مروری بر تاریخچه بازی خدای جنگ | بررسی بهترین بازی های خدای جنگ

تاریخچه بازی God of War بررسی / تاریخچه سری بازیهای خدای جنگ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سری بازی های God of War یکی از جذاب‌ترین مجموعه‌های بازی در دنیاست. تاریخچه بازی خدای جنگ پر فراز و نشیب است. با بررسی تاریخچه سری God of War و بهترین بازی های خدای جنگ همراه ما باشید.

یکی از مهمترین سری بازی‌های تاریخ سری بازی های God of War محسوب می‌شود که طرفداران بیشماری در سرتاسر دنیا دارد. این مجموعه بازی ویژه توسط دیوید جفی (David Jaffe) و استودیوی سانتا مونیکا (Santa Monica Studio) خلق شده است. با بررسی تاریخچه بازی God of War متوجه می‌شویم که این مجموعه یکی از عناوین شاخص کنسول پلی استیشن است که از سال 2005 جرقه خورده و انتشار عناوین آن همچنان ادامه دارد. تا کنون 7 نسخه از سری بازی های God of War برای پلتفرم‌های پلی استیشن و یک بازی موبایل از آن عرضه شده است. در این مقاله قصد داریم بدون در نظر گرفتن نسخه موبایل بازی، مروری بر تاریخچه سری God of War و بهترین بازی های خدای جنگ داشته باشیم. همراه پلازا بمانید.

فهرست مطالب

تمام بازی های خدای جنگ به ترتیب انتشار

در ابتدا قصد داریم تمام بازی های خدای جنگ را که تا کنون منتشر شده‌اند (به غیر از پلتفرم موبایل) برای شما فهرست کنیم. در ادامه میتوانید رتبه بندی بازی های God of War را به ترتیب شاهد باشید که امتیازات درج شده بطور رسمی بوده اند و میتواند کیفیت و قدرت بالای بازی هارا به ترتیب شاهد باشید. پیشنهاد میشود در ادامه این مقاله باما همراه باشید.

ردیفبازیتاریخ انتشارپلتفرمامتیاز متاکریتیک
1God of War2005پلی استیشن 2، پلی استیش 3، پلی استیشن ویتا94 از 75 نقد
2God of War II2007پلی استیشن 2، پلی استیش 3، پلی استیشن ویتا93 از 70 نقد
3God of War: Chains of Olympus2008PSP، پلی استیش 391 از 79 نقد
4God of War III2010پلی استیشن 3، پلی استیش 492 از 101 نقد
5God of War: Ghost of Sparta2010PSP، پلی استیش 386 از 73 نقد
6God of War: Ascension2013پلی استیش 380 از 89 نقد
7God of War2018پلی استیش 494 از 118 نقد
8God of War2022کامپیوتر93 از 100
9God of War Ragnarök2022پلی استیشن 4 و 594 از 100

 

بررسی تاریخچه سری بازیهای خدای جنگ

در ادامه با بررسی تاریخچه سری God of War و از نظر گذراندن سیر تحولی سری بازی های خدای جنگ همراه شما هستیم. با ما باشید.

1. بازی God of War

تاریخچه بازی خدای جنگ / بهترین بازی های خدای جنگ

 • تاریخ انتشار: 22 مارس 2005 (2 فروردین 1384)
 • ژانر: اکشن ماجراجویی (Hack and Slash)

در بررسی تاریخچه بازی خدای جنگ به اولین نسخه از مجموعه بازی های خدای جنگ فرا می‌رسیم. اولین نسخه از بازی خدای جنگ توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2005 توسط کمپانی سونی (Sony Computer Entertainment) برای پلی استیشن 2 منتشر شده است. اهمیت بازی خدای جنگ اصلی در میان سری بازی های God of War تولد دوباره کریتوس (Kratos) به عنوان خدای جنگ است که در نتیجه روحیه انتقام جویی او حاصل می‌شود.

در تاریخچه بازی خدای جنگ اولین نسخه ای که شاهد آن بوده ایم مربوط به سال 2005 یعنی چیزی حدود 17 سال پیش بوده است. حال که در سال جاری جدیدترین نسخه بازی برای پلتفرم های مختلف عرضه شده است بدنیست نیم نگاهی به تاریخچه و روند رو به رو رشد این بازی داشته باشید. در اولین نسخه از بازی های خدای جنگ شاهد نبردهای خوبی بوده ایم که این بازی در سبک هک اند اسلش توانست عنوان بهترین بازی سال را به خود اختصاص دهد و امتیاز 94 را کسب کند.

ماجرای نسخه اول بازی جنگ خدایان از این قرار است که آتنا (Athena / خدای خرد و جنگ) به کریتوس که یک جنگجوی اسپارت در خدمت خدایان کوه المپ است دستور می‌دهد که آرس (Ares / خدای جنگ) را به قتل برساند و از این طریق انتقام زن و بچه‌اش را که به دلیل نیرنگ او کشته شدند از او بگیرد. آرس در ادامه داستان سری بازی های گاد آف وار و در اولین نسخه شهر آتن را محاصره می‌کند و کریتوس از سوی دیگر بر آن می‌شود که از طریق پیدا کردن جعبه پاندورا (Pandora’s box) قدرت لازم را برای از میان بردن آرس به دست آورد.

تاریخچه سری God of War / سری بازی های God of War

سیر تحولی سری بازی های خدای جنگ نشان می‌دهد که برای اولین بار در بازی God of War است که شاهد می‌شویم که کریتوس تبدیل به «خدای جنگ» می‌شود و بنابراین راه را برای ماجرای دیگر نسخه‌های این فرنچایز باز می‌کند. او این کار را از طریق دسترسی به جعبه پاندورا انجام می‌دهد که باز کردن آن سبب به دست آوردن قدرت لازم برای از بین بردن یک خدا می‌شود. کریتوس در تاریخچه سری God of War با باز کردن جعبه پاندورا قدرت‌های خداگونه به دست می‌آورد.

آرس به عنوان خدای جنگ اصلی در اولین نسخه از برترین بازی‌های God of War سعی می‌کند که کریتوس را با گرفتن شمشیر و قدرت‌هایش از بین ببرد، اما قهرمان بازی خدای جنگ اصلی موفق می‌شود که آرس را با شمشیر خدایان (Blade of the Gods)‌ شکست دهد. در تاریخچه بازی گاد اف وار پس از آن شاهد آن هستیم که شهر آتن از دست آرس نجات پیدا می‌کند و کریتوس که هم اکنون تبدیل به خدای جنگ جدید شده است توسط آتنا به کوه المپ منتقل می‌شود. آتنا در پایان اولین نسخه از بهترین بازی های خدای جنگ به کریتوس یک جفت شمشیر جدید اهدا می‌کند.

تاریخچه بازی گاد اف وار

گیم پلی اولین نسخه از سری بازی های God of War مبتنی بر کمبو است که در عین حال از ویژگی‌های دکمه زنی سریع در کاتسین‌های مربوط به باس‌ها هم بهره می‌برد. در واقع گیم پلی نسخه اول مجموعه بازی God of War را می‌توان ترکیبی از المان‌های مبارزه، پلتفرمر و معمایی نامید. المان‌های مبارزه شامل جنگ با تایتان‌‌ها، سربازان مرده، گورگون‌ها و هیولاهای مختلف دیگر است. از سوی دیگر المان‌های پلتفرمینگ بازی دامنه متنوعی از بالا رفتن از دیوارها و نردبان‌ها، تاب خوردن با طناب‌ها تا پرش میان عمارت‌های مختلف را در برمی‌گیرد.

برخی از معماهای اولین نسخه از بهترین سری های خدای جنگ که یکی از مهمترین عناوین تاریخچه بازی گاد اف وار محسوب می‌شود ساده و برخی دیگر نیز پیچیده‌تر هستند. بازی God of War در تاریخچه بازی خدای جنگ موفق شد بیش از 4.6 میلیون نسخه بفروشد که آن را تبدیل به یازدهمین بازی پرفروش پلی استیشن 2 می‌کند. این بازی ویدیویی در عین حال یکی از بهترین‌های سبک اکشن ماجراجویی برای پلی استیشن 2 محسوب می‌شود و موفق شده است که چندین جایزه بهترین بازی سال را از آن خود کند. نهایتا جا دارد اشاره کنیم که نسخه اول از بهترین بازی های خدای جنگ به عنوان یکی از بهترین بازی‌های تمام دوران نیز شناخته می‌شود.

2. بازی God of War II

بازی جنگ خدایان / بهترین سری های خدای جنگ

 • تاریخ انتشار: 13 مارس 2007 (22 اسفند 1385)
 • ژانر: اکشن ماجراجویی (Action-adventure)

در بررسی تاریخچه بازی خدای جنگ در ادامه به بازی خدای جنگ 2 برمی‌خوریم که دو سال بعد از نسخه اول و در سال 2007 برای پلی استیشن 2 عرضه شد. این نسخه از بازی جنگ خدایان جزو بهترین بازی های خدای جنگ محسوب می‌شود و اگر نسخه موبایل عناوین گاد اف وار را حساب نکنیم از نظر ترتیب زمانی در پنجمین رده از سری بازی های God of War قرار می‌گیرد.

در دنباله بدون عنوان خدای جنگ دومین نسخه از این بازی که در سبک اکشن و ماجراجویی قرار داشته ویژگی های بیشتری درنظر گرفته شد که سازنده آن توانست سیل عظیمی از گیمرهای جهانی را در سال 2007 به سمت خود جذب نماید که با این اوصاف مانند نسخه اول ، این بازی توانست امتیاز خوبی را کسب کند که امروزه شاهد نسخه های بیشتری از این بازی محبوب برای پلتفرم های مختلف بوده ایم که در ادامه سایر موارد را بررسی خواهیم نمود.

در تاریخچه بازی گاد اف وار شاهد اتفاق افتادن وقایع دومین عنوان در یک نسخه تعدیل شده از یونان باستان هستیم که توسط تایتان‌ها، قهرمان‌ها و خدایان المپ اشغال شده است. اولین اتفاق مهم نسخه دوم در تاریخچه بازی خدای جنگ کشته شدن کریتوس توسط زئوس (خدای خدایان) است که سبب می‌شود او به شکل تدریجی به دنیای زیرزمین کشیده شود. البته این گایاست که به عنوان یک تایتان پس از آن از راه می‌رسد و او را نجات می‌دهد. گایا (Gaia) در ادامه تاریخچه سری God of War به کریتوس توضیح می‌دهد که از طریق خواهران سرنوشت (Sisters of Fate) می‌تواند در زمان به عقب برگردد و از زئوس انتقام بگیرد.

تاریخچه بازی God of War بررسی / تاریخچه سری بازیهای خدای جنگ

کریتوس پس از ماجراجویی‌های بسیار در دومین نسخه از سری بازی های God of War موفق می‌شود که به خواهران سرنوشت (لاخسیس و آتروپوس) دسترسی پیدا کند، اما با مخالفت آن‌ها در رابطه با درخواست بازگشت در زمان مواجه می‌شود. همین امر سبب می‌شود که کریتوس با خواهران سرنوشت به مبارزه برخیزد. خواهران در این میان سعی می‌کنند نتیجه نبرد کریتوس با آرس را در گذشته عوض کنند، اما کریتوس موفق می‌شود که هر دو را از میان بردارد و در زمان به عقب برگردد.

او سپس در ادامه تاریخچه بازی God of War بار دیگر به رویارویی با زئوس می‌پردازد و خدای خدایان را ناتوان می‌سازد. در این میان آتنا از راه می‌رسد و به کریتوس هشدار می‌دهد که زئوس را نکشد؛ چرا که با این کار کوه المپ را نابود خواهد کرد. کریتوس به حرف آتنا گوش نمی‌دهد و سعی می‌کند که زئوس را بکشد. به همین دلیل آتنا مجبور می‌شود که خود را فدا کند و راه را برای فرار زئوس هموار کند. آتنا قبل از مرگ خود به کریتوس می‌گوید که او در واقع پسر زئوس است و زئوس از ترس اینکه او جایگاهش را برباید دست به کشتنش زده است.

سیر تحولی سری بازی های خدای جنگ / سیر تحولی بازی های God of War

در ادامه تاریخچه بازی گاد اف وار گیم پلی نسخه دوم از سری بازی های God of War را بررسی می‌کنیم. اولین نکته در رابطه با گیم پلی دومین نسخه از بهترین بازی های خدای جنگ دشمنان جدید شما محسوب می‌شود که دامنه متنوعی از خفاش‌ها، بربرها، گرازهای وحشی، محافظ‌ها و حتی کشیش‌ها را در برمی‌گیرد. میزان باس فایت‌های شما در این بازی نسبت به نسخه قبل دوبرابر شده است و البته معماهای بازی نیز سخت‌تر شده است.

از ابزار و غنائم کریتوس در این بازی که از نسخه قبلی برای او بر جای مانده است می‌توان به گردنبند خواهران سرنوشت، پشم گوسفند طلایی و بال‌های ایکاروس اشاره کرد که از هر کدام از آن‌ها برای پیشروی در نقاط مشخصی از بازی استفاده می‌شود. علاوه بر این یک حالت چالش (Challenge Mode) نیز در نسخه دوم مجموعه بازی خدای جنگ وجود دارد که در آن بازیکنان موظف هستند یکسری وظایف و کارهای مشخص را انجام دهند. نهایتا در حالت Arena of the fates بازیکنان قادر هستند درجه سختی و دشمنانشان را خود انتخاب کنند تا مهارت‌هایشان را ارتقا دهند.

برترین بازی‌های God of War / داستان سری بازی های گاد آف وار

در ادامه تاریخچه بازی God of War می‌توان گفت گیم پلی این نسخه از برترین بازی های God of War تا حد زیادی مانند نسخه قبل است، اما همه عناصر آن بیشتر و بزرگتر شده‌اند. برای مثال در این نسخه شاهد تعداد باس‌های چهار برابری نسبت به نسخه قبل هستیم.

بازی God of War II به عنوان یکی از بهترین عناوین پلی استیشن 2 شناخته شده و در سال عرضه‌اش، جایزه بهترین بازی سال را در مراسم جوی استیک طلایی (Golden Joystick Awards) نصیب خود کرد. این بازی 4.24 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش کرد و تبدیل به چهاردهمین بازی پرفروش تمام دوران پلی استیشن 2 شد. دومین نسخه از سری بازی‌‌های جنگ خدایان مورد ستایش منتقدین و مخاطبین قرار گرفت و توانست امتیاز 93 را در متاکریتیک از 70 نقد به دست آورد.

3. بازی God of War: Chains of Olympus

تمام بازی های خدای جنگ / مجموعه بازی های خدای جنگ

 • تاریخ انتشار: 4 مارس 2008 (14 اسفند 1386)
 • ژانر: اکشن ماجراجویی (Hack ‘n Slash)

معرفی مجموعهٔ بازی خدای جنگ در سومین نسخه از مجموعه بازی ها توانست امتیاز بالایی را کسب کند که مانند دو نسخه قبل در سبک اکشن و ماجراجویی قرار داشته که سبب شد نسل جدیدی از بازی های اکشن و ماجراجویی در سال 2008 وارد این صنعت شود. امروزه این بازی توسط گیمرهای قدیمی هنوز هم اجرا میشود که درنظر داشتن خط داستانی عالی در کنار شخصیت پردازی پویا سبب بوجود آمدن گیم پلی روان در بازی شده است.

در ادامه تاریخچه بازی خدای جنگ معرفی بازی God of War: Chains of Olympus را برای شما در نظر گرفته‌ایم. بازی God of War: Chains of Olympus توسط استودیوی Ready at Dawn ساخته شده و کمپانی سونی آن را برای کنسول دستی PSP در سال 2008 منتشر کرده است. این بازی سومین نسخه از سری بازی های God of War محسوب می‌شود و همچنین پیش‌درآمدی برای نسخه اول مجموعه نیز هست.

گیم پلی بازی God of War: Chains of Olympus مشابه عناوین قبلی این مجموعه است با این تفاوت که برخی از مکانیزم‌های کنترلی بازی برای کنسول دستی PSP تغییر کرده است؛ چرا که این کنسول دستی دکمه‌های کمتری نسبت به دسته پلی استیشن 2 دارد. این بازی ویدیویی یکی از بهترین عناوین PSP محسوب می‌شود که با کسب امتیاز 91 از 79 نقد موفق شده است در صدر جدول بهترین بازی‌های PSP سایت متاکریتیک قرار گیرد. بازی God of War: Chains of Olympis موفق شد تا سال 2012 حدود 3.2 میلیون نسخه در جهان فروش کند که آن را تبدیل به چهارمین عنوان پرفروش این کنسول دستی می‌کند.

4. بازی God of War III

بهترین بازی های گاد آف وار / مجموعه بازی God of War

 • تاریخ انتشار: 16 مارس 2010 (25 اسفند 1388)
 • ژانر: اکشن ماجراجویی (Hack and Slash)

در تاریخچه بازی خدای جنگ در چهارمین جایگاه به بازی خدای جنگ 3 فرا می‌رسیم که در سال 2010 توسط استودیوی سانتا مونیکا به عنوان آخرین نسخه سه گانه اصلی برای پلتفرم پلی استیشن 3 عرضه شد. این بازی ویدیویی چهارمین عنوان در تاریخچه بازی گاد اف وار محسوب می‌شود و از نظر ترتیب زمان داستانی نیز ششمین عنوان و دنباله بازی God of War II است. از نکات قابل توجه گاد آف وار سوم گیم پلی آن است که در عین مشابه بودن با عناوین قبلی دارای سیستم جادوی بهبود یافته، دشمنان بیشتر، زوایای دوربین جدید و محتوای قابل دانلود است.

بازی های خدایان جنگ با سبک متفاوتی که داشته اند امروزه به یک کالکشن سرگرم کننده تبدیل شده که این بازی ماجراجویی و اکشن مانند نسخه های پیشین از امتیاز بالایی برخوردار بوده است. گیم پلی روان و پویا سبب خواهد شد تا گیمر در تمامی شرایط و لحظات بازی بدنبال نقش آفرینی و شکست دادن دشمنان قوی باشد که بی تردید با حضور در این بازی میتوانید برای مدت زمان طولانی در آن حضور داشته باشید و سرگرم شوید.

در تاریخچه بازی گاد اف وار وقایع سومین نسخه در بازه زمانی بین God of War II و God of War (2018) روی می‌دهند. علاوه بر این جا دارد اشاره کنیم که مقیاس نسخه سوم از بهترین بازی های خدای جنگ بسیار وسیع بوده و از مناطقی که بازی در آن‌ها اتفاق می‌افتد می‌توان به مقبره آرس، شهر المپیا، مقر خدایان، دنیای زیرزمین و تارتاروس اشاره کرد.

تاریخچه بازی God of War بررسی / تاریخچه سری بازیهای خدای جنگ

ماجرای سومین نسخه از سری بازی های God of War از این قرار است که کریتوس، گایا و تایتان‌های دیگر تصمیم می‌گیرند که از کوه المپ بالا روند تا خدایان را از پای درآورند. اولین این خدایان پوسیدون است که کشتن او سبب می‌شود سیل یونان را در بربگیرد. پس از آن کریتوس توسط گایا مورد خیانت قرار می‌گیرد و به دنیای زیرزمین کشیده می‌شود. او در دنیای زیرزمین با هادس (Hades) روبرو می‌شود و هادس را از پای درمی‌آورد. این کار او سبب می‌شود که روح‌های دنیای زیرزمین در یونان پخش و پلا گردند.

در این مقاله بازی خدای جنگ به ترتیب در حال پیش روی است که اگر احساس میکنید به یک کالکشن سرگرم کننده نیاز دارید که بتواند شمارا برای مدت زمان طولانی سرگرم کند مجموعه بازی های خدای جنگ بهترین گزینه برای شما بوده است. در دنیای کریتوس بدنبال ادامه نقش آفرینی های خود باشید که اینبار عطش او برای شکست دادن غول های بسیار افزایش یافته است که نباید آنها را ساده درنظر بگیرید که این مورد سبب کشته شدن شما خواهد شد.

کریتوس در ادامه تاریخچه بازی گاد اف وار با گایا، هلیوس و پرسس روبرو می‌شود. او سپس برای خاموش کردن آتش کوه المپ (جهت از بین بردن زئوس) به دنبال هرمس (خدای پیامرسانی) می‌رود و در این پروسه او را نیز از پای درمی‌آورد و سبب گسترش طاعون و بلا در آتن می‌گردد. او سپس با هرا (Hera) مواجه می‌گردد که نسبت به درخواستش مبنی بر نشان دادن مقر پاندورا بی‌تفاوتی نشان می‌دهد. پس از آن قهرمان بازی جنگ خدایان با هرکول روبرو شده و او را شکست می‌دهد. سپس نوبت به رویارویی کریتوس با خدای آهنگری (هفائستوس) و هرا می‌شود که از بین بردن دومی سبب از میان رفتن تمام گونه‌های گیاهی در سرزمین یونان می‌شود.

بهترین بازی های گاد آف وار / مجموعه بازی God of War

در ادامه ماجرای سومین نسخه از بهترین بازی های خدای جنگ شاهد رسیدن دوباره کریتوس به جعبه پاندورا هستیم که البته خالی از آب در می‌آید. او سپس با زئوس مواجه می‌شود و خدای خدایان را از پای درمی‌آورد. در پایان نسخه سوم شاهد ردپای خونی هستیم که دوربین بازی آن را دنبال می‌کند؛ به معنای آنکه خود کریتوس با وجود زخمی شدنش هنوز زنده است، اما از محل دقیقش اطلاعی نداریم.

در ادامه بررسی تاریخچه بازی گاد اف وار قصد داریم گیم پلی نسخه سوم را زیر ذره‌بین قرار دهیم. اولین تفاوت گیم پلی این نسخه با نسخه‌های قبلی در سلاح شماست که در این نسخه به Blades of Exile یا همان شمشیران تبعید تغییر یافته است. البته با کشتن هر کدام از خدایان در این بازی سلاح‌های جدیدی نیز به دست خواهید آورد. نکته حائز اهمیت در رابطه با گیم پلی نسخه سوم آن است که هر کدام از سلاح‌هایتان دارای حمله جادویی (Magic Attack) ویژه و مخصوص به خود هستند که سبب می‌شود تنوع گیم پلی بسیار بیشتر شود.

سیر تحولی سری بازی های خدای جنگ / سیر تحولی بازی های God of War

برای مثال می‌توانید از قابلیت Claws of Hades خود استفاده کنید تا روح‌های دنیای زمین را به سمت دشمنانتان بفرستید. علاوه بر این در سومین نسخه از مجموعه بازی های خدای جنگ دارای سه اسلحه جانبی نیز هستید که به ترتیب شامل تیروکمان آپولو، سر هلیوس و کفش‌های هرمس می‌شود. علاوه بر این‌ها از مکانیزم‌های جدید بازی می‌توان به مکانیزم گلاویز شدن (Combat Grapple) اشاره کرد که خدای جنگ از طریق آن به سمت دشمنان کشیده می‌شود و یا آن‌ها را از خود می‌راند. حالت چالش بازی نیز همچنان پابرجاست و چالش‌های آن سخت‌تر شده‌اند. نهایتا در حالت Combat Arena بازیکنان قادر هستند دشمنانشان را خود انتخاب کنند و درجه سختی مراحل را نیز جهت ارتقای مهارتشان مورد انتخاب قرار دهند.

منتقدین از گرافیک و مقیاس سومین نسخه از سری بازی های God of War تعریف زیادی کردند و این بازی توانست امتیاز 92 از 101 نقد در متاکریتیک کسب کند. علاوه بر این بازی خدای جنگ 3 موفق شد جوایز مختلفی از جمله بهترین بازی پلی استیشن 3 در مراسم اسپایک و موفقیت هنری را در مراسم بازی های کامپیوتری بفتا (BAFTA) از آن خود کند. بازی خدای جنگ 3 با فروش 5.2 میلیون نسخه‌ای تا سال 2012 توانسته دومین بازی پرفروش این مجموعه و نهمین بازی پرفروش تمام دوران پلی استیشن 3 شود.

5. بازی God of War: Ghost of Sparta

تمام بازی های خدای جنگ / مجموعه بازی های خدای جنگ

 • تاریخ انتشار: 2 نوامبر 2010 (11 آبان 1389)
 • ژانر: اکشن ماجراجویی (Hack and Slash)

در ادامه بررسی تاریخچه بازی خدای جنگ به بازی Ghost of Sparta برمی‌خوریم. این بازی ویدیویی عنوان دیگری از مجموعه بهترین بازی های خدای جنگ است که توسط کمپانی ردی ات داون (Ready at Dawn) و در عرض 23 ماه برای کنسول دستی PSP ساخته شده و در سال 2010 منتشر شده است. این عنوان پنجمین بازی مجموعه عناوین خدای جنگ و چهارمین عنوان از نظر ترتیب زمانی داستان است. این بازی نسبت به بازی ویدیویی Chains of Olympus هم دارای دشمنان بیشتری است و هم باس فایت‌های آن افزایش یافته است.

در میان تمام بازی های خدای جنگ اگر بخواهیم یکی از بازی هایی که به نسبت موارد قبلی توانست گرافیک بهتری را ارائه دهد بیشک باید به این نسخه اشاره داشت که در سال 2010 توانست سروصدای بسیاری را به پا کند. شخصیت کریتوس در دنیایی وسیع و جدید حضور یافته است که این مورد میتواند شمارا با سیستم دشواری مراحل جدیدی آشنا کند که بی تردید باید سختی های بسیاری را متحل شوید تا بتوانید به انتهای بازی و شکست دادن باس اصلی برسید.

بازی Ghost of Sparta در ادامه تاریخچه سری God of War از همه نظر باعث ستایش منتقدین شد تا جایی که برخی از آن‌ها، این بازی را بهترین عنوان PSP از منظر جلوه‌های بصری قلمداد کردند. این بازی ویدیویی امتیاز 86 را از 73 نقد در سایت متاکریتیک به دست آورد و تا سال 2012 توانست 1.2 میلیون نسخه فروش کند که خود سبب شد پانزدهمین بازی پرفروش این کنسول دستی باشد.

6. بازی God of War: Ascension

برترین بازی‌های God of War / داستان سری بازی های گاد آف وار

 • تاریخ انتشار: 12 مارس 2013 (22 اسفند 1391)
 • ژانر: اکشن ماجراجویی (Hack and Slash)

با پیشروی در مقاله تاریخچه بازی خدای جنگ در ششمین جایگاه فهرستمان بازی God of War: Ascension را برای معرفی به شما در نظر گرفته‌ایم. بازی God of War: Ascension توسط استودیو سانتا مونیکا ساخته شده و در سال 2013 برای پلی استیشن 3 عرضه شده است. این بازی ویدیویی هفتمین عنوان سری خدای جنگ و پیش درآمدی برای کل مجموعه بازی های خدای جنگ شناخته می‌شود. بازی گیم پلی مشابه عناوین قبلی اما با مکانیزم‌های جدید داشته و اولین عنوان مجموعه است که از حالت مولتی پلیر پشتیبانی می‌کند. این حالت‌ها شامل انواع رقابتی و کوآپ (Co-op) می‌شوند.

در سال 2013 اخرین نسخه خدای جنگ این گیم بوده است که با پیش روی های خود در زمینه های مختلف نظیر گیم پلی و طراحی توانست نظرات خوبی را کسب کند اما به نسبت گیم های پیشین امتیاز بالایی را کسب نکرد. این بازی در سال 2013 عرضه شده که در سری بازی های خدای جنگ یک گزینه متوسط بشمار رفته است و این مورد زمانی برای شما به اثبات خواهد رسید که از گیمرهای حرفه ای این بازی باشید. اگر برای اولین بار این بازی را تجربه کنید با یک گزینه عالی مواجه خواهید بود که این نکته برای گیمرهای حرفه ای و قدیمی این بازی وجود نداشته است.

در ادامه تاریخچه سری God of War می‌توان گفت منتقدان نظر نسبتا مثبتی به بازی God of War: Ascension داشته‌اند، اما در عین حال از منظر بیشتر آن‌ها، داستان این بازی جذابیت کمتری نسبت به عناوین قبلی دارد که این مورد در نقدهای آن‌ها دیده می‌شود. بازی Ascension امتیاز 80 را از 89 نقد در متاکریتیک کسب کرد و نتوانست به اندازه بازی‌های قبلی مجموعه فروش کرده و جایزه کسب کند.

7. بازی God of War (2018)

تاریخچه بازی God of War بررسی / تاریخچه سری بازیهای خدای جنگ

 • تاریخ انتشار: 20 آپریل 2018 (31 فروردین 1397)
 • ژانر: اکشن ماجراجویی (Action-adventure)

در مقاله امروزمان با عنوان تاریخچه بازی خدای جنگ آخرین عنوانی که می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم بازی God of War (2018) محسوب می‌شود. بازی God of War توسط استودیوی سانتا مونیکا ساخته شده است و در سال 2018 برای پلی استیشن 4 عرضه شد. این هفتمین بازی در مجموعه بازی های خدای جنگ بوده و از نظر داستانی جدیدترین آن‌ها و دنباله‌ای بر God of War III است. می‌توان گفت در بررسی سیر تحولی بازی های God of War این عنوان نقش مهمی بازی می‌کند. نکته اول در رابطه با بازی God of War آن است که بر خلاف عناوین قبلی که بر اساس اساطیر یونانی ساخته شده بودند، این بازی از اساطیر اسکاندیناوی الهام گرفته است.

در این عنوان که جزو بهترین بازی های گاد اف وار است قادر هستید در هشت منطقه مختلف متعلق به اساطیر اسکاندیناوی به اکتشاف بپردازید. البته جا دارد بگوییم که بخش اعظم بازی خدای جنگ در سرزمین اسکاندیناوی باستان و در منطقه‌ای به نام میدگارد (Midgard) رخ می‌دهد؛ منطقه‌ای که انسان‌ها و موجودات دیگر در آن به همزیستی می‌پردازند. این منطقه از منظر بازه زمانی با یونان باستان و وقایع آن همزمانی دارد. البته اکثر اهالی میدگارد از زمانی که موجودات خطرناک‌تری در آن حضور یافته‌اند از این منطقه فرار کرده‌اند.

تعداد بازی های خدای جنگ امروزه به بیش از 7 مورد رسیده است که اگر نیم نگاهی به روند فروش و امتیازات بازی داشته باشید متوجه خواهید شد که این بازی همیشه در صدر بهترین ها بوده است و این مورد قدرت سازنده بازی را بازگو میکند که در آینده شاهد نسخه جدیدی از بازی خواهیم بود. بطور کلی مجموعه بازی های خدای جنگ به خصوص این بازی از طراحی و ویژگی های بصری برخوردار بوده اند که میتوانید در یک خط داستانی عالی با گیم پلی روان حضور داشته باشید.

تمام بازی های خدای جنگ / مجموعه بازی های خدای جنگ

در ادامه تاریخچه بازی گاد اف وار مناطق دیگر موجود در نسخه 2018 را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مناطق موجود در این نسخه از تاریخچه بازی گاد اف وار شامل آلفهایم (Alfheim)، هلهایم (Helheim)، ژتونهایم (Jotunheim)، نیفلهایم (Niflheim) و ماسپلهایم (Muspelheim) می‌شود که در هر کدام از آن‌ها موجودات مختلفی در حال زیست هستند. البته سه منطقه دیگر نیز در این بازی وجود دارند که به ترتیب عبارتند از ازگارد (Asgard)، واناهایم‌ (Vanaheim) و سوارتالفهایم (Svartalfheim) که به ترتیب مقر خدایان ایرسیر (Æsir)، وانیر (Vanir) و دوارف‌ها (Dwarf) محسوب می‌شوند.

دسترسی به این سه منطقه در داستان نسخه 2018 سری بازی های God of War توسط اودین (Odin) که حکمران سرزمین آزگارد و خدایان ایرسیر محسوب می‌شود مسدود شده است. در مرکز تمامی این سرزمین‌ها همچنین یک درخت اسطوره‌ای به نام یگدراسیل وجود دارد که مناطق مختلف را به یکدیگر وصل می‌کند. قهرمانان اصلی بازی God of War 2018 که جزو بهترین بازی های خدای جنگ محسوب می‌شود کریتوس و پسر جوانش آترئوس (Atreus) هستند. کریتوس پس از وقایع بازی سوم با همسر دومش لافی (Laufey) آشنا شد که به دلیلی نامشخص فوت کرد. نتیجه این آشنایی در ادامه تاریخچه سری God of War به دنیا آمدن پسر کریتوس به نام آترئوس بود. آترئوس از گذشته پدر خود و کارهایی که انجام داده است هیچ اطلاعاتی ندارد، اما می‌تواند از بقیه راجع به او پرس و جو کند.

تاریخچه بازی God of War بررسی / تاریخچه سری بازیهای خدای جنگ

ضدقهرمان اصلی نسخه 2018 بهترین بازی های خدای جنگ بالدور (Baldur) است که جزو خدایان ایرسیر محسوب می‌شود که در عین حال از فرزندان اودین (Odin) پادشاه ایرسیر و فریا (Freya) ملکه سابق والکایری است. نکته جالب توجه در رابطه با بالدور آن است که او توسط مادرش دچار سحر جاودانگی شده است که سبب می‌شود درد و لذت را تجربه نکند و هیچ چیز بر او اثر نداشته باشد. نکته دیگر در رابطه با بازی God of War 2018 که جزو بهترین بازی های خدای جنگ محسوب می‌شود گیم پلی آن است که می‌توان گفت تفاوت‌های زیادی با نسخه‌های قبلی دارد.

اولین تفاوتی که در گیم پلی بازی God of War 2018 شاهد آن هستیم دوربین این بازی است که به حالت Over-the-shoulder آزاد تغییر یافته است. علاوه بر این با وجود آنکه در عناوینی همانند بازی Ascension شاهد اضافه شدن حالت چندنفره هستیم در این بازی خبری از این حالت نیست. در حالت تک نفره این بازی با دشمنان زیادی مواجه خواهید شد که این بار نه با شمشیرهای دوگانه بلکه با یک تبر جادویی به نام Leviathan Axe به دنبالشان خواهید رفت. تبر شما در بازی God of War Ascension با جادوی عنصر یخ همراه شده است.

تمام بازی های خدای جنگ / مجموعه بازی های خدای جنگ

تبرتان را در این نسخه از بازی جنگ خدایان می‌‌توانید به سوی دشمنان پرتاب کنید و سپس آن را دوباره به سمت خودتان فراخوانید که از این جهت شباهت زیادی به پتک ثور (Thor) دارد. علاوه بر این قادر خواهید بود در طول بازی به ارتقای تبرتان نیز بپردازید. دیگر سلاح شما در نسخه 2018 سری بازی های God of War یک سپر محافظ به نام Guardian Shield است که از آن هم می‌توانید به شکل دفاعی و هم در جهت حمله استفاده کنید. از دیگر ویژگی‌های بازی God of War 2018 می‌توان به حضور مکانیزم Rage اشاره کرد که البته در عناوین قبل نیز شاهد حضور آن بودیم.

از طریق مکانیزم Rage در این نسخه از بهترین بازی های خدای جنگ قادر خواهید بود که به انجام حملات قدرتمند بدون سلاح بپردازید. در این میان باید به المان‌های نقش آفرینی نسخه 2018 بازی خدای جنگ نیز نیم نگاهی داشته باشیم. از جمله این المان‌ها می‌توان به منابع ابزاری جهت ساختن ابزارآلات جدید اشاره کرد. علاوه بر این یک ارز جدید در این بازی به نام هک سیلور تعریف شده است که جزو موارد اساسی ساخت و ساز و خرید آیتم‌های جدید محسوب می‌شود.

سیر تحولی سری بازی های خدای جنگ / سیر تحولی بازی های God of War

در نسخه 2018 بازی خدای جنگ که از مهمترین عناوین سری بازی های God of War محسوب می‌شود از اول تا آخر به کنترل کردن خود کریتوس خواهید پرداخت. با این حال یکی از دکمه‌های گیم پلی بازی به پسرتان یعنی آترئوس (Atreus) اختصاص داده شده است که در موقعیت‌های مختلف می‌توانید از آن استفاده کنید. بازی God of War 2018 در میان سری بازی های God of War مورد ستایش منتقدین و مخاطبان قرار گرفت و بسیاری معتقد هستند که این بازی توانست بدون از دست دادن هویت عناوین قبلی، مجموعه خدای جنگ را احیا کند.

بازی خدای جنگ 2018 با کسب چندین نمره کامل از منتقدین و میانگین امتیاز 94 از 118 نقد در متاکریتیک توانست امتیازی برابر با نسخه اولیه بازی را در این سایت دریافت کند. این بازی جوایز بسیاری را نیز توانست از آن خود کند. علاوه بر این جا دارد اشاره کنیم که نسخه 2018 بازی جنگ خدایان از منظر فروش نیز عملکردی عالی داشت و در ماه اول عرضه‌اش بیش از 5 میلیون نسخه و تا اردیبهشت 98 بیش از 10 میلیون نسخه فروش داشت و یکی از پرفروش‌ترین بازی‌های پلی استیشن 4 محسوب می‌شود. این نسخه آخرین بازی معرفی شده در این مقاله بوده است که پیشنهاد میشود نظر خود را در مورد آن باما در میان بگذارید.

تاریخچه بازی God of War بررسی / تاریخچه سری بازیهای خدای جنگ

8. خدای جنگ کامپیوتر

اواخر سال ۲۰۲۱ بود که کمپانی سونی با یک خبر شوکه کننده تایید کرد که بازی خدای جنگ قرار است برای پلتفرم کامپیوتر نیز منتشر شود. این خبر بازخوردهای مثبت بسیاری را به این عنوان محبوب و دوست داشتنی را در پی داشت و سبب شد تا بار دیگر سری خدای جنگ بر سر زبان‌ها افتاده شود. چندین سال از انتشار آخرین نسخه بازی گذشته بود و سونی به دنبال احیای خدای جنگ برای پلتفرم جدیدی بود تا بر اساس آن بتواند به سودآوری جدیدی دسترسی پیدا کند. با تایید خبر ساخت بازی خدای جنگ برای کامپیوتر گیمرهای قدیمی و جدید بسیاری به دنبال ثبت پیش خریدهای خود بودند که همین موضوع سبب شد تا کمپانی پلی استیشن بتواند به دنبال ایده‌های بیشتری برای ادامه دادن این عنوان محبوب در سال‌های بعدی باشد. بد نیست بدانید انتشار این بازی سبب شد تا منتقدین بسیاری نسبت به آن رای بالایی را به ثبت برسانند و همین مورد سبب شد تا بازی خدای جنگ کامپیوتر بتواند امتیاز ۹۳ از ۱۰۰ را دریافت کند و به عنوان یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۲ برای کامپیوتر شناخته شود. ناگفته نماند که عرضه بازی در سال ۲۰۲۲ فقط برای کامپیوتر عرضه شده بود که همین عنوان در قالب بسته تکمیلی دیگری برای دو پلتفرم دیگر سونی عرضه شد که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت.

9. خدای جنگ رگناروک

بازی خدای جنگ رگناروک با داستان و ایده پردازی نسبتاً جدیدی شکل گرفت که داستان آن در مورد کشته شدن همسر شخصیت اصلی داستان یعنی کریتوس بوده است. کریتوس بعد از مرگ همسر خود عهد کرد تا با فرزندی که از همسرش به جا مانده به دنبال نابودسازی دشمنان و پخش کردن خاکستر همسر ش از بالاترین کوه‌های اسکاندیناوی باشد. این بازی در زمان عرضه فقط برای پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۵ در نظر گرفته شده بود که همین موضوع سبب شد تا گیمرهای سونی بار دیگر بتوانند با نسل جدیدی از بازی خدای جنگ مواجه باشند. در خصوص این بازی محبوب باید بدانید که ساختارهای جدید و جذابی برای آن در نظر گرفته شده بود و همین موضوع سبب شد تا بازی در دو کنسول نام برده بتواند امتیاز بالایی را کسب نماید. نسخه رگناک بازی خدای جنگ در سال ۲۰۲۲ در کنار بازی خدای جنگ کامپیوتر عرضه شد که توانست بازخوردهای مثبت بسیاری را به همراه داشته باشد.

سخن نهایی

در مقاله‌ای که خواندید تاریخچه بازی خدای جنگ را مورد بررسی قرار دادیم. شکی نیست که سری بازی های God of War جزو مهمترین عناوین دنیای گیمینگ محسوب می‌شوند. بازی‌ های خدای جنگ چه به واسطه گیم پلی خود و چه به واسطه روایت داستانی الهام گرفته از اساطیر و چه به واسطه جلوه‌های بصری همیشه در حال پیشرفت خود طرفداران بیشماری در سرتاسر جهان دارند. ژانر اکشن ماجراجویی را به عنوان یک سبک ترکیبی می‌توان یک ژانر حساس نامید؛ به ویژه اگر المان‌های زیرشاخه Hack and slash به آن اضافه شود. با این وجود می‌توان گفت کمپانی سونی با انتشار هر یک از نسخه‌های سری بازی های God of War موفق شده است که هر بار بدون از بین رفتن هسته اصلی و اصالت سری المان‌های جدیدی را به بازی‌ها اضافه کند و در عین حال حتی شیوه بیان خاص خود را نیز در میان سیل عظیم عناوین Hack and slash پیدا کند.

از سوی دیگر می‌توان گفت یکی دیگر از مهمترین عوامل موفقیت مجموعه بازی God of War شخصیت پردازی کریتوس است. کریتوس بدون شک یک قهرمان نیست. او بدون دلیل می‌کشد، اما در همین کشتن خود جذابیت خاصی دارد. جذابیت خاصی که باعث می‌شود او را همرده ضدقهرمان‌هایی مثل جوکر بدانیم. دقیقا به همین دلیل نیز هست که پس از انتشار بازی God of War 2018 بسیاری از ما منتظر ادامه ماجراجویی‌های این قهرمان در عنوان بعدی هستیم. امیدواریم با خواندن مقاله‌مان اطلاعات کافی را در رابطه با تاریخچه بازی خدای جنگ به دست آورده باشید.

نظر شما در رابطه با تاریخچه سری God of War چیست؟ از بهترین بازی های خدای جنگ موفق به تجربه کدامیک شده‌اید؟ نظرات خود را در رابطه با تاریخچه بازی گاد اف وار از طریق قسمت پایین و بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
avatar
امیر مهدی
.
25 مرداد 1402، 12:35
پاسخ
0
0
رستای چشمه سنگی
avatar
Radin samadi
.
25 تیر 1402، 12:56
پاسخ
1
7
بنظرم گاد۳ خیلی بهتر و خفن تر از همه بود
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402