بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما و تلویزیون ؛ از ناصر خاکزاد تا قباد!

بهترین نقش های منفی در تلویزیون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در سینما علاوه بر قهرمانان که در روند شکل‌گیری داستان تاثیر دارند، نقش ضدقهرمانان هم انکارناپذیر است. به همین بهانه در این پرونده بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما و تلویزیون را بررسی کرده‌ایم.

اگر آثار برتر تاریخ سینما و تلویزیون جهان را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که اکثر فیلم و سریال‌ها بر پایه داستانی که یک سر آن خیر و سر دیگرش شر است، بنا شده و همین امر سبب جذابیت داستانی اثر شده است. اساسا سینما جایی است که مخاطب دوست دارد در آن قهرمان ببیند؛ قهرمانانی که بسیار قدرتمند باشند، بتوانند در لحظه تصمیم‌های سرنوشت‌ساز بگیرند و تفاوت‌ها را رقم بزنند. حال در مقابل این قطب مثبت قصه، هرچه قطب منفی یا به اصطلاح نقش های منفی داستان درجه یک تر باشد، کیفیت قصه بالاتر می‌رود و تماشاگر دوئلی درخشان بین قهرمان و ضدقهرمان خواهد دید.

در سینمای ایران هم با وجود اینکه آثار پلیسی معمایی کمی ساخته شده است، اما برخی آثار دارای بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما هستند. در این پرونده خواندنی سعی کردیم بهترین بازیگران نقش منفی ایرانی تاریخ سینما و تلویزیون را مرور کنیم. با پلازا همراه باشید.

بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما

در ادامه به معرفی بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما می‌پردازیم.

ناصر خاکزاد (نوید محمدزاده) در متری شیش و نیم

بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما

نوید محمدزاده تاکنون چندین نقش منفی با ویژگی‌های مختلف ایفا کرده است، اما قطعا شخصیت تبهکاری که باند تولید شیشه دارد و به شدت خطرناک است، بهترین آن‌هاست. ناصر خاکزاد با اینکه پس از گذشت یک سوم از فیلم وارد داستان می‌شود، اما آنقدر خوب توسط سازندگان توصیف شده که مخاطب، ندیده از او می‌ترسد. خاکزاد حتی در چنگال قانون هم اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای دارد و در برخی از سکانس‌ها قدرت خود را به مامور پلیس (پیمان معادی) نشان می‌دهد. نوید محمدزاده یکی از بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما را در این فیلم به طرز درخشانی ایفا کرده است. برای خواندن نقد فیلم متری شیش و نیم می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید. همچنین بیوگرافی نوید محمدزاده را می‌توانید از اینجا بخوانید.

 

عبدالحمید ریگی (هوتن شکیبا) در شبی که ماه کامل شد

بازیگران نقش منفی ایرانی

فیلم با دل بستن عبدالحمید به دختری زیبا به نام فائزه آغاز می‌شود. قسمت‌های ابتدایی داستان نشان می‌دهد که این جوان سیستانی چگونه عاشق همسرش است و چگونه با لطافت برای او شعر می‌سراید. اما کم کم وجه عاشقانه و رمانتیک ماجرا رنگ می‌بازد و عبدالحمید هم جهت گرفتن ویزا و هم در حمایت از برادرش عبدالمالک راهی پاکستان می‌شود. او سپس فائزه و فرزندشان را هم به پاکستان می‌آورد و به تدریج مشخص می‌شود که عبدالحمید دست راست برادرش در تشکیل گروهکی تروریستی است که هدفشان به ظاهر ترویج دین و اسلام واقعی است. آن‌ها از انجام هیچ جنایتی پرهیز نمی‌کنند و در جهلی عظیم فرو رفته‌اند. در نهایت هم فائزه و برادرش به دست این دو نفر به قتل می‌رسند تا مخاطب با یکی از ترسناکترین بازیگران مرد نقش منفی ایرانی رو به رو شود.

 

سرگرد روانگر (رامبد جوان) در گناهکاران

بهترین نقش منفی تاریخ سینمای ایران

رامبد جوان در کارنامه‌اش نقش جدی کم ندارد، اما سرگرد روانگر در «گناهکاران» از آن شخصیت‌هایی است که هر کمدینی آرزوی بازی در آن را دارد. یک سرگرد نیروی انتظامی که به شدت در کارش جدی است و همه جا همراه سرگرد تدین است تا راز قتل مرجان دختر سرهنگ فرازمند را پیدا کنند. تدین به عنوان رئیس روانگر به همه مشکوک است، با این حال قطعا مثل مخاطب تا لحظه آخر به فکرش هم نمی‌رسد که قاتل، همکارش سرگرد روانگر باشد؛ اما در انتها با هوش خود متوجه می‌شود که قاتل کیست. جوان این شخصیت مرموز را بسیار دقیق و کنترل شده ایفا کرده است.

 

ابی بن‌بست (امیر جعفری) در کیفر

بهترین نقش منفی ایران

جمال یا همان ابی بن‌بست از آن دست بدمن‌هایی است که فقط مخاطب باهوش و شکاک می‌تواند از یک سوم ابتدایی فیلم به نیت و اعمال شوم او پی ببرد. از همان لحظه‌ای که فیلم شروع می‌شود، ابی همراه و یاور سیامک است تا حقیقت را پیدا کند و بسیار مرد خیر و بامعرفتی به نظر می‌آید. اما رفته رفته مخاطب متوجه می‌شود که او یکی از آن هفت‌خط‌های روزگار است که با آسیب دیدن معشوقه‌اش ناتالی، تصمیم گرفته انتقام سفت و سختی از برزو دل‌آرا و خانواده‌اش بگیرد.

 

مراد صفرخانی (بابک حمیدیان) در هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند

بهترین بازیگران نقش منفی ایرانی

حضور شخصیتی متجاوز همیشه در سریال‌ها و فیلم‌های پلیسی گنگستری یکی از راه‌های پیشبرد داستان است، اما در «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» نه تنها با فیلمی پلیسی طرف نیستیم، بلکه پوران درخشنده با یک فیلم آسیب شناسانه به سراغ مخاطب آمده است. با این حال بابک حمیدیان به قدری عالی شخصیت متجاوز را ایفا کرده است که مخاطب کاملا دچار تنفر و انزجار از او می‌شود و همین دلیل کافی است تا بگوییم یکی از بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما در این عنوان خلق شده است.

 

دکتر (مسعود فروتن) در 360 درجه

بهترین بازیگر نقش منفی ایران

سام قریبیان با توجه به تحصیلاتش در آمریکا و علاقه‌اش به فیلمنامه‌نویسی در زمینه جنایی پلیسی بسیار خوب اینگونه از سینما را می‌شناسد. در 360 درجه هم که سام قریبیان کارگردانی و نویسندگی آن را بر عهده داشته است، مسعود فروتن نقش یک قاتل بی‌رحم و خونسرد با نام مستعار دکتر را ایفا می‌کند. او از همان ابتدا در قصه حضور دارد و حتی خود را حامی و همراه جاوید (میلاد کی مرام) نشان می‌دهد تا جاوید بتواند همسرش را پیدا کند و انتقام خود را از کسی به نام ناظم بگیرد. غافل از اینکه همه چیز زیر سر دکتر است و اوست که همه‌چیز جاوید را گرفته است.

بازیگران مرد نقش منفی ایرانی

بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ تلویزیون

در ادامه به معرفی بهترین بازیگران نقش منفی ایرانی در تلویزیون می‌پردازیم.

ناتاشا (رویا نونهالی) در خواب و بیدار

بازیگران نقش منفی ایرانی

ناتاشا اولین نقش‌آفرینی رویا نونهالی نبود، اما می‌توان گفت با این شخصیت منفی کل ایران تا چند سال از او می‌ترسیدند. دختری که در کار تجارت موادمخدر است و در خارج از کشور بهترین آموزش‌های سازمانی را برای قتل و غارت و محافظت از خود یاد گرفته است، با آمدن به ایران و ورود به خانه اصغر کپک، انواع شرارت‌ها را انجام داد و بارها پلیس را به زحمت انداخت!

 

جمشید کاظمی (کیکاووس یاکیده) در هوش سیاه

بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما

مخاطبان تلویزیون سال‌ها باید صبر می‌کردند تا خلافکار خوفناکی همچون ناتاشا را دوباره در قاب تلویزیون ببینند. با «هوش سیاه» بالاخره انتظارها به پایان رسید و جمشید کاظمی با چهره و صدای خاص کیکاووس یاکیده تبدیل شد به یکی از بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما و تلویزیون! جمشید کاظمی در این سریال نابغه‌ای بود که خودش خودش را جراحی ‌کرد، هر چه را که می‌خواست هک می‌کرد و هرکسی را که در مسیر رسیدن به اهدافش قرار می‌گرفت، با خونسردی و بدون گذاشتن ردپا به قتل می‌رساند. در کنار این موارد، او در فصل دوم این سریال با نقشه‌ای دقیق از زندان هم فرار می‌کند.

 

اخگر (محمدرضا فروتن) در مانکن

بازیگران مرد نقش منفی ایرانی

یکی از اتفاقات خوب یک سال اخیر در شبکه نمایش خانگی، بی‌شک بازگشت محمدرضا فروتن به دنیای تصویر است. این سوپراستار روزهای دور سینمای ایران که مدت‌ها بود نقش خوبی ایفا نکرده بود، در سریال «مانکن»، با وجود تمام انتقاداتی که به آن وارد بود، توانست شمایل یک بدمن درست و حسابی را به خوبی به تصویر درآورد. لحن خاص حرف زدن فروتن و چهره سردش در کنار قساوت بی‌حد در قبال دختری به نام همتا، یکی از مهمترین دلایل دنبال کردن این سریال توسط مخاطبان بود. اخگر با اسم و پوشش خاصش هیچ ابایی از شکنجه و به قتل رساندن افراد مختلف نداشت تا به هدفش برسد. در این مقاله می‌توانید بیشتر با سریال مانکن آشنا شوید. برای مطالعه بیوگرافی محمدرضا فروتن نیز به این مطلب رجوع کنید.

 

فرخ (رحیم نوروزی/جهانگیر الماسی) در پس از باران

بهترین نقش منفی ایران

سریال پس از باران سریالی بسیار خاطره‌انگیز برای ایرانی‌هاست. اما یکی از بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما و تلویزیون مربوط به این سریال است. فرخ که نقش جوانی او را رحیم نوروزی و نقش میانسالی‌اش را جهانگیر الماسی بازی می‌کرد، از آن شخصیت‌های منفوری بود که برای رسیدن به اهداف شوم خود و گرفتن انتقام هر کاری از دستش برمی‌آمد انجام می‌داد.

 

الیاس (حامد کمیلی) در اغما

بهترین بازیگران نقش منفی ایرانی

وقتی در رمضان سال 1386 سیروس مقدم با چند پزشک جراح و یک بیمارستان به تلویزیون آمد، هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد این سریال اولین و شاید بهترین سریال ماورایی تلویزیون باشد. دکتر طه پژوهان یک پزشک مومن، متعهد و متخصص بود که با ورود شخصیتی به نام الیاس به زندگی‌اش و تاثیر او رفته رفته رفتار و اعمالش تغییر کرد؛ بطوریکه دکتر پژوهان به جایی رسید که فرائض دینی خود را کنار گذاشت و اغلب به درمان و جراحی رایگان تبهکاران و افراد غیر صالح رو آورد. رفته رفته در نیمه دوم داستان مشخص شد الیاس که دکتر پژوهان کاملا مسخ او شده بود، کسی نیست جز شیطان!

 

آقاخان (علیرضا خمسه) در میکائیل

بازیگران نقش منفی ایرانی

علیرضا خمسه با سابقه‌ای درخشان در کمدی و با آن چهره بشاش همیشگی، در «میکائیل» سیروس مقدم نقشی کاملا عجیب و متفاوت را تجربه کرد. خمسه که یکبار در «مرد هزار چهره» شمایلی نسبتا کمیک از پدرخوانده ارائه کرده بود، در «میکائیل» شخصیتی عبوس، منفی و قاچاقچی موادمخدر بود و هیچ رحم و مروتی نداشت. بازی درخشان خمسه و شخصیت‌پردازی درست، سبب شد برای اولین بار کمدین محبوب ایرانی یکی از بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما و تلویزیون را خلق کند.

 

دکتر زمانی (علیرضا ثانی‌فر) در نهنگ آبی

بهترین بازیگر نقش منفی ایران

نهنگ آبی پر از شخصیت‌های خاکستری رو به منفی است. اما در کنار پرویز که تا اواسط سریال بدمن اصلی داستان است، شخصیتی فوق‌العاده روانی و خطرناک به نام دکتر زمانی وجود دارد که در قسمت‌های ابتدایی به عنوان روانپزشک یکی از شخصیت‌های داستان معرفی می‌شود. اما رفته رفته متوجه ورود او به قصه و گرداندن سایتی به نام نهنگ آبی توسط این پزشک‌نما می‌شویم که باعث می‌شود خوف و رعب و وحشت به سراغ شخصیت‌های اصلی قصه بیاید. او در یکی از قسمت‌ها به طور ترسناک و فجیعی شخصیت آزاده صمدی را در خانه‌اش به قتل می‌رساند که همین سکانس و البته بازی درخشان ثانی‌فر کافی است تا او را در بین بهترین نقش منفی های تاریخ سینمای ایران و تلویزیون قرار دهیم.

 

قباد (شهاب حسینی) در شهرزاد

بازیگران نقش منفی ایرانی

قباد بی‌شک یکی از سه نقش‌آفرینی برتر کارنامه شهاب حسینی در تمام عمرش است. حسینی که متخصص ایفای نقش‌های باورپذیر و متفاوت است، با قرارگیری در مقابل فرهاد به عنوان یک رقیب عشقی و در جهت به دست آوردن شهرزاد، به معنای واقعی کلمه به ضدقهرمانی محبوب تبدیل شد. رفتار و نوع بیان و اجرای جزئیات توسط شهاب حسینی آنقدر دقیق بود که مخاطب با وجود اینکه می‌دانست قباد با توطئه بزرگ آقا وارد زندگی شهرزاد و فرهاد شده و عملا زندگی این دو را نابود کرده است، اما باز هم این شخصیت را دوست داشت و بیراه نیست اگر بگوییم جزو معدود دفعاتی بود که طرف ضدقهرمان را می‌گرفت. قباد دوست‌داشتنی و البته ترسناک سریال «شهرزاد» به نوعی شاید بهترین نقش منفی ایران در سال‌های اخیر باشد. از اینجا می‌توانید بیوگرافی شهاب حسینی را مطالعه کنید.

 

شکیب (مهران احمدی) در آوای باران

بهترین بازیگران نقش منفی ایرانی

در سال‌هایی که تلویزیون جز سریال «پایتخت» سریالی نداشت که خیابان‌ها را خلوت کند، حسین سهیلی‌زاده با ملودرامی به تلویزیون آمد و با فرماندهی شخصیتی بدمن به نام شکیب، مخاطبان زیادی جذب کرد. شکیب سرپرستی باران و تعداد زیادی کودک کار را برعهده داشت و از آن‌ها کار می‌کشید تا به اهداف مالی خود برسد. اما رفته رفته و با برگشت پدر باران به ایران و پیگیری‌های او شکیب شخصیت منفی و قسی‌القلب خود را بیشتر نشان داد و کار به جایی رسید که دست به اخاذی و تهدید و قتل زد.

کلام آخر

در انتهای مقاله ذکر این نکته واجب است که موارد دیگری نیز می‌تواند در فهرست بهترین نقش های منفی ایرانی تاریخ سینما و تلویزیون قرار گیرد. اما ذکر آن‌ها قطعا از حوصله این مطلب خارج است. نکته جالب دیگری که در بررسی بهترین بازیگران نقش منفی ایرانی با آن برخورد کردیم این بود که برخی بازیگران مثل جلال پیشواییان، خسرو شکیبایی، آتیلا پسیانی، سیاوش تهمورث، نوید محمدزاده و میلاد کی مرام بیشتر با نقش‌های منفی جذابی که خلق کردند در یادها مانده‌اند. شما نیز نظرات خود را درباره این بازیگران و البته نقش های منفی که در این فهرست آورده‌ایم زیر همین مطلب بنویسید. به نظرتان بهترین بازیگر نقش منفی ایران کیست؟

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
avatar
هانا
.
15 فروردین 1401، 17:41
پاسخ
0
0
تابلوهه دیگه برادر / خواهر من وقتی خودت میگی یکی از محدود دفعاتی بوده ککه بیننده ضد قهرمان رو میپسنده دیگه معلومه که قباد .شهاب حسینی. بهترین بوده
جدول فروش فیلم ها
 • 54.6 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 40.2 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 15 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 12 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1401
 • 11 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 9 میلیارد تومان
  شادروان
  اکران: 25 اسفند 1400
 • 8 میلیارد تومان
  روز صفر
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 7 میلیارد تومان
  چند میگیری گریه کنی ۲
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 6 میلیارد تومان
  مرد بازنده
  اکران: 18 اسفند 1400
 • 3 میلیارد تومان
  هناس
  اکران: 18 خرداد 1401