apps» است، سپس برنامه‌های مورد نظر خود را برای پنهان کردن لمس کنید و گزینه «Done» را انتخاب کنید.

دستورالعمل روش اول مخفی کردن برنامه در اندروید ال جی:

 • انگشت خود را روی هوم اسکرین نگه دارید.
 • گزینه تنظیمات هوم اسکرین را انتخاب کنید.
 • گزینه «Hide apps» را لمس کنید.
 • برنامه‌های مورد نظر خود را برای پنهان کردن انتخاب کنید.
 • در آخر گزینه «Done» را لمس کنید.

اگر کشوی برنامه‌ها فعال است، این روش را می‌توانید دنبال کنید؛ زیرا گزینه «Hide apps» را نمی‌توانید در تنظیمات پیدا کنید. به جای آن، باید کشوی برنامه‌ها (App drawer) را باز کنید، آیکون سه نقطه عمودی را در گوشه سمت راست بالا لمس کنید و سپس گزینه «Hide apps» را انتخاب کنید. در اینجا برنامه‌های مورد نظرتان را برای پنهان کردن انتخاب کرده و گزینه «Done» را لمس کنید.

دستورالعمل روش دوم پنهان کردن برنامه ها در اندروید ال جی:

 • کشوی برنامه‌ها را باز کنید.
 • آیکون سه نقطه عمودی را در گوشه سمت راست بالا لمس کنید.
 • گزینه «Hide apps» را انتخاب کنید.
 • برنامه‌های مورد نظر خود را برای پنهان کردن انتخاب کنید.
 • سپس در آخر گزینه «Done» را لمس کنید.

بسیاری از کاربران تمایل دارند، بعضی از برنامه‌ها را از دسترس برخی افراد، برای مثال فرزندان خود، خارج کنند؛ برای این منظور می‌توانند یکی از روش‌های ذکر شده در مقاله را با توجه به نوع گوشی خود امتحان کنند.

جمع بندی

برای مخفی سازی برنامه ها در اندروید بدون حذف یا غیرفعال کردن آن‌ها می‌توان از لانچر یا ویژگی داخلی خود گوشی‌ها استفاده کرد. پنهان کردن برنامه ها در اندروید راه مناسبی برای جلوگیری از دسترسی کودکان به بعضی از برنامه‌ها است. با این حال لازم است به این نکته توجه شود که مخفی کردن برنامه در اندروید به معنای محرمانه شدن کامل آن برنامه‌ها نیست و می‌توان اپلیکیشن‌ها را در گوشی جستجو کرد.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
plaza-ads