فواید کتاب خواندن در زندگی روزمره انسان و تاثیرات شگفت انگیز آن

فواید کتاب خواندن / reading book
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کتاب خواندن تاثیرات باورنکردنی روی ذهن و عملکرد انسان در زندگی شخصی و اجتماعی می‌گذارد و فواید فوق‌العاده‌ای بدنبال دارد. در این مطلب شما را با 15 مورد از فواید مطالعه کتاب آشنا خواهیم کرد.

خیلی از افراد از تاثیر کتاب خواندن روی ذهن اطلاع ندارند و نمی‌دانند این کار چه تاثیری بر زندگی‌شان می‌گذارد. آیا می دانستید که کودکان شش ماهه‌ای که والدین‌شان چند بار در هفته برای‌شان کتاب می‌خوانند در مقایسه با کودکانی که از چنین تجربه‌ای محروم هستند در چهار سالگی مهارت خواندن و نوشتن بهتری دارند؟ نمره بالاتری در آزمون‌های هوش می‌گیرند و سال‌ها بعد شغل بهتری خواهند یافت؟

در ویدیوی زیر «فواید کتاب خواندن» را تماشا کنید:

لذت خواندن کتاب با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. هیچ فناوری دیجیتالی یارای رقابت با کتاب خواندن را ندارد. می‌گویند مطالعه کتاب چه کاغذی باشد یا کتاب‌های الکترونیک، مزایای بیشماری دارد. مطالعه و خواندن کتاب فوایدی باورنکردنی به همراه دارد که در این مقاله تنها به 15 مورد از فواید کتاب‌ خواندن اشاره می‌کنیم. برای آشنایی با 5 راه ساده برای اینکه بیشتر کتاب بخوانید می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

در ادامه می‌خوانید: 

کتاب خواندن چه فایده ای دارد؟

1. بهبود سلامت ذهن و روان

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که کتاب می‌خوانند در مقایسه با سایر افراد حدودا 2.5 برابر کمتر است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هوشیاری ذهنی روند ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کند می‌کند (یا حتی از وقوع آن پیشگیری می‌کند).

2. کاهش استرس

فواید کتاب و کتابخوانی / reading books stress

یک کتاب خوب در چشم برهم زدنی شما را وارد دنیای دیگری به دور از تمام نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان می‌کند و بدین ترتیب باعث می‌شود اندکی از میزان استرس‌تان کاسته شود. براساس پژوهشی که دانشگاه Sussex انجام داده، تنها 6 دقیقه مطالعه کتاب تا 68 درصد میزان استرس را کاهش می‌دهد. دکتر لویس (Lewis) نوروپسیکولوژیست (روانشناس عصب شناس) در گفتگو با خبرگزاری تلگراف (Telegraph) گفت:

غرق شدن و رها کردن خود در یک کتاب نهایت آرامش است؛ بخصوص در دوران بد اقتصادی که همگی به نوعی بدنبال فرار از واقعیت و انزوا هستیم.

خواندن مقالات برجسته و موثق نیز همین تاثیر را روی مغز می‌گذارد.

3. افزایش اطلاعات عمومی

اگر می‌خواهید فردی باشید که درباره موضوعات و مسائل مختلف اطلاعات دارد، باید کتاب بخوانید و مطالعه کنید. لزومی هم ندارد که درباره موضوع خاص مهمی مطالعه کنید، هر چیزی که دم‌ دستتان باشد و به اطلاعات‌تان اضافه می‌کند برای خواندن مناسب است.

بیشتر افراد کتاب‌خوان اهل مطالعه آدم‌های جالب و جذابی هستند اما معمولا آن‌هایی که کتاب نمی‌خوانند جزو آدم‌های دوست‌داشتنی نیستند و همنشینی با آن‌ها کسالت‌بار خواهد بود. هرچقدر اطلاعات و دانش بیشتری داشته باشید امکانات بیشتری برای مقابله با مشکلات زندگی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

4. افزایش شناخت و همدلی

کتاب های تربیت فرزند / Books Benefits

یکی دیگر از فواید کتاب و کتابخوانی این است که مطالعه کردن درباره زندگی و دورانی متفاوت با شرایط و زمانه شما باعث می‌شود که بهتر و راحت‌تر با افرادی ارتباط برقرار کنید که با شما متفاوت هستند. کتابی درباره روابط زناشویی واقعا چشم و گوش‌تان را نسبت به این مسئله باز می‌کند. کتابی درباره زندگی آفریقایی‌های مقیم پاریس نیز ناگفته‌های زیادی را آشکار می‌سازد.

کتاب‌های زیادی هستند که ما را به دنیای بزرگتری می‌برند بطوریکه از محیط شخصی خود دور شده و وارد واقعیات زندگی سایرین می‌شویم. برخی کتاب‌ها حتی قدرت تغییر طرز فکر و دیدگاه‌تان را نیز دارند.

5. افزایش دامنه واژگان

افرادی که به خوبی با انواع واژه‌های توصیفی از زبان استفاده می‌کنند همواره مورد تحسین بقیه قرار گرفته‌اند. این یک واقعیت است که توانایی خوب صحبت کردن روی سایرین تاثیر می‌گذارد و راه را برای ترفیع، پیشرفت، نقش‌های رهبری و دولتی هموار می‌سازد. محققان دانشگاه Santiago de Compostela اسپانیا به این نتیجه رسیدند که دامنه واژگان غنی، زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد. بنابراین هرچه دامنه واژگان شما گسترده‌تر باشد، احتمال سلامت روانی در سنین پیری بالاتر می‌رود.

6. افزایش مهارت نوشتاری

فواید مطالعه کردن / writing book

وقتی دامنه واژگانی‌تان بهتر شود طبعا روی نوشتارتان نیز تاثیر می‌گذارد. افرادی که از تاثیر مطالعه بر مغز مطلع هستند و زیاد مطالعه می‌کنند بخصوص متون دقیق و موثق، با سبک‌های نوشتاری مختلف آشنا می‌شوند و به سبک نوشتاری خوبی برای خود دست خواهند یافت؛ چرا که بصورت نیمه ناخودآگاه تحت تاثیر کتاب‌های خوانده شده قرار می‌گیرند. هرچقدر بیشتر کتاب‌های با کیفیت‌تر بخوانید توانایی نوشتاری‌تان بهتر می‌شود.

7. تقویت مهارت های تفکر تحلیلی

یک رمان پلیسی پرفروش، معمایی را برای خواننده مطرح می‌کند تا آن را حل کند؛ بدین ترتیب مهارت‌های تحلیلی فرد توسعه می‌یابند. خواندن یک کتاب اسرارآمیز و تلاش برای حل آن راز، بسیار هیجان‌انگیز است. حتی اگر خودتان معما را حل نکنید، با این‌ حال تفکر تحلیلی و انتقادی‌تان را به بهترین نحو ممکن بکار گرفته‌اید.

فواید خواندن کتاب / girl reading book

8. تقویت حافظه

طبق تحقیق محققان، تاثیر مطالعه بر مغز و فوایدی که برای آن دارد بسیار چشمگیر است. برای دنبال کردن یک طرح باید اطلاعات زیادی را در ذهن بسپارید که تمرین خوبی برای مغزتان است. باید نشانه‌ها و علایم مختلف، پیشینه این علایم، و نقش آن‌ها را بخاطر بسپارید تا داستان در یک زنجیره متوالی شکل بگیرد. در نهایت اگر حین خواندن، این جزئیات معین را بخاطر نسپارید چیزی از متن نخواهید فهمید. در نتیجه خواندن کتاب عملا توانایی حفظ کردن و به خاطر سپردن مغز را تقویت می‌کند.

9. بهبود کیفیت خواب

فواید مطالعه کتاب / reading books sleep

بیشتر خوره‌های کتاب می‌توانند به این مسئله اعتراف کنند. هیچ‌چیزی به اندازه گرفتن کتاب در دست احساس خواب آلودگی نمی‌آورد. کتاب خواندن مثل قرص خواب‌آور است که آرامش‌بخش بوده و خصوصا زمانی که خسته‌اید یا استرس زیاد دارید باعث خواب می‌شود.

کتابخوانی علاوه بر اینکه به خوابیدن کمک می‌کند، کیفیت کلی خواب را نیز بهبود می‌بخشد. از آنجایی‌که مطالعه آرامش‌بخش است و از میزان استرس و تنش می‌کاهد، شما را به خواب عمیق و آرامی فرو خواهد برد.

10. افزایش تمرکز با کتاب خواندن

از دیگر فواید مطالعه کردن آن است که تمرکز را تقویت می کند چرا که برای فهمیدن مطالب کتاب باید روی آن متمرکز شوید. اگر نتوانید روی کتاب متمرکز شوید قطعا نمی‌توانید سیر مطالعه‌تان را حفظ کنید. در واقع، کتاب خواندن پادزهری است در مقابل وسواس فکری امروز بشر در انجام چند کار همزمان و باهم؛ مانند ایمیل زدن و همزمان چت کردن با دوستان در حالیکه یک چشم‌تان به گوشی موبایل است قهوه می‌نوشید و پاسخ توئیت‌تان در توییتر را نگاه می‌کنید. این رفتار باعث پرت شدن حواس می‌شود و بهره وری فردی را مختل می‌سازد.

مطالعه کردن نیازمند تمرکز است؛ مولفه‌ای که حلقه گمشده این روزهای جامعه بشریت است. با اختصاص دادن 15 تا 20 دقیقه روزانه به مطالعه و کتاب خواندن می‌توانید توانایی تمرکزتان را بهبود ببخشید و نهایتا بهره‌وری‌تان افزایش می‌یابد.

 

11. کم هزینه‌ترین تفریح

تاثیر کتاب در زندگی / Man Reading Book

آیا واقعا جالب نیست که تنها از طریق مطالعه یک کتاب خوب، بدون هیچ هزینه‌ای به اقصی نقاط دنیا سفر می‌کنید؟ کتاب‌ها قیمت بالایی دارند اما لزومی ندارد که حتما کتاب‌ها را بخرید. کتابخانه‌هایی در سراسر دنیا هستند که بصورت رایگان یا در ازای بهایی ناچیز، کتاب‌های دست دوم را می‌فروشند؛ به علاوه منابع آنلاینی که براحتی و بدون پرداخت هزینه می توانید کتاب‌های الکترونیک را رایگان دانلود کنید.

12. تاثیر کتاب در آرامش درونی

علاوه بر کاهش استرس، احتمال دارد موضوعی که درباره آن مطالعه می‌کنید باعث آرامش درونی و آسایش خاطر شود. تحقیقات نشان داده‌اند که خواند کتاب‌های معنوی باعث کاهش فشار خون می‌شود. کتاب‌های خودیاری می‌توانند به خوانندگانی که حالت‌های روحی مناسبی ندارند، کمک کنند. احتمالا کتابی برای هر حالت روحی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید وجود دارد.

13. تقویت قدرت گفتگو با دیگران

reading book / تاثیر مطالعه بر مغز

با مطالعه زیاد، شما با موضوعات بسیاری آشنا می‌شوید و شاید سوالاتی هم برای خودتان پیش بیاید. بنابراین دفعه بعدی که با دوستان خود ملاقات می‌کنید، موضوع جدیدی برای گفتگو دارید که باعث می‌شود لذت بیشتری از سپری کردن وقت با دوستان خود ببرید. این امر برای دوستان شما هم صادق است چرا که در هر بار ملاقات با شما، با موضوعات جدیدی آشنا می‌شوند.

14. کتابخوانی یک تمرین برای مغز

تفاوت زیادی بین یک فعالیت بی کنش مانند تماشا کردن تلویزیون و یک فعالیت مانند کتابخوانی وجود دارد. از دیگر فواید کتاب خواندن آن است که وقتی شما مطالعه می‌کنید، به ذهن خود آموزش می‌دهید که روی اطلاعات جدید تمرکز کرده و آن‌ها را جذب کند. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، این امر باعث بهبود حافظه و مهارت‌های تحلیلی مغز می‌شود. این امر یعنی مطالعه تبدیل به یک ورزش برای مغز شما می‌شود.

نقش مطالعه در زندگی انسان / boy-reading-book

15. فرهنگ سازی برای نسل های آینده

در نهایت یکی دیگر از فواید مطالعه کردن آن است که می‌دانید مطالعه شما می‌تواند تاثیرات ثانویه‌ای داشته باشد، مخصوصا اگر دارای فرزند باشید. زمانی که افراد پیرامون شما مطالعه می‌کنند، به احتمال زیاد شما هم این کار را انجام خواهید داد. شما می‌توانید از این امر برای خواندن کتاب برای کودکان خود بهره ببرید. طبق گزارشی از Scholastic، خواندن کتاب برای کودکان در دوران ابتدای مدرسه آن‌ها می‌تواند باعث شود که آن‌ها در آینده به مطالعه بیشتری بپردازند.

کتاب خواندن چه فایده ای دارد / reading

در این عصر اطلاعات و ارتباطات، دانستن اینکه افراد بیشتری در مورد فواید کتاب و کتابخوانی آگاه می‌شوند، بسیار دلگرم کننده است. نظر شما درباره این موضوع چیست؟ کتابخوانی دیگر چه فوایدی دارد؟ نظرات خود را در بخش زیر با ما به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران11 دیدگاه
avatar
یسنا
.
28 مهر 1399، 20:36
پاسخ
0
1
عالی بود ممنون از شما
avatar
وبلاگ دیبوک
.
09 مرداد 1399، 18:01
پاسخ
0
1
مقاله ای در مورد بهبود شیوه مطالعه *** ( برای تبلیغ، به واحد تبلیغات پلازامگ مراجعه کنید)
avatar
حامد
.
30 بهمن 1398، 01:32
پاسخ
0
2
عالی بود ممنون از سایت خوبتون
avatar
میثم
.
26 بهمن 1398، 18:31
پاسخ
0
1
یه سایت رایگان برای مطالعه کتاب رایگان و آموزش نویسندگی رایگان
avatar
میثم
.
21 بهمن 1398، 20:01
پاسخ
1
4
توو این وضعیت که کشور درگیر ویروس کرونا شده، یکی از بهترین کارهایی که هرکسی میتونه بکنه کتاب خونده. کتاب بخونید
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402