هوش مصنوعی (هوش ماشینی) چیست؟ | تاریخچه، ویژگی ها و کاربردها

هوش مصنوعی چیست؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هوش مصنوعی (AI) قرار است در آینده تبدیل به یک تکنولوژی تعیین کننده و بارز شود. اما این فناوری دقیقا چیست و چگونه بر زندگی ما تاثیر می‌گذارد؟ با توجه به اینکه هوش مصنوعی (هوش ماشینی) بحث علمی قرن حاضر است، این مقاله بینشی در مورد این علم و اخبار مربوط به آن را ارائه می‌دهد.

هوش مصنوعی توانایی یک ماشین برای نمایش قابلیت‌های انسان مانند استدلال، یادگیری، برنامه ریزی و خلاقیت است. این علم سیستم‌های فنی را قادر می‌سازد تا محیط خود را درک کنند و با آنچه درک می‌کنند مقابله کنند، مشکلات را حل کنند و برای رسیدن به یک هدف خاص اقدام کنند. اگر شما هم کنجکاوید تا بدانید این فناوری دقیقاً چیست و چگونه در زندگی روزمره ما کاربرد دارد، خواندن این مقاله را از دست ندهید. پلازا در ادامه تعاریف هوش ماشینی به همراه تاریخچه، ویژگی‌ها و کاربردهای آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

فهرست مطالب

تاریخچه هوش مصنوعی

اصطلاح هوش مصنوعی در سال 1956 ابداع شد، اما امروزه به لطف افزایش حجم داده‌ها، الگوریتم‌های پیشرفته و بهبود قدرت محاسباتی و ذخیره‌سازی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. تحقیقات اولیه هوش ماشینی در دهه 1950 موضوعاتی مانند حل‌مسئله و روش‌های نمادین را مورد بررسی قرار داد و با سوال ریاضیدان آلن تورینگ «آیا ماشین‌ها می‌توانند فکر کنند؟» شکل گرفت.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (AI) شاخه وسیعی از علوم کامپیوتر است که به ساخت ماشین‌های هوشمند می‌پردازد. این ماشین‌ها قادر به انجام وظایفی هستند که معمولا به هوش انسانی نیاز دارند. در سراسر دنیا دانشمندان این حوزه تعاریف متعددی را در قالب مقالات تخصصی ارائه داده‌اند برای مثال پاتریک وینستون، استاد هوش ماشینی و علوم کامپیوتر، این فناوری را اینگونه تعریف می‌کند: «الگوریتم‌هایی که توسط محدودیت‌ها فعال می‌شوند، در معرض نمایش‌هایی قرار می‌گیرند که از مدل‌هایی پشتیبانی می‌کنند که هدف‌هایشان حلقه‌هایی است که تفکر، ادراک و عمل را به هم گره می‌زنند». این تعاریف ممکن است برای افراد عادی انتزاعی و غیرقابل درک به نظر برسند، برای همین در ادامه با تعاریف و بیان ساده‌تر به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

معرفی هوش ماشینی

هوش مصنوعی به زبان ساده

طبق نظریه دو دانشمند بزرگ پیتر نورویگ و استوارت راسل، اگر بخواهیم برای هوش ماشینی تعریفی به زبان عامیانه داشته باشیم، این علم در این چهار حوزه تعریف می‌شود:

 • انسان اندیشی
 • عقلانی فکر کردن
 • انسانی عمل کردن
 • منطقی عمل کردن

چهار نوع هوش مصنوعی

در ادامه 4 نوع هوش ماشینی را معرفی می‌کنیم.

1. ماشین های واکنشی

اگر بخواهیم معرفی هوش مصنوعی را در یک جمله انجام دهیم باید بگوییم یک ماشین واکنش‌گرا از ابتدایی‌ترین اصول این تکنولوژی پیروی می‌کند و همانطور که ار نامش پیداست، می‌تواند از هوش خود برای درک و واکنش به دنیای مقابل استفاده کند. یک ماشین واکنشی نمی‌تواند یک حافظه را ذخیره کند و در نتیجه نمی‌تواند به تجربیات گذشته برای تصمیم گیری در زمان تکیه کند.

یک نمونه معروف از ماشین واکنشی Deep Blue است که توسط IBM در دهه 1990 به عنوان یک ابر رایانه شطرنج طراحی شد و استاد بزرگ بین‌المللی گری کاسپاروف را در یک بازی شکست داد. دیپ بلو فقط می‌توانست مهره‌های روی صفحه شطرنج را شناسایی کند و بداند که هر کدام از آنها بر اساس قوانین شطرنج چگونه حرکت می‌کنند، موقعیت فعلی هر مهره را تصدیق کند و منطقی‌ترین حرکت را در آن لحظه تعیین کند.

2. حافظه محدود

هوش مصنوعی از نوع حافظه محدود، توانایی ذخیره داده‌ها و پیش‌بینی‌های قبلی را هنگام جمع آوری اطلاعات و سنجش تصمیم‌های بالقوه دارد. اساساً به دنبال سرنخ‌هایی در مورد آنچه ممکن است در آینده رخ دهد، به گذشته نگاه می‌کند. این مدل پیچیده‌تر است و امکانات بیشتری را نسبت به ماشین‌های واکنش‌پذیر ارائه می‌دهد. و همان‌طور که پیداست کاربردهای این نوع از هوش ماشینی در کامپیوتر و برنامه‌های آن بی‌نهایت هستند.

هنگام استفاده از هوش مصنوعی حافظه محدود در یادگیری ماشین، شش مرحله باید دنبال شود:

 • داده‌های آموزشی باید ایجاد شود
 • مدل یادگیری ماشین باید ایجاد شود
 • مدل باید قادر به پیش بینی باشد
 • مدل باید قادر به دریافت بازخورد انسانی یا محیطی باشد، که بازخورد به عنوان داده ذخیره شود
 • این مراحل باید به عنوان یک چرخه تکرار شوند

3. نظریه ذهن

از نظر ماشین‌های هوش مصنوعی، این بدان معنی است که این علم می‌تواند احساسات انسان‌ها، حیوانات و سایر ماشین‌ها را درک کند و از طریق خوداندیشی و تصمیم‌گیری تصمیم بگیرد. سپس از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری خود استفاده کند.

4. خودآگاهی

در آینده نزدیک زمانی که تئوری ذهن در هوش مصنوعی ایجاد شود، در واقع گام نهایی برای این علم خواهد بود. این نوع هوش مصنوعی دارای آگاهی در سطح انسانی است و وجود خود در جهان و همچنین حضور و وضعیت عاطفی دیگران را درک می‌کند. این مدل می‌تواند بر اساس نحوه ارتباط آنها بفهمد که دیگران ممکن است به چه چیزهایی نیاز داشته باشند. خود‌آگاهی در هوش ماشینی نیز به محققان انسانی متکی است که مقدمات آگاهی را درک کنند و سپس یاد بگیرند که چگونه آن را تکرار کنند.

 

تفاوت هوش مصنوعی و برنامه نویسی

کاربرد هوش مصنوعی

در حالی که مفاهیم هوش مصنوعی و برنامه نویسی اهداف متفاوتی دارند، همیشه یک بحث حل نشده وجود دارد که در دنیای برنامه نویسی، هوش مصنوعی مورد نیاز نیست. اجازه دهید مسائل را ساده‌تر بررسی کنیم و ثابت کنیم که کدنویسی و هوش ماشینی با هم وجود دارند و قابل مقایسه نیستند.

فضای انسانی را فقط با هوش مصنوعی می‌توان اجرا کرد. در مقابل کدنویسی آزمون مهارت انسان است که تا چه میزان می‌تواند پیچیدگی برنامه کامپیوتری را کاهش دهد. هوش مصنوعی در حال آزمایش مهارت انسان در ساختن ماشین‌ها برای یادگیری رفتار انسان‌هاست. اجازه دادن به ماشین‌ها برای درک و آموزش آن‌ها، با هوش مصنوعی تعریف می‌شود، در حالی که برنامه‌نویسی معتقد به ساختن سیستم کامپیوتری است.

کاربردهای هوش مصنوعی

امروزه کاربرد این علم در تمامی صنعت‌ها و بسیاری از جنبه‌های زندگی روزمره ما نیز ایفای نقش می‌کند و آموزش هوش مصنوعی در تمام مقاطع سیستم‌های آموزشی دنیا جریان دارد. در ادامه با برخی از کاربردهای Artificial Intelligence آشنا می‌شوید که احتمالاً نمی‌دانستید دارای هوش ماشینی هستند.

کاربرد هوش مصنوعی

خرید و تبلیغات اینترنتی

هوش مصنوعی به طور گسترده‌ای برای ارائه توصیه‌های شخصی به افراد استفاده می‌شود. به عنوان مثال بر اساس جستجوها و خریدهای قبلی کاربران یا سایر رفتارهای آنلاین، این تکنولوژی برای هر فرد عملکردی متفاوت مانند بهینه سازی محصولات ارائه می‌دهد.

جستجوی وب

موتورهای جستجو از ورودی وسیع داده‌هایی که توسط کاربرانشان برای ارائه نتایج جستجوی مرتبط ارائه می‌شود، یاد می‌گیرند.

گوشی های هوشمند

گوشی‌های هوشمند از هوش ماشینی برای ارائه خدماتی که تا حد امکان مرتبط و شخصی هستند استفاده می‌کنند. این دستیارهای شخصی دیجیتال بیشترین عملکرد را در زندگی روزمره ما دارند.

ابزارهای ترجمه

نرم افزار ترجمه زبان، چه بر اساس متن نوشتاری یا گفتاری، برای ارائه و بهبود ترجمه به این فناوری متکی است. این امر در مورد عملکردهایی مانند زیرنویس خودکار نیز صدق می‌کند.

امنیت سایبری

سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به شناسایی و مبارزه با حملات سایبری و سایر تهدیدات سایبری بر اساس ورودی مداوم داده‌ها، شناسایی الگوها و عقب‌نشینی حملات کمک کنند.

حمل و نقل

هوش مصنوعی می‌تواند ایمنی، سرعت و کارایی ترافیک ریلی را با به حداقل رساندن اصطکاک چرخ‌ها، به حداکثر رساندن سرعت و امکان رانندگی خودکار بهبود بخشد.

غذا و کشاورزی

هوش مصنوعی می‌تواند در ایجاد یک سیستم غذایی پایدار کشورها استفاده شود. برای مثال می‌تواند با به حداقل رساندن استفاده از کودها، آفت‌کش‌ها و آبیاری، غذای سالم‌تری را برای کمک به بهره‌وری و کاهش اثرات زیست محیطی تضمین کند. همچنین ربات‌ها می‌توانند علف‌های هرز را از بین ببرند و برای مثال استفاده از علف‌کش‌ها را کاهش دهند.

سلامتی

محققان در حال مطالعه نحوه استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌های سلامتی و کشف الگوهایی هستند که می‌تواند به اکتشافات جدید در پزشکی و راه‌هایی برای بهبود تشخیص فردی منجر شود.

هوش مصنوعی در برابر کووید-19

در مورد کووید-19، هوش مصنوعی در تصویربرداری حرارتی در فرودگاه‌ها و جاهای دیگر استفاده شده است. از کاربردهای دیگری که در برابر کووید-19 داشته است می‌توان به تشخیص عفونت از اسکن ریه توموگرافی کامپیوتری اشاره کرد. همچنین برای ارائه داده‌هایی برای ردیابی شیوع بیماری نیز استفاده شده است.

هوش ماشینی

آینده هوش مصنوعی

چندی پیش در خصوص رشته هوش مصنوعی خبر عجیبی در دنیای مجازی دست به دست شد که بی تردید سبب استرس و ترس کاربران بسیاری شد. یکی از کارمندان ارشد گوگل طبق مصاحبه ای که در خصوص آینده هوش مصنوعی داشت به این نکته اشاره کرد که هوش مصنوعی بکارگیری شده در ربات های گوگل به ادراک رسیده است. یعنی توان فهمیدن و درک نمودن مباحث بسیاری را داشته که با انتشار مصاحبه شرکت گوگل سریعا این مورد را تکذیب نمود و شخص خاطی را از گوگل اخراج کرد.

بطور جدی نمیتوان این مورد را تایید را تگذیب نمود اما اگر نیم نگاهی به تاریخچه هوش مصنوعی در پزشکی داشته باشید متوجه این موضوع خواهید شد که هوش مصنوعی در شناسایی و ارائه راهکار جهت رفع مشکلات جسمانی در افراد بیمار به شدت رشد نموده است. در چنین حالتی میتوان گفت که این فناوری اگر در چار چوب خاصی قرار نگیرد بی تردید در آینده سبب بروز مشکلات بسیاری خواهد شد. وجود انواع هوش مصنوعی در زمینه های مختلف به رشد حوزه کاری به شدت کمک نموده است که امروزه درصد عظیمی از رشد فناوری را میتوان مدیون این هوش دانست.

اخیرا گوگل از سرویس جدید خود که به گوگل لنز معروف است رونمایی کرده که ماهیت کار این سرویس بدین شکل بوده که با استفاده از دوربین گوشی هوشمند خود کافیست روی وسیله ای که میخواهید اطلاعات آنرا بدست آورید تمرکز کنید. سپس شناسایی وسیله مربوط توسط هوش مصنوعی سرویس لنز انجام خواهد گرفت و بسته به نیاز شما نتایج مختلفی به نمایش درخواهند آمد. در این شرایط نیز هوش مصنوعی توانسته سود بسیاری را نصیب شرکت گوگل نماید که به همین سادگی ها خطرات ناشی از آن توسط گوگل تایید نمیشود زیرا آینده کاری آنها وابسته به این موضوع بوده است.

اگر بدنبال آموزش هوش مصنوعی در موضوع کاری خود هستید باید بدانید که مسیر بسیار سختی را در پیش خواهید داشت زیرا ابتدا باید حوزه کاری خود را بطور کامل فراگیرید تا بتواند نقاط قوت و ضعف آنرا بدست آورید. با پشت سر گذاشتن این مرحله باید در دوره های سنگین بسیاری حضور پیدا کنید و از تجربیات جهانی برای افزایش سطح دانش خود کمک بگیرید تا بتوانید وارد این عرصه شوید. البته حقوق و مزایای این صنعت به شدت بالا بوده که در کنار سختی یادگیری آن میتواند گزینه خوبی باشد.

بی تردید یکی از مهم ترین مباحثی که در دنیای کنونی میتوان به آن اشاره داشت یادگیری هوش مصنوعی بدون دانشگاه بوده است. اگر بدنبال یادگیری این فناوری بدون آموزش دیدن هستید باید خودتان بدنبال کاوش و تحقیق باشید. لازم به ذکر است بدانید که خطر هوش مصنوعی بیشتر از آن چیزی بوده که در ذهن شما وجود داشته و این مورد را هرگز نباید فراموش کنید. یکی از اصلی ترین مباحث موجود در این زمینه یادگیری زبان برنامه نویسی بوده است که هوش مصنوعی با پایتون ارتباط خوبی داشته و اگر بدنبال برنامه نویسی هوش مصنوعی هستید باید این زبان را بطور کامل فراگیرید.

نظر شما در مورد شاخه های هوش مصنوعی چیست ؟ آیا خطرات این صنعت بیشتر از مزایای آن بوده است ؟ در نظرات باما همراه باشید.

سخن آخر

سوالی که در ذهن هر فردی در مورد این علم به وجود می‌آید این است که «آیا هوش مصنوعی علیه بشریت است؟». برای پاسخ بی‌طرفانه به این سوال، همانطور که هر سکه دو روی دارد، بدیهی است که هوش ماشینی نیز می‌تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. با افزایش جمعیت، هوش انسان برای حل مشکلات در سراسر جهان کافی نیست و ما به یک حس ششم ساخته دست بشر نیاز داریم که به حل مشکلات کمک کند. به هر حال حقیقت این است که تحقیق در مورد AI هنوز به پایان نرسیده و راه طولانی در پیش است تا بتوانیم از تمام پتانسیل‌های این ابزار قدرتمند بهره‌مند شویم. نظر شما در این مورد چیست؟ دیدگاه‌های خود را در این مورد با ما در میان بگذارید.

پاراگراف 30 آرون گروپس
{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها