بهترین رشته های ورزشی | راهنمای انتخاب رشته ورزشی مناسب

بهترین رشته های ورزشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تا کنون از خود پرسیده‌اید ورزش مناسب من چیست؟ بهترین رشته های ورزشی برای هرکسی متفاوت هستند. انتخاب رشته ورزشی مناسب دغدغه خیلی از افراد است. توجه به نکاتی که در ادامه این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، می‌تواند به شما کمک کند که بهترین رشته ورزشی را برای خود یا دیگران انتخاب کنید. با راهنمای انتخاب رشته ورزشی همراه باشید.

همه ما به خوبی نسبت به فواید ورزش کردن آگاهی داریم. اما علیرغم این آگاهی، همه ما ورزش نمی‌کنیم. در بسیاری از موارد، دلیل دوری افراد از ورزش انتخاب رشته ورزشی نامناسب است. اگر رشته ورزشی مناسب خود را انتخاب نکنید، نه تنها از ورزش کردن لذت نمی‌برید، بلکه ورزش کردن به یک فعالیت ملال‌آور برای شما تبدیل خواهد شد و خیلی زود از آن خسته می‌شوید. به همین دلیل انتخاب بهترین رشته های ورزشی مناسب، نقشی کلیدی در تعهد شما به یک سبک زندگی مبتنی بر ورزش خواهد داشت. در ادامه این مطلب از مجله خبری تحلیلی پلازا به همه نکاتی که توجه به آن‌ها هنگام انتخاب رشته ورزشی ضروری است اشاره خواهیم کرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید

راهنمای انتخاب رشته ورزشی ؛ بهترین رشته های ورزشی برای بزرگسالان

راهنمای انتخاب رشته ورزشی

چه رشته ورزشی مناسب من است؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید شرایط خود را بسنجید و نیازهای ورزشی خود را ارزیابی کنید. آیا هدف شما از ورزش فقط سلامتی و تناسب اندام است یا قصد دارید به مهارت‌های ورزشی خود بیفزایید؟ آیا شرایط سلامتتان اجازه ورزش کردن را به شما خواهد داد؟ سبک زندگی شما به چه ورزشی نزدیک‌تر است؟ این سوال‌ها و سوال‌های مشابه هستند که افراد را بر اساس شرایطشان در دسته‌های مختلف قرار می‌دهند. اما به طور کلی، شاید برای انتخاب رشته ورزشی بتوان افراد را به چهار دسته بزرگسالان، نوجوانان، کودکان و افراد با نیازهای خاص تقسیم کرد.

زمانی که صحبت از ورزش کردن افراد بزرگسال می‌شود، معمولا مخاطبین ما آقایان یا خانم‌هایی هستند که از سنین جوانی عبور کرده‌اند و نگاه آن‌ها به ورزش حرفه‌ای نیست. این افراد با هدف‌هایی مثل رسیدن به تناسب اندام، کاهش وزن، افزایش وزن و همچنین کسب مهارت‌های فردی و تیمی ورزش کردن را شروع خواهند کرد. به عنوان مثال، هدف این افراد از بسکتبال بازی کردن نمی‌تواند رسیدن به لیگ برتر باشد، بلکه می‌خواهند علاوه بر رقم زدن اوقاتی خوش در کنار دوستانشان، با بهبود وضعیت سلامتی خود کمی به مهارت‌های بسکتبال بازی کردنشان بیفزایند.

البته یک باور غلط و قدیمی نیز وجود دارد که می‌گوید روش انتخاب بهترین رشته ورزشی برای بانوان با روش انتخاب بهترین رشته ورزشی برای آقایان متفاوت‌ است. علیرغم تفاوت‌های فیزیکی و روحی، هیچ قانون منطقی وجود ندارد که آقایان یا بانوان را از انجام ورزشی خاص منع کند. بنابراین، به شما توصیه می‌کنیم که بدون توجه به این باور و باورهای قدیمی مشابه و با توجه به نیاز خود و نکات زیر رشته ورزشی خود را انتخاب کنید.

بهترین رشته های ورزشی برای تناسب اندام

ورزش مناسب من

از خودتان می پرسید برای تناسب اندام سراغ چه ورزشی برم؟ بهترین خبر برای شما و همه کسانی که هدف آن‌ها از ورزش کردن رسیدن به تناسب اندام است، این است که تقریبا همه رشته‌های ورزشی می‌توانند شما را به تناسب اندام برسانند. برای رسیدن به تناسب اندام، انتخاب‌های مناسبی از بین ورزش‌های انفرادی و تیمی پیش روی شما قرار دارد. البته، برای خلاص شدن از شر چربی‌های اضافه و ساخت حجم قابل قبولی از عضله، یک سری از ورزش‌ها به شما کمک چندانی نخواهند کرد. به عنوان مثال، ورزش‌های قدرتی مثل وزنه برداری، پاورلیفتینگ و برخی رشته‌های قدرتی ورزش دو میدانی مثل پرتاب دیسک و چکش معمولا نمی‌توانند برای رسیدن به یک اندام مناسب مفید باشند. رکن اصلی این رشته‌های ورزشی قدرت است و یکی از منابعی که بدن برای فراهم آوردن انرژی مورد نیاز برای تولید قدرت استفاده می‌کند چربی است.

برای رسیدن به تناسب اندام، بهتر است به سراغ ورزشی بروید که فعالیت‌های هوازی زیادی را شامل می‌شود و همچنین بخشی از تمرینات آن‌ها نیز به تمرینات قدرتی اختصاص پیدا می‌کند. کراس فیت، کشتی، کاراته، جودو، بوکس، شنا، تکواندو، دو میدانی، فوتبال، هندبال، بسکتبال، کبدی و ورزش‌هایی از این قبیل از بهترین رشته‌های ورزشی برای رسیدن به تناسب اندام و همچنین بهترین رشته های ورزشی برای عضله سازی هستند.

بهترین رشته های ورزشی برای لاغری

اگر با هدف کاهش وزن قصد ورزش کردن دارید و افزایش حجم عضلات اهمیت چندانی برایتان ندارد، بهتر است به سراغ رشته‌های ورزشی بروید که تمرینات هوازی زیادی را شامل می‌شوند. اکثر ورزش‌های رزمی و توپی به لاغر شدن شما کمک خواهند کرد و اگر به دنبال سطحی پیشرفته‌تر هستید، می‌توانید به سراغ دو ماراتن بروید.

بهترین رشته های ورزشی برای افراد لاغر

بهترین رشته های ورزشی برای کودکان

لاغری، یکی دیگر از دلایلی است که افراد را مجاب به ورزش کردن می‌کند. معمولا افراد لاغر از تیپ بدنی اکتومورف هستند. بزرگ‌ترین رکن برای مبارزه با لاغری در این افراد بهبود تغذیه است، اما انتخاب یک رشته ورزشی مناسب بسیار می‌تواند برای لاغر اندام‌ها کمک‌کننده باشد. سوخت و ساز بدن اکتومورف‌ها بسیار بالا است و این بدان معناست که آن‌ها به کالری بیشتری در طول روز نیاز خواهند داشت. به همین دلیل، انتخاب یک رشته ورزشی که فعالیت هوازی زیادی را شامل بشود نمی‌تواند انتخاب چندان معقولی باشد. ورزش‌هایی برای این افراد مناسب هستند که به افزایش قدرت و حجم عضلات بدن آن‌ها کمک کنند که از بهترین آن‌ها می‌توان به بدنسازی و پرورش اندام، وزنه برداری و پاور لیفتینگ اشاره کرد.

بهترین رشته های ورزشی برای خوش گذرانی

بهترین رشته های ورزشی برای افزایش قد

بسیاری از افراد در کنار اهداف سلامتی، دوست دارند با ورزش کردن خوش بگذارند. اگر شما نیز یکی از این افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم که رشته ورزشی خود را از بین ورزش‌های تیمی انتخاب کنید. در ورزش‌های انفرادی تعامل شما با افراد کم‌تر است و زمان زیادی را صرف تنها تمرین کردن خواهید کرد که همین مسئله می‌تواند کمی از لذت ورزش کردن شما کم کند. در طرف مقابل، در ورزش‌های تیمی افراد تقریبا همیشه به یکدیگر نزدیک هستند و با یکدیگر تعامل دارند و می‌توانند هنگام تمرین یا حتی مسابقه با هم گفتگو و شوخی کنند. بنابراین اگر دوست دارید که در کنار بهبود سلامتی، هنگام ورزش کردن شاد باشید و خوش بگذرانید، حتما به سراغ رشته‌های تیمی مثل فوتبال، هندبال، والیبال، بسکتبال و غیره بروید.

بهترین رشته های ورزشی برای آرامش و تقویت ذهن

بهترین رشته های ورزشی برای عضله سازی

ورزش کردن تنها در سلامت جسم خلاصه نمی‌شود. درحالی که خود فعالیت فیزیکی حس سبکی آمیخته با خستگی لذت بخشی را در انسان به وجود می‌آورد، اما رشته‌های ورزشی نیز وجود دارند که هدف اصلی آن‌ها تقویت ذهن و ایجاد حس آرامش بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، یوگا یک رشته ورزشی مناسب بانوان و آقایانی است که می‌خواهند علاوه بر تقویت فیزیکشان، حس آرامش بیشتری را تجربه کنند. ورزش یوگا یک سری حرکات کششی بسیار دشوار را شامل می‌شود که انجام دادن آن‌ها می‌تواند عضلات شما را به خوبی تقویت کند و همچنین قسمت‌های مربوط به مدیتیشن نیز در آرامش ذهنتان بسیار تاثیرگذار خواهد بود. شما می توانید به راحتی درخانه با دانلود اپلیکیشن های یوگا این ورزش را انجام دهید و از آن لذت ببرید.

بعلاوه، برخی رشته‌های ورزشی نیز می‌توانند ذهن شما را به شکلی معجزه آسا تقویت کنند. به عنوان مثال، ورزش شطرنج به ویژه در افراد مسن‌تر و کودکان، می‌تواند به بهبود حافظه و جلوگیری از آلزایمر، بهبود توانایی تصمیم گیری، رشد سلول‌های عصبی، افزایش خلاقیت، افزایش تمرکز و… کمک شایانی بکند.

راهنمای انتخاب رشته ورزشی برای نوجوانان

در سنین نوجوانی، ورزش کردن فوایدی بسیار بیشتر از تناسب اندام دارد. با ورزش کردن علاوه بر اینکه فعالیت بدنی خود را بالا می‌برید، مي‌توانید دوستان جدید پیدا کنید و یک فعالیت فوق‌برنامه و جدا از مدرسه داشته باشید که از آن لذت ببرید. برخی نوجوانان می‌دانند چه ورزشی را دوست دارند اما برخی دیگر نیز مطمئن نیستند و مدام از خود می‌پرسند چه ورزشی مناسب من است. در این بخش یک راهنمای کامل برای انتخاب بهترین رشته ورزشی برای نوجوانان ارائه می‌دهیم. همراه پلازا بمانید.

آیا ورزش گروهی مناسب من است؟

بهترین رشته های ورزشی در ایران

برخی ورزش‌ها مانند فوتبال و والیبال، نیاز به هماهنگی بین اعضای تیم دارند. در هر تیم ورزشی برخی از بازیکن‌ها بهتر از دیگران عمل می‌کنند اما این به این معنا نیست که اگر همه‌ی اعضای تیم ورزشی ماهر باشند، این تیم را می‌توان یک تیم عالی نامید. اگر بخواهید به سراغ این نوع ورزش‌های تیمی بروید، باید روحیه کار تیمی و مهارت ارتباط با دیگران را داشته باشید و بتوانید خودتان را با دیگران هماهنگ کنید.

از سوی دیگر، ورزش‌هایی مانند تنیس، دو میدانی، شنا، ژیمناستیک و کشتی از ورزش‌های انفرادی هستند. اگر از آن دسته افرادی هستید که از ارتباط مداوم با دیگران خوشتان نمی‌آید، بهتر است ورزش‌های انفرادی را انتخاب کنید. چون اگر توانایی برقراری ارتباط با سایر اعضای تیم و گفت‌وگو با آن‌ها درباره افکار یا مشکلاتتان نداشته باشید، و همچنین علاقه‌ای نیز به کسب این مهارت نداشته باشید، ورزش تیمی مناسب شما نیست.

هدف خود را در نظر بگیرید

بهترین رشته های ورزشی برای مهاجرت

در این زمینه فرقی بین بزرگسالان، نوجوانان یا سایر گروه‌های سنی نیست. باید بدانید از ورزش چه می‌خواهید و دوست دارید به چه هدفی برسید. هر ورزش نکات مثبتی دارد و باعث پیشرفت شما در برخی زمینه‌ها می‌شود. در ادامه درباره برخی ورزش‌ها و تأثیری که آن‌ها بر روی زندگی، وضعیت جسمانی و روحی شما می‌گذارند صحبت می‌کنیم تا شاید بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

برای مثال، آیا می‌دانید تکواندو برای چه کسانی مناسب است؟ تکواندو ورزشی رزمی است که علاوه بر بزرگسالان، برای کودکان و نوجوانان نیز مناسب است. این ورزش علاوه بر اینکه به تناسب اندام کمک می‌کند، باعث بهبود بینایی، ساختار بدن و همچنین هشیاری ذهنی می‌شود.

کاراته نیز یکی از ورزش‌های رزمی پرطرفدار بین نوجوانان است. در پاسخ به سوال «کاراته برای چه کسانی مناسب است و چه فوایدی دارد؟» نیز باید بگوییم که این ورزش مناسب گروه‌های سنی مختلف است و باعث تقویت ذهن، افزایش خویشتن‌داری، بهتر فکر کردن و همچنین اعتماد به نفس بیشتر می‌شود. پس این ورزش نیز از بهترین رشته های ورزشی برای پسران و دختران نوجوان است.

نیاز نیست سراغ ورزش‌های تکراری بروید!

بهترین رشته های ورزشی برای پسران

برخی افراد و به‌ویژه نوجوانان دوست ندارند ورزش‌های تکراری و معروفی که همه انجام می‌دهند را دنبال کنند. آن‌ها در عوض ترجیح می‌دهند به دنبال رشته های ورزشی ناشناخته یا رشته های ورزشی جدید در دنیا بروند تا یک ورزش جدید و متفاوت را تجربه کنند. اما معمولا مشکلی که این نوع ورزش‌ها دارند این است که پیدا کردن کلاس‌های آموزشی آن‌ها کار آسانی نیست.

این مشکل چند راه حل دارد. می‌توانید با چند تا از دوستانتان که سلیقه مشترک با شما دارند، یک گروه تشکیل بدهید. اینگونه هم ورزش کردن برایتان لذت‌بخش‌تر می‌شود و هم راحت‌تر می‌توانید مربی یا کلاس ورزش پیدا کنید. البته توجه داشته باشید که اگر در شهر محل زندگیتان کلاس یا دوره آموزشی پیدا نکردید، می‌توانید در دوره‌های آنلاین نیز ثبتنام کنید. در دنیای امروز با وجود اینترنت، می‌توانید به راحتی یک دوره آنلاین برای ورزش موردعلاقه‌تان پیدا کنید.

راهنمای انتخاب رشته ورزشی مناسب کودکان

تکواندو برای چه کسانی مناسب است

در انتخاب بهترین رشته های ورزشی برای کودکان باید دقت بیشتری کنیم؛ زیرا کودکان این شانس را دارند که در رشته ورزشی خود حرفه‌ای شوند. درواقع، این شما هستید که به عنوان سرپرست یک کودک می‌توانید با انتخاب درست خود قهرمان بعدی جهان یا المپیک را بسازید.

به طور کلی، هنگام انتخاب رشته های ورزشی مناسب برای کودکان می‌توان از همه قوانین و نکات انتخاب رشته ورزشی مناسب برای افراد بالغ و بزرگسال استفاده کرد، اما باید به یک سری از جزئیات مهم نیز توجه کرد. کودکان با افراد بالغ تفاوت‌هایی دارند که وظیفه شما به عنوان سرپرست آن‌ها این است که حتما به این تفاوت‌ها دقت کنید. برای انتخاب رشته ورزشی مناسب کودکان توجه به نکات زیر بسیار حائز اهمیت است.

علاقه کودک را بشناسید

تست ورزش مناسب من

علاقه کلید موفقیت در ورزش است، اما کودکان مثل بزرگسالان نمی‌دانند به چه چیزی علاقه‌مند هستند و این وظیفه شما است که علاقه آن‌ها به یک رشته ورزشی خاص را پیدا کنید.

برای پیدا کردن علاقه کودک خود می‌توانید او را به کلاس‌های ورزش مختلف ببرید تا میزان هیجان و علاقه کودک خود به هر رشته ورزشی را ارزیابی کنید. بعلاوه، گوش کردن و توجه بیشتر به کودکان نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. توجه کنید که کودک شما هنگام تماشای تلویزیون به چه شخصیت‌هایی بیشتر علاقمند است و یا وقتی با دوستانش صحبت می‌کند بیشتر چه کسانی را به عنوان قهرمان خود معرفی می‌کند.

به فیزیک بدنی کودک دقت کنید

کاراته برای چه کسانی مناسب است

در ادامه مقاله راهنمای انتخاب رشته ورزشی باید بگوییم که بسیار مهم است که برای انتخاب رشته ورزشی مناسب دختر بچه ها و پسر بچه های خود به فیزیک بدنی آن‌ها دقت کنید. درست است که انتخاب ورزش های آینده دار برای کودکتان در زندگی او تأثیر زیادی می‌گذارد، ولی باید حواستان باشد که آن ورزش از لحاظ فیزیکی برای کودک مناسب باشد. به عنوان مثال، اگر کودک شما نسبتا قد کوتاه است، بهتر است بجای بسکتبال یا والیبال به سراغ فوتبال بروید. البته داشتن قد بلند می‌تواند در اکثر ورزش‌ها امتیاز باشد، اما معمولا در ورزش‌هایی مثل بسکتبال، تکواندو، بوکس و والیبال اهمیت بیشتری دارد.

گاهی اوقات در پاسخ به این سوال که کدام ورزش بهتر است، می‌توان گفت که بهتر است کودکان ورزش‌هایی را انجام بدهند که هم تمرین‌های هوازی را در بر بگیرد و هم به عضله‌سازی و تقویت استخوان‌ها کمک کند. اما اگر دنبال بهترین رشته های ورزشی برای افزایش قد می‌گردید، متأسفانه باید بگوییم که تا کنون هیچ تحقیقی نتوانسته تأثیر رشته‌های ورزشی بر افزایش قد را ثابت کند. قد افراد بر اساس ژنتیک و همچنین رژیم غذایی آن‌ها در دوران کودکی و نوجوانی تعیین می‌شود. پس تبلیغات ورزش‌ها یا حتی داروها و مکمل‌ها را باور نکنید و ورزشی برای کودکتان انتخاب کنید که مناسب و موردعلاقه‌ی او باشد.

تصمیم نهایی را زودتر بگیرید

چه ورزشی برم

بعد از در نظر گرفتن علاقه و  وضعیت فیزیک بدنی کودک خود بهتر است که زود تصمیم بگیرید که چه رشته‌ای را برای او انتخاب می‌کنید. اکثر ورزشکارهای موفق پیش از 10 سالگی رشته ورزشی خود را تعیین کرده و سپس در مسیر موفقیت تلاش می‌کنند. اگر کودک شما وارد نوجوانی شود و هنوز یک رشته ورزشی را به عنوان رشته ورزشی خود انتخاب نکرده باشد، شانس موفقیت او در ورزش تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

راهنمای انتخاب رشته ورزشی مناسب برای افراد با نیازهای خاص

کدام ورزش بهتر است

ورزش کردن هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی می‌تواند تا حد زیادی به افراد با نیازهای خاص کمک کند. این افراد می‌توانند نسبت به علاقه خود رشته ورزشی مناسبی را انتخاب کنند و حتی تا سطوح حرفه‌ای نیز پیش بروند. البته میزان و نوع مشکل جسمی یا ذهنی در انتخاب رشته ورزشی مناسب برای افراد با نیازهای خاص نقش اصلی را ایفا می‌کند، اما نکته مهمی که باید بسیار به آن توجه داشته باشید این است که هر فردی حق ورزش کردن و شاد بودن را دارد.

انتخاب رشته ورزشی برای افراد با کم توانی ذهنی

چه کلاس ورزشی برم

برخی رشته‌های ورزشی می‌توانند توانایی ذهنی افراد دارای کم توانی‌های ذهنی را بهبود ببخشند. فرقی نمی‌کند که هدف شما انتخاب رشته ورزشی مناسب دختر بچه ها و پسر بچه‌ها با نیازهای خاص باشد یا افراد سالمندی که به دلیل کهولت سن بخشی از توانایی‌های ذهنی خود را از دست داده‌اند؛ ورزش‌های زیر می‌توانند بسیار برای این افراد مفید باشند:

 • شنا
 • دوچرخه سواری
 • فوتبال
 • هندبال
 • ژیمناستیک
 • وزنه برداری و ورزش‌های قدرتی
 • شطرنج

انتخاب رشته ورزشی برای افراد با کم توانی جسمی

بهترین رشته ورزشی برای بانوان

انتخاب رشته ورزشی برای افراد با ناتوانی‌های جسمی، به نوع مشکل جسمی آن‌ها بستگی دارد. تقریبا تمام رشته‌های ورزشی یک مدل ویژه برای این افراد را شامل می‌شوند. افراد با کم توانی جسمی می‌توانند به ورزش‌های قدرتی پرداخته و حتی در رشته‌هایی مثل وزنه برداری، پرورش اندام، پاورلیفتیگ و… در سطح حرفه‌ای مسابقه دهند.

البته این مسئله فقط در ورزش‌های قدرتی خلاصه نمی‌شود. بدمینتون، بسکتبال با ویلچر، بوچیا، تنیس با ویلچر، تنیس روی میز، تیر و کمان، تیراندازی، جودو، دو و میدانی، دوچرخه سواری، شمشیر بازی، شنا، فوتبال 5 نفره، فوتبال 7 نفره، قایقرانی کانو، گلبال، والیبال نشسته، اسکی آلپاین و… از جمله ورزش‌هایی هستند که از سطح آماتور تا حرفه‌ای برای افراد با نیازهای خاص قابل انتخاب هستند.

نکات اساسی برای انتخاب بهترین رشته های ورزشی

تا اینجا یک راهنمای انتخاب رشته ورزشی برای گروه‌های سنی مختلف یعنی بزرگسالان، نوجوانان و کودکان و همچنین برای افراد با نیازهای خاص ارائه دادیم. اما برخی نکات برای انتخاب رشته ورزشی برای همه افراد مشترک است. در ادامه به این نکات اساسی و مهم می‌پردازیم.

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید

بهترین رشته ورزشی برای آقایان

در انتخاب بهترین رشته های ورزشی مناسب، باید توجه داشته باشید که علایقتان را نادیده نگیرید. علاوه بر علایق، باید حواستان به نقاط ضعف و قوتتان نیز باشد. اگر چشم و دستانتان هماهنگی بالایی ندارند، ورزش‌هایی مانند تنیس یا گلف ممکن است انتخاب درستی نباشند اما ورزشی مثل ژیمناستیک می‌تواند کاملا مناسبتان باشد. البته باید حواستان باشد که ورزشی که انتخاب می‌کنید، شما را از لحاظ فیزیکی به چالش بکشد. در غیر اینصورت خیلی زود حوصله‌ی شما سر می‌رود و علاقه‌ی خود را نسبت به آن ورزش از دست می‌دهید.

اگر از نقاط قوت و ضعف خود مطمئن نیستید، کمی تحقیق کنید. با دوستان آشنایانی که در رشته‌های ورزشی مختلف فعالیت داشته‌اند مشورت کنید. یا به‌صورت آنلاین نظرات افراد درباره ورزش‌های مختلف را بخوانید. با این کارها می‌توانید رشته مناسب خود را پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید از تست‌های ورزشی مختلف استفاده کنید. اگر برایتان سوال است که «تست ورزش مناسب من چیست؟» باید بگوییم که تست‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید به صورت آنلاین انجام بدهید و بیشتر با نقاط قوت و ضعفتان برای رشته‌های ورزشی آشنا شوید.

حواستان به این نکته نیز باشد که ممکن است بیشتر از یک نقطه قوت داشته باشید. در اینصورت می‌توانید چند ورزش را انتخاب کنید و همه‌ی آن‌ها را دنبال کنید. یا اینکه می‌توانید آن‌ها را یکی یکی امتحان کنید و ورزشی که بیشتر دوست داشتید را ادامه دهید.

چه مقدار زمان می‌توانید به ورزش اختصاص دهید؟

ورزش های آینده دار

این سوال را از خود بپرسید. البته باید در اختصاص زمان به ورزش نیز واقع‌بین باشید. اگر تمام وقت کار می‌کنید و بچه دارید، پس ورزشی که نیاز به روزی سه ساعت تمرین دارد، انتخاب چندان مناسبی نیست. اما اگر وقتتان آزاد است و دنبال ورزشی می‌گردید که وقتتان را پر کند، می‌توانید سراغ ورزش‌هایی بروید که به زمان‌های طولانی برای تمرین احتیاج دارند.

باید بین هدف خود و زمانی که به آن اختصاص می‌دهید تعادل ایجاد کنید. به این شیوه، هم از آن ورزش لذت می‌برید و هم خسته نمی‌شوید. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که ورزش انتخابیتان چه محدودیت‌های زمانی یا آب‌وهوایی‌ای دارد. طبیعتا پیدا کردن زمان برای ورزش‌هایی که فقط باید در نور روز انجام شوند یا نیاز به آب‌وهوای خوب دارند، سخت‌تر است.

حواستان به هزینه‌ها باشد

بهترین رشته ورزشی برای نوجوانان

منطقی به نظر می‌رسد که حین تصمیم‌گیری برای انتخاب رشته ورزشی، بودجه‌ها و هزینه‌ها را نیز در نظر بگیرید. برخی ورزش‌ها به امکانات، لباس‌ها یا وسایل خاصی نیاز دارند و این‌ها ممکن است هزینه‌های بالایی داشته باشند. هزینه کلاس‌ها را هم باید به هزینه‌های قبلی اضافه کنید. پس قبل از انتخاب رشته ورزشی، در اینترنت بگردید و ببینید چه وسایلی نیاز دارد و چقدر باید برای آن هزینه کنید.

کلام آخر

رشته های ورزشی جدید در دنیا

امیدواریم نکاتی که در مقاله‌ی راهنمای انتخاب رشته ورزشی خدمت شما ارائه کردیم برایتان مفید و سودمند بوده باشند. اما حتی با رعایت همه این نکات، باز هم انتخاب یک رشته ورزشی که دقیقا مناسب شما باشد برای اولین بار کمی دشوار است. بنابراین بهترین راه این است که بعد از محدودسازی انتخاب‌های خود، چند رشته ورزشی را انتخاب کرده و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید. حالا شما به ما بگویید در این باره چه فکر می‌کنید؟ آیا به طور کلی اهل ورزش کردن هستید؟ به نظر شما هنگام انتخاب رشته ورزشی، دیگر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ به‌نظرتان بهترین رشته های ورزشی برای مهاجرت یا بهترین رشته های ورزشی در ایران کدامند؟ مثل همیشه می‌توانید نظر خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران10 دیدگاه
avatar
شیما رسولی
.
01 مهر 1402، 09:21
پاسخ
0
0
سلام خوبین؟ ببخشید من29 سالمه و دنبال ورزش برای مقاومت بدنی میگشتم که بین ایروبیک و بدنسازی موندم، دیروزم یه رپورتاژ توی اقتصاد آفرین خوندم نوشته بود ایروبیک برای تقویت مقاومت بدنی و استقامت خیلی بهتره، خواستم ببینم شما چی پیشنهاد میکنید؟
avatar
رحمانی
.
19 شهریور 1402، 11:58
پاسخ
0
0
سلام‌من‌باتوجه‌به‌اینگه تنگی نفس‌دارم‌چه‌ورزشی‌رو‌برام‌پیشنهاد‌می‌کنید؟
avatar
Saramiri
.
27 فروردین 1402، 08:56
پاسخ
1
0
سلام من خانم ۲۹ ساله ای هستم، بدنم خیلی ضعیف هست در صورتی که اشتها و خورد و خوراکم بالاست غذای مقوی و خونگی میخورم. ولی زمانی که وسیله نسبتا سنگین بلند میکنم و نگه میدارم ماهیچه هام شروع به لرزش میکنن که نشان دهنده ضعف عضلانی منه دیسک خفیف کمر و گردن دارم..میخاستم کمکم کنید و بگید چه رشته ورزشی برم که ماهیچه های دست و پاهام قدرتمند بشن.اگه راهنماییم کنید ممنون میشم
avatar
Hadis
.
02 مهر 1402، 14:57
پاسخ
0
0
@Saramiri
به نظرم تی‌آر‌ایکس براتون مناسبه
avatar
علی شریفی
.
07 فروردین 1402، 21:51
پاسخ
3
1
سلام ببخشید بنظرتون اگه تو ورزش بوکس وارده بخش حرفه ای بشم میشه جای کار کردن رو بگیره مثلا از همون راه درآمد داشته باشم
avatar
اعظم شعبانی
.
08 فروردین 1402، 16:37
پاسخ
2
1
@علی شریفی
همه رشته های ورزشی وقتی به لول های حرفه ای برسه امکان درآمدزایی از طریق آموزش و مسابقات درش فراهم میشه.
avatar
محمدرضا
.
23 آذر 1401، 20:38
پاسخ
0
0
سلام کیوکوشین _دفاع شخصی _ ژیمیناستیک عزیزان راهنمایی کنید که کدام آینده بهتری داره که خودم وقفش کنم
avatar
123
.
26 اسفند 1401، 16:00
پاسخ
0
2
@محمدرضا
اگه بعد از ۵ سالگی ژیمناستیک نه ولی اگه دنبال بردنی کیوکوشین و اگه میخوای سرگرم شب دفاع شخصی
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402