معرفی مجموعه کتاب های هری پاتر ؛ شاهکار جی کی رولینگ

کتاب های هری پاتر
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تقریبا همه مردم دنیا حداقل یکبار اسم هری پاتر به گوششان خورده است. در این مطلب با ما باشید تا نگاهی به دنیای جادو و مجموعه کتاب های هری پاتر بیندازیم.

مجموعه کتاب های هری پاتر را به جرئت می‌توان جزء یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ادبیات به شمار آورد. خیلی از منتقدان بر این عقیده‌اند که مجموعه کتاب های هری پاتر در ژانر خود رقیب ندارد. همچنین خیلی از علاقه‌مندان به کتاب، مطالعه کتاب های هری پاتر را یکی از بزرگترین لذت‌های دنیا می‌دانند.

نزدیک به 25 سال پیش یعنی در ژوئن سال 1997 (تیر ماه 1376) اولین رمان از این مجموعه به نام «هری پاتر و سنگ جادو» منتشر شد. در ابتدا این رمان در 500 جلد به چاپ رسید که 300 جلد آن به کتابخانه‌ها اهدا شد. ولی این گمنامی زیاد طول نکشید. بعد از انتشار این کتاب، شهرت هری پاتر و نویسنده‌اش جهانی شد و منتقدان بارها و بارها هنر ناب نویسندگی جی. کی. رولینگ (J.K. Rowling) را ستودند. از آن پس همه بی‌صبرانه منتظر قسمت بعدی این مجموعه بودند و همه نگاه‌ها به جی کی رولینگ دوخته شده بود. کتاب‌ های هری پاتر به بیش از 80 زبان در دنیا ترجمه شد. در این مقاله از پلازا به بررسی سری کتاب های هری پاتر می‌پردازیم و با هم مروری بر داستان زندگی نویسنده موفق این مجموعه خواهیم داشت.

پرفروش ترین کتاب های هری پاتر

آنچه در ادامه می‌خوانید

مروری بر داستان مجموعه کتاب های هری پاتر

در این بخش با داستان و ترتیب کتاب های هری پاتر آشنا می‌شویم. اگر مطمئن نیستید ترتیب کتاب هری پاتر به چه صورت است و نمی‌دانید اسم اولین کتاب هری پاتر چیست و هری پاتر چند جلد دارد، تا پایان این بخش همراه ما باشید و شک نکنید که پاسخ سوال‌هایتان را دریافت خواهید کرد. در ضمن اگر می‌خواهید با فیلم‌های هری پاتر آشنا شوید، می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

داستان این مجموعه رمان درباره پسری است به نام هری پاتر که پدر و مادر خود را در سن یک سالگی از دست داده است. در واقع آن‌ها به دست جادوگر پلیدی به نام تام ریدل ملقب به لرد ولدمورت کشته شدند. در ادامه مروری بر داستان‌های هری پاتر در هر جلد کتاب خواهیم داشت.

1. کتاب هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)

ترتیب کتاب های هری پاتر

 • تاریخ انتشار: 26 ژوئن 1997 (5 تیر 1376)

هری پاتر بعد از مرگ والدینش به خانواده خاله‌اش سپرده می‌شود. آن‌ها انسان‌هایی حسود هستند که از جادو و هرچیز غیرطبیعی و غیرمعمولی می‌ترسند. آن‌ها از اینکه هری استعدادهای زیادی در جادوگری دارد ناراضی هستند؛ به همین دلیل اجازه نمی‌دهند تا او به مدرسه جادوگری هاگوارتز برود. تا این که سرایدار مدرسه هاگوارتز، هاگرید به دنبالش می‌آید و به این ترتیب هری قدم در دنیای جادو و جادوگران می‌گذارد. هری در این کتاب با گذشته‌اش آشنا می‌شود و اطلاعاتی راجع به پدر و مادرش کسب می‌کند. او همچنین دوستان وفاداری پیدا می‌کند که در طول داستان تحت هر شرایطی کنار او می‌مانند. هری به وسیله هاگرید با سنگی آشنا می‌شود که به حیات جاودان کمک می‌کند. او در مدرسه متوجه می‌شود که یکی از اساتید قصد دارد سنگ جادو را برای لرد ولدمورت بدزدد. حالا او می‌بایست جلوی این اتفاق را بگیرد.

در این جلد نویسنده با مهارت فوق‌العاده‌ای به توصیف جزئیات این دنیای جدید می‌پردازد و خوانندگان را به دنیای خیالی و زیبایی می‌کشاند که تا به حال نظیر آن را نه دیده و نه شنیده‌اند. اگرچه این کتاب در ابتدا برای کودک و نوجوانان نوشته شده بود، ولی در دنیای بزرگسالان نیز طرفداران زیادی پیدا کرد. این کتاب به‌عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های هری پاتر و حتی جهان شناخته می‌شود. تی مندی منتقد گاردین در مورد این کتاب چنین می‌نویسد:

من می‌توانم این کتاب را بارها و بارها بخوانم. جی. کی. رولینگ مرا درگیر خود کرده است. حتی یک لحظه کسل‌کننده در این کتاب نیست و در آخر کتاب شما عاشق شخصیت‌های آن و دنیای پر رمز و رازشان می‌شوید. خواندن این کتاب را به همه پیشنهاد می‌کنم.

2. کتاب هری پاتر و تالار اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets)

کتاب های هری پاتر به ترتیب

 • تاریخ انتشار: 2 ژوئیه 1998 ( 11 تیر ماه 1377)

در این جلد داستان از شب تولد دوازده سالگی هری آغاز می‌شود؛ جایی که یک جن خانگی به نام دابی باعث ایجاد مشکلاتی برای او می‌شود. دابی به هری هشدار می‌دهد که امسال به مدرسه برنگردد، ولی هری بدون توجه به این هشدارها به کمک دوستش رون ویزلی به مدرسه باز می‌گردد. همانطور که دابی هشدار داده بود، در مدرسه هاگوارتز برای او اتفاقات عجیبی می‌افتد، برای مثال او قادر به شنیدن صداهایی است که دیگر بچه‌ها متوجه آن نمی‌شوند. او و دوستانش گربه آقای فینچ را که کاملا خشک شده است، پیدا می‌کنند. در کنار گربه هشداری در مورد تالار اسرار نوشته شده است. هری پس از پرس و جو متوجه می‌شود که در تالار اسرار هیولایی وجود دارد که متعلق به یکی از بنیان‌گذاران مدرسه به نام سالازار اسلیترین است و تنها، وارث حقیقی او قادر است که وارد تالار اسرار شود.

گاردین به این جلد نیز 5 ستاره اهدا کرد و این قسمت را ستود و در نقد خود چنین نوشت:

افرادی که این کتاب را نخوانده‌اند، قطعا لحظات هیجان‌انگیز زیادی را از دست داده‌اند. این کتاب ارزش 5 ستاره را دارد.

3. کتاب هری پاتر و زندانی آزکابان (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)

عنوان اولین جلد هری پاتر

 • تاریخ انتشار: 8 ژوئیه 1999 (17 تیر ماه 1378)

در این جلد هری بعد از دعوا با عمه مارچ از خانه فرار می‌کند. او در همین حین درباره قاتلی به نام سیریوس بلک چیزهایی می‌شنود. هری از شایعات چنین می‌فهمد که سیریوس بلک از حامیان سرسخت لرد ولدمورت است. او در واقع یکی از نزدیکترین دوستان والدینش بوده و همه او را همان کسی می‌دانند که پدر و مادرش را به لرد ولدمورت تسلیم کرد. از طرفی هاگرید که امسال به یکی از اساتید مدرسه تبدیل شده است، طی یک سری اتفاقات محکوم می‌شود و هری و دوستانش برای کمک به او وارد عمل می‌شوند. در همین حین هم نشانه‌ها در هاگوارتز حاکی از آن است که سیریوس بلک داخل مدرسه است و دنبال هری می‌گردد تا او را به قتل برساند.

یکی از کاربران گاردین درباره این کتاب نوشت:

جی کی رولینگ حس کنجکاوی خواننده را زنده نگه می‌دارد و شخصیت‌های کتاب او خنده‌دار و در حین حال واقع‌بینانه هستند.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای نوشت که این جلد از مجموعه کتاب های هری پاتر به احتمال خیلی زیاد بهترین کتاب هری پاتر است و آن را درخشان توصیف کرد. این کتاب همچنین جوایز زیادی دریافت کرد و یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های سال 1999 بود.

4. کتاب هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire)

اسم اولین کتاب هری پاتر

 • تاریخ انتشار: 8 ژوئيه 2000 (18 تیر ماه 1379)

در ادامه معرفی لیست کتاب های هری پاتر، به چهارمین کتاب مجموعه می‌رسیم. داستان این جلد هنگامی شروع می‌شود که هری خواب می‌بیند لرد ولدمورت و خدمتکارش، سرایدار خانه پدری او را به قتل می‌رسانند. هری با ویزلی‌ها به مسابقات جهانی کوئیدیچ می‌رود و در آنجا دسته‌ای از مرگ‌خواران به محل مسابقات حمله می‌کنند. هری صورت خدمتکار ولدمورت را می‌بیند؛ ولی او را نمی‌شناسد.

هنگامی که هری و دوستانش به مدرسه برمی‌گردند، مدیر مدرسه یعنی دامبلدور به دانش‌آموزان اعلام می‌کند که قرار است مسابقه سه جادوگر برگزار شود. این مسابقه بین دانش‌آموزان بالای 17 سال سه‌تا از مدرسه‌های جادوگری جهان، که هاگوارتز نیز در میان آن‌ها قرار می‌گیرد، برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام در مسابقه داوطلبان باید نام خود را روی کاغذی بنویسند و در جام آتش بیندازند. هنگامی که جام آتش اسامی شرکت‌کننده‌ها را اعلام می‌کند، در میان بهت و حیرت همه، علاوه بر نام سه شرکت‌کننده‌ی اصلی، نام هری نیز از جام بیرون می‌آید و او نیز می‌بایست در این مسابقه شرکت کند، در حالی که او هنوز 17 سالش نشده است و معلوم نیست چه کسی اسم او را درون جام انداخته.

در مجموع می‌توان گفت این جلد نیز با نقدهای مثبتی رو به رو شد. استیون کینگ نویسنده مشهور آمریکایی در نقدی در نیویورک تایمز گفت:

این جلد نیز به خوبی 3 جلد قبل بود.

ولی بعضی از منتقدان از روند کند داستان انتقاد کرده بودند و گفتند که هری پاتر و جام آتش می‌توانست روند سریع‌تر و جذاب‌تری داشته باشد.

5. کتاب هری پاتر و محفل ققنوس (Harry Potter and the Order of the Phoenix)

معرفی کتاب هری پاتر

 • تاریخ انتشار: 21 ژوئن 2003 (31 خرداد ماه 1382)

در تعطیلات تابستانی هری و پسرخاله‌اش دادلی مورد حمله دمنتورها (دیوانه‌سازها) قرار می‌گیرند و هری مجبور به استفاده از جادو می‌شود. وزارت جادو او را به خاطر استفاده آشکار جادو مقابل یک انسان عادی (ماگل) از هاگوارتز اخراج می‌کند. او به محفل ققنوس می‌رود؛ جایی که زمانی منزل پدری سیریوس بلک بوده است و حالا به مرکز مقاومت در برابر لرد ولدمورت تبدیل شده است. او پس از حضور در دادگاه با کمک دامبلدور از تمامی اتهامات تبرئه می‌شود و دوباره به مدرسه باز می‌گردد.

در همین حین هری متوجه می‌شود که وزارت سحر و جادو به دلیل ترس و ناامیدی، بازگشت لرد ولدمورت را انکار می‌‌کند و وزیر، دامبلدور را مقصر تمامی شایعات می‌داند. هنگامی که هری و دوستانش به مدرسه باز می‌گردند با دلورس آمبریج مواجه می‌شوند؛ او در واقع بازرس و همچنین جاسوس وزارتخانه است و می‌خواهد در هاگوارتز تغییراتی به وجود آورد که به مذاق دانش‌آموزان خوش نمی‌آید.

این جلد نیز با واکنش مثبت خیلی از منتقدین رو به رو شد و چندین جایزه معتبر دریافت کرد. در سال 2004 این کتاب به عنوان بهترین کتاب انجمن کتابخانه‌های آمریکا برگزیده شد. جان لئونارد در نقدی که برای روزنامه نیویورک تایمز نوشت خاطر نشان کرد:

هر چه سن جی. کی. رولینگ بالاتر می‌رود، قوه تخیل او قوی‌تر می‌شود.

6. کتاب هری پاتر و شاهزاده دو رگه (Harry Potter and the Half-Blood Prince)

هری پاتر چند جلد دارد

 • تاریخ انتشار: 16 ژوئیه 2005 (25 تیر ماه 1384)

در ابتدای این داستان، سورس اسنیپ یکی از اساتید هاگوارتز و از اعضای محفل ققنوس، عهدی با مادر دراکو مالفوی، یکی از مرگ‌خواران و یاران وفادار لرد ولدمورت می‌بندد. اسنیپ توافق می‌کند که دراکو را در اجرای عهدی که با لرد ولدمورت بسته یاری و از او محافظت کند. در همین حین دامبلدور و هری موفق به جلب رضایت یکی از اساتید قدیمی مدرسه، هوریس اسلاگهورن برای بازگشت به هاگوارتز می‌شوند. او پیش از این استاد تام ریدل یا همان لرد ولدمورت بوده است.

هری در کلاس درس کتاب معجون‌سازی کهنه‌ای را می‌یابد. در ابتدای کتاب اسم شاهزاده دو رگه درج شده است و این کتاب باعث پیشرفت او در درست معجون‌سازی می‌شود. هری بنا به خواسته دامبلدور با اسلاگهورن صمیمی می‌شود تا سر از راز جاودانگی لرد ولدمورت در بیاورد. او از طرفی با دراکو مالفوی درگیر است و می‌خواهد به هر نحوی شده جلوی به انجام رساندن مأموریت وی را بگیرد. در این حین او احساساتی به جینی ویزلی، خواهر بهترین دوستش رون پیدا می‌کند.

خبرنگار بوستون گلوب در مقاله خود نوشت:

این کتاب در هر صفحه نشانه‌هایی از نبوغ نویسنده را به نمایش می گذارد.

علاوه بر نقدهای مثبت، این رمان موفق به دریافت جایزه کتاب سال بریتانیا شد. انجمن منتقدان آمریکا نیز آن را در فهرست بهترین کتاب‌های سال 2006 برای جوانان قرار داد.

7. کتاب هری پاتر و یادگاران مرگ (Harry Potter and the Deathly Hallows)

بهترین کتاب هری پاتر

 • تاریخ انتشار: 14 ژوئیه 2007 (23 تیر ماه 1386)

این جلد در واقع آخرین جلد از مجموعه کتاب های اصلی هری پاتر است. در این کتاب هری و دوستانش به دنبال جان‌پیچ‌هایی می‌روند که لرد ولدمورت تکه‌هایی از روح خود را در آن‌ها پنهان کرده است. هری به این نکته پی می‌برد که تنها با از بین بردن این جان‌پیچ‌ها می‌توان او را شکست داد. در این راه آن‌ها بار دیگر با دلورس آمبریج رو به رو می‌شوند و در حین دزدیدن یکی از این جان‌پیچ‌ها رون به شدت مجروح می‌شود. علاوه بر این مشکلات، جان‌پیچ ها باعث کمرنگ شدن دوستی بین هری و رون می‌شوند؛ به همین علت رون تصمیم می‌گیرد راهش را از هری جدا کند. ولی این جدایی زیاد طول نمی‌کشد و آن‌‌ها دوباره برای شکست دادن لرد ولدمورت با هم متحد می‌شوند.

آلیس فوردام از مجله تایم در تمجید این اثر گفت:

نبوغ رولینگ تنها در خلق دنیای فانتزی نیست، بلکه در آفرینش شخصیت‌هایی است که از صحنه خارج می‌شوند. آن‌ها واقعی، شجاع، دارای نقص و دوست‌داشتنی هستند.

این کتاب برای دومین بار نیز از سوی انجمن منتقدان آمریکا در فهرست بهترین کتاب‌های جوانان قرار گرفت.

8. هری پاتر و فرزند نفرین شده (Harry Potter and the Cursed Child)

ترتیب کتاب هری پاتر

 • تاریخ انتشار: ژوئيه 2016 (مرداد 1395)

سال 2016 برای طرفداران دنیای هری پاتر، سال خوبی بود. در این سال یک نمایش تحت عنوان هری پاتر و فرزند نفرین شده روی صحنه رفت و سپس نمایشنامه‌ی آن در قالب یک کتاب منتشر شد. این کتاب به‌طور مشترک توسط جی. کی. رولینگ، جک تورن (Jack Thorne) و جان تیفانی (John Tiffany) نوشته شده و 19 سال بعد از وقایع کتاب آخر مجموعه هری پاتر، یعنی هری پاتر و یادگاران مرگ روایت می‌شود. در این کتاب، کوچک‌ترین پسر هری یعنی آلبوس سوروس پاتر، را دنبال می‌کنیم که به‌عنوان دانش‌آموز سال اول، وارد هاگوارتز می‌شود. آلبوس با بقیه‌ی فرزندان هری فرق دارد و تصمیمات او در این کتاب، اتفاقات عجیبی را رقم می‌زند.

اگرچه این نمایش مورد توجه منتقدان قرار گرفت، برخی از طرفداران هری پاتر از آن استقبال نکردند. درحالیکه برخی از طرفداران مجموعه، شخصیت‌ها و دیالوگ‌های این کتاب را پسندیده بودند، عده‌ای معتقد بودند هری پاتر و فرزند نفرین شده، بیشتر از اینکه یک اثر اصلی و اورجینال باشد، شبیه یک فن فیکشن است. آن‌ها باور داشتند چیز جدیدی در این کتاب وجود ندارد و در آن فقط از داستان‌ها و اتفاقات قبلی و مسائلی که در دنیای داستان‌های علمی-تخیلی رایج است، استفاده شده.

ما قضاوت را به شما واگذار می‌‌کنیم. آیا این کتاب را خوانده‌اید؟ به‌نظرتان هری پاتر و فرزند نفرین‌شده به خوبی سایر کتاب‌های مجموعه هری پاتر است؟

معرفی نویسنده کتاب های هری پاتر

لیست کتاب های هری پاتر

جوآن رولینگ معروف به جی کی رولینگ بی‌شک یکی از نوابغ دنیای ادبیات است. رولینگ در سال 1965 در شهر ییت در بریستول انگلستان زاده شد. او در رشته زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان فارغ‌التحصیل شد و در سال 1990 هنگامی که از قطارش جا ماند، ایده کتاب هری پاتر و مدرسه جادوگری در ذهنش جان گرفت. رولینگ چند سال بعد در زمانی که از همسرش جدا شده بود و حضانت دختر کوچکش را بر عهده داشت، شروع به نوشتن کرد؛ درست زمانی که هیچ امیدی نداشت و به زور می‌توانست از عهده مخارج خود بر آید. او حتی در برهه‌ای از زندگی‌اش دچار افسردگی شدید شد و دست به خودکشی زد. به گفته وی ایده دمتورها نیز در این دوره از زندگی‌اش در ذهنش شکل گرفته است.

رولینگ بی شک یکی از الهام‌بخش‌ترین زنان در دنیا است؛ کسی که با وجود تمامی سختی‌ها به راهش ادامه داد و رویایش را دنبال کرد. او که هفت سال بعد از فارغ‌التحصیلی، خود را یک بازنده می‌دانست، در سال 2007 در بین 15 زن ثروتمند انگلستان جای گرفت. او بخش عمده درآمدش را صرف کمک به خیریه‌ها کرد. وی در سال 2014 پس از هارپر لی، مارگارت اتوود و شارلوت برونته در جایگاه چهارمین نویسنده زنی قرار گرفت که بیشترین تأثیر را بر روی مخاطبان خود گذاشته است.

نکات جالب درباره کتاب های هری پاتر

بعد از معرفی کتاب هری پاتر و همچنین آشنایی با نویسنده‌ی آن، در این بخش برخی نکات جالب مربوط به نویسنده، کتاب‌ها و شخصیت‌های مجموعه هری پاتر که احتمالا نمی‌دانستید را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

هشدار: این قسمت برخی اتفاقات کتاب را اسپویل می‌کند.

تولد رولینگ و هری پاتر در یک روز است

ترتیب کتابهای هری پاتر

جی. کی. رولینگ و هری پاتر هر دو متولد 31 ژوئیه هستند. و این تنها تأثیری نیست که رولینگ روی شخصیت‌هایش گذاشته. او می‌گوید هرمیون کمی شبیه جوانی‌های خودش است. سمور دریایی حیوان مورد علاقه رولینگ و البته پاترونوس هرمیون است. جی. کی. رولینگ و دامبلدور نیز هر دو از آبنبات لیمویی خوششان می‌آید.

رولینگ از اول، انتهای داستان را مشخص کرد

پرفروش ترین کتاب های هری پاتر

جی. کی. رولینگ از همان سال‌های اولیه نوشتن کتاب های هری پاتر، یک ایده مشخص از کتاب آخر داشت. او می‌گوید:

«همیشه تصور می‌کردم که هاگرید، هری را که زنده است اما همه فکر می‌کنند مرده، از جنگل بیرون می‌آورد. می‌دانستم که هری خودش به سمت مرگ می‌رود. این را طراحی کرده بودم که روح عزیزانش را در آن هنگام ببیند و آن‌ها او را تا پای مرگ همراهی کنند. فضا را اینگونه طراحی کرده بودم تا همه باور کنند هری قرار است واقعا بمیرد اما بعد، وقتی در دستان هاگرید است، مشخص می‌شود که زنده است.»

همین تصویر ذهنی بود که باعث شد هاگرید زنده بماند. رولینگ می‌گوید چون همیشه این تصویر ذهنی را از پایان داستان داشته و فکر می‌کرده واقعا بی‌نظیر است – چون هاگرید کسی بوده که هری را به دنیای جادوگری برده بود و حالا او هری را برمی‌گرداند- هیچ‌وقت هیچ خطری هاگرید را تهدید نمی‌کرد.

قرار بود نام آمریکایی کتاب هری پاتر متفاوت باشد

کتاب های هری پاتر

عنوان اولین جلد هری پاتر در انگلستان «هری پاتر و سنگ فیلسوف» بود. در ابتدا قرار بود این کتاب در آمریکا با نام هری پاتر و مدرسه جادو منتشر شود اما رولینگ با این قضیه مخالفت کرد. او به ناشر گفته بود که این نام حس خوبی به او نمی‌دهد. او سپس پیشنهاد داد نام آن را هری پاتر و سنگ جادو بگذارند.

رولینگ بازی کوییدیچ را درست بعد از یک دعوا با دوست‌پسرش طراحی کرد

ترتیب کتاب های هری پاتر

رولینگ در سال 2003 گفته بود:

اگر می‌خواهید یک بازی شبیه کوییدیچ طراحی کنید، اول باید یک دعوای بزرگ و درست و حسابی با دوست‌پسرتان راه بیندازید. بعد هم از خانه بیرون بروید و در یک کافه یا بار، کوییدیچ را طراحی کنید. من واقعا نمی‌دانم رابطه‌ی بین آن دعوا و کوییدیچ چه بود. شاید به‌خاطر این بود که کوییدیچ یک بازی خشن است و من در اعماق تاریک روحم امیدوار بودم او محکم با یک توپ بازدارنده برخورد کند.

نام گیاهان هری پاتر از یک کتاب واقعی آمده

کتاب های هری پاتر به ترتیب

رولینگ در این باره می‌گوید:

من عادت داشتم اسم گیاهانی که جادویی به‌نظر می‌رسیدند را جمع کنم. و بعد یک کتاب به نام گیاهشناسی کامل کولپپر پیدا کردم که واقعا به کارم آمد. فلکس وید، تودفلکس، فلیورث، این‌ها همه نام‌هایی بودند که در این کتاب دیدم. این کتاب در قرن 17 میلادی نوشته شده بود.

قرار بود آرتور ویزلی کشته شود

عنوان اولین جلد هری پاتر

رولینگ در مصاحبه‌ای گفت:

در یک نبرد افسانه‌ای بین خیر و شر، قطعا تعدادی از شخصیت‌ها نیز قربانی می‌شوند. در غیر اینصورت همه چیز غیرطبیعی و بیش از حد خوب بود. نمی‌شد هیچکس در کتاب کشته نشود. اینگونه داستان به خطر می‌افتاد.

رولینگ به کشتن آرتور ویزلی درست بعد از حمله مار ولدمورت به او فکر کرده بود اما بعد تصمیم گرفت او را نجات دهد. دلیلش هم این بود که شخصیت‌های پدر خوب در کتاب کم بودند و حتی می‌توان گفت آرتور تنها پدر خوب کتاب های هری پاتر بود.

درعوض لوپین، شخصیتی که رولینگ در ابتدا به هیچ‌وجه قصد کشتنش را نداشت، و همچنین تانکس، همسر لوپین، طی نبرد هاگوارتز کشته شدند. رولینگ می‌گوید:

می‌خواستم یک بازتاب از همان اتفاقی که برای هری رخ داد وجود داشته باشد تا پلید بودن کار ولدمورت را نشان دهم. به‌نظرم یکی از بزرگترین آسیب‌های جنگ این است که کودکان پدر و مادرشان را از دست می‌دهند. مانند هری که بازمانده‌ی جنگ اول بود، می‌خواستم یک بچه دیگر را ببینیم که پدر و مادرش را در جنگ از دست می‌دهد. و اینکه نوزاد لوپین و تانکس آن بچه‌ای بود که در جنگ والدینش را از دست می‌داد،‌ خیلی تلخ بود.

استیون کینگ فکر می‌کرد آمبریج یک شخصیت منفی بی‌نظیر است

اسم اولین کتاب هری پاتر

استیون کینگ در نقدی که بر کتاب محفل ققنوس نوشت، گفت:

دلورس آمبریج با آن لبخند ملایم، صدای دخترانه، صورت مثل وزغ و انگشت‌های کوتاهش، بعد از هانیبال لکتر، بزرگترین شخصیت منفی داستانی است.

ایده میرتل گریان از کجا آمد؟

معرفی کتاب هری پاتر

رولینگ در سایت پاترمور (Pottermore) نوشته بود که ایده چنین شخصیتی از حضور همیشگی دختران گریان در دستشویی‌های عمومی به‌خصوص در جشن‌ها و دیسکوهایی که در دوران جوانی می‌رفت، شکل گرفت. او می‌گوید چنین اتفاقی در دستشویی‌های مردانه رخ نمی‌داد پس در کتاب‌های تالار اسرار و شاهزاده دو رگه، از قرار دادن هری و رون در چنین وضعیت ناآشنا و ناخوشایندی لذت می‌بردم.

سوالات متداول

کتاب هری پاتر چند جلد است؟

مجموعه هری پاتر شامل هفت کتاب اصلی و یک کتاب نمایشنامه به نام هری پاتر و فرزند نفرین شده است. البته برخی از این کتاب‌ها در ایران در چند جلد ترجمه و منتشر شدند. به همین دلیل کتاب‌های فارسی هری پاتر 13 جلد هستند.

عنوان اولین جلد هری پاتر چیست؟

اسم اولین کتاب این مجموعه، هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher's Stone) می‌باشد.

آیا رعایت ترتیب کتابهای هری پاتر مهم است؟

بله. باید کتاب‌ها را به ترتیب بخوانید. از آنجایی که داستان این کتاب‌ها در سال‌های متوالی حضور هری در مدرسه هاگوارتز روایت می‌شود، اگر کتاب های هری پاتر به ترتیب خوانده نشوند، در درک داستان مشکل پیش می‌آید.

کلام آخر

هری پاتر چند جلد دارد

کتاب های هری پاتر از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ بشر هستند و نمی‌توان نبوغ جی. کی. رولینگ را انکار کرد. اکثر کسانی که کتاب‌های هری پاتر را خوانده‌اند لحظات جادویی، هولناک و هیجان‌انگیزی را تجربه کرده‌اند که شاید با خواندن هیچ کتاب دیگری چنین تجربه‌ای را بدست نیاورند. در این مطلب به معرفی مجموعه کتاب های هری پاتر پرداختیم و نگاهی کوتاه به زندگی پر فراز و نشیب نویسنده‌اش کردیم. شما کتاب های هری پاتر را خوانده‌اید؟ به نظر شما کدام جلد این مجموعه از بقیه بهتر است؟ در قسمت دیدگاه‌ها برای ما بگویید که آیا از خواندن این کتاب‌ها لذت برده‌اید یا خیر.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران3 دیدگاه
avatar
شفر شیرازی
.
24 مرداد 1401، 23:25
پاسخ
0
1
من عاشق کتاب های هری پاتر هستم از ۱۴ سالگی شروع کردم به خوندنش والان هم که ۳۲ سال دارم و صاحب دو فرزند همچنان علاقه مند همه جلد هاشو تو گوشی دارم ،کتاب‌های زیادی خوندم و همه اون ها عالی بودند ولی مجموعه هری پاتر دنیایی داره که می تونه تو را برای مدتی آر این دنیا دور کنه هنوزم که هنوزه هر وقت خسته ام و نگران با خوندن این کتاب برای مدتی ذهنم از این دنیا دور میشه و احساس آرامش میکنم
avatar
ریحانه ابولی
.
20 مرداد 1401، 10:28
پاسخ
0
2
من کتاب خوندن رو خیلییی زیاد دوست دارم یه کتاب تقریباً ۳۰۰ صفحه ای رو تا شب تموم میکنم انقد که دوست دارم صبح تا شب یه ثانیه هم ول نمیکنم و مامانم ازم کار می‌کشه که یه لحظه ول کنم کتابو 😅😂البته هر سبکی رو نمیخونم قبل هری پاتر کتاب هایی با اون سبک زیاد خوندم و اولین بار جلد دوم رو خوندم و ده بار خوندم از شانسم جلد های دیگه رو نداشت و بقیه اونو توی گوشی خوندم 😂 و همچنین کتاب های فرعی داستان هری پاتر نه تنها یه شاهکاره بلکه خیلی کامله انگار که واقعا وجود داره چون به جزئیات توجه شده و بی نقصه من همون جلد دو رو با دختر خالم خوندم و اون که اولش خوشش نیومد ولی بعدش خودش برگشت و داره میخونه و سر جلد دو از خنده دار درد گرفته بودیم سر تدریس پروفسور گیلدروی لاکهارت که درباره‌ی جن های کوتوله کرنوالی بود واقعا اگه این رو نخونین بدونین واقعا کل زندگیتون هدر رفته شاید وقتی شروع کنین اولش یکم کسل کننده باشه ولی وقتی هری پاشو میزاره هاگواتز دیگه نمیشه ازش چشم برداشت و مطمئنا تا جلد آخر رو میخونیم و برای نمایش نامه فرزند نفرین شده اره یکم داستانش ضعیف بوده و خود رولینگ هم ننوشته اگه خودش می‌نوشت به نظر من خیلی شاهکار میشد هر چند اگه سبکش نمایشنامه باشه نمیشه زیاد جذاب باشه چون دور محور گفتگو هست بیشتر تا اتفاق های اطراف و صحنه
avatar
محمد سالار نعمتی ...
.
11 بهمن 1398، 22:23
پاسخ
0
1
یادمه از کتابخونه عمومی شهر که وسط بازار قدیمی بود، کتاب‌های هری پاتر رو امانت می‌گرفتم؛ دوستش نداشتم اما احساس می‌کردم باید بخونمش؛ چندتا از دوستام این کتابو خونده بودن و فکر می‌کردم برای اینکه ازشون عقب نمونم باید بخونمش؛ وقتی که کتاب جدیدش میومد، دوستام با هیجان حرفش رو میزدن و جالب بود برام که چنین دوست‌هایی داشتم؛ الان فکر نکنم نوجوون‌ها حرف کتاب و مطالعه و اینجور چیزا بزنن با هم؛ بگذریم؛ مقاله خوبی بود؛ منو برد به اون روزها؛ یادمه بعد از کتاب‌های هری پاتر، کتاب‌های «دوزخ»، «برزخ» و «بهشت» یا همون کمدی الهی دانته رو از کتابخونه گرفته بودم. خل بودیم به خدا
avatar
فاطمه ایزدپناه
.
12 بهمن 1398، 19:29
پاسخ
0
2
@محمد سالار نعمتی ...
خوشحالم که خوشتون اومده :)) من خودم وقتی نوجوون بودم عاشق کتاب های جنایی آگاتا کریستی بودم، ولی الآن که بهش فکر می کنم علتش رو نمی فهمم. آدم کلا وقتی به گذشته اش نگاه می کنه، از خودش می پرسه واقعا من اون روزها رو زندگی کردم!؟ عجیبه :))
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402