В 1win казино вас ждут захватывающие игры и щедрые бонусы. Регистрация проста, вход удобен, а промокоды помогут увеличить ваши шансы на выигрыш. source Immediate Spike

معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا اثر ویکتور فرانکل | خلاصه کتاب

فایل صوتی کتاب انسان در جستجوی معنا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کتاب انسان در جستجوی معنا نوشته ویکتور فرانکل که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم، از آن کتاب‌هایی است که در خواننده حس امید را در کنار پذیرش رنج و یافتن معنایی برای آن زنده می‌کند.

برای همه ما زمان‌هایی در زندگی پیش آمده است که در اوج ناامیدی بوده‌ایم. این اتفاق احساسی درواقع طبیعی است و هر انسانی ممکن است با آن مواجه شود یا در جریان روزمرگی‌ها دچار کسالت شده یا بر اثر مشکلات زیادی که دارد، آینده را تیره و تار ببینید. اما ویکتور فرانکل، روانشناس اتریشی در کتاب انسان در جستجوی معنا، راهکارهایی ژرف به سمت افزایش خودآگاهی انسان‌ها نسبت به خودشان ارائه می‌دهد و با بیان خاطراتش در اردوگاه کار اجباری و بررسی و تحلیل رفتار افراد حاضر در زندان، علم لوگوتراپی را به خواننده معرفی می‌کند و راهی برای رهایی از احساسات ملال‌آور، ترس و اضطراب نیز در اختیار او قرار خواهد داد. ما در این مقاله از پلازا کتاب انسان در جستجوی معنا را به شما معرفی خواهیم کرد و بخش‌هایی از آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

man's-search-for-meaning / کتاب انسان در جستجوی معنا از ویکتور فرانکل

همچنین بخوانید :

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


معرفی کتاب انسان در جستجوی معنا


دکتر ویکتور فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا در تلاش است تا با دست یافتن به معنای زندگی دلیل عدم خودکشی در شرایط وحشتناک زندان‌های کار اجباری را بیان کند. در پی بررسی و تحلیل‌هایی که وی از خاطرات خود و هم بندانش از زندان‌های کار اجباری نازی‌ها داشته است، وی به این موضوع دست یافت که معنا درمانی نه تنها برای زندانیان در اردوگاه‌های کار اجباری، بلکه برای همه انسان‌هایی که در روزمرگی گرفتار هستند، می‌تواند راهگشا باشد.

برای روشن‌تر شدن موضوع به جمله‌ای از نیچه اشاره کنیم: «اگر چرایی زندگی خویش را بدانیم، با هر چگونگی‌ای خواهیم ساخت». با این حال اگر شما هم به دنبال چرایی در زندگی باشید، این کتاب برای شما است. البته باید صبوری کنید و خیلی عمیق به داستان اردوگاه‌های کار اجباری نویسنده در بخش اول گوش دهید؛ چراکه داستانی بسیار تلخ است.

man's-search-for-meaning / فایل صوتی کتاب انسان در جستجوی معنا

با این حساب نویسنده در این راستا که نمی‌خواهد جزئیات ریز خاطرات زندان را برای خواننده بازگو کند، تلاش زیادی کرده است و تنها به مقدمه‌ای اکتفا کرده که البته یک بخش کتاب را شامل می‌شود. اما در بخش دوم به موضوع اصلی بحثش می‌پردازد. این بخش با عنوان لوگوتراپی آغاز خواهد شد. او اشاره می‌کند که چه چیزهایی باعث شد تا برخی از افراد از اردوگاه کار اجباری نازی‌ها جان سالم به در ببرند. خود او دلیل عدم خودکشی‌اش را در آن اردوگاه وحشتناک در سه هدف بیان می‌کند: زنده ماندن، استفاده از مهارت پزشکی در کمک به زندانیان و آموختن. درواقع او با بیان این اهداف تلاش می‌کند تا به خواننده بفهماند حتی در دشوارترین لحظات هم امید به آینده و دید مثبت داشتن می‌تواند راهگشا باشد؛ حالا هرچقدر il که روح و جسم در رنج و عذاب باشند.

 


بخش هایی از کتاب انسان در جستجوی معنا


تا الان حتما می‌دانید که با کتاب تلخی رو به رو خواهید بود یا حداقل در ابتدا شاهد داستان تلخی هستید. اما تلخی ماجرا با دریافتن حقیقت وجودی و امید و آرزویی که در دل زندانیان بوده است، اندکی رنگ می‌بازد. درواقع این کتاب برای کمک به خودآگاهی دقیق افراد می‌تواند بسیار مفید باشد. علاوه بر لوگوتراپی، بخش دوم کتاب شامل فصل‌های دیگری با عناوین معناجویی، ناکامی وجودی، پویایی اندیشه‌ای، خلا زندگی، معنای زندگی، جوهر وجود، معنای عشق و غیره است. در ادامه بخش‌هایی از کتاب را بیان خواهیم کرد.

 

بخشی از فصل تجاربی از اردوگاه کار اجباری

برای نخستین بار در زندگی‌ام حقیقتی را که شعرای بسیاری به شکل ترانه سروده‌اند؛ و اندیشمندان بسیار نیز آن را به عنوان حکمت نهایی بیان داشته‌اند، دیدم. این حقیقت که عشق عالی‌ترین و نهایی‌ترین هدفی است که بشر در آرزوی آن است. و در اینجا بود که به معنای بزرگ‌ترین رازی که شعر بشر و اندیشه و باور او باید آشکار سازد، دست یافتم: رهایی بشر از راه عشق و در عشق است. اگر در آن زمان می‌دانستم همسرم مرده است باز هم اندیشه‌هایم گسیخته نمی‌شد و همچنان به او می‌اندیشیدم و گفتگوی ذهنی من همچنان درخشنده و خشنودکننده می‌بود. مرا چون مُهری بر قلبت بزن. عشق همان اندازه نیرومند است که مرگ.

man's-search-for-meaning / کتاب انسان در جستجوی معنا از ویکتور فرانکل

 

فصل جوهر وجود صفحه 147

معنای زندگی پیوسته در حال تغییر است. ولی هرگز محو نمی‌شود. بر اساس روش لوگو تراپی معنای زندگی را از سه شیوه می‌توان کشف کرد که عبارتند از: با انجام کاری ارزشمند، با تجربه ارزش والا و با تحمل درد و رنج.

راه اول یعنی راه کار و فعالیت، آشکار و روشن است. ولی دومی و سومی نیاز به توضیح بیشتری دارد. راه دوم، یافتن معنای زندگی از راه تجربه‌های ارزشمند به معنای برخورد با شگفتی‌های طبیعت، فرهنگ یا درک و شناخت فردی دیگر به وسیله عشق است.

دکتر فرانکل معتقد است:

عشق تنها شیوه‌ای است که با آن می‌توان به اعماق وجود انسانی دیگر دست یافت. درواقع هیچ کس توان این را ندارد جز از راه عشق از جوهر وجود انسانی دیگر شناخت کامل پیدا کند.

man's-search-for-meaning2/ کتاب انسان در جستجوی معنا

 

معنای رنج صفحه 153

دکتر فرانکل در این بخش از کتاب درد و رنج را نیز به خوبی به تصویر می‌کشد و اشاره می‌کند که حتی در شرایطی مملو از سختی و درد و رنج نیز انسان می‌تواند معنایی برای زندگی پیدا کند. در این شرایط است که درد و رنچ را می‌پذیرد و می تواند به رسیدن به ارزش والایی امیدوار باشد. درواقع وی در تلاش است بیان کند که زندگی پر از درد و اندوه است؛ اما قرار نیست در درد و اندوه باقی بمانیم. باید چکمه‌های آهنی خود را به پا کنیم و استوار به سوی جلو در حرکت باشیم.

یکی از اصول اساسی در لوگوتراپی این است که انگیزه اصلی و هدف زندگی گریز از درد و لذت بردن نیست، بلکه در جستجوی معنای زندگی بودن است که به زندگی عمق و معنا می‌بخشد. به همین دلیل اگر انسان‌ها دلیل رنجی که به آن مبتلا هستند را دریابند، با کمال میل سختی‌هایش را می‌پذیرند.

وقتی انسان با وضعیتی اجتناب ناپذیر مواجه می‌شود یا با سرنوشتی تغییرناپذیر روبه‌رو باشد، مانند مرضی درمان‌ناپذیر یا ابتلا به بعضی از انواع سرطان‌ها، این فرصت را یافته است تا به عالی‌ترین ارزش‌ها و ژرف‌ترین معنای زندگی یعنی رنج کشیدن دست یابد. درد و رنج بهترین جلوه گاه وجود انسان است و آنچه که اهمیت دارد، شیوه و نگرش فرد نسبت به رنج است.

کتاب انسان در جستجوی معنا از ویکتور فرانکل

 

صفحه 165 در باب گذرایی و انتقال زندگی

ویکتور فرانکل این بخش از کتاب را این‌گونه آغاز می‌کند:

رنج و میرندگی، پریشانی و مرگ می‌توانند معنی زندگی را بربایند. اما هنوز هم بر این موضوع تاکید دارم آنچه واقعا در زندگی از کف می‌رود، امکانات و توانایی‌ها است. در گذشته چیزی گم نمی‌شود و همه چیز دست نخورده باقی می‌ماند.

در ادامه آمده است:

همچنین بخوانید :

از این رو گذرایی و انتقال زندگی از معنای آن نمی‌کاهد، بلکه در ما احساس وظیفه و مسئولیت را بیدار می‌کند. زیرا هر چیزی منوط به درک ما از گذرایی امکانات و چگونگی انتخاب ما است. انسان پیوسته در میان موج عظیمی از توانایی‌ها و امکانات نهفته خود در حال انتخاب است که کدامین آنها باید شکوفا و بارور شود؟ کدام باید تحقق و واقعیت یابد، واقعیتی ابدی و جاودانه همچون «ردپایی در شن زار زمانه»؟ انسان باید در هر لحظه تصمیم بگیرد، تصمیم برای بهتر شدن یا سقوط. برای اینکه اثر ماندگار او در این زندگی گذرا چه خواهد بود.

victor-frankle/ کتاب انسان در جستجوی معنا ترجمه امیر لاهوتی

 

صفحه 189 کتاب درباره دکتر فرانکل

انسان موجودی است آزاد که همیشه حق انتخاب دارد. انسان واکنش خود را در برابر رنج‌ها و سختی‌های ناخواسته و شرایط محیطی خود انتخاب می‌کند و هیچ کس را جز خود او یارای این نیست که این حق را از او باز ستاند.

زندگی مشقت بار فرانکل در زندان وی را بر این باور داشته است:

آنچه انسان‌ها را از پا در می‌آورد، رنج‌ها و سرنوشت نامطلوبشان نیست. بلکه بی معنا شدن زندگی است که مصیبت بار است و معنا تنها در لذت، شادمانی و خوشی نیست، بلکه در رنج و مرگ هم می‌توان معنایی یافت.

 


سخن پایانی


کتاب انسان در جستجوی معنا ترجمه امیر لاهوتی

ویکتور فرانکل در کتاب در جستجوی معنا تلاش کرده است تا به افراد کمک کند با استفاده از توانایی‌های نهفته درونی‌شان، ذهن و ناخودآگاه خود را از پریشانی‌ها و ترس‌ها جدا کنند. یکی از جذابیت‌های این کتاب این است که نویسنده از تجربه‌های خود می‌گوید و نتایج درد رنج‌هایی که بر سرش آمده است را در فصل‌های کتاب بیان می‌کند. تجربه‌هایی که خودش از نزدیک آن‌ها را لمس کرده است. بنابراین بهانه‌ای برای خواننده باقی نخواهد ماند که نویسنده برای توصیه‌هایش در شرایط سخت به سر نبرده و تنها از دید علمی یا روانشناسانه به قضایا نگاه نمی‌کند.

درواقع داستان ویکتور فرانکل داستان آن دسته از افراد پیشرو است که در میان رنج و سختی‌ها هم معنایی برای زندگی پیدا می‌کنند و در برابر مشکلات خم به ابرو نمی‌آورند و به سمت آینده در حرکت هستند. این دسته از افراد پذیرفته‌اند که قرار نیست زندگی تنها در شادی و لذت معنی پیدا کند. اگر شما هم آینده را تیره و تار می‌بینید یا از دست مشکلات زیاد خسته شده‌اید، پس هم‌اکنون زمان خوبی برای مطالعه کتاب انسان در جستجوی معنا برایتان خواهد بود. اگر هم این کتاب را خوانده‌اید، خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402